W roku szkolnym 2018/2019 planujemy otworzyć
klasę 4 z innowacją programową uwzględniającą zagadnienia z biologii, chemii i fizyki.
Dany oddział zostanie utworzony po złożeniu
minimum 15 wniosków Rodziców.
Zachęcamy do składania wniosków w sekretariacie szkoły!!!!


Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019


WAKACJE

Całej społeczności szkolnej: dyrekcji, nauczycielom, pracownikom administracji oraz uczniom życzymy beztroskich, słonecznych i bezpiecznych wakacji!
Redakcja


Aktualności

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Nadszedł wreszcie najwspanialszy czas – wakacje! Po raz ostatni w tym roku szkolnym uczniowie spotkali się z wychowawcami, by odebrać cenzurki. Liczne grono poza świadectwami otrzymało ufundowane przez Radę Rodziców nagrody i dyplomy za wysokie wyniki w nauce oraz osiągnięcia w konkursach i zawodach. Wyjątkowo długo trwała uroczystość pożegnania klas trzecich oddziałów gimnazjalnych, którzy odebrali wyróżnienia za wyniki w nauce, uzyskanie stu procent z poszczególnych części egzaminu gimnazjalnego oraz wybitne osiągnięcia w konkursach i zawodach sportowych. Najmłodsi uczniowie zakończyli rok szkolny piękną akademią, podczas której zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, taneczne i wokalne. Pani dyrektor wręczyła uczniom świadectwa z biało – czerwonym paskiem oraz podziękowała rodzicom za wsparcie i aktywną pracę w Radzie Rodziców. Potem były już tylko radosne uściski z wychowawcami i nauczycielami oraz wzajemna wymiana podziękowań i życzeń. Wszyscy opuszczali budynek szczęśliwi, w poczuciu dobrze wypełnionego obowiązku.


MARATON MATEMATYCZNY CZWARTOKLASISTÓW

Uczniowie klas czwartych rywalizowali w ramach Maratonu Matematycznego. Każda klasa wytypowała trzynastoosobową reprezentację, która dzieliła się na mniejsze zespoły biorące udział w następujących konkurencjach: bezpieczna kapsuła, tangramy, sudoku, krzyżówki i sprint matematyczny. Dany uczeń mógł startować tylko w jednej konkurencji. Czwartoklasiści przygotowali też plakaty o tematyce matematycznej, za które mogli uzyskać dodatkowe punkty. Niektóre konkurencje wymagały od uczniów pełnej koncentracji i zaangażowania, a inne wzbudzały dużo śmiechu i były wspaniałą zabawą. Pierwsze miejsce zdobyła klasa 4b, drugie klasa 4a, zaś trzecie miejsce przypadło walczącej dzielnie do końca klasie 4c. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy zaangażowania i rozległej wiedzy matematycznej. W nagrodę laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy i pizze do sprawiedliwego matematycznego podziału.

Organizatorzy:
p. Nina Siedlecka, p. Anna Matkowska


PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Zespół ds. Promocji Zdrowia wraz z panią pielęgniarką zorganizował coroczne warsztaty połączone ze szkoleniem z pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeprowadził je ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pan Karol Romanowski. W szkoleniu uczestniczyło 219 uczniów. Dowiedzieli się, jak postępować w przypadku poparzeń, udarów słonecznych, zadławień i zakrztuszeń oraz jak udzielić pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Zajęcia miały nie tylko charakter teoretyczny, przeprowadzone zostały również ćwiczenia praktyczne. Taka wiedza jest przed wakacjami przydatna, jednak życzymy, by nikt nie musiał z niej korzystać.

Żaneta Chomiuk, Małgorzata Koperska


Poznajemy wartość pieniądza

13 czerwca uczniowie klasy Ib jako laureaci konkursu pt.: „Pieniądze nie rosną na drzewach” gościli w Centrali Banku Millennium. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z pojęciem pieniądza i kształtowanie racjonalnych postaw społecznych w kwestiach finansowych. Uczniowie dowiedzieli się, kim jest i czym zajmuje się osoba pracująca w banku. Mogli także obejrzeć sejf i rozpoznać autentyczne banknoty. Zaobserwowali różnicę pomiędzy monetą a banknotem. W ostatniej części warsztatów dzieci otrzymały fikcyjne karty bankomatowe, dzięki którym samodzielnie obsługiwały bankomat, wypłacając gotówkę. Nie obeszło się także bez drobnych upominków i poczęstunku. To była niesamowita lekcja z bankowości. Bardzo dziękujemy pani Agnieszce Wysockiej za jej zaangażowanie i poświęcenie w realizacji tego przedsięwzięcia.


Pożegnanie z Leonem

Dobiegł końca cykl spotkań z Leonem. Nasz bohater wyruszył w dalszą podróż, by móc dzielić się doświadczeniami z innymi dziećmi. Na zakończenie czekało nas najtrudniejsze zadanie: współpraca w grupie. To tylko na pozór prosta praca. Leon aktywnie uczył dzieci, jak ważna jest zgoda, by współpraca była owocna i przyjemna. Zadaniem dzieci była praca w zespołach i stworzenie wspólnego projektu domu dla Leona. Bardzo dziękujemy Leonowi za cenne lekcje o emocjach, empatii i przyjaźni. Wszystkie te wartości są niezastąpione w życiu, zatem warto je pielęgnować.


Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczo - plastycznego
„Przeczytałeś? Zilustruj!”

Tradycyjnie maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. Z tej okazji wśród uczniów klas 4, 6 i 7 naszej szkoły został przeprowadzony konkurs czytelniczo - plastyczny „Przeczytałeś? Zilustruj!” zorganizowany przez nauczyciela plastyki p. Małgorzatę Pater oraz nauczycieli bibliotekarzy p. Annę Jaroszewską i p. Joannę Mazińską. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie dać się ponieść fantazji i zaskoczyć wszystkich swoją wyobraźnią przy wykonywaniu ilustracji do przeczytanej książki. Spośród nich zostali wyłonieni zwycięzcy:
I miejsce - Natalia Brzeźnicka kl. 4b
II miejsce- Kuba Janik kl. 4a, Milena Kowalczuk kl. 4b, Justyna Wysocka kl. 4b
III miejsce - Zuzanna Augustyniak kl. 6a, Angelika Podwójcik kl. 7b
wyróżnienie - Dominika Wojciechowska kl. 7b
Gratulujemy!


PIERWSZAKI Z WIZYTĄ W ZOO

Korzystając z przepięknej pogody, uczniowie klasy 1a wybrali się do warszawskiego ZOO. Dzieci odbyły spacer po najciekawszych miejscach ogrodu. Zwiedzały akwarium pełne niezwykłych ryb, ptaszarnię, poznawały zwyczaje małp człekokształtnych, oglądały słonie, nosorożce, żyrafy, lwy, hipopotamy i gady. Szukały także pantery śnieżnej i słuchały odgłosów afrykańskiej puszczy. Cudowna wyprawa do świata egzotycznych zwierząt to także niezwykła lekcja szacunku dla często już ginących gatunków.

Barbara Grabowska


RODZINNY PIKNIK SPORTOWY

29 maja na boisku naszej szkoły odbył się Sportowy Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka pod hasłem: „Chcę być fit”. W ramach imprezy zostały rozegrane turnieje piłki nożnej, piłki siatkowej, piłki koszykowej oraz turniej petanque. Zwycięzcom wręczono medale, a najbardziej aktywnym uczestnikom zdrowe przekąski ufundowane przez Radę Rodziców. Oprócz drużynowych rozgrywek zagwarantowaliśmy wiele innych atrakcji. Można było obejrzeć pokaz profesjonalnego treningu zapaśniczego poprowadzonego przez UKS Talent Białołęka oraz treningu judo zorganizowanego przez Klub Judo Chojrak. Uczniowie mieli również szansę zatańczyć zumbę poprowadzoną przez panią Annę Delfinę, a także obejrzeć pokaz i nauczyć się nowych kroków tanecznych z instruktorką grupy TAZARO. W trakcie pikniku indywidualnych konsultacji udzielała pani Anna Cieślańska - dietetyk. Uczniowie mogli również spróbować ręcznie robionych lodów tajskich oraz zrobić sobie śmieszne zdjęcie w fotobudce. Wszyscy doskonale się bawili. Na kolejny sportowy Dzień Dziecka zapraszamy za rok.

Małgorzata Kwiatek


SPOTKANIE Z CIEKAWĄ CHEMIĄ

Klasa 7b wraz z wychowawcą uczestniczyła w zajęciach przygotowanych przez studentów i pracowników laboratorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczniowie wysłuchali wykładu, obejrzeli pokaz doświadczeń, a następnie sami mogli eksperymentować: mieszali, łączyli, barwili, badali, obserwując zmiany właściwości i stanu skupienia substancji. Wszystko pod czujnym okiem specjalistów, którzy dbali o bezpieczeństwo i przyjazną atmosferę. Takie zajęcia to doskonały sposób popularyzacji chemii i zachęcania młodych ludzi do poszerzania wiedzy, ale też niezwykle widowiskowa i fascynująca zabawa. W imieniu wychowawcy bardzo dziękujemy pani Magdalenie Ślendakowskiej za zorganizowanie spotkania.


Dzień Dziecka w „ Magicznych ogrodach”

 Z okazji Dnia Dziecka klasy 1a i 1b wybrały się do „ Magicznych ogrodów”. To cudowna kraina, gdzie wśród kwiatów i krzewów uczniowie odkrywali bajeczne obszary zamieszkane przez niezwykłe istoty. Najmłodsi spotkali tam Mordoli i Krasnoludy, mówiące drzewa i uwięzione smoki oraz kolorowe Wróżki Smużki. Wspinali się po wiszących mostach i schodzili do podziemnych lochów. Uczestniczyli w niezwykłej przygodzie, w bajkowej scenerii i pięknych ogrodach. Mamy nadzieję, że ta przygoda na długo pozostanie w ich pamięci.

Barbara Grabowska, Małgorzata Hanc


Na skrzydłach wyobraźni

Rozstrzygnięty został konkurs literacki „Na skrzydłach wyobraźni” zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy naszej szkoły. Dwa równorzędne pierwsze miejsca zajęli:
⇒  Aleksandra Ferenc kl. 4b za wiersz „Malutka biedronka”
⇒  Bartosz Ferenc kl. 4b za wiersz „Szkoła”
GRATULUJEMY!


WIELKI FINAŁ V EDYCJI WIOŚLARSKIEGO TYTANA WARSZAWY

16 maja odbył się finał V edycji Wioślarskiego Tytana Warszawy. Spośród 18 dzielnic i 80 konkurentów nasza reprezentantka Barbara Morawska z klasy 7b zajęła punktowane 5 miejsce w Warszawie w swojej kategorii wiekowej, zaś Inez Włodarczyk z kl. 7a uplasowała się na 10 miejscu. Gratulujemy serdecznie!


KONKURS ŻYWIENIOWY „ZDROWE WIOSENNE PRZYSTAWKI”

15 maja odbył się konkurs "Zdrowe wiosenne przystawki". Miał on na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat wpływu żywienia na ich organizm, jak również zachęcenie do zmiany nawyków żywieniowych poprzez zwiększenie ilości warzyw i owoców w codziennej diecie. Czwartoklasiści bardzo poważnie podeszli do tematu i przygotowali wiosenne przystawki zgodne z normami żywienia. Jury w składzie: p. Jolanta Koch, p. Dorota Bielecka, p. Danuta Dąbrowicz oraz p. Łukasz Wic miało bardzo trudne zadanie, żeby wyłonić zwycięzców, bowiem wszystkie potrawy były bardzo smaczne i pięknie się prezentowały.
I miejsce zajęli: Daria Kulesza, Natalia Świątek, Piotr Olejniczak i Antoni Sławiński
II miejsce zajęły: Kinga Lewosińska, Maja Dąbrowska i Natalia Utek
III miejsce uzyskali: Daniel Kołecki, Bartosz Ferenc, Aleksandra Ferenc, Katarzyna Zawodnik i Nikole Kabzińska
Fundatorem nagród w konkursie był SZPZLO Warszawa – Targówek, który reprezentowała pani Iwona Puchalska. Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach zdrowotnych.

Małgorzata Koperska


Dzień Języka Angielskiego

Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języka Angielskiego. Podczas przerw wszyscy chętni mogli zaprezentować swoje umiejętności wokalne w karaoke. Szczególną popularnością cieszyła się piosenka zespołu A-ha Take on me. Reprezentacje klas siódmych oraz gimnazjalnych klas drugich rywalizowały w quizie na temat historii i kultury krajów anglosaskich. Emocji nie brakowało. Uczestnicy zabawy otrzymali drobne upominki. Wszyscy dobrze się bawili, co bardzo ucieszyło organizatorów.

Katarzyna Pedryc
Mariusz Majchrzak


Konkurs fotograficzny
"Wpływ człowieka na środowisko przyrodnicze Targówka"

Jak co roku w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny o tematyce przyrodniczej. Organizatorem konkursu była p. Ewa Gołofit. Tym razem uczestnicy konkursu mieli za zadanie pokazać, jakich zmian w środowisku naturalnym naszej dzielnicy dokonał człowiek. Spośród wielu zgłoszonych prac jury w składzie: p. Anna Jaroszewska, p. Dorota Górska, P. Mirosława Tymoniuk oraz p. Mirosława Kępista wyłoniło laureatów konkursu. Oto ich nazwiska:
I miejsce Inga Mach klasa 2a oraz Zuzanna Bosiacka klasa 3f
II miejsce Katarzyna Abramowska klasa 3g oraz Bartosz Lubaszka klasa 2a
III miejsce Michał Bobiński klasa 7a oraz Mateusz Miziołek klasa 2h
Poniżej prezentujemy zdjęcia laureatów.


Na tropie Zamczaków

Po raz kolejny uczniowie klas 1a i 1b udali się do Zamku Królewskiego. Wyruszyli w niezwykłą podróż tropem tajemniczych Zamczaków, dzięki czemu w nietypowy sposób poznawali zamek i znajdujące się w nim przedmioty. Te chochliki zamieszkują zamkowe lustra, kominki i złocenia, opuszczają obrazy i plafony, nieruchomieją, gdy tylko ktoś się do nich zbliży. Jak wyglądają i kim są ? Na to pytanie uczniowie mogą znaleźć odpowiedź w swojej bogatej wyobraźni.

Barbara Grabowska


7B NA BUDOWIE METRA

Budowa wschodnio – północnego odcinka II linii metra na Targówku ma się zakończyć w 2019 roku. Tymczasem klasa 7b wraz z opiekunami p. Wojciechem Rogowiczem i p. Łukaszem Wicem już dziś miała przyjemność zwiedzić plac budowy i ocenić przebieg prac. W podziemnych korytarzach młodzież zobaczyła, jak ogromne maszyny drążą tunel, w jaki sposób się go umacnia, uszczelnia i jak montuje się torowisko. Miejsce robi naprawdę ogromne wrażenie. Bardzo dziękujemy pani Katarzynie Strzegowskiej za pomoc w zorganizowaniu tej niecodziennej wycieczki.


Zumba – ćwicz i tańcz!

W ramach programu Chcę być fit! realizowanego w naszej szkole uczniowie klas 3, 4, 6 i 7 wzięli udział w zajęciach zumby, które poprowadziła profesjonalna instruktorka pani Anna Delfina. Wszyscy uczestnicy fantastycznie się bawili. Zumba składa się z kroków tanecznych i wielu elementów fitnessu. Standardowe zajęcia bazują na wykonywaniu choreografii do muzyki latynoamerykańskiej i międzynarodowej. Dzięki takim zajęciom można uzyskać piękną sylwetkę, zrzucić zbędne kilogramy, ale przede wszystkim świetnie się bawić. Jedna godzina takiego treningu to ok. 600 spalonych kalorii. Pozwala ona także na poprawienie metabolizmu i kondycji. To najlepsza recepta na zdrowie i długie życie. W trakcie zajęć zumby organizm wytwarza endorfiny tzw. hormony szczęścia, które wpływają na dobry nastrój i samopoczucie, dzięki czemu odreagowujemy stresy, nabieramy większej pewności siebie i uczymy się podkreślać swoje atuty. Zajęcia zumby wyzwalają w człowieku nieznane pokłady energii i chęci do życia. Zumba daje gwarancję udanej zabawy i radości w czystej postaci.

Małgorzata Kwiatek


PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Na początku maja naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie z zerówki. Z radością zapoznali się z tym magicznym miejscem. Po zwiedzeniu biblioteki i rozmowie na temat czytania książek nasi mali goście wysłuchali bajki o Czerwonym Kapturku. Następnie z zapałem odpowiadali na pytania dotyczące przygód bohaterki. Później dzieci z chęcią oglądały kolorowe i bogato ilustrowane książki, które bardzo im się spodobały.

Joanna Mazińska


Akademia z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest uroczyście obchodzone przez wszystkich Polaków w kraju i za granicą. My również uczciliśmy tę piękną rocznicę. W piątek, 27 kwietnia uczniowie klas 1b i 3g wraz z opiekunami – p. Małgorzatą Hanc i p. Ewą Gołofit - przygotowali uroczystą akademię szkolną. Treść recytowanych tekstów i wykonywanych piosenek dała uczestnikom apelu możliwość przypomnienia sobie historii oraz wzbudzenia patriotycznych uczuć. Piękna inscenizacja uzupełniona została prezentacją multimedialną. Nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice oglądali występ z dumą i zaciekawieniem.


KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Nawiązując do tego święta, już po raz trzeci zorganizowaliśmy Konkursu Pięknego Czytania. Do udziału zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych z Targówka. W pierwszym etapie uczestnicy prezentowali przygotowane przez siebie fragmenty prozy, a w drugim musieli jak najpiękniej przeczytać tekst wybrany przez organizatorów. W jury zasiadła m. in. kierownik Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 52 pani Agnieszka Ryżko. Najwięcej punktów za poprawność, prawidłową dykcję, intonację, płynność czytania i interpretację tekstu zdobyła Edytka Borzym ze Szkoły Podstawowej nr 378. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Augustyniak ze Szkoły Podstawowej nr 378, a trzecie Samuel Paprocki ze Szkoły Podstawowej nr 114. Rywalizacja na poziomie klas gimnazjalnych rozegrała się między Mateuszem Miziołkiem i Kacprem Oczykowskim ze Szkoły Podstawowej nr 378. Tytuł mistrza po raz kolejny przypadł Kacprowi.
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom.


Najmłodsze talenty matematyczne naszej szkoły

Z ogromną dumą informujemy, że wśród naszych najmłodszych uczniów mamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego „LEON”. W matematyczne szranki stanęli uczniowie z klas pierwszych i klasy trzeciej, którzy zmierzyli się z ogromną konkurencją z całej Polski, zdobywając następujące noty:
Kuba Byliński kl. 1b – III miejsce
Ksawery Kuthan kl. 1a - VII miejsce
Mikołaj Dębowski kl.1a – VII miejsce
Jakub Kurek kl.1b - VIII miejsce
Bartek Zyśk kl.1a – IX miejsce
Marcin Wysocki kl.1b – IX miejsce
Julia Wyzińska kl.1b – IX miejsce
Grześ Arkita kl.1a – X miejsce
Amelia Adamska kl. 3a – V miejsce
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Bardzo dumni wychowawcy


Debiuty 2018

W kwietniu odbył się konkurs muzyczny Debiuty 2018 roku. Naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów w trzech kategoriach wiekowych: klasy 1-3 Natalia i Mateusz Kupczyk, klasy 4 -7 Kinga Lewosińska i Jan Stańko. Do konkursu zgłoszono ponad 150 zespołów, na scenie występowało około 500 dzieci. Nasi uczniowie wspaniale zaprezentowali swoje programy artystyczne. Natalia i Mateusz, którzy wykonali utwór Marka Grechuty pt. „Dni, których nie znamy" i piosenkę z filmu „Vaiana: Skarb oceanu”, otrzymali wyróżnienie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!

Anna Witkowska
Ewa Szadejko


EKSPERCI OD KSIĄŻEK W KLASIE 3A

Jak bardzo trzeba się napracować, żeby zostać ekspertem w sprawie książki? O tym przekonali się uczniowie klasy 3a, którzy postanowili zgłębić powyższy temat poprzez zastosowanie innowacyjnej metody projektów badawczych. Na początku oczywiście padały skojarzenia na temat książki, pytania badawcze, potem stworzyliśmy kącik tematyczny i szkic z natury. Ponadto uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej dotyczącej historii książki oraz byli w drukarni, gdzie poznali tajniki drukowania książek. Oprócz tego opracowywali prezentacje, plakaty i wystąpienia na forum klasy, dzięki którym promowali swoje ulubione książki. Dodatkowo przygotowywali autorskie książki, opatrzone własnymi ilustracjami. Wszystkie zostały przekazane do naszej szkolnej biblioteki. A czy Wy znacie książkowe rekordy? Jaka jest najmniejsza książka na świecie? Ile lat miał najmłodszy autor wydanej książki? My już to wszystko wiemy!

Anna Witkowska


Jak powstają książki?

23 kwietnia uczniowie klasy 3a w ramach realizacji tematu "Książka" metodą projektów badawczych wybrali się na wycieczkę do drukarni. Dzieci zostały zapoznane z kolejnymi etapami powstania książki i stały się naocznymi świadkami jej drukowania. Uczniowie zadawali ekspertowi wiele pytań, np. "Skąd bierze się zapach książki?" Wycieczka okazała się wspaniałym, wartościowym doświadczeniem.

Anna Witkowska


Śmieciosztuka, czyli coś z niczego

23 kwietnia 2018 r. odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu „Śmieciosztuka”. Jego najważniejszym celem było poznanie przez dzieci rodzajów surowców wtórnych i zwrócenie uwagi na korzyści płynące z segregacji odpadów. Uczniowie, rozwijając swoje zdolności plastyczno-techniczne oraz kreatywność, stworzyli prace przestrzenne z materiałów podlegających recyklingowi. Konkurs zdominowały przedszkolaki. Pierwsze miejsce otrzymała praca wykonana przez Kamilę, druga przygotowana przez Piotrka, a trzecia z kolei była praca Tomka. Komisja doceniła również wysiłek Hani i Laury. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego rozwijania swobodnej twórczości.

Anna Parol-Przybysz


Z wizytą u prezydenta

19 kwietnia klasa 3a wybrała się na wycieczkę do Pałacu Prezydenckiego. Zanim dzieci odwiedziły ten sławny budynek, miały możliwość rozmowy z wolontariuszkami rozdającymi żonkile w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W Pałacu Prezydenckim uczniowie zobaczyli słynne sale, w których prezydent prowadzi rozmowy z zagranicznymi gośćmi lub przewodniczy przyznawaniu państwowych odznaczeń. I chociaż nie spotkaliśmy pana Andrzeja Dudy osobiście, mieliśmy okazję zobaczyć go podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. To była długa, ale bardzo interesująca wycieczka.

Anna Witkowska


TYDZIEŃ ZDROWIA

W dniach 9 – 13 kwietnia w naszej szkole zorganizowaliśmy Tydzień Zdrowia. Codziennie odbywały się wykłady, zajęcia sportowe, spotkania ze specjalistami (m. in. rehabilitantem, ortopedą, dietetykiem, trenerem pamięci), w których uczestniczyły wszystkie klasy. Solidaryzowaliśmy się z osobami z autyzmem, jedliśmy zdrowe śniadanie, badaliśmy BMI, uczyliśmy się, jak dbać o kręgosłup, jak poprawić pamięć i jak się relaksować. Był to niezwykle bogaty w wydarzenia tydzień. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza zaprocentuje i pozwoli naszym uczniom wyrobić odpowiednie nawyki i zadbać o zdrowie. Szczegółowy opis podjętych działań znajduje się w zakładce „Szkoła Promująca Zdrowie”.

Koordynator – Jolanta Koch


WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK

Nasza szkoła postanowiła wspomóc akcję Wielkiej Zbiórki Książek 2018 dla pacjentów oddziałów szpitalnych. Książki dla dzieci i dorosłych zbieramy w dniach 23 kwietnia – 20 maja. Projekt wspiera również Parlament Uczniowski. Jak widać, przedsięwzięcie już cieszy się sporym zainteresowaniem. Zachęcamy wszystkich do udziału w tej pięknej inicjatywie.


TRZYMAMY FORMĘ NA LĄDZIE I W WODZIE

Grupa dziewcząt z klasy 4a podczas lekcji wychowania fizycznego uczestniczyła w zajęciach z aqua aerobiku. Ćwiczenia w wodzie wyszczuplają, odciążają kręgosłup, likwidują stres i napięcie. Wpływają korzystnie na układ krwionośny i oddechowy. Ten sposób aktywności jest odpowiedni dla każdej grupy wiekowej. To nie tylko świetna gimnastyka, ale również rehabilitacja i doskonała zabawa zakończona relaksem w jacuzzi.

Żaneta Chomiuk


TESTY DIAGNOSTYCZNE W KLASACH PIERWSZYCH

W klasach 1a i 1b od początku roku szkolnego na lekcjach wychowania fizycznego dzieci przygotowują się do testów diagnostycznych. Jest to projekt wspólny Urzędu Dzielnicy Targówek i Akademii Wychowania Fizycznego, który ma pokazać sprawność fizyczną siedmiolatków, jaki jest procent nadwagi, otyłości i niedowagi a także ich predyspozycje do konkretnych dyscyplin sportowych. Oprócz testów typowo sprawnościowych, w skład których wchodzą m.in.: skok w dal z miejsca, bieg wahadłowy 4x10, ćwiczenie równoważne, bieg wytrzymałościowy, przeprowadza się także pomiar wskaźnika BMI. Naszą szkołę odwiedził doktor z AWF pan Bogusław Słupczyński, który dokonał pomiarów BMI wśród pierwszoklasistów. Już wstępne wyniki pokazały, że dzieci w dużej mierze są słabo nawodnione. Wyniki końcowe testów zostaną przekazane szkole i rodzicom.

Jolanta Koch


Poeci z klasy 3a

Uczniowie klasy 3a w ramach edukacji polonistycznej i współpracy w biblioteką szkolną postanowili spróbować własnych sił i napisać autorskie wiersze o zimie. Oprócz tego każdy musiał zilustrować swoje dzieło. Powstały prawdziwe perełki. Zobaczcie sami: https://www.storyjumper.com/book/index/54177025 Każdy uczeń może podziwiać ich dzieła na wystawie szkolnej.

Anna Witkowska
Joanna Mazińska
Anna Jaroszewska


Warsztaty przyrodnicze

W naszej szkole odbyły się niespotykane jak dotąd zajęcia. Sala lekcyjna klasy 1b zamieniła się w wiejskie podwórko. W bardzo przyjemny sposób uczniowie odkrywali różnice między kurą i kaczką, sprawdzili, jak miękkie jest futerko królika i dlaczego jeż ma kolce oraz co najbardziej lubi jaszczurka. Wszystkie zwierzątka dzieci mogły obejrzeć z bliska, dotknąć a nawet pogłaskać. To była niezapomniana lekcja.

Małgorzata Hanc


Lubimy doświadczenia

Nie zawsze podczas lekcji siedzimy w ławkach, często eksperymentujemy i doświadczamy. Na zajęciach o kosmosie tworzyliśmy rakiety, by na chwilę w wyobraźni polecieć na Księżyc. W czasie rozmów o wodzie nie mogliśmy przeoczyć eksperymentów związanych z tym, co się rozpuszcza, a co nie. Poznając oznaki wiosny i pierwsze wiosenne kwiaty, sadziliśmy roślinki. Nauka przez zabawę to najlepszy sposób, by dzieci w łatwy i prosty sposób przyswajały informacje. Owocuje to nie tylko zdobywaniem wiedzy, ale także rozbudza zainteresowania i pomaga odkrywać pasje.

Małgorzata Hanc


WITAMY W GRONIE CZYTELNIKÓW

W kwietniu, po raz pierwszy w naszej szkole, odbyło się przyjęcie uczniów klas I w poczet czytelników. Głównym celem uroczystości było zachęcenie ich do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Uroczystość rozpoczęła się inscenizacją poprowadzoną przez Julię Ho-Janecką i Zuzannę Bodzan z kl. 2a oraz Michalinę Witkowską z kl. 3e, którą uczennice przygotowały w ramach realizacji projektu edukacyjnego.
Uczniowie klasy 1a i 1b odpowiadając na zagadki, wykazali się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Następnie podczas występu gościa specjalnego – Książki - wysłuchali próśb dotyczących poszanowania wszystkich czytanych przez nich woluminów. Po takim wprowadzeniu, skupieni i poważni uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wręczenie zakładek zaprojektowanych i wykonanych przez Michalinę Witkowską. Następnie uczniowie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki i wypożyczyli do domu pierwszą książkę.
Uroczystość przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym.

Joanna Mazińska, Anna Jaroszewska


Nagrody dla uczniów w ramach projektu Varsavianistyczna szkoła

By uczcić stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy ogłosiło konkurs „Warszawa, dama w biało-czerwonej sukni”. Przystąpiło do niego ponad trzydzieści stołecznych szkół. Ponieważ współpracujemy z TPW w ramach projektu „Varsavianistyczna szkoła”, wzięliśmy w nim udział. Dwie uczennice klasy 6a Kristina Berezowska i Ania Chałupka, pod kierunkiem wychowawcy, p. B. Stefańskiej przygotowały prace konkursowe i zdobyły nagrody. Kristina - autorka pracy plastycznej - zajęła drugie miejsce w swej kategorii wiekowej, a Ania - twórczyni opowiadania - trzecie. Na uroczystość rozdania nagród w SP nr 322 im. J. Brzechwy przybyli m.in. przedstawiciele dzielnicy Ursynów oraz pani prezes TPW p. Beata Michalec. Naszym uczennicom gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły. W załączniku praca literacka Anny Chałupki – zachęcamy do przeczytania.

Bogumiła Stefańska


Przegląd piosenki dziecięcej

PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ 9 kwietnia dwoje dzieci z oddziału przedszkolnego wzięło udział w XV Przeglądzie Poezji Dziecięcej pt. "Wiosna, ach to ty...", który miał na celu rozwijanie i pogłębianie zainteresowania światem twórczości dziecięcej. Laura i Alan zaprezentowali utwór Juliana Tuwima ,,Spóźniony słowik". Wszyscy uczestnicy przeglądu zostali nagrodzeni upominkami. Po wspólnych zabawach z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do szkoły.

Kowalska Wioleta


Nasi mali ratownicy

Miło mi poinformować, iż dzieci z klasy 1b zakończyły program edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Z radością mogę powiedzieć, iż dzieci znają zasady pierwszej pomocy. Każdy uczeń uczestniczący w programie otrzymał certyfikat potwierdzający poznanie podstawowych czynności ratujących życie i wykazał się godną naśladowania postawą. Gratulacje

Małgorzata Hanc

Poznajemy patrona naszej szkoły

Dnia 4 kwietnia gościliśmy w naszej szkole pana Michała Rybaka, kustosza i pracownika Działu Edukacji Muzeum Niepodległości. Spotkanie nosiło tytuł: Nie zginie Polska, nie zginie… I. J. Paderewski- pianista kompozytor, premier. Nasz gość wygłosił słowo o I. J. Paderewskim wzbogacone multimedialną prezentacją zdjęć zbiorów muzealnych. Znawca tematyki niepodległościowej przepięknym słowem snuł opowieść o wielkim pianiście, ale nade wszystko podkreślał jego wybitny wkład w dzieło odbudowy państwa polskiego. Adresatami prelekcji byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 378, którzy rozpoczęli naukę w tych murach w bieżącym roku szkolnym. Powinni znać życie i dzieło patrona szkoły. Mamy nadzieję, że spotkanie z p. M. Rybakiem było okazją do poszerzenia wiedzy, ale też budowania więzi ze szkołą i wzmacniania poczucia dumy z bycia uczniem „Paderewskiego”.

Bogumiła Stefańska


Muzykowanie w Ogrodzie Jordanowskim

Z końcem marca odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie w VIII Ogrodzie Jordanowskim. Tym razem dzieci poszukiwały muzycznych inspiracji. Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku uda nam się jeszcze gościć na zajęciach u pani Małgosi i pana Sebastiana. Bardzo dziękujemy za możliwość urozmaicenia szkolnych lekcji i mile spędzony czas.

Małgorzat Hanc


Warsztaty przyrodnicze dla najmłodszych

Pod koniec marca klasa 3a brała aktywny udział w bardzo ciekawych warsztatach przyrodniczo - ekologicznych. Prowadząca zajęcia opowiadała dzieciom o zwyczajach zwierząt na wiosnę. Każdy uczeń mógł dotknąć ślimaka, kurczaczka, kaczuszki, jeża, jaszczurki oraz zobaczyć różne rodzaje jaj, porównać je pod względem wielkości, określić, do jakiego zwierzęcia należą. Warsztaty okazały się bardzo potrzebne, pomogły maluchom zrozumieć, że spotykane w książeczkach dla najmłodszych ilustracje zwierząt mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Chyba już żadne z dzieci nie powie, że jeż je jabłka, a mysz serek, najlepiej z dziurami.

Anna Witkowska


Wiosenny koncert

28 marca klasa 3a uczestniczyła w kolejnym poranku muzycznym pt.: „Zielono mi" w ramach współpracy ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej. Tym razem uczniowie mogli wysłuchać pięknych utworów na flet poprzeczny oraz skrzypce w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej. Koncert okazał się wspaniałym wprowadzeniem w wiosenny nastrój.

Anna Witkowska


WIOŚLARSKI TYTAN WARSZAWY 2018

 W marcu odbyła się V edycja imprezy organizowanej przez Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie. W tym roku szkolnym ze względu na reformę szkolnictwa zmieniły się zasady udziału w Wioślarskim Tytanie Warszawy. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 5, 6 i 7. Uczniowie mają za zadanie przepłynąć jak najdłuższy dystans w określonym czasie 1,5 minuty, wynik wskazany na komputerze po zakończeniu wyścigu jest dystansem oficjalnym. Pięć najlepszych wyników w każdej klasyfikacji uzyskuje awans do wielkiego finału, który odbędzie się w maju.
W naszej szkole przeprowadziliśmy eliminacje do zawodów dzielnicowych, na które przyjechała mistrzyni świata w czwórce podwójnej wagi lekkiej z 2012 r. oraz wicemistrzyni świata w dwójce podwójnej wagi lekkiej z 2009 r. Agnieszka Renc. Pokazała uczniom prawidłową technikę wiosłowania oraz udzieliła cennych wskazówek. Spośród czterdziestu jeden uczestników szesnastu zakwalifikowało się do etapu dzielnicowego, w którym zmierzyło się sześć szkół podstawowych. Nasza drużyna, którą podczas zawodów opiekowała się pani Ż. Chomiuk, zajęła w klasyfikacji drużynowej trzecie miejsce. Do finału warszawskiego w kategorii indywidualnej zakwalifikowało się pięcioro uczniów:
Barbara Morawska kl. 7b - 1. miejsce
Krystian Kopiński kl. 6a - 2. miejsce
Julia Łucyn kl. 7c - 3. miejsce
Piotr Okrasa kl. 7b - 4. miejsce
Inez Włodarczyk kl. 7a - 5. miejsce
Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki za naszych reprezentantów w wielkim finale.

Jolanta Koch


RUCH – FITNESS – ZABAWA 2018

Kolejna edycja warsztatów tanecznych pod hasłem Ruch – Fitness – Zabawa za nami. Tym razem do Zespołu Szkół przy ul. Górnośląskiej udały się uczennice klas siódmych i oddziałów gimnazjalnych. Warsztaty w rytmie zumby poprowadziła Iza Wojcieska, instruktorka szkoły Less Milles. Początkowo nieśmiałe dziewczęta zachęcone przez starsze i bardziej doświadczone koleżanki wskoczyły na podium, żeby razem z panią instruktor poprowadzić całą grupę. Po egzotycznych tańcach każda zjadła jabłko - symbol zdrowego żywienia i mogła zrobić sobie zdjęcie z panią instruktor. Zapisy na przyszłoroczne zajęcia już ruszyły, nie brakuje też uczennic chętnych do trenowania tańca na lekcjach wychowania fizycznego. Wkrótce wszyscy uczniowie będą mogli wziąć udział w podobnych zajęciach, gdyż na początku kwietnia w Tygodniu Zdrowia odbędą się warsztaty zumby w naszej szkole, na które serdecznie zapraszamy.

Jolanta Koch


Powitanie wiosny

21 marca przedszkolaki z naszej dzielnicy powitały wiosnę w parku Bródnowskim. Wszystkie dzieci zgromadziły się pod ceglanym napisem „Bródno”. W wiosennej paradzie zorganizowanej przez Przedszkole nr 157 uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych dzielnicy oraz członkowie Zarządu: burmistrz Sławomir Antonik, zastępcy burmistrza Grzegorz Gadecki i Rafał Dworacki oraz radni Joanna Mroczek i Michał Jamiński. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji m. in. zabawy ze Stefanem Łasicą czy też rozwiązywanie zagadek. Nie obyło się bez pożegnania zimy, czyli symbolicznego przeciągania liny pomiędzy drużynami Pani Wiosny i Pani Zimy. Kolorowe wiosenki, czyli przedstawicielki wszystkich placówek, wzięły udział w radosnym korowodzie. Na zakończenie przyznano wyróżnienia dzieciom, które przybyły ubrane w najbarwniejsze stroje. Nasi uczniowie zostali dostrzeżeni i otrzymali koszyk słodkości. Wszyscy uczestnicy wrócili do swoich szkół i przedszkoli z kolorowymi balonami wypełnionymi helem. Dziękujemy za wspólną zabawę. Mamy nadzieję, że po takim powitaniu wiosna na Bródnie zagości na dobre.

Anna Parol-Przybysz


21 MARCA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 r. patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Przyłączając się do świętowania, zachęcamy do założenia kolorowych skarpetek nie do pary - symbolu niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Z tej okazji w wielu miastach w Polsce organizowane są różne akcje mające na celu promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zwiększanie świadomości społecznej na temat trisomii 21. Nasza szkoła również włączyła się do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa. Na forum została przygotowana prezentacja tematyczna, uczniowie obdarowywali się uśmiechniętymi buźkami a w świetlicy szkolnej zaprezentowano filmy pokazujące funkcjonowanie w społeczeństwie dzieci i dorosłych obciążonych tą chorobą.

Małgorzata Koperska, Jolanta Koch, Żaneta Chomiuk


A jednak warto czytać!

Nasza uczennica Julia Łucyn z klasy 7c okazała się najlepsza w Warszawskim Konkursie „Magia lektur” poświęconym znajomości „Hobbita” J. R. R. Tolkiena. Jesteśmy z niej dumni, gratulujemy pierwszego miejsca w Warszawie i życzymy dalszych sukcesów.


III a i jej kolejny międzynarodowy projekt e-twinning

Szkoła Podstawowa nr 378 jest Szkołą Promującą Zdrowie, toteż uczniowie klasy 3 a postanowili podzielić się własnymi pomysłami na promocję aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywania się w ramach e-twinning. Do projektu przystąpili partnerzy z Macedonii, Rumuni, Turcji, Litwy, Słowacji, Bośni i Hercegowiny oraz Ukrainy. Obecnie na platformie Twinspace zostały zamieszczone zdjęcia i filmy z udziałem naszych uczniów. Klasa 3 a pochwaliła się:

 • występem z okazji Dzielnicowego Dnia Zdrowego Jedzenia,
 • zdjęciami z Dnia Zdrowego Jedzenia organizowanego w szkole,
 • udziałem uczniów w Runmageddonie,
 • filmem dotyczącym zainteresowań innych niż gry komputerowe,
 • filmem z lekcji wychowania fizycznego, na której uczniowie tańczyli zumbę,
 • spotkaniem ze strażakami w ramach nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
 • filmem z nietypowej lekcji wychowania fizycznego, podczas której tata Marcela W. uczył wszystkie dzieci akrobatyki
To jeszcze nie koniec. Przed nami zajęcia z olimpijczykiem, samodzielne wykonywanie sałatek owocowych, zabawy w parku Bródnowskim, nietypowa zumba i śpiewanie „zdrowej piosenki”.

Anna Witkowska


PODEJMOWANIE WYZWAŃ I DOBRA FORMA

Uczniowie klas czwartych pod czujnym okiem instruktora uczestniczyli w zajęciach ze wspinaczki ściankowej. Każdy mógł przekonać się, jakie ma możliwości. Po przełamaniu lęku wysokości wspinaczka okazuje się świetną zabawą. Jest to dyscyplina sportowa dająca ogromną satysfakcję. Rozwija sprawność, kształtuje charakter, uczy współpracy i pozwala osiągać cele, które wydają się nieosiągalne. Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Wykazali się odwagą i fantastycznie sobie radzili z tak trudną dyscypliną.

Ż.Chomiuk, M.Koperska


Droga do niepodległości w liczbach

Nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w obchodach Dzielnicowego Dnia Mierzenia i Liczenia pod hasłem „Droga do niepodległości w liczbach”. 14 marca uczniowie rozwiązywali krzyżówki matematyczne przygotowane przez członków koła matematycznego pod kierunkiem pani Niny Siedleckiej, których rozwiązaniami były hasła nawiązujące do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zwieńczeniem obchodów Dzielnicowego Dnia Mierzenia i Liczenia był konkurs finałowy w Szkole Podstawowej nr 298 im. Jana Kasprowicza. Reprezentowała nas siedmioosobowa drużyna składająca się z przedstawicieli klas 1-7. Stoisko udekorowane zostało plakatem nawiązującym do wylosowanego przez SP 378 hasła „Bohaterowie niepodległej Polski”, przygotowanym przez uczniów i wychowawczynie klas 1-3 panie Małgorzatę Hanc, Barbarę Grabowską i Annę Witkowską. (Plakat ten trafił także do pamiątkowego albumu dzielnicy Targówek). Uczniowie Edyta Borzym i Jan Szklanko przedstawili prezentację finałową przygotowaną przez uczniów klas 4-7 i panią Edytę Gierlich - Kowalczyk. Następnie drużyna rozwiązywała zadania matematyczne. Za aktywne uczestnictwo w konkursie i osiągnięte wyniki uczniowie otrzymali nagrody w postaci gier edukacyjnych oraz pamiątkowy dyplom dla szkoły. Dodatkową atrakcją okazał się słodki poczęstunek po zakończeniu rywalizacji.

Anna Matkowska


Od pierwszaka do strażaka

Uczniów klas 1a, 1b i 3a odwiedzili niecodzienni goście. Ludzie, którzy na co dzień ratują ludzkie życie i mienie. Są pierwsi tam, gdzie wszystko ogarnia pożar, ale także tam, gdzie zdarzył się wypadek czy wyciek substancji niebezpiecznych. Strażacy, bo o nich mowa, uczyli naszych najmłodszych udzielania pierwszej pomocy w ramach akcji WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Dzieci dowiedziały się, jak należy zachować się w stosunku do osób poszkodowanych, jak wezwać pomoc i rozpocząć walkę o ludzkie życie. Poznały tajniki pracy strażaka, przekonały się także, jak trudna i odpowiedzialna jest to praca. Następne spotkanie zaplanowane jest już w jednostce straży pożarnej, dokąd uczniowie otrzymali zaproszenie. Szczególnie miłe jest, iż jeden z naszych gości, pan Norbert Łosiewicz, to absolwent naszej szkoły (Gimnazjum nr 143). Niegdyś uczeń, dziś wraca, by dzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą oraz dawać dobry przykład maluchom. Dziękujemy i zapraszamy częściej!

Barbara Grabowska


Grosz do grosza...

„Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”. W myśl tej zasady po raz kolejny Szkolne Koło Wolontariatu zaangażowało się w ogólnopolską akcję organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Przeprowadzona na terenie naszej szkoły zbiórka pozwoliła nam przekazać ponad 16 kilogramów grosików. Akcja ta pokazuje, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Barbara Danilczuk, Barbara Grabowska


ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Światowy Dzień Wody obchodzony jest 22 marca od 1993 roku. Propozycja jego ustanowienia padła rok wcześniej podczas Konferencji ds. Środowiska i Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNCED). Zatwierdziło ją Zgromadzenie Ogólne ONZ. Od lat w obchodach aktywnie uczestniczy również Unia Europejska. W naszej szkole od kilku lat obchodzimy Światowy Dzień Wody. Na forum szkoły została przygotowana prezentacja na temat korzyści wynikających z picia wody. Każdy uczeń mógł dowiedzieć się, jak zbawienny wpływ na dietę i utrzymanie prawidłowej wagi ciała ma woda, ile korzyści płynie z regularnego nawadniania organizmu. W ramach działań podjętych na rzecz promocji zdrowia i Ogólnopolskiego Programu Trzymaj Formę uczniowie przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą wody, którą mogły obejrzeć m.in. dzieci w świetlicy szkolnej.

Małgorzata Koperska, Żaneta Chomiuk


INNOWACYJNY SPOSÓB EKSERYMENTOWANIA

Technika chemii w małej skali już na stałe zagościła w pracowni chemicznej jako efektywny i atrakcyjny sposób eksperymentowania. Polega na pracy z niewielkimi ilościami substancji chemicznych, co zwiększa bezpieczeństwo eksperymentu, zmniejsza czas jego przeprowadzenia i umożliwia dokładniejsze omówienie. Tym razem uczniowie wykonywali eksperymenty na przezroczystej folii przez nanoszenie kropli odczynników według określonego schematu. Dzięki tej metodzie każdy uczeń klasy 7a mógł wykonywać doświadczenia zupełnie samodzielnie. Efekty przeprowadzanych reakcji, mimo bardzo małych ilości odczynników, wywoływały ogromne zaskoczenie. Ze względu na szybkość oznaczenia i małe wymagania sprzętowe jest to metoda wspomagająca doświadczalne a przede wszystkim atrakcyjne i samodzielne dla ucznia nauczanie chemii.

Monika Chacińska


W poszukiwaniu prawdziwego skarbu

Uczniowie klasy 1a wybrali się do Zamku Królewskiego w poszukiwaniu skarbu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat zamiłowania władcy do kolekcjonowania dzieł sztuki, zwiedzili komnaty monarchy, poznali atrybuty władzy. Czy jednak te drogocenne przedmioty to skarb? W trakcie zajęć dzieci odkrywały tajemnice prawdziwego bogactwa, którym nie jest srebro ani złoto, a wartości, takie jak przyjaźń i rodzina. Zrozumiały, że największym szczęściem człowieka jest jego serce, rozum i talent. Była to ciekawa lekcja, której przesłanie na długo pozostanie w pamięci najmłodszych.

Barbara Grabowska


Mali aktorzy

Uczniowie klasy III a uczestniczyli w bardzo ciekawych warsztatach teatralnych w ramach współpracy ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Dzieci miały możliwości pokazania swoich umiejętności aktorskich. Podczas różnych zabaw, takich jak improwizacja czy pantomima uczniowie nie tylko pokazywali siebie, ale również obserwowali innych i uczyli się z nimi współpracować. Wszyscy przestrzegali zasady: „Każdy pomysł jest dobry i nie należy innych oceniać ani krytykować”. Dzieci dowiedziały się, jak ważny w teatrze jest widz i w jaki sposób należy utrzymywać z nim kontakt. Może w niedalekiej przyszłości któreś z nich zostanie aktorem? Talent drzemie w każdym.

Anna Witkowska


EDUKACJA DLA ZDROWIA

 20 marca 2018 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się Konferencja „Edukacja dla zdrowia” zorganizowana przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie i Ośrodek Rozwoju Edukacji. Uczestnikami i prelegentami konferencji byli przedstawiciele: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty w Warszawie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. W spotkaniu uczestniczyło około 300 osób z województwa mazowieckiego, w tym Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, dyrektorzy szkół i ośrodków metodycznych, nauczyciele oraz rodzice. Naszą szkołę reprezentowała pani Jolanta Koch, nauczyciel wychowania fizycznego.
  Głównym przesłaniem konferencji była świadomość profilaktyki zdrowotnej i szeroko pojęta edukacja zdrowotna, która powinna być realizowana już we wczesnym etapie edukacyjnym. Podczas konferencji została zaprezentowana m.in. idea programu „Szkoła Promująca Zdrowie”, przedstawiono ofertę programów edukacyjnych Państwowej Inspekcji Sanitarnej, omówiono program Ośrodka Rozwoju Edukacji „Ruch i zdrowe żywienie w szkole”, programy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie „Trzymaj Formę!” i ”Bieg po zdrowie” a także program Wydziału Zwiększania Szans Edukacyjnych Kuratorium Oświaty w Warszawie „Bezpieczna szkoła +”. Przedstawiono wyniki akcji ważenia plecaków i tornistrów szkolnych, jaką przeprowadzono w szkołach podstawowych i gimnazjalnych w 2016 r. Zwrócono m.in. uwagę, na prawidłowy rozkład zajęć edukacyjnych oraz stworzenie możliwości przechowywania podręczników w szkole i profilaktykę wad postawy. Poszczególne prezentacje wzbogaciły występy artystyczne przedszkolaków na temat zdrowej żywności.
 Taka dawka wiedzy i możliwość uczestniczenia w tak wartościowych konferencjach napawa optymizmem i dodaje skrzydeł do dalszej pracy. Mnóstwo pomysłów na nowe działania prozdrowotne w szkole, ogrom wiedzy a także trudności, z jakimi trzeba się zmierzyć, to zadania na kolejne miesiące dla Zespołu ds. Promocji Zdrowia.

Jolanta Koch


Zajęcia otwarte dla przedszkolaków

20 lutego odbyły się pierwsze zajęcia otwarte dla dzieci i rodziców, którzy chcieliby, aby ich pociechy uczęszczały do grupy przedszkolnej w naszej szkole. Na spotkanie licznie przybyły rodziny zainteresowane wyglądem sali, szkoły i propozycjami zajęć. Panie Ania i Wioletta zaprosiły wszystkie dzieci (również te, które obecnie uczą się i bawią w oddziale przedszkolnym) do zabaw z bałwankiem. Dzieci mogły zaprezentować swoje zdolności językowe oraz wykazać się umiejętnością czytania globalnego, wyróżniania głosek i orientacją przestrzenną na kartce. Przyszli zerówkowicze wspaniale bawili się podczas zabawy muzycznej, kiedy pani Ania zamieniła wszystkich w bałwanki. Nie zabrakło również masażyków. Na koniec zajęć wszyscy wyczarowali prawdziwą zimę i chociaż za oknem świeciło słoneczko, w naszej sali pojawił się śnieg. Atmosfera była gorąca i wesoła. Dziękujemy rodzicom i dzieciom za tak duże zainteresowanie. Mamy nadzieję, że zobaczymy się we wrześniu.

Anna Witkowska


KONFERENCJA NA TEMAT ZDROWIA

16 marca w Centrum Olimpijskim odbyła się konferencja pod hasłem „Zagrożenia zdrowia we współczesnym świecie” adresowana do nauczycieli edukacji dla bezpieczeństwa, wychowania fizycznego, techniki i wychowania komunikacyjnego. Celem spotkania było podniesienie kompetencji nauczycieli, poszerzenie i uporządkowanie wiedzy w zakresie zdrowia a także zapobieganie negatywnym zachowaniom uczniów. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Komendy Stołecznej Policji, Polskiej Agencji Antydopingowej, Fundacji Szkoła z Klasą oraz nauczyciele warszawskich szkół, min. p. Jolanta Koch, nauczycielka wychowania fizycznego SP 378. Jako koordynator programu „Szkoła Promująca Zdrowie” w naszej placówce podzieliła się doświadczeniem w zakresie promocji zdrowia w naszej szkole. Opowiedziała o korzystnym wpływie programu na całą społeczność. W konferencji uczestniczyła również p. Ludmiła Taciak – nauczycielka wychowania fizycznego. W załącznikach znajduje się program konferencji.


Uczymy się ratować życie

Miło nam poinformować, iż nasza szkoła przystąpiła do Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" dla uczniów klas I-III organizowanego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WOŚP przekazała nam bezpłatnie fantomy do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Oprócz tego zrealizowano szkolenia dla nauczycieli, aby pomóc im w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć z dziećmi. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie przez świadków zdarzenia działań ratujących życie ogromny wpływ ma również ich postawa. Dzieci nauczą się opanowywać lęk i wzmocnią pewność siebie, by pierwsza pomoc stała się dla nich czymś naturalnym. Obecnie zajęcia prowadzone są tylko w klasie Ib ze względu na posiadanie kwalifikacji tylko przez jednego nauczyciela. Sukcesywnie będziemy to zmieniać i dążyć do możliwości prowadzenia zajęć w pozostałych klasach.

Małgorzata Hanc


Spotkania z Leonem

W drugim półroczu rozpoczął się w klasie Ib cykl zajęć psychoedukacyjnych pt. „Spotkania z Leonem”, który jest przeznaczony dla dzieci w wieku 5 - 9 lat. Program obejmuje dziesięć spotkań prowadzonych raz w tygodniu. Celem tych zajęć jest profilaktyka zachowań agresywnych u dzieci poprzez:
  - pogłębienie świadomości własnych uczuć,
  - uwrażliwienie na potrzeby i uczucia innych osób,
  - poznanie konstruktywnych sposobów wyrażania złości,
  - naukę radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych,
  - uświadomienie sobie swojej roli w pomaganiu innym,
  - poznanie zasad dobrej współpracy.

Małgorzata Hanc


KLASA 4C W FABRYCE CZEKOLADY

Uczniowie klasy 4c wraz z wychowawcą mieli okazję odwiedzić Fabrykę Czekolady - Wedel. Poznali historię czekolady i zobaczyli, jak działa wytwórnia łakoci. Odwiedzili halę, w której są produkowane i ręcznie ozdabianie torciki wedlowskie oraz baryłki. Mogli również podejrzeć proces produkcji czekolad i nadzień. Po obejrzeniu fabryki zostali poczęstowani gorącą czekoladą, cukierkami i ptasim mleczkiem. Na do widzenia każdy dostał jeszcze słodki upominek. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała - była nie tylko słodka, ale też ciekawa.

Małgorzata Niemirska Kuncewicz


WALENTYNKI 2018

Jak co roku z okazji Walentynek ozdobiliśmy serduszkami szkolne korytarze, uruchomiliśmy pocztę walentynkową, za pośrednictwem której można było przesłać kartę lub list swojej sympatii oraz zorganizowaliśmy konkurs na najpiękniejszą walentynkę. Zwyciężczyniami zostały Maja Sajnoga z kl. 1b, Weronika Rogowicz z kl.7a i Amelia Chudzik-Pawlik z kl. 7b. Nagrody – podwójne vouchery do kina na wybrany seans - otrzymały z rąk pani dyrektor Anny Perczyńskiej. (Wszystkie prace konkursowe można było obejrzeć na forum szkoły). Podczas przerw rozdawaliśmy słodkie serduszka, słuchaliśmy romantycznej muzyki a także zachęcaliśmy do zrobienia selfie na tle wielkiego serca. To był bardzo przyjemny dzień.

Sekcja Kultury i Rozrywki Parlamentu Uczniowskiego


W świecie odkryć i wynalazków

Dnia 5 lutego uczniowie klasy 3a wybrali się do Teatru Capitol na muzyczny spektakl pt. „Wanna Archimedesa”. Podczas przedstawienia, w którym wszyscy brali aktywny udział, uczniowie zostali zaproszeni do świata najważniejszych dla ludzkości odkryć i wynalazków. Mądry i zabawny Profesor Rozumny (w tej roli Krzysztof Tyniec) przedstawił dzieciom przełomowe zdobycze cywilizacji. Dzięki niemu dzieci poznały dokonania Newtona, Einsteina oraz odkrycia Krzysztofa Kolumba, a wszystko to w zabawny, muzyczny sposób. Oprócz tego uczniowie mieli możliwość obejrzenia wspaniałych wnętrz Teatru Capitol. Na pewno ta wycieczka na długo pozostanie dzieciom w pamięci.

Anna Witkowska


English High Flier w naszej szkole

Uczniowie klas 6 i 7 szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści brali udział w konkursie z języka angielskiego English High Flier. Składał się on z kilkudziesięciu pytań, a uczniowie musieli wykazać się wiedzą nie tylko z zakresu gramatyki i słownictwa, ale również odpowiedzieć na pytania związane z historią i geografią krajów anglojęzycznych. Dyplomy uznania otrzymali: Karol Grabowski, Julia Łucyn, Zuzanna Bodzan i Joanna Wieteska. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Małgorzata Niemirska Kuncewicz


Uczniowie 6a w szacownych murach warszawskiej uczelni

Skąd się biorą burze? Odpowiedź na to i inne pytania uczniowie klasy 6a uzyskali w Zakładzie Klimatologii Wydziału Geografii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktor Katarzyna Grabowska opowiedziała nam o burzy jako zjawisku klimatycznym oraz zaprezentowała przyrządy, którymi posługują się badacze klimatu w stacjach meteorologicznych. Następnie pokazała uczniom stację pomiaru pogody na terenie UW. Klasa 6a, będąc w szacownych murach d. Pałacu Uruskich, miała też okazję odwiedzić Zakład Geologii i wysłuchać opowieści o skałach i minerałach, dotknąć ciekawe okazy geologiczne i dowiedzieć się, jak powstawały. Na koniec wizyty wśród zabytkowych budowli UW pan Karol Grabowski, pracownik naukowy Wydziału Geografii, pokazał nam przyrodnicze ciekawostki, tj. rosnące tu egzotyczne drzewa: miłorząb japoński i metasekwoję chińską. Wśród pokrytych śniegiem bluszczów, u podnóża drzew odkryliśmy galanthusa nivali, czyli kwitnące już pierwiosnki! Profesor Elwira Żmudzka, kierowniczka Zakładu Klimatologii, dzięki uprzejmości której odbyliśmy wycieczkę na uniwersytet, obdarowała szkołę dwoma pięknymi egzemplarzami książek, które zasilą zbiory naszej biblioteki.

Bogumiła Stefańska, Katarzyna Gajcy


PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ

Publikujemy film z happeningu pt.: „Fonoholizm”, który porusza kwestię uzależnienia od telefonu. Scenariusz przedstawienia jest efektem warsztatowej pracy zespołu Młodych Edukatorów. W wydarzeniu wzięli też udział Młodzi Filmowcy, którzy nagrali całe zdarzenie. Film jest rezultatem pracy obu zespołów. Wszystko odbyło się pod bacznym okiem opiekuna grup pana Mateusza Puchowskiego. Zapraszamy do obejrzenia nagrania zarówno tych, którzy widzieli happening na żywo, jak i tych, którym to wydarzenie umknęło i zachęcamy do refleksji. Czy telefon nie skradł już Waszego życia?


INNOWACJA PRZYRODNICZA

„Chemia uczy, bawi i rozwija” to hasło przyświecające innowacji przyrodniczej realizowanej od września w naszej szkole. Zajęcia mają na celu rozbudzenie zainteresowania przedmiotami przyrodniczymi oraz zachęcenie do zdobywania wiedzy w tym zakresie. Podczas lekcji czwartoklasiści mają możliwość samodzielnego wykonywania doświadczeń w pracowni chemicznej. To tam rozpoczyna się podróż do fascynującego świata kolorowych probówek, buchającej piany czy znikającej barwy. Młodzi chemicy przekonali się już, że niektóre doświadczenia są proste, inne wymagają ćwiczeń i cierpliwości, a jeszcze inne powiodą się dopiero po kilku próbach. Głównymi odczynnikami są artykuły spożywcze codziennego użytku. Dzieci znajdują odpowiedzi na nurtujące je pytania, np.: dlaczego herbata jaśnieje po dodaniu do niej cytryny i dlaczego spinacz położony na powierzchni wody nie tonie? W trakcie zajęć czwartoklasiści poznają substancje chemiczne a przeprowadzane reakcje mogą powtórzyć w domu. Poza wiedzą, jaką zdobywają podczas tych zajęć, świetnie się bawią.

Monika Chacińska


NIEZWYKŁA LEKCJA CHEMII

Dla siódmoklasisty chemia to nowa dziedzina nauki, ale wcale nieobca. Jest bliska nam wszystkim, spotykamy ją na każdym kroku, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Chemia jest również ciekawa, kolorowa i wybuchowa. Przekonali się o tym uczniowie klasy 7a. Szkolna pracownia chemiczna zamieniła się w laboratorium doświadczalne pełne młodych naukowców w strojach ochronnych. W atmosferze skupienia, ale również zabawy, pracowali nad otrzymywaniem nieznanych im do tej pory substancji i związków chemicznych. Po pokazie szybkich niebezpiecznych a zarazem ekscytujących doświadczeń nadszedł czas na samodzielne testowanie. Każdy uczeń wykonywał doświadczenia przebiegające z wydzieleniem światła, dźwięku i kolorowej piany. Najciekawsze okazały się eksperymenty, którym towarzyszyły zmiany barwy wskaźników w zależności od odczynu roztworu. Te zajęcia pokazały, że spotkania z chemią mogą być fascynujące, przyjemne i zabawne. .

Monika Chacińska


Piszemy nowe warszawskie legendy

Dwie uczennice naszej szkoły: Olga Kasprowicz z kl. 3g gimnazjum i Zofia Dąbrowska z kl. 6a zostały laureatkami konkursu Towarzystwa Przyjaciół Warszawy pt.: „Legenda warszawska”. Pierwsze miejsce przyznano Oldze za pracę pt.: „O grajku z ulicy Mostowej”, tuż za nią, na drugim miejscu, uplasowała się Zosia i jej „Kwiaciarka ze Świętojańskiej”. Dnia 5 lutego w Zespole Szkół Gastronomicznych przy ul. Poznańskiej odbyła się uroczystość rozdania nagród z udziałem przedstawicieli władz TPW. Uświetnił ją występ artystyczny uczniów wspomnianej szkoły oraz wykłady jej profesorów poświęcone wielokulturowości, np. dziedzictwu Podlasia czy poezji Mickiewicza. Spotkanie było nie tylko ucztą dla ducha, ale i dla ciała, gdyż gospodarze uroczystości przygotowali wspaniały poczęstunek. Zainteresowanych zachęcamy do przeczytania nagrodzonych prac (załącznik), a dziewczynom gratulujemy talentu i sukcesu!

Bogumiła Stefańska


TRZYMAMY FORMĘ ZIMĄ

W ramach Ogólnopolskiego Programu „Trzymaj formę” uczniowie klasy 4a udowodnili, że nawet przy ujemnych temperaturach można nabierać odporności oraz wzmacniać kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Mały wypad na saneczki podczas zajęć wychowania fizycznego pozwoli się zahartować, zrelaksować i podjąć wyzwania na lekcjach wymagających wysiłku umysłowego i skupienia.

Żaneta Chomiuk


Z Jaszą Mazurem po Warszawie

W niedzielę, 4 lutego grupa naszych niestrudzonych warszawskich traperów wyruszyła wraz z opiekunem p. B. Stefańską szlakiem bohatera powieści I. Singera Jaszy Mazura. Uczniowie odwiedzili żydowskie miejsca w stolicy. Nie mogło więc na szlaku spaceru zabraknąć placu Grzybowskiego z kościołem Wszystkich Świętych, gdzie rozbrzmiała opowieść o bohaterskim księdzu Marcelim Godlewskim, który ratował Żydów z warszawskiego getta. Uczniowie spacerowali tajemniczą ulicą Próżną, która cudem ocalała z zagłady i pamięta mieszkańców getta. To tu mieszał kupiec galanteryjny, Zalman Nożyk, fundator pobliskiej synagogi. Ważnym punktem spaceru było więc jej nawiedzenie. To jedyny czynny tego typu obiekt Warszawy. Uczniowie zobaczyli we wnętrzu synagogi modlących się w rytualnych tałesach ortodoksyjnych Żydów. Przypomnieli sobie dzieje narodu wybranego oraz poznali cechy synagogi jako domu modlitwy. Zwieńczeniem wyprawy było zwiedzanie wystawy w Żydowskim Instytucie Historycznym poświęconej ocalałemu archiwum Emanuela Ringelbluma i jego grupy Oneg Szabat, która zbierała wszelkie ślady i pamiątki z warszawskiego getta. Zakopane w kartonach i bańkach na mleko przetrwały pod gruzami do końca wojny. Na szlaku spaceru uczniowie wykonywali zadania, bo wycieczka miała charakter gry miejskiej.

Bogumiła Stefańska


BUM BUM RURKI W JORDANKU

 W piątek, 2 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w zajęciach muzyczno - ruchowych organizowanych przez VIII Ogród Jordanowski. Przedszkolaki miały okazję grać na bum bum rurkach, poznały kolory oraz odpowiadające im dźwięki. Uczestniczyły również w zabawach ruchowych, tańcach, korowodach i gimnastyce z wykorzystaniem bum bum rurek. Po zapoznaniu z różnymi technikami gry oraz przeprowadzeniu wstępnych ćwiczeń rytmicznych pod czujnym okiem pani instruktor wszystkie dzieci wykonały utwór pt.: "Za górami, za lasami...".

Wioleta Kowalska


Młodzi Edukatorzy o bezpieczeństwie

 Młodzi Edukatorzy z oddziałów gimnazjalnych przed feriami zorganizowali warsztaty pt. „Bezpieczne ferie”. Odbiorcami byli młodsi koledzy ze szkoły podstawowej. Starsi uczniowie przy pomocy „Stefana” – szkolnego szkieletu - pokazywali, w jaki sposób zapobiec urazom kości czy więzadeł w trakcie uprawiania sportów zimowych. Ponadto apelowali o zachowanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących na lodowiskach, torach saneczkowych oraz stokach narciarskich. Nad wszystkim czuwał opiekun grupy – pedagog Mateusz Puchowski.


Koncert w szkole muzycznej

 12 stycznia uczniowie klasy 3 a w ramach współpracy ze SCEK wysłuchali bardzo interesującego koncertu muzycznego pt.: „Zagraj ze mną na kotłach" w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W trakcie koncertu dzieci mogły usłyszeć wiele słynnych utworów granych na takich instrumentach jak kotły, marimba, werbel czy wibrafon. Bardzo dziękujemy za przybliżenie nam instrumentów perkusyjnych, a uczniom szkoły muzycznej gratulujemy talentu.

Anna Witkowska


DZIELNICOWY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

 11 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w XIV Dzielnicowym Konkursie Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda, kolęda”. Konkurs miał na celu kultywowanie tradycji śpiewania kolęd od najmłodszych lat, integrację środowiska przedszkolnego oraz dzielenie się osiągnięciami artystycznymi dzieci i nauczycieli. Komisja doceniła występ Laury, Magdy i Piotrka, którzy zaprezentowali się w utworze „Kolędnicy wędrownicy” i zajęli drugie miejsce. Serdecznie gratulujemy naszym przedszkolakom występu i sukcesu.

Anna Parol-Przybysz


ORSZAK TRZECH KRÓLI 2018

  Mieszkańcy Targówka po raz kolejny pomaszerowali za Maryją i Józefem, by wraz z trzema monarchami złożyć hołd Dzieciątku. Na trasie Orszaku napotkali kilka mansjonów, gdzie odgrywano sceny biblijne z odniesieniem do współczesności. Przesłaniem tegorocznego orszaku było hasło „Pokój i dobro”. Nasza szkoła przygotowała mansjon gospoda. Nauczyciele wcielili się w role gospodarzy i gości, pokazując, że współczesny człowiek, dążąc do zdobycia bogactwa materialnego i wygód, zapomina, jak ważne jest pomaganie potrzebującym, dzielenie się z innymi lub choćby duchowe wsparcie. Wydarzenie wzbudziło zainteresowanie wielu mieszkańców, którzy całymi rodzinami przemierzali trasę pochodu, korzystając z pięknego święta i pięknej pogody.


BAL KARNAWAŁOWY

 Bal karnawałowy to dla uczniów dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w naszej szkole 4 stycznia. Tego dnia królowały dzieci przebrane za bohaterów znanych bajek: wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, supermenów... Bal poprowadzili animatorzy: Królewna Śnieżka, Piratka i Olaf. Zachęcali wszystkich do tańca i zabaw. Niezmordowane dzieciaki korzystały z krótkiej przerwy, podczas której mogły coś przekąsić i znów skoczna muzyka porywała je do tańca. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego wydarzenia. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie imprezy i zapraszamy na kolejny bal karnawałowy już za rok!


WYSTAWA O HISTORII KSIĄŻKI

 W grudniu na forum szkoły prezentowana była wystawa „Dzieje książki” przygotowana przez nauczycieli bibliotekarzy. Dzięki niej uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat powstania książki. Mogli prześledzić dzieje ksiąg od rękopisu po współczesne, nowoczesne wydania. Z czego były wykonywane, jaką techniką, o czym w nich pisano i do kogo trafiały? Jedno jest pewne: niezależnie od tego, jak bardzo zmieniły się woluminy na przestrzeni dziejów, wciąż nie wyobrażamy sobie bez nich życia.

Anna Jaroszewska
Joanna Mazińska


SPOTKANIE Z PIOTREM MAŁACHOWSKIM

  Nieczęsto się zdarza, że czynni sportowcy znajdują czas, by oderwać się od treningów, zawodowych zobowiązań i spotkać się z młodzieżą. Mieliśmy niebywałą przyjemność i szczęście gościć w naszej szkole trzykrotnego uczestnika igrzysk olimpijskich, zdobywcę srebrnego medalu w Pekinie i Rio de Janeiro, mistrza i wicemistrza świata w rzucie dyskiem, dziewięciokrotnego rekordzistę Polski - Piotra Małachowskiego. Pan Piotr opowiedział o swojej przygodzie ze sportem: jak zaczynał, jak radził sobie z porażkami i co czuł, odnosząc sukcesy. Podzielił się także z młodzieżą swoimi planami na przyszłość. Urzekł nas swoją otwartością, poczuciem humoru, szczerością i skromnością. Mistrz przekonywał dzieciaki, że nie ma rzeczy niemożliwych i każdy może spełnić swoje marzenia, jeśli poświęci się i będzie ciężko pracował. Dziękujemy za spotkanie i życzymy Panu Piotrowi kolejnych sukcesów zawodowych i prywatnych.


Czy pocztówka jest jeszcze modna?

 Tuż przed świętami Bożego Narodzenia klasa 6a odbyła zajęcia w plenerze pt. „Czy w dobie SMS-ów i e- maili pocztówka jest trendy?” Uczniowie mieli udać się do siedziby Muzeum Niepodległości, ale z powodu remontu zaproszono ich do warszawskiej Cytadeli. Dobrze się złożyło, bo klasa 6a na lekcjach historii mówiła właśnie o powstaniach narodowych i Cytadeli jako miejscu kaźni. Uczniowie nie tylko zwiedzili więzienne cele, ale także obejrzeli film dokumentalny o Romualdzie Traugucie, co stanowiło dopełnienie szkolnych lekcji historii. Ponieważ tematem zajęć była pocztówka jako dawny środek komunikacji, prowadzący zajęcia, p. Michał Rybak, zaprezentował uczniom zbiory Muzeum Niepodległości. Okazało się, że na ziemiach polskich karty pocztowe miały w ubiegłych wiekach charakter patriotyczny. Uczniowie omawiali ich treść i symbolikę, a następnie mieli okazję zaprojektować swoją świąteczno – patriotyczną pocztówkę.

Bogumiła Stefańska


Wspólnie kolędujemy, serce Kajtka ratujemy

  W Sali Konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek z inicjatywy Młodzieżowej Rady Dzielnicy Targówek 5 stycznia 2018 r. odbył się koncert charytatywny pod hasłem Wspólnie kolędujemy, serce Kajtka ratujemy. Wystąpili w nim uczniowie klas: 1a, 1b i 3a uczęszczający na zajęcia wokalne w świetlicy, prowadzone przez panią Ewę Szadejko. Grupa wokalna „Świetliczaki” wykonała pastorałkę „Skrzypi wóz, wielki mróz”. W koncercie wystąpiła również uczennica kl. 4a Kinga Lewosińska przygotowana przez panią Grażynę Sokołowską – Lewicką. Kinga wykonała pastorałkę „Już blisko kolęda” przy akompaniamencie własnym na ukulele. Młodzi artyści byli zachwyceni i bardzo przejęci pierwszym publicznym występem, a rodzice dumni ze swoich pociech. Dochód z biletów – cegiełek i licytacji podczas koncertu przeznaczony zostanie na operację Kajtka, 3-letniego mieszkańca Targówka, podopiecznego Fundacji "Serce Dziecka". Serdecznie gratulujemy pięknego występu i mocno trzymamy kciuki za Kajtka – mamy nadzieję, że szybko otrzyma pomoc.

Ewa Szadejko


NASZE ANIOŁY

 16 grudnia 2017 w Szkole Podstawowej nr 58 odbyło się rozstrzygnięcie dzielnicowego konkursu plastycznego "Mój Anioł" oraz wystawa nagrodzonych prac. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać przestrzennego anioła z dowolnego materiału. Laureatem III miejsca został uczeń klasy 4 c Antoni Sławiński, natomiast uczennica klasy 4 b Natalia Brzeźnicka zdobyła wyróżnienie. Uroczystość zakończyła się warsztatami "Anioły Aniołom" organizowanymi pod patronatem pana Sławomira Antonika - Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, podczas których wykonywano prace plastyczne, śpiewano kolędy i ubierano choinkę.

Małgorzata Pater


MIKOŁAJKOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

 Tradycyjnie w grudniu organizujemy Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. W tym roku zmieniono nieco formę, rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach według nowych zasad Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. W kategorii dzieci miejsca na podium wywalczyli: w grupie dziewcząt I miejsce Asia Zielińska z kl. 4c, II miejsce Oliwia Strąk kl.4a, III miejsce Gabrysia Lubiecka kl. 4c; w grupie chłopców I miejsce zajął Mateusz Grochowski kl. 4a, II miejsce Adam Daniluk kl. 4c, III miejsce Bartek Wronka kl. 4c. W kategorii młodzieżowej na podium w grupie dziewcząt stanęły: I miejsce Oliwia Zalewska kl. 3j, II miejsce Aleksandra Chmielewska kl. 3d, III miejsce Inga Mach kl. 2a W grupie chłopców I miejsce wywalczył Kamil Borkowski kl. 7b, II miejsce Piotr Okrasa kl. 7b, III miejsce ex aequo Patryk Tucharz kl. 7a i Daniel Łęcki kl. 7b. Mikołaj wręczył medale i słodkie upominki wszystkim uczestnikom.

M.Koperska, J.Koch, Ż.Chomiuk


MAMY NAUCZYCIELA NA MEDAL

  Miło nam poinformować, że Pani Anna Witkowska – wychowawczyni klasy 3a - zdobyła I miejsce w kategorii Najlepszy Nauczyciel klas I-III na Targówku w plebiscycie "Nauczyciel na medal" organizowanym przez NaszeMiasto.pl pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Celem akcji było wyróżnienie najbardziej zaangażowanych i lubianych nauczycieli, którzy z pasją oddają się pracy. Cieszymy się, że wśród laureatów znalazła się nasza Pani Ania – radosna, pełna energii i pomysłów, kochająca dzieci nauczycielka i wspaniała koleżanka. Nagrody zostały wręczone podczas gali w Teatrze Rampa. Gratulujemy!


CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA

 Zmienił się wystrój sal i korytarzy szkolnych, pojawiły się ozdoby, choinki, światełka. Aby wprowadzić nas jeszcze bardziej w ten świąteczny, miły i rodzinny czas, 20 grudnia zorganizowaliśmy wspólne kolędowanie. W gronie szkolnym, tak jak robimy to przy wigilijnym stole w gronie rodzinnym, śpiewaliśmy kolędy, pastorałki i świąteczne piosenki. Można było usłyszeć najbardziej znane i lubiane: „Dzisiaj w Betlejem”, Przybieżeli do Betlejem pasterze” czy „Świeć gwiazdeczko”. Odwiedził nas też Mikołaj, który po długiej i ciężkiej podróży z bieguna północnego zasiadł przy choince, aby trochę odpocząć i pogawędzić z dziećmi. Towarzyszyły mu aniołki z klasy 4b, które rozdawały wszystkim słodkie upominki. Można było zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem, porozmawiać i poczuć zbliżający się wielkimi krokami świąteczny czas.

J.Koch, M.Koperska


Koncert w Polskim Radiu

  15 grudnia uczniowie z klas 3a i 4c wybrali się do Polskiego Radia, gdzie dzięki uprzejmości Taty Natalii i Mateusza mogli uczestniczyć w otwartej dla szkół próbie Polskiej Orkiestry Radiowej. Spotkanie odbyło się przed koncertem, którym artyści będą czcić 80. urodziny Dwójki. Tematem były utwory skomponowane specjalnie dla Polskiego Radia i Polskiej Orkiestry Radiowej. Nie zabrakło również akcentów świątecznych. Próbę poprowadził Michał Klauza - dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej. Było wesoło i słodko, gdyż każde dziecko na pożegnanie dostało od Mikołaja cukierka. Dziękujemy!

Anna Witkowska
Małgorzata Niemirska - Kuncewicz


KLASA 3A W MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE

Uczniowie klasy 3a przystąpili do realizacji projektu e-twinning autorstwa pani Anny Witkowskiej pt. "Teddy bear- friend children all over the world". W ramach współpracy do projektu zostali zaproszeni uczniowie ze szkoły Karadere Ilkokulu Adapazari z Turcji oraz klasa 2c ze Szkoły Podstawowej nr 231 w Warszawie. W trakcie realizacji projektu powstała prezentacja multimedialna dotycząca Polski i Turcji oraz filmy, na których dzieci śpiewają piosenki o misiach w języku ojczystym i angielskim. Oprócz wymiany zdjęć i innych materiałów, e-twinnig jest wspaniałą lekcją, podczas której uczniowie mogą nawiązać nowe kontakty, dowiedzieć się wielu ciekawostek o różnych kulturach i zaprezentować własne umiejętności. Z pewnością nie jest to ich ostatni projekt.

Anna Witkowska


Gimnazjaliści uczą najmłodszych

 Uczniowie klasy 3h w ramach integracji z najmłodszymi kolegami zorganizowali dla klasy 1a warsztaty bożonarodzeniowe. Pierwszoklasiści pod okiem swoich starszych koleżanek wykonali przepiękne dekoracje świąteczne. W nastrój świąt wprowadziła dzieci baśń Hansa Christiana Andersena „ Dziewczynka z zapałkam”, którą pięknie przeczytała gimnazjalistka. Uczniowie klasy pierwszej odpowiadali na pytania dotyczące utworu. Najbardziej zaangażowani otrzymali słodkie nagrody. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości zarówno starszym, jak i młodszym. Pokazali, że potrafią doskonale się porozumieć, mają podobną wrażliwość i wyobraźnię, a różnica wieku nie stanowi najmniejszego problemu.

Barbara Grabowska


PRZEDŚWIĄTECZNA WIZYTA W DOMU DZIECKA

 Okres przedświąteczny to czas refleksji, w którym pamiętamy o najbardziej potrzebujących. Grupa uczniów z klasy 2b realizująca projekt unijny „Bliżej rynku pracy” odwiedziła Dom Dziecka nr 16 i sprawiła maluchom ogromną niespodziankę. Gimnazjaliści poznali specyfikę pracy wychowawcy placówki opiekuńczej, a także mieli możliwość pomocy pracownikom przy prostych czynnościach. Wspólne zabawy oraz prezenty dały wszystkim wiele radości, a nasi gimnazjaliści przez chwilę znów poczuli się dziećmi.

Małgorzata Lisiewska


EKSPERYMENTY W OGRODZIE JORDANOWSKIM

 Eksperymenty to świetny pomysł na naukę poprzez zabawę. Przekonały się o tym nasze przedszkolaki, które 15 grudnia wybrały się na kolejną wycieczkę do Ogrodu Jordanowskiego. Dzieci pozytywnie zaskoczyły osobę prowadzącą zasobem wiedzy na temat zmysłów i sposobów poznawania świata oraz podejmowaniem prób określania stanu skupienia materii.
Przedszkolaki wykonywały eksperymenty i wszystkie były pod wrażeniem efektów. Mnóstwo radości sprawiły im doświadczenia z wciśnięciem jajka do butelki oraz zgaszeniem świeczki na talerzyku z wodą. Absolutnym hitem były zabawy z cieczą nienewtonowską, które dostarczały nie tylko doznań sensorycznych, ale wprawiły w zdumienie wszystkie dzieci.

Anna Parol-Przybysz


WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

  14 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. Mimo późnej pory, na spotkanie przybyło wielu gości. Nasi uczniowie i przedszkolaki pokazali wachlarz swoich umiejętności artystycznych. Był tańce, śpiew, recytowanie, granie na instrumentach. Na początku, na scenie wystąpiły dzieci z zerówki w pięknym przedstawieniu o wieczorze wigilijnym. Kiedy śpiewały piosenki " Świeć gwiazdeczko" lub "Jingle Bells", wszyscy im wtórowali. Potem uczniowie klasy 1a zagrali na bum bum rurkach "We Wish You a Merry Christmas". Kolejne występy to: piosenka pt. "W grudniowe noce" do akompaniamentu pani Eli z naszej świetlicy, gra na bum bum rurkach, prezentacja gry na dzwonkach uczniów z klasy 3a i śpiew dzieci z klasy 1b. Na zakończenie Pani Wicedyrektor Anna Perczyńska podziękowała wszystkim małym artystom i w imieniu Pani Dyrektor Emilii Walczak oraz wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej nr 378 złożyła życzenia świąteczne. Każde dziecko mogło potem udekorować pierniczka lub zaśpiewać kolędę w wesołym karaoke. Wszyscy wspaniale się bawili. Życzymy, by radosna atmosfera, jaką stworzyliśmy, towarzyszyła naszym uczniom i ich bliskim przez cały bożonarodzeniowy czas. Wesołych Świąt!

Anna Witkowska


Rozstrzygnięcie konkursu Christmas Card

 Na przełomie listopada i grudnia w naszej szkole odbył się konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim. Spośród wielu zgłoszonych prac wybrano te najbardziej oryginalne i wyjątkowe. Wśród uczniów klas 4 – 7 zwyciężyła Natalia Brzeźnicka z kl. 4b, zaś Bartek Ferenc i Ola Ferenc z kl. 4b zajęli ex aequo 2 miejsce. W gimnazjum bezkonkurencyjna była Zuzanna Bosiacka z kl. 3f, a kolejne miejsca zajęli Magdalena Cudna z kl. 2a i Kamil Biernacki z kl. 3g. Bardzo dziękujemy uczestnikom konkursu za piękne kartki, a zwycięzcom gratulujemy! Najpiękniejsze prace zostały wyeksponowane na forum szkoły, zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do ich obejrzenia.

Joanna Mikitiuk


UBIERAMY CHOINKĘ

 Forum naszej szkoły od tygodnia zdobi piękna choinka. Na prośbę Młodszej Izby Parlamentu Uczniowskiego drzewko pojawiło się także na korytarzu prawego skrzydła, na którym uczą się młodsze klasy. Aby wyglądała jak najpiękniej, dzieci przynosiły białe i srebrne ozdoby, a następnie same je zawieszały. Pięknie udekorowana choinka będzie im przypominać o zbliżających się świętach i związanych z nimi radosnych chwilach.


STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM

 W grudniu, w bibliotece szkolnej z okazji Mikołajek nauczyciele bibliotekarze i wolontariusze wspólnie zorganizowali akcję pod hasłem: „Starsi czytają młodszym”. Uczennice z gimnazjum chętnie czytały książki dzieciom uczęszczającym do świetlicy. Lektury były dobrane do wieku odbiorców i wzbogacone kolorowymi ilustracjami. Dzieci słuchały starszych koleżanek oraz odpowiadały na pytania dotyczące treści utworów. Celem akcji było nie tylko propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, ale również integrowanie gimnazjalistów z młodszymi uczniami.


SPOTKANIE DYREKTORÓW SZKÓŁ

8 grudnia w ramach dzielenia się dobrą praktyką odbyło się w naszej szkole spotkanie dyrektorów szkół podstawowych z Targówka. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, m. in. Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania pani Katarzyna Majdura . Podczas spotkania Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków zaprezentowała realizowany w jej placówce „Eksperyment niezadawania prac domowych” . Temat okazał się niezwykle ciekawy i wzbudził zainteresowanie zebranych. Sporo uwagi poświęcono także platformie edukacyjnej NUADU, z której korzystają szkoły na Targówku. Na zakończenie spotkania szanowni goście mogli zwiedzić budynek naszej szkoły. Pani Dyrektor Emilia Walczak zaprezentowała nowe, jasne, przestronne sale, korytarze i łazienki przygotowane dla najmłodszych uczniów, których niejedna placówka może nam pozazdrościć. Cieszymy się, że mogliśmy gościć tak zacne grono w murach SP 378.


3a w Wilanowie

5 grudnia uczniowie klasy 3a pojechali do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W królewskiej rezydencji zachowały się ślady dawnych mieszkańców, ich zainteresowań, obyczajów, a także gromadzone przez lata kolekcje dzieł sztuki. Pani przewodnik przybliżyła dzieciom tradycje bożonarodzeniowe oraz życie Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki. Czy kiedyś dekorowano choinkę na święta? Co to jest podłaźniczka? Uczniowie 3a już to wiedzą!

Anna Witkowska


Bezpieczna droga do szkoły

Po raz kolejny pierwszoklasiści mogli utrwalić sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. 8 grudnia naszym gościem był funkcjonariusz Straży Miejskiej, który przypomniał dzieciom o bezpiecznym zachowaniu podczas drogi do szkoły. Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa związane z porą roku, omówił szczególne sytuacje na ulicy, przypomniał numery telefonów alarmowych. Podkreślił, że "ulica to nie gra komputerowa – każdy z nas ma tylko jedno życie, dlatego musimy przestrzegać przepisów ruchu drogowego i uważać w drodze do szkoły i domu."

Mirosława Tymoniuk


Warsztaty teatralne

Uwielbiamy zdobywać wiedzę poprzez praktykę! Zatem klasy pierwsze aktywnie uczestniczyły w warsztatach pt. „Teatr improwizowany”, które odbyły się w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturowej. Uczniowie pod okiem instruktora teatralnego pani Ewy Ganc poznali tajniki improwizacji oraz różne sposoby „bycia na scenie”. Na bazie wspólnych inspiracji tworzyli fabułę, wątki i postacie. Dowiedzieli się, że improwizacja teatralna to forma swobodnego, spontanicznego wyrażania siebie na scenie, że każdy z nas może być aktorem, a scena jest wszędzie tam, gdzie my się znajdujemy.

Małgorzata Hanc


Mikołajki

6 grudnia odwiedził nas Święty Mikołaj. Z daleka było słychać dźwięk mikołajowego dzwonka. Jaka to była radość! Wszystkie dzieci z klas 0 - III otrzymały upominki. Wiemy zatem, że były grzeczne. Nie zabrakło śpiewu i uśmiechów na twarzach. Mikołaju, bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do nas ponownie w przyszłym roku!

Małgorzata Hanc


Mikołajki w kinie

6 grudnia to szczególny dzień, zwłaszcza dla dzieci, dlatego uczniowie klas 4b i 4c postanowili poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i wraz z wychowawcami wybrali się do kina na film pt.: „Pierwsza gwiazdka”. Akcja filmu rozgrywa się w Nazarecie. Anioł zwiastuje Marii, że urodzi Syna Bożego. Jego wizytę widzi myszka Abby i biegnie przekazać dobrą nowinę innym zwierzętom. Śledzimy w filmie przygody osiołka Bo, gołębia Dave’a i owieczki Ruth. Wszyscy bohaterowie podążają za gwiazdą w okolice, gdzie mieszkają Maria i Józef, by zobaczyć narodziny Mesjasza. Film bardzo się wszystkim podobał, a wspólne wyjście przyczyniło się do integracji klas.

Małgorzata Niemirska-Kuncewicz, Anna Matkowska


WARSZTATY TWORZENIA ŚWIEC

W naszej szkole nie ma czasu na nudę. Uczniowie z klas 0 - III poznali sposób wytwarzania świeczek i mogli samodzielnie wykonać zaprojektowane przez siebie świece. W klasach zapachniało świeżą kawą, pomarańczą i anyżem, ponieważ te właśnie produkty dzieci wykorzystywały do ich zdobienia. Dzięki tej lekcji wzbogaciły swoją wiedzę i urozmaiciły zajęcia techniczne. Dziękujemy pani Ani za instruktaż!

Małgorzata Hanc


3a eksperymentuje

1 grudnia uczniowie klasy 3 a po raz drugi wybrali się do Ogrodu Jordanowskiego przy ul. Suwalskiej. Tym razem mogli uczestniczyć w arcyciekawej lekcji dotyczącej eksperymentów. Zajęcia zaczęły się od teorii, czyli przypomnienia, jak poznajemy świat, jakie mamy zmysły i jakie znamy stany skupienia. Potem pani pokazywała różne doświadczenia, np.: wciąganie jajka do butelki lub samoczynne napełnianie się naczynia wodą. Hitem okazał się eksperyment związany z cieczą nienewtonowską. Dziękujemy za wspaniałą zabawę!

Anna Witkowska


3A W JEDNOSTCE STRAŻACKIEJ

Klasa 3 a wybrała się na wycieczkę do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 15 w Warszawie przy ul. Młodzieńczej. Uczniów oprowadził pan Paweł, który opowiedział o tym, co trzeba zrobić, żeby w przyszłości zostać strażakiem. Dzieci zobaczyły zaplecze jednostki, miejsce, w którym odpoczywają ratownicy i skąd w ciągu jednej minuty zjeżdżają na dół, ubierają się i wyjeżdżają do pożaru. Dzieci z zainteresowaniem oglądały stanowisko zleceń wyjazdu na pomoc poszkodowanych. Mogły również uczestniczyć w symulowanej akcji ratowniczej: było bardzo głośno, wyły syreny, strażacy zjechali ześlizgami, ubrali się i wyjechali z jednostki. Oprócz tego pan Paweł zaprezentował uczniom wozy strażackie, stroje strażaków oraz specjalistyczne ubranie do ratowania ludzi spod gruzów. Na sam koniec uczniowie uczestniczyli w krótkim pokazie sprawności psa szkolonego do służby ratowniczej. Zwierzak okazał się również wspaniałym tropicielem, kiedy znalazł Mateusza ukrytego w drewnianej skrzyni. Wszyscy bili brawo i dziękowali panu Pawłowi za wspaniałą lekcję. Na pożegnanie można było pogłaskać pieska i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Anna Witkowska


Warsztaty profilaktyczne dla klas siódmych

Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pedagog szkolny – pan Mateusz Puchowski - wykorzystał tę okazję do przeprowadzenia w klasach siódmych warsztatów profilaktyki uzależnień od tytoniu. Uczniowie poznali zdrowotne, społeczne i prawne konsekwencje palenia, dowiedzieli się też, jak kwestię nałogów normalizuje szkolny regulamin. Proces palenia i jego skutki zilustrowało doświadczenie, które powinno oddziaływać na wyobraźnię każdego, kto zechce sięgnąć po tę truciznę.


JAN KARSKI – BOHATER LUDZKOŚCI

29 listopada w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego w Warszawie w ramach XI edycji Dzielnicowych Spotkań z Historią organizowanych pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Pana Sławomira Antonika odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Jan Karski - Bohater Ludzkości ”. W tegorocznej edycji zadaniem uczestników było wykonanie plakatu, prezentacji multimedialnej lub nagranie filmu promującego wiedzę o dokonaniach Jana Karskiego. Laureatami w konkursie plastycznym zostali: Weronika Tomaszkiewicz z klasy 2f, która zajęła I miejsce oraz Antoni Sławiński z kl. 4c, który uplasował się na III miejscu. W kategorii film I miejsce zdobyły uczennice klasy 6a: Joanna Wójcik, Zuzanna Augustyniak oraz Lamia Fryze. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


ZASADY BEZPIECZNEJ ZABAWY

Bezpieczeństwo w domu i na placu zabaw było przewodnim tematem zajęć prowadzonych przez Straż Miejską w oddziale przedszkolnym. Nasze maluszki z dużym zainteresowaniem słuchały porad, aby bez zgody rodziców nie sięgać do szafki z lekami, nie budować i nie wspinać się po niebezpiecznych konstrukcjach, nie wychylać się przez okno lub balkon. Bawiąc się na zewnątrz, dzieci będą pamiętały, aby było to bezpieczne miejsce z dala od jezdni. Wychodząc na rower, wrotki, hulajnogę, zawsze założą kask i ochraniacze. Niemałe zainteresowanie wśród naszych najmłodszych uczniów wzbudził mundur strażnika – dzieci mogły go obejrzeć, zobaczyć, jak wyglądają naszywki i odznaka.

Anna Karczewska


KREATYWNE ANDRZEJKI

Z okazji Andrzejek klasy: 4a, 4b i 4c wzięły udział w zajęciach zorganizowanych przez firmę Fun Craft. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości, która według prognozy będzie różowa i bogata w pozytywne wydarzenia. Następnie wylosowane wróżby zostały pięknie ozdobione i oprawione, aby za parę lat sprawdzić, czy przepowiednie się spełniły. Zajęcia były bardzo udane, uczniowie świetnie się bawili, wykazali się zdolnościami manualnymi i kreatywnością a przy okazji poszerzyli wiedzę na temat andrzejkowych zwyczajów.

Małgorzata Niemirska Kuncewicz, Anna Matkowska, Monika Marcinowska


UCZYMY SIĘ ŻYĆ BEZ PRZEMOCY

Podczas zajęć prowadzonych przez Straż Miejską klasa 3a dowiedziała się, że pierwszym krokiem do zgodnego życia z innymi jest obserwowanie siebie i rozpoznawanie swoich uczuć. Monitorując własne emocje, poznajemy, jacy jesteśmy. Nasi trzecioklasiści bezbłędnie rozpoznawali emocje, nazywali je i wskazywali, gdzie mieszkają w naszym ciele. Dzieci dowiedziały się, że nie mają wpływu na to, co czują, ale mogą kontrolować swoje zachowanie. Ufamy, że zdobytą wiedzę teoretyczną znakomicie wykorzystają w praktyce.

Anna Karczewska


WYRÓŻNIONY MIŚ – PRZYTULIŚ

Uczennica klasy 1b – Julia Wizińska – otrzymała wyróżnienie w dzielnicowym konkursie plastycznym „Uszyj Misia – Przytulisia” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 58 im. Tadeusza Gajcego. Uczniowie mieli za zadanie zaprojektować i wykonać przytulankę z dowolnego materiału, dowolnej wielkości. Oceniano twórczy charakter pracy, oryginalność i estetykę. Gratulujemy Julce wyróżnienia, jej miś jest naprawdę uroczy. Aż chce się go przytulić!


ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH

Uczniowie klas siódmych uczestniczyli w zajęciach realizowanych przez Straż Miejską m. st. Warszawy. Celem spotkania było podniesienie wiedzy oraz świadomości uczniów w zakresie zasad i metod bezpiecznego zachowania się, zagrożeń występujących we współczesnym świecie, sposobów ich unikania bądź zminimalizowania negatywnych skutków. Nasi uczniowie poznali podstawowe zagadnienia prawne zawarte w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich, takie jak: nieletni, czyny karalne, czyny świadczące o demoralizacji oraz aspekty prawa związane z zagrożeniami w cyberprzestrzeni.

Anna Karczewska


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. W piątek szkołę opanowały kolorowe misie – duże i małe, puchate i mięciutkie. Każdy z nich był wyjątkowy. Przybyły ze swoimi właścicielami, żeby się bawić, uczyć i świętować. Przedszkolaki poznały historię tego święta, rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki i ćwiczyły buzie i języki wraz z Kubusiem Puchatkiem, wylizując talerzyki z miodem. Nie zabrakło oczywiście Misia Uszatka, który wraz z przyjaciółmi pomagał zwierzętom przygotować się do zimy. Każde z dzieci mogło stanąć do zdjęcia w „Misiowej Fotobudce”. Zabawy z misiami sprawiły dzieciom ogromną radość. Przecież moda na misie nie przemija.


O ZDROWIU NA WESOŁO

24 listopada uczniowie klasy 3a i pani Anna Witkowska reprezentowali naszą szkołę w Dzielnicowym Dniu Zdrowego Jedzenia. Na uroczystości pojawili się: Burmistrz Dzielnicy Targówek Pan Sławomir Antonik, Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania dla Dzielnicy Targówek Pani Katarzyna Majdura, dyrektorzy placówek oświatowych dzielnicy Targówek oraz inni zaproszeni goście. Podczas uroczystości można było skosztować zdrowych dziecięcych frykasów - rarytasów. Nasza szkoła od lat promuje zdrowie, toteż stoisko SP 378 obfitowało w zdrowe, warzywne słodkości. Nie zabrakło na nim: buraczanego brownie, ciasta marchewkowego lub dyniowego, jaglanego rafaello, leśnego mchu ze szpinakiem i ciasta fasolowo - kokosowego, które przygotowywały mamy uczniów z klasy 3a. "W naszej szkole jest wesoło, tu muzykę słychać wkoło"- tak rozpoczęła się prezentacja stoiska, a potem publiczność obejrzała wspaniały występ Rosiewicza Juniora, Cebulki, Marchewki i Pani Brokułowej, którzy przekonywali, iż najwięcej witaminy mają polskie jarzyny. Śmiechu było co nie miara, dobrze, wszak śmiech to zdrowie.


WIEM – POMAGAM - RATUJĘ

Jak poradzić sobie w trudnej sytuacji, jak pomóc osobom z najbliższego otoczenia w sytuacjach nagłego zagrożenia życia i zdrowia, w jaki sposób wezwać odpowiednie służby? – tego uczniowie klasy 6a uczyli się podczas zajęć prowadzonych przez Straż Miejską. Dowiedzieli się, jak prawidłowo wezwać pomoc przez telefon oraz jak wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych i sprawdzali swoje umiejętności.

Anna Karczewska


WIZYTA W PAŁACU PREZYDENCKIM

Siedemnastowieczny pałac przy Krakowskim Przedmieściu był świadkiem wielu ważnych historycznych wydarzeń. W przeszłości pełnił funkcję teatru, sali koncertowej, luksusowego hotelu czy miejsca spotkań najwyższych władz. Od 1994 roku pałac stał się oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie klasy 7b mieli możliwość zwiedzenia tego obiektu i poznania jego niezwykłej historii. Zobaczyli m. in. Salę Białą, Salę Kolumnową oraz Salę Bankietową. Widzieli także Okrągły Stół – symbol demokratycznych przemian w Polsce. Młodzież czuła się wyjątkowo, mogąc podziwiać niezwykłe wnętrza, w których goszczą wybitne osobistości świata kultury i polityki.


ORIGAMI W OGRODZIE JORDANOWSKIM

22 listopada przedszkolaki udały się na wycieczkę do VIII Ogrodu Jordanowskiego w Warszawie. Dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych, doskonaląc umiejętności motoryczne oraz rozwijając koordynację wzrokowo - ruchową poprzez wykonanie prac origami. Sztuka składania papieru pochodząca z Chin przypadła dzieciom do gustu. Z ogromnym zaangażowaniem składały papierowe pudełka oraz rekwizyt do zabawy z czasów dzieciństwa ich rodziców – „Piekło – niebo”.
Dziękujemy paniom z Ogrodu za ciekawe warsztaty.


PODWÓJNE ZŁOTO W UNIHOKEJU

Zakończyły się Mistrzostwa Dzielnicy Targówek Dziewcząt i Chłopców w Unihokeju. Reprezentanci naszej szkoły, straciwszy tylko jedną bramkę we wszystkich rozegranych meczach, w przepięknym stylu wywalczyli I miejsce i zostali uhonorowani złotymi medalami. W skład zwycięskiej drużyny dziewcząt wchodziły: Aleksandra Chmielewska 3d, Victoria Baranek 2c, Dominika Biały 2c, Patrycja Poboży 2a, Magdalena Cudna 2a, Gabriela Popowniak 2c, Zuzanna Kędziora 3i, Maja Dudzik 3i, Natalia Gajewska 2a. Drużynę chłopców reprezentowali: Mateusz Obuchowicz 3h, Konrad Dziarski 3h, Wojciech Niemiński 3h, Mateusz Łosiewicz 3i, Adam Dudzik 3i, Arkadiusz Górski 3c, Radosław Miktus 3f, Bartosz Bartosiewicz 3a. Gratulujemy ogromnego sukcesu i trzymamy kciuki za kolejne zwycięstwa na Warszawskiej Olimpiadzie Sportowej. Drużyna chłopców swoje zwycięstwo dedykuje Kacprowi Sekularowi, który z powodu choroby nie mógł uczestniczyć w rozgrywkach.

Opiekun: Małgorzata Kwiatek


Lista przebojów książkowych

W październiku biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 4, 6 i 7 do wzięcia udziału w akcji: Lista przebojów książkowych Szkoły Podstawowej nr 378. W wyniku przeprowadzonego głosowania na najciekawszą i najchętniej czytaną książkę powstała lista 11 najpopularniejszych książek:

 1. J. K. Rowling – Harry Potter (seria)
 2. J. Brzechwa – Akademia Pana Kleksa
 3. J. Kinney – Dziennik cwaniaczka (seria)
 4. J. R. R. Tolkien – Hobbit
 5. R. Goscinny, J. Sempé – Mikołajek (seria)
 6. F. Simon – Koszmarny Karolek (seria)
 7. A. Maleszka – Magiczne drzewo (seria)
 8. C. S. Lewis – Opowieści z Narnii (seria)
 9. H. Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy
 10. H. Webb – Zaopiekuj się mną (seria)
 11. H. Lofting – Doktor Dolittle i jego zwierzęta

WIZYTA W POLSKIM RADIU

Klasy 4b i 4c wraz z wychowawczyniami miały okazję uczestniczyć w otwartej próbie Polskiej Orkiestry Radiowej. Uczniowie zobaczyli, jak pracuje i brzmi orkiestra w pełnym składzie oraz poznali wygląd i brzmienie instrumentów, a przede wszystkim wysłuchali pięknej muzyki. Orkiestra wykonała m. in. koncert naszego Patrona I. J. Paderewskiego. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała, z przyjemnością odwiedziliby Polskie Radio raz jeszcze.

Małgorzata Niemirska - Kuncewicz, Anna Matkowska


GIMNAZJALIŚCI - MALUSZKOM

Uczniowie klasy 3g pod kierunkiem p. Niny Siedleckiej przygotowali przedstawienie dla uczniów klas pierwszych oraz oddziału przedszkolnego na temat zdrowego odżywiania. Autorkami scenariusza są uczennice Martyna Lipińska oraz Julita Pasiroska. Wilk tłumaczy Czerwonemu Kapturkowi, dlaczego warto jeść owoce i warzywa. Pojawia się postać Tygryska, który nie tylko lubi biegać i skakać, ale przedstawia inne sporty, mogące zainteresować dzieci: taniec, piłkę siatkową, koszykówkę, piłkę nożną. O skutkach jedzenia niezdrowej żywności widownia mogła dowiedzieć się, słuchając opowieści Królewny Śnieżki i Księcia. Nie zabrakło również nauki, jak wezwać pierwszą pomoc w razie wypadku oraz co to jest piramida zdrowego żywienia. Gromkie brawa i uśmiechy dzieci były najlepszą oceną przedstawienia, w które była zaangażowana cała klasa.

Nina Siedlecka


Niecodzienna lekcja religii

Uczniowie klasy 1a, jak w każdy poniedziałek, uczestniczyli w lekcji religii. Jednak tym razem zajęcia różniły się od pozostałych – wraz z wychowawcą i katechetą udali się do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Podczas tej wyjątkowej lekcji mogli zapoznać się z cechami budowli sakralnej, jej wystrojem i przedmiotami, które znajdują się w każdym kościele. Podczas zajęć był obecny także ksiądz Rafał Miękus, który przekazał uczniom kilka ciekawostek oraz udzielił odpowiedzi na najbardziej dociekliwe pytania. Uczniowie opuścili świątynię wzbogaceni o nowe wiadomości. Dowiedzieli się m. in.: co ma wspólnego kościelna nawa z Arką Noego, jak nazywa się miejsce spowiedzi (to konfesjonał, a nie „grzesznica”, jak wcześniej sugerowali) i dlaczego miejsce, z którego czytamy Pismo Święte, nazywamy ambonką.

Magdalena Szyszkiewicz


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

W dniu 20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Celem obchodów jest kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez edukację w zakresie praw dziecka, uświadamianie dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać. Wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze na ten temat, m. in. przypomnieli o podstawowych zagadnieniach „Konwencji o prawach dziecka”.
Uczennice klasy 3j przygotowały i zaprezentowały na forum szkoły wystawę dotyczącą praw dziecka oraz organizacji międzynarodowych zajmujących się problemami dzieci na całym świecie. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia.


MAMY PLAC ZABAW!

Pan Ambroży Kleks, bohater książki Jana Brzechwy, przyjaciel dzieci i niezwykły nauczyciel zdradził swym podopiecznym sekret młodości: „ Biegać, skakać, latać, pływać, w tańcu, w ruchu wypoczywać”. Oto czego potrzebują dzieci, aby były zdrowe i szczęśliwe. Nasi najmłodsi uczniowie do tej pory korzystali ze szkolnego boiska lub placu zabaw w parku, gdy chcieli pobawić się na świeżym powietrzu. 16 listopada pani dyrektor Emilia Walczak, pani wicedyrektor Anna Perczyńska oraz pani kierownik gospodarczy Dorota Górska dokonały uroczystego otwarcia szkolnego placu zabaw. Stanęły na nim nowoczesne urządzenia, na których najmłodsi będą mogli rozładować nagromadzoną energię. Zabawki zostały przetestowane pod czujnym okiem wychowawców, dzieci mogły skakać, biegać, wspinać się i jak widać na zdjęciach, sprawiło im to mnóstwo radości.


Wykład z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim

W sobotni poranek 18 listopada br. uczniowie zainteresowani fizyką pod opieką nauczyciela fizyki p. Renaty Sztyrak uczestniczyli w wykładzie otwartym „Cztery żywioły” na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład był prowadzony przez magistra Andrzeja Gołębiewskiego i profesora Radosława Przeniosło, którzy poprzez pokazy i doświadczenia w ciekawy sposób przedstawili cztery kategorie zwane żywiołami, których już starożytni Grecy używali do opisu świata: ziemię, powietrze, ogień i wodę. Uczniowie mogli się również przekonać, jak groźne są żywioły, a po pokazach sami wykonali wybrane doświadczenia.

Renata Sztyrak


JAK DOBRZE BYĆ... FARMEREM

15 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego ponownie zawitały w Folwarku Bródno. Tym razem spotkanie odbyło się pod tytułem „Życie farmera – czyli kilka słów o życiu na wsi”. Podczas tej wycieczki przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę o informacje dotyczące życia i zwyczajów zwierząt gospodarskich. Nie lada atrakcją było dojenie kozy Matyldy i ponowne spotkanie z krową Krystyną. Największą radość sprawiła dzieciom przejażdżka na kucyku o mitologicznym imieniu Ares. Przedszkolaki zwiedziły stajnię, siodlarnię, padok, a także dowiedziały się, jak należy troszczyć się o konia. Uśmiechy na twarzach mówią wszystko.

Anna Parol - Przybysz


KONKURS FIZYCZNY

W bieżącym roku przypada 100. rocznica śmierci Mariana Smoluchowskiego, dlatego decyzją Polskiego Towarzystwa Fizycznego (PTF) rok 2017 jest rokiem słynnego polskiego fizyka. W nawiązaniu do tego faktu Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie zorganizował dla uczniów warszawskich oddziałów gimnazjalnych oraz klas siódmych szkoły podstawowej konkurs fizyczny. Jego celem było zainteresowanie młodzieży fizyką, zainspirowanie do samodzielnej i twórczej pracy oraz kształtowanie umiejętności jej prezentacji. Finał konkursu odbył się 16 listopada br. Miło nam poinformować, że nasz uczeń - Kamil Biernacki kl.3g - otrzymał wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Informacje na temat laureatów można uzyskać na stronie PTF: http://ptf.fuw.edu.pl/

Ewa Sikora


Lekcja biblioteczna z morałem

15 listopada klasa 3a wybrała się do Biblioteki przy ul. Bazyliańskiej 2, gdzie uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w lekcji bibliotecznej dotyczącej wartości i norm. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest szacunek, dobro, miłość, odwaga oraz zastanawiali się nad tym, co zrobić, żeby być szczęśliwym. Dzieci wysłuchały także interpretacji wierszy i opowiadań Małgorzaty Strzałkowskiej, mówiących o wartościach. Po tym spotkaniu z pewnością żadne z dzieci nie będzie miało wątpliwości, co jest w życiu najważniejsze.


Ogólnopolski Program "Trzymaj Formę"

Żeby utrzymać formę, trzeba ćwiczyć a najlepiej jeszcze świetnie się przy tym bawić. W naszej szkole nie tylko dbamy o piramidę zdrowego żywienia, ale również budujemy piramidy gimnastyczne, dbając o sprawność fizyczną. Wyznajemy zasadę: lekarstwo można zastąpić ruchem, ale ruchu nigdy nie zastąpimy lekarstwem.

M. Koperska i J.Koch


UROCZYSTY KONCERT W TEATRZE RAMPA

10 listopada w Teatrze Rampa uroczyście podsumowano tegoroczną edycję cyklu konkursów poświęconych życiu i twórczości Józefa Elsnera. Pod hasłem: „Józef Antoni Elsner – ponadczasowy kompozytor Targówka” zorganizowano konkurs: plastyczny, muzyczny i wiedzy. W piątkowy wieczór laureaci otrzymali dyplomy i nagrody z rąk patrona imprezy – Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy p. Sławomira Antonika. Na scenie nie zabrakło reprezentantów naszej szkoły. Laureatami w konkursie wiedzy zostały uczennice klasy 6a Joanna Wójcik i Maja Stępniewska – II miejsce wśród szkół podstawowych oraz Inga Mach (kl.2a) i Agata Rosińska (kl. 7c) – także II miejsce w kategorii: klasy siódme i oddziały gimnazjalne. Paweł Majchrzak i Zuzanna Augustyniak zajęli II miejsce w konkursie muzycznym. Podium konkursu plastycznego wśród gimnazjalistów zdominowały nasze uczennice: Marta Wójcikowska (3j) i Wiktoria Myszkowska (3i) – ex aequo I miejsce, a tuż za nimi uplasowały się Izabella Madalińska (3b) i Aleksandra Rosiak (3d). Specjalne podziękowanie za organizację konkursu wiedzy otrzymała także pani dyrektor Emilia Walczak. Uroczystość uświetnił koncert Orkiestry Kameralnej im. Józefa Elsnera, której towarzyszył nasz uczeń Paweł Majchrzak (3i)– wykonali wspólnie Walca nr 2 Dymitra Szostakowicza.


LEKCJA ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA

8 listopada obchodzony był Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. To kolejna inicjatywa mająca na celu propagowanie zdrowego odżywiania. Jako szkoła promująca zdrowie przyłączyliśmy się do tej akcji. Dzieci z oddziałów przedszkolnych pracowały w grupach nad kolorowymi plakatami zawierającymi "zdrowe hasła". Uczniowie klas I i III sporządzali pyszne kanapki. Odwiedził ich Zdrowulek, który opowiedział, co trzeba zrobić, by być silnym i zdrowym. Na zakończenie uczniowie klasy III gimnazjum wcielili się w bajkowe postacie i pomogli dzieciom zrozumieć piramidę zdrowego żywienia, przekonywali, jak ważna jest aktywność ruchowa dla lepszego samopoczucia, poinformowali, do kogo zgłosić się po pomoc w przypadku urazów i kontuzji. To była niezapomniana lekcja pełna wrażeń i pysznej zabawy. Dziękujemy!

Małgorzata Hanc


Festiwal piosenki patriotycznej

 W Ośrodku Kultury Wesoła 12 listopada 2017r. odbył się Koncert Galowy Laureatów V Festiwalu Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych ”Jak długo w sercach naszych”. Organizatorami festiwalu byli: Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Dzielnica Wesoła m.st. Warszawy oraz 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki. Podczas uroczystego koncertu w Klubie Kościuszkowca wręczono nagrody i wyróżnienia, a laureaci zaprezentowali swój wokalny talent. W kategorii: soliści/duety WYRÓŻNIENIE otrzymał JAN STAŃKO z kl.2c, za wykonanie pieśni ”Mury” Jacka Kaczmarskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI NA SPORTOWO

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Lasku Bródnowskim odbył się Bieg Przełajowy o Puchar Burmistrza Dzielnicy Targówek. Ideą organizatorów było upamiętnienie ważnej dla Polski rocznicy, dbałość o kondycję fizyczną naszego społeczeństwa, zwłaszcza dzieci i młodzieży oraz przeżycie emocji związanych ze sportową rywalizacją i czerpanie wszelkich pozytywnych wartości z niej płynących.
W sportowych zmaganiach wzięło udział 43 uczniów z naszej szkoły: 24 dziewczynki i 19 chłopców. Konkurencja była bardzo duża, a rywalizacja niezwykle zacięta. Nasi uczniowie zajęli trzy miejsca medalowe: na dystansie 400 m w kategorii klas 3 i 4 SP II miejsce zajął DANIEL KOŁECKI z klasy 4a; w biegu na 600 m w kategorii klas 5 i 6 SP III miejsce zajął HUBERT KOPEĆ z klasy 6a, a w biegu na 1000 m w kategorii klasy 7 SP oraz 2 i 3 gimnazjum III miejsce zajął JAKUB CZAPLICKI z klasy 3j.
Pozostali uczniowie reprezentujący naszą szkołę w biegu to: Lena Rejent 4a, Jagoda Karda 4a, Aleksander Rejent 4a, Zuzanna Augustyniak 6a, Patryk Nawrocki 6a, Julia Łucyn 7c, Magdalena Korzeniowska 7c, Julia Ho-Janecka 2a, Patrycja Poboży 2a, Magdalena Cudna 2a, Dominika Polkowska 2a, Natalia Kapral 2c, Dominika Biały 2c, Natalia Kapral 2c, Julia Bochenek 2c, Natalia Gajewska 2a, Aleksandra Ludwiniak 2f, Amelia Gruza 2a, Wiktoria Janicka 2a, Marta Wyszomierska 2a, Karolina Jabłońska 2d, Victoria Baranek 2c, Natalia Radecka 2g, Aleksandra Chmielewska 3d, Julia Szawcow 3c, Marta Brzezińska 3c, Oskar Dmytrach 3f, Adam Badurek 3h, Jakub Leszko 3c, Kacper Nowińska 3h, Mikołaj Jóźwiak 3c, Hubert Ostrowski 3h, Radosław Miktus 3f, Mateusz Szymczak 3h, Daniel Majchrzak 3i, Wojciech Niemiński 3h, Mateusz Łosiewicz 3i, Olaf Jastrząb 2a, Bartosz Bartosiewicz 3a, Adam Dudzik 3i.
Wszyscy młodzi sportowcy biorący udział w biegach otrzymali pamiątkowe koszulki, flagi państwowe oraz słodycze. Mogli również skosztować tradycyjnej grochówki i gorących napojów. Nagrody zwycięzcom wręczył Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy pan Paweł Michalec. Biegaczom oraz ich rodzicom gratulujemy wyników sportowych, dziękujemy za aktywne uczczenie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i za wspólnie spędzony czas.

Opiekun: Małgorzata Kwiatek


NOWE KSIĄŻKI W ZBIORACH SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

Dzięki przystąpieniu naszej szkoły do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w październiku księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o nowości wydawnicze, w większości wybrane przez naszych uczniów podczas plebiscytu na najlepszą książkę. Za kwotę 15 000 zł zakupiono książki, którymi młodzież jest autentycznie zainteresowana, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata oraz inspirujące do twórczego działania. Celem programu, w którym uczestniczymy, jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów poprzez podejmowanie różnorodnych działań z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Zapraszamy wszystkich miłośników czytania do biblioteki - nowiutkie, pachnące woluminy czekają!


Spacer z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy w Łazienkach

Listopad to wśród rocznicowych dat historii Polski czas wspomnienia zrywu niepodległościowego z 1830 r. Powstanie zaczęło się w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Klasa 6a wraz p. B. Stefańską i p. K. Gajcy udała się więc na spacer prowadzony przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy śladem miejsc związanych z Nocą Listopadową. W obrębie parku Łazienkowskiego uczniowie zobaczyli budynek dawnej Podchorążówki, gdzie ppor. Piotr Wysoki wezwał elewów do broni. Udali się też pod pomnik Jana III Sobieskiego przy ul. Agrykola, skąd listopadowi spiskowcy ruszyli do miasta, by poderwać je do boju. Młodzi pasjonaci historii stanęli też u stóp Belwederu, gdzie miał się dokonać zamach na znienawidzonego księcia Konstantego. Na koniec uczniowie usłyszeli „Warszawiankę” - pieśń napisaną pod wpływem wypadków powstańczych przez Kazimierza Delavigne’a - w wykonaniu wychowawczyni p. Bogumiły Stefańskiej.


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada w naszej szkole uczciliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Wielu uczniów i nauczycieli przygotowało biało – czerwone kotyliony, które z dumą przypięli do galowych ubrań. W szkole panowała odświętna atmosfera, a po apelu niektórzy ocierali z policzków łzy wzruszenia. Klasy 3a szkoły podstawowej i gimnazjalna 3d przygotowały montaż słowno – muzyczny, w którym przypomniały, jak Polacy, w tym także nasz patron I. J. Paderewski, walczyli o niepodległość. Mali artyści zachwycili: śpiewali, grali i tańczyli tak, że nawet wymagający gimnazjaliści nie szczędzili pochwał i braw. Dziękujemy, to była naprawdę piękna akademia.


Spotkanie autorskie z panią Zuzanną Orlińską

Dnia 8 listopada gościliśmy w naszej bibliotece panią Zuzannę Orlińską, autorkę książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorkę książek, czasopism i podręczników. Książki naszego gościa: „Matka Polka”, „Pisklak”, „Ani słowa o Zosi”, „Stary Noe” zostały wyróżnione i nagrodzone w prestiżowych konkursach literackich. W spotkaniu, które odbyło się dzięki współpracy biblioteki szkolnej z Hurtownią Książek „Tuliszków”, wzięli udział uczniowie klas 2a, 3a i 3j. Mieli oni okazję wysłuchać interesujących historii z życia autorki oraz opowieści związanych z powstaniem książek, którym towarzyszyła ciekawa prezentacja multimedialna. Nasza młodzież wykazała się dużą aktywnością , a pytaniom dotyczącym pracy pisarki i jej zainteresowań nie było końca. Po spotkaniu pani Zuzanna Orlińska chętnie rozmawiała z uczniami oraz wpisywała dedykacje do książek swojego autorstwa. Towarzyszący pisarce mąż pan Mikołaj Kamler, który również jest ilustratorem, wpisywał autografy i przyozdabiał książki zabawnymi rysunkami. Zapraszamy wszystkich do biblioteki szkolnej, w której można wypożyczyć książki autorki.

Organizatorzy spotkania: Nauczyciele bibliotekarze


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, święto organizowane od 1999 roku przez IASL - Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem tego święta jest m.in. promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, przedstawienie oferty biblioteki oraz zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: “Książka nas łączy” . Nasza szkolna biblioteka tradycyjnie przyłączyła się do obchodów, podejmując działania promujące bibliotekę i czytelnictwo. W gablocie przed biblioteką pojawiła się gazetka informacyjna przybliżająca historię i ideę święta, a w wypożyczalni biblioteki każdy mógł odpowiedzieć sobie na pytanie „Dlaczego warto czytać?” , oglądając wystawę pod takim tytułem. Na forum szkoły zainicjowana została akcja „Zapraszamy do czytania” popularyzująca książki pozyskane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, która będzie kontynuowana przez cały rok szkolny.


Warsztaty z Fundacją „Razem”

Uczniowie klas 6a i 7c odbyli w naszej szkole warsztaty prowadzone przez psychologów z Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej „Razem” w ramach projektu „Rodzina bez uzależnień”. Celem spotkania było zwiększenie świadomości uczniów w kwestii skutków uzależnienia od nikotyny przez alkohol, po gry w sieci. Uczniowie rozmawiali na temat faktów i mitów dotyczących uzależnień, a także faz uzależnienia. Na podstawie krótkiego filmu dokonali analizy przypadku osoby uzależnionej od marihuany. Na koniec wzięli udział w anonimowej ankiecie ewaluacyjnej. Każdy z uczestników mógł ocenić, co dały mu przeprowadzone warsztaty.


BAJKOWO, KOLOROWO, RADOŚNIE

6 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym wyjątkowym dniu maluszki przybyły do szkoły ubrane w przepiękne bajkowe stroje. Dzieci ruszyły w świat pełen zabaw, niespodzianek i podróży po bajkach. Rozwiązywały zagadki i z dużym zaciekawieniem słuchały fragmentów bajek czytanych przez nauczyciela. Nie zabrakło również piosenki "My lubimy bajki...". Ten dzień sprawił im wiele radości.


Uczniowie klasy 3a pamiętają

30 października, w przeddzień Święta Zmarłych, uczniowie klasy 3a wybrali się na Stare Miasto, gdzie zapalili znicze pod pomnikiem Małego Powstańca. Nauczycielka Anna Witkowska wspomniała dzieciom o historii powstania warszawskiego oraz dzielnej walce najmłodszych. Korzystając z okazji, klasa 3a zobaczyła Pałac Prezydencki oraz zwiedziła kościół Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Tam wszyscy mogli zobaczyć znajdujące się na pierwszym filarze epitafium Fryderyka Chopina. Wierzymy, że jak powiedział św. Jan Paweł II : „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”. Takie wyprawy pomagają wzmacniać patriotyczną postawę i świadomość młodych Polaków.


PAN GENERAŁ W NASZEJ SZKOLE

W galowym, szarym mundurze lotnika, ze sznurami generalskimi, z tzw. złotą gapą na piersi i białą bronią w postaci kordzika – tak dostojnie prezentował się nasz gość – Zbigniew Galec - generał dywizji w stanie spoczynku, nawigator. Odwiedził jedną z klas na lekcji edukacji dla bezpieczeństwa. Jako osoba najbardziej uprawniona, by mówić o Wojsku Polskim zaprezentował temat: System obronności Rzeczpospolitej. Nasz gość spędził 40 lat, służąc w lotnictwie. Ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie jako nawigator naprowadzania. W latach 2009 - 10 pełnił obowiązki dowódcy Centrum Operacji Powietrznych, a także zastępcy Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych. Młodzież z zainteresowaniem, a co ważne, z ogromnym szacunkiem przyjęła i wysłuchała wykładu pana generała. Poczuliśmy się wyróżnieni i zaszczyceni obecnością na zwykłej, szkolnej lekcji osoby o takiej randze.


BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI

30 października dwoje dzieci z oddziału przedszkolnego wzięło udział w konkursie wiedzy pt.: „Przedszkolak zawsze bezpieczny”. Konkurs odbywał się pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy – pana Sławomira Antonika i przebiegał w dwóch etapach. Finał konkursu miał miejsce w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Targówek. Laura i Franek reprezentowali naszą szkołę, zmagając się z zadaniami quizowymi, graficznymi oraz plastycznymi. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za udział w konkursie, którego celem było sprawdzenie znajomości zasad szeroko pojętego bezpieczeństwa.


„Idźcie naprzód z nadzieją” – rozstrzygnięcie konkursów

W Szkole Podstawowej nr 380 im. Jana Pawła II odbyło się uroczyste podsumowanie XIV Dzielnicowych Dni Papieskich. Na gości czekało wiele atrakcji, m. in. spektakl pt. „Oskar i pani Róża”, wystawa prac plastycznych, koncert chóru SP nr 380 oraz pyszne kremówki papieskie. Podczas uroczystości rozdano nagrody i dyplomy laureatom konkursów. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
⇒  Wiktoria Myszkowska z kl. 3i (opiekun Magdalena Szyszkiewicz) – I miejsce w konkursie plastycznym - praca plastyczna zainspirowana tematem hasła Dni Papieskich, utrzymana w odcieniach zieleni. (praca w załączniku)
⇒  Paulina Kuć z kl. 2g (opiekun Jolanta Łucjan) – II miejsce w konkursie multimedialnym - „Odcienie nadziei – ścieżką, drogą, autostradą...” – prezentacja multimedialna z motywem drogi utrzymana w tonacji zieleni. Każde zdjęcie zawiera motto (myśl, sentencja, cytat, itp.) łączące się z hasłem Dni Papieskich. Zdjęcia wykonała Paulina samodzielnie.
⇒  Angelika Sosnowska z kl. 3h (opiekun Agnieszka Gonciarz) – III miejsce w konkursie recytatorskim - „Odcienie nadziei”… wiersze poetów polskich zawierające motyw nadziei lub zieleni.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursach, zaś laureatom serdecznie gratulujemy.

Magdalena Szyszkiewicz


DZIELNICOWE ROZGRYWKI WIEDZY O JÓZEFIE ELSNERZE

Józef Elsner – kompozytor, pedagog, publicysta i wydawca, organizator życia muzycznego i szkolnictwa, rektor Konserwatorium i Szkoły Głównej Muzyki, a także nauczyciel Fryderyka Chopina i właściciel gruntów, na których obecnie znajduje się osiedle Elsnerów był bohaterem konkursu, który już po raz piąty odbył się w murach naszej szkoły. Do rywalizacji przystąpiło piętnaście szkół z Targówka. Członkowie dwuosobowych drużyn odpowiadali na pytania muzyczne i teoretyczne.
Konkurs uświetniły występy uczniów. Na wiolonczeli zagrała Zuzanna Augustyniak z klasy 6a, na saksofonie Paweł Majchrzak z klasy 3i, a Jan Stańko ( 2c ) zaśpiewał piosenkę Ryszarda Rynkowskiego pt.: "Wznieś serce nad zło". Po rywalizacji pani Bogumiła Stefańska – przewodnicząca jury - odczytała werdykt.

I kategoria: klasy IV-VI szkoły podstawowej
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 28
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 378
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 206

II kategoria: klasy VII szkoły podstawowej i oddziały gimnazjalne
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 52
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 378
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 285

III kategoria: szkoły ponadpodstawowe
I miejsce - XLVI Liceum Ogólnokształcące im. S. Czarnieckiego
II miejsce – Zespół Szkół im. P. Wysockiego

Laureaci konkursu zostali zaproszeni na uroczysty koncert pt.: „Targówek Elsnerowi”, który odbędzie się 10 listopada 2017 r. w Teatrze Rampa.

Agnieszka Gonciarz


Pierwszaki w Centrum Pieniądza

25 października uczniowie klasy 1a udali się do Centrum Pieniądza NBP, na zajęcia „Był sobie pieniądz”. Uczniowie dowiedzieli się, że dzisiejszy pieniądz w niewielkim stopniu przypomina pierwsze złote i srebrne monety starożytnych Greków. Poznali poszczególne etapy rozwoju pieniądza od pojawienia się pierwszych płacideł, poprzez wynalezienie monet, powstanie banknotów, aż do pojawienia się elektronicznych form zapisu pieniądza. Wielkie emocje wzbudziła wizyta w skarbcu, a w szczególności możliwość dotknięcia najprawdziwszej sztabki złota.

Barbara Grabowska


7b w Muzeum Gazownictwa

Dnia 25 października klasa 7b pod opieką wychowawcy p. Wojciecha Rogowicza i p. Łukasza Wica udała się do Muzeum Gazownictwa na warszawskiej Woli. Uczniowie zwiedzili jeden z najpiękniejszych obiektów przemysłowych z końca XIX w. Mieli okazję zobaczyć maszyny parowe oraz poznać proces wytwarzania gazu węglowego używanego dawniej na masową skalę. Zapalali lampę naftową a także latarnię gazową - w Warszawie pozostało ich już tylko 90. Piękne budynki i rozległość terenu, na którym znajduje się muzeum, zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Za możliwość zwiedzania serdecznie dziękujemy pani Magdalenie Ślendakowskiej.


 • JESTEŚ WIDOCZNY – JESTEŚ BEZPIECZNY

  24 października nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez specjalistów z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Tematem zajęć było bezpieczeństwo na drodze. Pierwszoklasiści wykazali się dużą wiedzą na temat zasad poruszania się po ulicy pieszo, na rowerze, hulajnodze itp. Podczas spotkania podkreślano, jak ważne jest noszenie odblasków. Pieszy, który ma na sobie element odblaskowy, jest widoczny dla kierowcy już z odległości 150 metrów. Dzieci otrzymały w prezencie zestawy odblasków, by mogły na co dzień zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dyrektor WORD p. Dariusz Szczygielski wystosował też list do rodziców z apelem o przyłączenie się do akcji i dopilnowanie, by ich pociechy były widoczne.

  Mirosława Tymoniuk

  JESTEŚ WIDOCZNY - JESTEŚ BEZPIECZNY


  MUZYCZNE WARIACJE W OGRODZIE JORDANOWSKIM

  W piątek, 20 października klasy 1a i 1b wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w zajęciach muzycznych organizowanych przez VIII Ogród Jordanowski, których tytuł „Muzyczne wariacje” przemawia sam za siebie. Uczniowie dali upust swoim fantazjom na temat muzyki. Świetna atmosfera, możliwość gry na kolorowych rurkach i taniec to jest to, w czym dzieci czują się najlepiej.

  Barbara Grabowska


  FESTYN RODZINNY

  19 października odbył się w naszej szkole pierwszy festyn rodzinny pt. "Jesienne zabawy z mamą i tatą". Do wspólnego spędzenia czasu zostały zaproszone wszystkie dzieci z klas 0 - 3 oraz ich rodzice i wychowawczynie. Spotkanie rozpoczął występ uczniów klasy 3 a, którzy zaśpiewali piosenkę "Kałużowy deszcz" i zaprezentowali układ choreograficzny z parasolami. Przez chwilę wszyscy mogli się poczuć jak na Broadwayu. Następnie pojawili się marynarze, którzy przywieźli statkami jesienne dary. Wykorzystano je do zabaw integracyjnych ze śpiewem i tańcem. Dzieci i rodzice mogli wykazać się umiejętnościami plastycznymi oraz kulinarnymi. To było niezapomniane, wypełnione radością popołudnie. Każdy gość opuszczał miejsce spotkania z pięknym bukietem z liści, jesiennym kwiatem z krepiny lub owocowo - warzywnym stworkiem. Dziękujemy rodzicom za liczne przybycie, a dzieciom gratulujemy pomysłów!

  Anna Witkowska


  3A SŁUCHA CHOPINA

  18 października dzięki współpracy ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej klasa III a wybrała się na koncert muzyczny pt. "Wspomnienia o panu Chopinie". Podczas spotkania dzieci mogły poznać fakty z życia wielkiego kompozytora oraz posłuchać jego utworów w wykonaniu uczniów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

  Anna Witkowska


  XVII DZIEŃ PAPIESKI

  Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna.
  Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
  św. Jan Paweł II

  W całej Polsce obchodzono XVII Dzień Papieski - organizowano koncerty, spektakle, konferencje, gry miejskie, nawiązujące do nauki św. Jana Pawła II. Ich celem było promowanie idei głoszonych przez wielkiego Papieża – Polaka. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach: literackim, recytatorskim, plastycznym oraz rozważali na lekcjach religii motto „Idźmy naprzód z nadzieją”. Na forum, jak co roku, zaprezentowano wystawę upamiętniającą rocznicę pontyfikatu Karola Wojtyły. Prace na ekspozycję, stanowiące plastyczną interpretację tegorocznego hasła, wykonali uczniowie naszej szkoły.


  UCZYMY SIĘ RATOWAĆ I BIJEMY REKORD

  16 października z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca grupa uczniów z klasy 6 a ( Ida Gałażewska, Zuzanna Augustyniak, Piotr Ługowski, Kamil Zientek, Krystian Kopiński) wraz z wychowawczynią p. Bogumiłą Stefańską, wzięła udział w imprezie na terenie SP nr 379. Wspólnie z kolegami z innych szkół Targówka biliśmy rekord w liczbie osób biorących udział w resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Imprezę uświetniła obecność burmistrza Sławomira Antonika, ratowników ze Szkoły Ratownictwa ”Meditrans”, a także Jerzego Owsiaka. Spotkanie z ratownikami oraz pracownikami Fundacji WOŚP z pewnością przyczyni się do przełamywania lęków związanych z udzielaniem pierwszej pomocy i do pogłębienia wiedzy nt. poprawnie przeprowadzanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.


  UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA KLAS PIERWSZYCH

  13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, nasi najmłodsi uczniowie stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Podczas uroczystej akademii w obecności rodziców, dyrekcji szkoły i wychowawców złożyli ślubowanie, po czym pani dyrektor włożyła na ich głowy birety z logo szkoły. Ceremonię uświetnił występ ucznia klasy 1a Piotra Augustyniaka, który wykonał na wiolonczeli utwór " Taniec borsuka". Chłopcu akompaniował tata, pan Szymon Augustyniak. Po uroczystości na uczniów czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.


  Z SERCEM DO NAUCZYCIELA

  Pod tym hasłem Parlament, reprezentujący całą społeczność uczniowską, postanowił uczcić Święto Edukacji Narodowej. Przedstawiciele PU złożyli serdeczne życzenia Dyrekcji i Nauczycielom. Posłowie wręczyli symboliczne serca z piernika i laurki, wyrażające wdzięczność i podziękowanie za trud włożony w edukację i wychowanie uczniów naszej szkoły.


  DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W TEATRZE RAMPA

  12 października w Teatrze Rampa odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą władze dzielnicy zaprosiły dyrektorów i nauczycieli szkół i przedszkoli z Targówka. Podczas gali najbardziej zasłużeni i zaangażowani dyrektorzy i pedagodzy otrzymali z rąk Przewodniczącego Rady Dzielnicy Targówek Krzysztofa Miszewskiego oraz Burmistrza Dzielnicy Targówek Sławomira Antonika nagrody przyznane przez Prezydenta m. st. Warszawy, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Ministra Edukacji Narodowej. Miło nam poinformować, iż nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty odebrała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 378 pani Emilia Walczak. Czterdziestu dziewięciu nauczycieli wyróżnionych zostało nagrodą Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy „Sapere Auso”. W tym zacnym gronie naszą szkołę reprezentowały panie Nina Siedlecka i Katarzyna Wilińska. Wieczór uświetnił występ młodych artystów, wśród których ze wzruszeniem oglądaliśmy absolwentów Gimnazjum nr 143 oraz widowisko „Broadway Exclusive” w wykonaniu aktorów Teatru Rampa.


  WIZYTA W FOLWARKU BRÓDNO

  W dniu 10.10.2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Folwarku Bródno, podczas której uczestniczyły w warsztatach pt. „Barwy jesieni”. Dzieci poznawały zmiany zachodzące w przyrodzie oraz miały możliwość bliskiego spotkania z wiejskimi zwierzętami. Mnóstwo radości sprawiło karmienie kóz oraz krowy Krystyny. Dzieci wykonały przepiękne zwierzątka, wykorzystując masę solną oraz dary jesieni, takie jak: kasztany, żołędzie, kolorowe liście, pestki nasion. Kolejne spotkanie z wiejskim inwentarzem w Folwarku Bródno odbędzie się za miesiąc.

  Anna Parol - Przybysz


  PAMIĘTAMY O WARSZAWSKICH POWSTAŃCACH

  W 2017 roku obchodzimy 73. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji Szkolne Koło Wolontariatu zaproponowało uczniom naszej szkoły wzięcie udziału w kampanii BohaterON - włącz historię. Do akcji przystąpili uczniowie klasy 6a oraz gimnazjalnej 3d. Pod kierunkiem p. B. Stefańskiej napisali i wysłali kartki do Powstańców. Projekt BohaterON ma wzmacniać nasze poczucie narodowej tożsamości, krzewić patriotyzm i budować swoistą, międzypokoleniową więź. Mamy nadzieję, że wypisane na kartkach uczniowskie słowa wyrażające pamięć, podziękowanie i szacunek sprawiły radość adresatom - bohaterom walki z 1944 r.


  MĄDRE GŁÓWKI Z 3A

  Klasa 3a wybrała się na wycieczkę do VIII Ogrodu Jordanowskiego na zajęcia pt. "Łamigłówki mądrej główki". Humory dopisywały już od samego rana, ale czy głowy pracowały? To zamierzaliśmy sprawdzić na spotkaniu. Zaczęło się od zabawy, a potem Pani prowadząca zasypała dzieci licznymi łamigłówkami, zadaniami i rebusami. Na koniec każdy mógł spróbować swoich sił w grze Mahjong. Uczniowie z klasy 3a okazali się prawdziwymi graczami. Rozwiązywali zadania i świetnie się przy tym bawili. Może czeka ich w przyszłości kariera wynalazcy lub odkrywcy? Poczekamy, zobaczymy!

  Anna Witkowska


  Pierwszoklasiści na pokazie karate

  3 października odwiedził naszą szkołę wielokrotny medalista mistrzostw Polski, trener i założyciel SEKAI Klub Karate ShinKyokushin – Grzegorz Jaros. Sensei zaprezentował piękno karate uczniom klas pierwszych, zachwycił ich swą sprawnością i możliwościami, jakie daje ta tradycyjna sztuka samoobrony. Najodważniejsi mogli stanąć w szranki z rówieśnikiem trenującym karate. Pokaz bardzo się dzieciom podobał i wzbudził wiele emocji.


  Zajęcia sportowe w VIII Ogrodzie Jordanowskim

  W ramach współpracy szkoły z VIII Ogrodem Jordanowskim przy ulicy Suwalskiej uczniowie klas 1a i 1b wraz z wychowawczyniami wzięli udział w zajęciach sportowych finansowanych przez Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, prowadzonych przez doświadczonego trenera. Było to pierwsze z planowanych spotkań przygotowanych specjalnie dla najmłodszych uczniów, aby poprzez gry i zabawy ruchowe zachęcić ich do uprawiania sportu oraz zdrowego stylu życia.


  Jesienna wyprawa klasy 3a

  Początek jesieni to wymarzona pora na spacer, zbieranie liści, opowiadanie o drzewach i zabawę. Klasa 3 a wykorzystała piękną słoneczną pogodę i wybrała się do parku Bródnowskiego. Po krótkiej lekcji i znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące zmian zachodzących jesienią w przyrodzie dzieci miały czas na zabawę i integrację. Będzie co wspominać, gdy nastaną pochmurne słotne dni, a zebrane skarby staną się piękną dekoracją sali.

  Anna Witkowska


  SPACER SKARPĄ WARSZAWSKĄ Z KLASĄ 6A

  Dnia 2 października klasa 6a udała się wraz z wychowawczynią p. Bogumiłą Stefańską na pierwszą wycieczkę. Pomoc w jej przeprowadzeniu zaoferowała p. Katarzyna Gajcy, która także pełniła funkcję fotoreportera. Spacer zaczął się na plaży praskiego brzegu Wisły. Uczniowie podziwiali panoramę lewobrzeżnej Warszawy z monumentalną bryłą Zamku i kamienicami Starego Miasta. Uczestnicy wycieczki otrzymali mapki sytuacyjne, na których w toku wyprawy zaznaczali odwiedzane obiekty. Wykonywali także rozmaite zadania związane z Wisłą czy herbem miasta. Głównym celem wyprawy było zwiedzenie wybranych miejsc nad Wisłą i podziwianie uroczych zakątków warszawskiej skarpy, m.in. pałacu Kazanowskich, gdzie w dawnych pałacowych ogrodach ze zwierzyńcem pan Zagłoba walczył małpami. Czy wiecie, gdzie to jest i skąd te małpy na warszawskiej skarpie?
  Młodzi odkrywcy skierowali swe kroki także w miejsca dawnych wąwozów, gdzie dziś biegnie ku Wiśle ul. Bednarska czy Karowa. Miłym zakończeniem wycieczki było podziwianie niezwyciężonej Syrenki znad Wisły, która, jak dowiedzieli się uczniowie, ma za sprawą rzeźbiarki Ludwiki Nitschowej twarz Krystyny Krahelskiej, bohaterki powstania warszawskiego i autorki powstańczej pieśni „Hej, chłopcy, bagnet na broń”.


  AKTYWNI NA START

  25 września odbyło się pierwsze zebranie Parlamentu Uczniowskiego. Było to wyjątkowe spotkanie w nowej szkolnej rzeczywistości . Na wspólnym posiedzeniu spotkały się dwie Izby: Młodsza i Starsza. Posłowie z młodszych klas zostali ciepło przyjęci przez starszych kolegów.
  Wybrano również prezydium PU. Przewodniczącym został Mateusz Miziołek z klasy 2h , zastępcą - Wojciech Dobrzański z 3g, a sekretarzem - Daria Idźkowska z 3c. Przyjęto również nowy Statut PU i zgłoszono propozycje do planu pracy.
  Na końcu spotkania posłowie obu Izb pozowali do wspólnego zdjęcia.
  Zapowiada się pracowity rok!


  Dzień Tabliczki Mnożenia

  29 września 2017 r. nasza szkoła uczestniczyła w akcji edukacyjnej organizowanej w ramach VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” Głównym celem przedsięwzięcia było zachęcenie wszystkich uczniów do przypomnienia i sprawdzenia znajomości tabliczki mnożenia w formie zabawy oraz dostarczenie niezapomnianych emocji podczas rywalizacji. Eksperci - czwartoklasiści - egzaminowali starszych uczniów. Uczestnicy w czasie przerw losowali karty z przykładami wykorzystującymi tabliczkę mnożenia. Do wyboru mieli trzy poziomy trudności zadań: łatwe z wynikiem w zakresie do 50, trudniejsze do 100 i trudne do 500. Uczestnicy, którzy poprawnie odpowiedzieli na wszystkie pytania, zdobywali tytuł MT EXPERT i certyfikat potwierdzający uzyskanie pomyślnego wyniku egzaminu. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, bardzo podobała się uczniom. Nad jej przygotowaniem i prawidłowym przebiegiem czuwali szkolni koordynatorzy p. Marta Gałat i p. Anna Matkowska.


  Elektryzujące warsztaty

  Dnia 25 września uczniowie klasy 7c pod opieką p. A. Anysz uczestniczyli w warsztatach „ Dlaczego włosy stają dęba?” zorganizowanych na Wydziale Fizyki UW. Uczestnicy warsztatów odkrywali tajemnice elektryczności i magnetyzmu. Mieli okazję poznać takie urządzenia jak generator Van de Graaffa, maszyna elektrostatyczna czy kula plazmy. Szczególne zainteresowanie wzbudził pokaz lewitującego pojazdu. Dzięki warsztatom nauka fizyki będzie o wiele łatwiejsza.


  JESTEŚMY SZKOŁĄ PROMUJĄCĄ ZDROWIE

  O tym, że w naszej szkole lubimy podejmować wyzwania, wiedzą wszyscy. Trzy lata temu pani Jolanta Koch zaproponowała Radzie Pedagogicznej udział w programie „Szkoła Promująca Zdrowie”. Wniosek przyjęto i przystąpiliśmy do realizacji planu. Nie sposób zliczyć wszystkich inicjatyw i działań, jakie podejmowaliśmy, by zasłużyć na ten zaszczytny tytuł. Były to dziesiątki spotkań ze specjalistami w dziedzinie żywienia, zdrowego trybu życia, zajęcia sportowe, lekcje biologii i wychowania fizycznego, działania pielęgniarki szkolnej, konkursy, akcje o zasięgu szkolnym, dzielnicowym, a nawet krajowym, happeningi itp. Uczyliśmy się zdrowo żyć, utrwalaliśmy zdrowe nawyki i dobrze się bawiliśmy w myśl zasady: „Szczęśliwy człowiek to zdrowy człowiek”. Z radością informujemy, iż 30 sierpnia 2017r. Kapituła powołana przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty przyznała nam Wojewódzki Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”. Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, pani pielęgniarce, uczniom i specjalistom, którzy nas odwiedzali i wspierali, za zaangażowanie w realizację projektu.


  MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ

  Rozpoczął się nowy rok szkolny, czeka nas dziesięć miesięcy wytężonej pracy. Wyznaczyliśmy sobie cele, mamy plany, marzenia, nadzieje. 7 września podczas mszy świętej powierzyliśmy je Bożej opiece. We wspólnej modlitwie uczestniczyli: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 378 p. Emilia Walczak, nauczyciele i uczniowie. Mszę celebrował ks. Rafał Miękus, zaś liturgię słowa przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 143. Ważnym elementem nabożeństwa było poświęcenie Sztandaru Szkoły Podstawowej nr 378 im. I. J. Paderewskiego.


  „Szkoła, nasza kochana szkoła...”

  Budynek Szkoły Podstawowej nr 378 zatętnił życiem. Na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego przybyli: Burmistrz Dzielnicy Targówek pan Sławomir Antonik, przedstawicielka Rady Rodziców pani Iwona Maliszewska, Dyrektor SP nr 378 pani Emilia Walczak oraz panie wicedyrektor Anna Perczyńska i Sylwia Feliga. Forum wypełnili uczniowie, rodzice, nauczyciele – wszyscy pełni niepokoju, ale też ożywieni i podekscytowani. Powitaliśmy uczniów piosenką w wykonaniu Kingi Lewosińskiej z kl. 4a oraz przedstawieniem przygotowanym przez gimnazjalistów. Młodzi widzowie ujęli nas kulturą, taktem, poczuciem humoru, starsi - wykazali się troską i uprzejmością. Cała społeczność szkolna staje przed nowym wyzwaniem – musi sprostać oczekiwaniom wszystkich uczniów i pogodzić ich potrzeby. Sądząc po panującej podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego atmosferze, jest to możliwe. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy, by rok szkolny 2017/2018 przyniósł im wiele ciekawych doświadczeń, satysfakcji, sukcesów i radości.


  Wielkie zmiany przy Bartniczej 8

  W związku z reformą oświaty gimnazja zostały przekształcone w szkoły podstawowe. W budynku przy Bartniczej 8 przez całe wakacje trwały intensywne prace remontowe, w wyniku których zaadaptowano szkołę do potrzeb młodszych uczniów: powstała świetlica, dostosowano sale, łazienki, szatnie, wyposażenie, powstaje plac zabaw. Koszt inwestycji jest ogromny, stąd nasza równie ogromna wdzięczność dla władz samorządowych, w tym głównie Burmistrza Dzielnicy Targówek pana Sławomira Antonika, dzięki którym udało się przeprowadzić tak rozległy remont. 1 września 2017 r. efekty prac obejrzeli i ocenili dostojni goście, m. in. Prezydent m. st. Warszawy pani Hanna Gronkiewicz – Waltz, Burmistrz Dzielnicy Targówek pan Sławomir Antonik, Przewodniczący Rady Dzielnicy pan Krzysztof Miszewski, Naczelnik Wydziału Inwestycji dla Dzielnicy pan Jacek Szymak oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Wychowania dla Dzielnicy pani Katarzyna Majdura. Tego samego dnia rozpoczęli naukę uczniowie oddziału przedszkolnego. Ich radosne buzie są najlepszym dowodem na to, że inwestycja się udała. Szkoła Podstawowa nr 378 jest gotowa na przyjęcie dzieci.