Aktualności

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020Dziękujemy za współpracę i życzymy całej społeczności szkolnej cudownych wakacji, pełnych słońca, beztroskiej zabawy i niezapomnianych wrażeń!

Redakcja


UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU 2018/2019

Jak ten czas szybko płynie… Dopiero witaliśmy nowy rok szkolny, a już go kończymy! Po dziesięciu miesiącach pracy nadszedł czas podsumowań. Tradycyjnie podczas części oficjalnej na forum szkoły wysłuchaliśmy przemówień pani dyrektor, przewodniczących Rady Rodziców i Parlamentu Uczniowskiego oraz wręczaliśmy ufundowane przez Radę Rodziców nagrody za wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia. Szczególne wyrazy podziękowania popłynęły z ust pani dyrektor Emilii Walczak w stronę rodziców, którzy wyróżnili się zaangażowaniem i pracą na rzecz szkoły. Muzyczną oprawę przygotował nasz niezastąpiony zespół, a klasa 2a zaprezentowała montaż słowno – muzyczny. Niby wszystko odbywało się jak zwykle, były uśmiechy, gromkie brawa, panowała radosna atmosfera, a jednak to zakończenie roku szkolnego okazało się historyczne, co szczególnie podkreślano podczas pożegnania najstarszych uczniów. Ósmoklasiści i uczniowie klas trzecich gimnazjum po raz ostatni przekroczyli progi Bartniczej 8. Z dumą patrzyliśmy na stosy nagród książkowych piętrzące się na stole prezydium, przyznawanych za świadectwa z biało – czerwonym paskiem, sukcesy w olimpiadach, ogólnopolskich konkursach, zawodach sportowych, ale także wyjątkową postawę i pracę na rzecz społeczności szkolnej. Pochwaliliśmy się także naszymi Orłami 2019. Dlaczego więc na wielu twarzach gościł smutek a nawet płynęły łzy? Po dwudziestu latach zamknęliśmy rozdział pt. „Gimnazjum”. Lata pracy, starań, sukcesów, małych i dużych radości, budowania zgranej, lubiącej się i wspierającej społeczności przechodzą do historii. Pozostaną wspomnienia i pamiątkowa tablica, którą pani dyrektor odsłoniła wraz z przedstawicielami PU. Jak powiedziała uczniom: „Pokazywaliśmy wam bezcenną wartość wiedzy, otwieraliśmy oczy i serca na piękno świata, przyjaźni, tradycji oraz uczyliśmy was odpowiedzialności, samodzielności w działaniu i myśleniu, nie dzieląc na lepszych i gorszych uczniów. Dojrzeliście do podjęcia kolejnych ważnych życiowych decyzji. Naszą ostatnią powinnością jest pozwolić wam odejść w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i z odwagą w sercach” .

Wraz z końcem roku zmuszeni byliśmy także pożegnać czternastu nauczycieli, dla których wskutek reformy zabrakło etatów. Drogie Koleżanki i Koledzy, Przyjaciele, drodzy Uczniowie, dziękujemy, że byliście z nami, będzie nam Was bardzo brakowało!


NASZE WSPANIAŁE ORŁY

W teatrze Rampa odbyła się jubileuszowa gala „Orły Targówka”. Już po raz dziesiąty najwybitniejszym uczniom targówkowych szkół przyznano nagrodę burmistrza dzielnicy za osiągnięcia naukowe, sportowe i działalność społeczną. Co roku nasi uczniowie wracają z gali ze statuetką. Z dumą informujemy, że do grona Orłów dołączyły w bieżącym roku szkolnym trzy uczennice: Inga Mach z kl. 3a, Maja Słupecka z kl. 3h i Agata Rosińska z kl. 8c. To niezwykłe wyróżnienie otrzymały z rąk przedstawicieli władz dzielnicy w towarzystwie dumnych i wzruszonych rodziców, wychowawców i dyrektora szkoły. Serdecznie gratulujemy, dziewczęta, i życzymy Wam wysokich lotów w szkole średniej!


SUKCES W KONKURSIE PLASTYCZNYM

Uczennica naszej szkoły Kateryna Gurin z oddziału przedszkolnego 0a zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym zorganizowanym z okazji piętnastoletniej obecności Polski w Unii Europejskiej. Zadaniem uczestników było ukazanie korzyści z członkostwa w strukturach UE, podkreślenie wspólnych wartości i celów oraz pobudzenie dyskusji o przyszłości Europejczyków. Jest to szczególne osiągnięcie z racji zasięgu konkursu, brały w nim bowiem udział szkoły podstawowe z Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (40 gmin). Serdecznie gratulujemy zwyciężczyni konkursu i życzymy dalszych sukcesów.


SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

Nasi uczniowie chętnie uczestniczą w różnego rodzaju konkursach fotograficznych, w których mogą pochwalić się swoją wrażliwością na piękno i wyczuciem. Co roku proponujemy inny temat z przyrodą w roli głównej. Jako że rok 2019 jest pełen rocznic ważnych historycznych wydarzeń, zorganizowaliśmy konkurs pt.: „Przyroda w miejscach pamięci narodowej”. Miło nam poinformować, iż laureatami zostali:
Natalia Gołębiewska 3c oraz Maja Włostowska 3c – I miejsce
Sebastian Czarnik 3h oraz Karol Grabowski 7a – II miejsce
Inga Mach 3a oraz Bartosz Lubaszka 3a – III miejsce
Wszystkim laureatom gratulujemy!


IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

8 czerwca na boisku przy ul. Łabiszyńskiej odbyły się jubileuszowe 25. Igrzyska Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Rozpoczęto je defiladą, zaprzysiężeniem uczestników oraz zapaleniem znicza i wciągnięciem flagi na maszt. Następnie rozegrano wiele konkurencji lekkoatletycznych, podczas których młodzi sportowcy mogli zaprezentować swoje umiejętności. Wszyscy, którzy od lat uczestniczą w olimpiadzie, wiedzą, że tak naprawdę nie liczy się wynik ani miejsce w klasyfikacji, ale możliwość spędzenia czasu w gronie przyjaciół i dobra zabawa. Nasi uczniowie co roku uczestniczą w tej imprezie, pełniąc rolę opiekunów, towarzyszy niepełnosprawnych zawodników. Dopingują swoich podopiecznych, pomagają znaleźć miejsce startowe, dbają, by czuli się bezpiecznie i komfortowo. Dziękujemy naszym wolontariuszom i ich opiekunce, pani Żanecie Chomiuk za udział w tej pięknej akcji.


SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

Dziękujemy wszystkim członkom naszej społeczności szkolnej oraz zaproszonym gościom za udział w działaniach, akcjach zdrowotnych, profilaktycznych i edukacyjnych. Przed nami ostatni rok ubiegania się o Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, a więc mnóstwo pracy w nowym roku szkolnym. Życzymy wszystkim bezpiecznych wakacji, mamy nadzieję, że spotkanie z ratownikiem WOPR przypomniało o konieczności zachowania bezpieczeństwa w każdej sytuacji. My też udajemy się na odpoczynek, by wrócić z nowymi siłami i pomysłami już we wrześniu.
Do zobaczenia!

Koordynatorzy programów zdrowotnych:
Szkoła Promująca Zdrowie: Jolanta Koch
Trzymaj Formę: Małgorzata Koperska


BADANIA SŁUCHU I OBJĘTOŚCI PŁUC

W ramach Szkoły Promującej Zdrowie we wspołpracy z panią pielęgniarką i SZPZLO ZOZ organizujemy różnego rodzaju zajęcia i badania profilaktyczne. W tym roku szkolnym wśród uczniów klas młodszych przeprowadzono badanie słuchu. Niektóre dzieci już po tych wstępnych badaniach otrzymują skierowania na dalsze konsultacje w celu wykrycia lub wyeliminowania ewentualnych zaburzeń słuchu. Starsze klasy miały przeprowadzoną spirometrię, czyli badanie medyczne, podczas którego mierzy się objętość i pojemność płuc oraz przepływ powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Badanie to jest przydatne m.in. do rozpoznania astmy. Uczymy dzieci, że profilaktyka jest lepsza od leczenia, więc trzeba się badać i zapobiegać ewentualnym chorobom.
W nowym roku szkolnym zajmiemy się m.in. higieną jamy ustnej w programie edukacyjnym „Dziel się uśmiechem”.

Jolanta Koch,
Małgorzata Koperska


Ortografia na medal

Olaf Jastrząb - uczeń klasy 3a zajął III miejsce w warszawskim Konkursie Ortograficznym „Ortografik” zorganizowanym przez CV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w ramach VI Warszawskiej Akademii Talentów. Udział w konkursie stał się nie tylko okazją do napisania dyktanda pełnego pułapek ortograficznych, ale również miłą przygodą językową. Gratulujemy Olafowi i życzymy sukcesów w kolejnych ortograficznych zmaganiach.


Spotkanie z ratownikiem WOPR

Tradycyjnie przed wakacjami w naszej szkole odbyło się spotkanie ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z uczniami. Dzieci dowiedziały się, jak postępować, będąc nad wodą, jak bezpiecznie korzystać z kąpieli, udzielać pierwszej pomocy na kąpieliskach otwartych i zamkniętych oraz jak zapobiegać poparzeniom i udarom słonecznym. Każdy uczeń mógł wykonać reanimację na fantomie a także zaznajomić się ze specjalistycznym sprzętem ratowniczym.


MOJA SZKOŁA W PRZYSZŁOŚCI

Dnia 7 czerwca w Szkole Podstawowej nr 206 odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Moja szkoła w przyszłości". Zadaniem uczestników było zaprojektowanie szkoły przyszłości jedną z wybranych technik plastycznych: collage, malarstwo lub rysunek. Uczennica naszej szkoły Kinga Lewosińska z klasy 5a zdobyła I miejsce w kategorii klas 4 -7, a Amelia Pamięta z kl. 1c otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!


BAL 2019

6 czerwca 2019 r. uczniowie klas trzecich oddziałów gimnazjalnych oraz klas ósmych bawili się razem na balu zorganizowanym przez Radę Rodziców i wychowawców. Jak co roku wszyscy stanęli na wysokości zadania. Zabawę rozpoczęto pięknym polonezem, który młodzież pod kierunkiem pani Hanny Kruszewskiej trenowała przez kilka tygodni, by podczas tej uroczystości zachwycił rodziców i nauczycieli. Po nim przyszedł czas na zabawę. Rodzice zadbali o odpowiednią oprawę muzyczną, pyszne przekąski i wystrój forum. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także fotobudka – śmieszne zdjęcia będą miłą pamiątką z balu. Wszystkim uczestnikom dopisywały humory, bawili się doskonale i pewnością na długo zapamiętają ten wieczór.


DZIELNICOWY DZIEŃ BAJKI

4 czerwca klasa 1 b wzięła udział w organizowanym przez VIII Ogród Jordanowski Dzielnicowym Dniu Bajki. Kilkanaście placówek z Targówka spotkało się w parku Bródnowskim, by stamtąd wyruszyć w radosnym pochodzie. Wszyscy uczestnicy mieli kolorowe i bajkowe przebrania. Kroczyli z uśmiechem w rytm tętniących bębnów, wesoło pokrzykując. Każda z grup miała za zadanie zaprezentować wybraną przez siebie europejską bajkę. Nasza grupa przedstawiała „Pippi Pończoszankę” szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren.


DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO

3 czerwca z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy piknik sportowy. Turnieje piłki nożnej i siatkowej to już tradycja na takiej imprezie, ale w tym roku dodaliśmy trochę nowości, by każdy znalazł coś dla siebie. Na boisku pojawiły sie gigantyczne dmuchańce, które cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych uczniów. Starsi grali w piłkę, ćwiczyli zumbę z Anią Delfiną albo tańczyli z grupą Tazaro. Rada Rodziców zapewniła dzieciom wodę, lody i przekąski. Dopisała też pogoda, więc dzień można uznać za udany.
Dziękujemy Dyrekcji szkoły oraz Radzie Rodziców za dofinansowanie atrakcji piknikowych.


ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

W ramach Tygodnia Zdrowia obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, w związku z tym przeprowadziliśmy wraz z dietetykiem panią Anią Cieślewską warsztaty kulinarne pod hasłem „Woda i jej zdrowotne właściwości”. Wykorzystaliśmy wodę ze szkolnego źródełka do przygotowania soków, napojów i koktajli warzywnych i owocowych. Pani dietetyk opowiedziała, jakie funkcje w naszych organizmach pełni woda i jak można ją wykorzystać w żywieniu. Dowiedzieliśmy się, które składniki najlepiej spełniają swoją rolę w połączeniu z innymi oraz jak najlepiej je wykorzystać nie tylko pod względem smakowym, ale także zawartości witamin. Każdy mógł skomponować swój własny koktajl.

Jolanta Koch, Małgorzata Koperska


WYNIKI WARSZAWSKIEGO KONKURSU
„Chemia i fizyka w fotografii”

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym trzy uczennice naszej szkoły zostały laureatkami Warszawskiego Konkursu „Chemia i fizyka w fotografii”, którego celem było uchwycenie ciekawych zjawisk fizycznych i procesów chemicznych w otaczającym nas świecie oraz opisanie i wyjaśnienie zjawisk przedstawionych na zdjęciu. 29 maja br. uczennice pod opieką pani Renaty Sztyrak, szkolnego koordynatora konkursu, uczestniczyły w uroczystości rozdania nagród w Zespole Szkół nr 17 im. Zawiszaków Proporca „Victoria”. Nagrody i tytuł laureata otrzymały:
I miejsce - Inga Mach za pracę „Magia światła”
III miejsce - Barbara Gawryś za pracę „Barwny świat”
III miejsce - Karolina Biedrzycka za pracę „Kolorowe marzenia"
Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w tegorocznej edycji konkursu i życzymy dalszych sukcesów.

Nauczyciele chemii i fizyki


Dzień dobrych uczynków

30 maja 2019 roku uczniowie klas młodszych wzięli udział w akcji organizowanej przez Samorząd Uczniowski Edukacji Wczesnoszkolnej pt. „Dzień dobrych uczynków”. Zadaniem każdego dziecka było spełnić dobry uczynek wylosowany na kolorowym serduszku i ozdobić nim „drzewo dobrych uczynków”, które pojawiło się na korytarzu. Powstała w ten sposób wspólna praca plastyczna ma przypominać, by codziennie myśleć z życzliwością o drugim człowieku, zwierzęciu czy otaczającym nas świecie i drobnymi gestami wyrażać zrozumienie i przyjaźń.


WIOŚLARSKI TYTAN WARSZAWY 2019

29 maja odbył się finał 6. edycji Wioślarskiego Tytana Warszawy. Po raz kolejny mieliśmy przyjemność obserwowania zmagań na ergometrach reprezentacji naszej szkoły i oklaskiwania sukcesów. W klasyfikacji indywidualnej najwyżej uplasowały się uczennice klas ósmych: Basia Morawska z kl. 8b - miejsce II, Maja Siemiątkowska z kl. 8a - miejsce III i Julia Łucyn z kl. 8c - miejsce V. Wielu naszych zawodników zajęło miejsca tuż za podium, stąd w klasyfikacji końcowej szkół zajęliśmy III miejsce. Gościem specjalnym tej edycji była brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio Joanna Hentka, a jedną z organizatorek - mistrzyni świata, obecnie trener WTW Agnieszka Renc. Wielkie gratulacje dla wszystkich reprezentantów naszej szkoły!


PROFILAKTYKA RAKA PIERSI

W ramach Szkoły Promującej Zdrowie przy współpracy pielęgniarki szkolnej odbyły się warsztaty poświęcone profilaktyce raka piersi. Dziewczęta z klas 8 i 3 oddziałów gimnazjalnych wysłuchały bardzo ciekawego i profesjonalnego wykładu dyplomowanej położnej pani Urszuli Rutkowskiej. Dowiedziały się, jak funkcjonuje organizm nastolatki, jak można dokonać samokontroli piersi, na co zwrócić szczególną uwagę już w wieku młodzieńczym i jak postępować w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Zajęcia miały nie tylko charakter teoretyczny, ale i praktyczny. Każda uczennica mogła dokonać kontroli piersi na fantomie. Spotkanie z Panią położną było dla nastolatek bardzo cenną lekcją.

Jolanta Koch i Małgorzata Koperska


Warszawska Syrenka

Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności podczas 42. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”, organizowanego przez Dom Kultury „Zacisze”. Zauroczyli oni jurorów niezwykłą interpretacją utworów, budzącą podziw deklamacją oraz nienaganną dykcją. Wśród zwycięzców znaleźli się Natalia Gajewska z kl. 3a oraz Jan Stańko z kl. 3c, którzy ex aequo zdobyli I miejsce, zaś Sara Kuthan z kl. 0a zajęła miejsce II. Zasłużone dyplomy i nagrody uczniowie otrzymali podczas 11. Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Artystyczny Targówek”, odbywającego się w parku Bródnowskim. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


LAUREATKI KONKURSÓW CHEMICZNYCH

O uczennicach naszej szkoły – Mai Słupeckiej i Indze Mach - już pisaliśmy, ale mamy powód, by zrobić to raz jeszcze! Niedawno informowaliśmy o ich sukcesach w konkursach przedmiotowych, a tu już pojawiły się następne. Dziewczęta otrzymały tytuł laureatów III konkursu chemicznego „KWAS" o zasięgu mazowieckim objętego patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Uzyskały również najwyższe pozycje w dzielnicowym konkursie chemicznym „Z CHEMIĄ ZA PAN BRAT". Maja Słupecka uzyskała I miejsce w XII edycji konkursu objętego patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek. Inga Mach uplasowała się na II miejscu. To ogromny sukces! W obu konkursach poradziły sobie świetnie z zadaniami z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej. Konkurs organizowany był w formie dwustopniowych eliminacji. Każdy z etapów wymagał od uczestników opanowania wiedzy i nabycia umiejętności znacznie wykraczających poza podstawę programową kształcenia ogólnego. Podczas każdego z etapów laureatki wykazały się ogromną wiedzą z chemii ogólnej oraz umiejętnością twórczego myślenia w rozwiązywaniu trudnych zadań problemowych. Jesteśmy dumni również z tego, że uczennice planują w dalszym etapie kształcenia szczególnie rozwijać zainteresowania chemiczne i odkrytą pasję badawczą.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów na drodze odkrywania piękna, mądrości i niezliczonych tajemnic, jakie kryje ta dziedzina nauki.

Monika Chacińska


WYCIECZKA PIERWSZAKÓW DO BAŁTOWA

28 maja 2019 roku wszystkie klasy pierwsze uczestniczyły w całodniowej wycieczce do Bałtowa. Na miejscu oprócz pięknych widoków czekało na dzieci wiele atrakcji, m. in.: wizyta w prehistorycznym oceanarium 3D, zwierzyniec, park miniatur, pobyt w wiosce czarownic oraz Jurapark, w którym można było obejrzeć blisko sto modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Każdy uczestnik wycieczki wziął również udział w warsztatach paleontologiczno – plastycznych, podczas których wykonał pamiątkę z wyjazdu – piaskowy obrazek dinozaura.

Wioletta Kowalska
Ewelina Sadolewska
Małgorzata Rospond - Wasilewska


SESJA FOTOGRAFICZNA Z KOMBATANTAMI

Urząd Dzielnicy Targówek, chcąc upamiętnić rocznicę zakończenia II wojny światowej, przygotował plansze informacyjne prezentujące weteranów mieszkających w naszej dzielnicy w otoczeniu młodzieży szkolnej. Do projektu wytypowani zostali także uczniowie naszej szkoły: Agata Rosińska, Grzegorz Golec i Stanisław Grochowalski z klasy 8c. Mieli oni niebywałą okazję i przyjemność spotkać wyjątkowych ludzi, którzy walczyli o wolność ojczyzny z niemieckim okupantem i stanowią żywy dowód patriotyzmu. Jak widać na zdjęciach, udział w sesji sprawił wszystkim przyjemność. Gratulujemy władzom dzielnicy pomysłu i dziękujemy za to niezwykłe spotkanie.


A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady...

To marzenie wielu zapracowanych i zabieganych ludzi spełnili uczniowie klas: 3b, 3c i 3h, którzy wyjechali na pięciodniową wycieczkę w Bieszczady. Wyprawa w góry obfitowała w liczne atrakcje, począwszy od wspinaczki w Wysokich Bieszczadach, przez zwiedzanie zapory solińskiej czy starej, drewnianej cerkwi zamienionej obecnie na kościół, skończywszy na spływie pontonami doliną Sanu. Największym wyzwaniem, jakiemu musieli sprostać uczestnicy tej eskapady, była gra terenowa Bieszczady Challenge. Należało przy użyciu mapy i wskazówek przewodnika odnaleźć starą, opuszczoną wieś z okolicznym cmentarzem. Wszyscy, choć skąpani w błocie i bardzo zmęczeni, mieli poczucie wielkiego zwycięstwa, gdyż udało się pokonać własne słabości.
Uczestnikom wyprawy w Bieszczady życzymy jeszcze niejednej takiej przygody, a wszystkim opiekunom z Bieszczadzkiego Patrolu (tak opiekunów nazwała młodzież) dziękujemy za wzorową opiekę.
I na koniec pozdrowienia dla miłośników gór z naszym wycieczkowym zawołaniem: Jawor – Polańczyk!


NA RATUNEK 2019

Jak co roku odbył się na Targówku Dzielnicowy Konkurs „Na ratunek", w którym startowało kilkanaście placówek. Tym razem rozgrywki odbyły na terenie VIII Ogrodu Jordanowskiego oraz w parku Bródnowskim. Każda ze szkół miała za zadanie zaprezentować się w siedemnastu konkurencjach. Niestety, organizatorzy zamknęli zmagania konkursowe o godzinie 13.30 i nie wszystkie drużyny zdążyły zaliczyć zadania. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów z klasy 8a: Maja Siemiątkowska, Małgosia Dąbrowska, Patrycja Powała, Ola Górska, Adam Szymański, Michał Bobiński, Jan Szklanko i Mikołaj Ustymowicz. Choć nie stanęli na podium, walczyli i radzili sobie świetnie. Wielokrotnie udowodnili, że doskonale znają zasady udzielania pierwszej pomocy. Członkowie jury wyrażali uznanie dla ich umiejętności i współpracy w grupie, gdy w skate parku pomagali poszkodowanej ze złamaniem otwartym, udzielali pomocy przy zbiorowym wypadku drogowym lub ratowali matkę i jej poszkodowane dzieci z użyciem AED. Drużyny musiały także radzić sobie z konkurencjami sprawnościowymi jak ścianka wspinaczkowa czy tor przeszkód. Uwieńczeniem gry było rozdanie nagród przez pana burmistrza Jędrzeja Kunowskiego. Za udział w konkursie otrzymaliśmy profesjonalną apteczkę pierwszej pomocy.

Bogumiła Stefańska


HAŁASOWI MÓWIMY STOP

W związku ze Światowym Dniem Świadomości Zagrożenia Hałasem, którego celem jest zwrócenie uwagi na powszechnie występujący hałas i jego negatywny wpływ na zdrowie, podjęliśmy w naszej szkole szereg działań związanych z tym tematem. Na forum wystawiono prezentację tematyczną, przeprowadzono pogadanki na temat szkodliwości hałasu i jego wpływu na gorsze funkcjonowanie dzieci w szkole. Uświadomiliśmy uczniom, że hałas może nie tylko powodować uszkodzenie słuchu, ale również trudności w uczeniu się, koncentracji, bóle głowy, nerwowość czy zmęczenie. Hałas to utrapienie nie tylko w szkole, ale również problem ekologiczny w Unii Europejskiej. Zorganizowaliśmy też dla naszych uczniów konkurs plastyczny, jak również quiz sprawdzający ich wiedzę. W konkursie plastycznym wyróżniona została praca Alicji Puławskiej z klasy 4b i praca Pauliny Śliwińskiej z klasy 8c. W konkursie dla dzieci w świetlicy podium opanowały uczennice klasy 1c - pierwsze miejsce zajęła Antosia Dobrzańska, drugie Hania Masłowska, a trzecie Olga Peciak. Z klas czwartych I miejsce zajęła Kinga Pudełko z kl. 4b, II miejsce Karolina Podwójcik z kl. 4a i Ala Puławska z kl. 4b, a III miejsce wywalczyły uczennice z klasy 4b: Zosia Nawrocka, Julia Węgrowska i Aleksandra Załoga oraz Dominika Tomaszewska z kl. 4a. Laureatki konkursów otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Agmar, dostawcę z programu „Owoce i warzywa w szkole”.

Małgorzata Koperska, Jolanta Koch


SUKCES W DZIELNICOWYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM

17 maja w Szkole Podstawowej nr 275 odbył się finał Dzielnicowego Konkursu Ortograficznego „Weź byka za rogi''. Uczennice: Maria Palacz z kl. 6a, Julia Wielgoszyńska z kl. 8b i Agata Rosińska z kl. 8c najpierw przeszły trudny etap szkolny, następnie reprezentowały nas w etapie dzielnicowym. Z dumą informujemy, że wszystkie stanęły na podium w swoich kategoriach wiekowych:
Agata – I miejsce (klasy 6 – 8)
Maria - II miejsce (klasy 4 – 6)
Julia – III miejsce ( klasy 6 – 8)
Sukces dziewczyn cieszy tym bardziej, że polska ortografia jest trudna, zawiła i dla wielu wręcz przerażająca. Nasze uczennice pokazały, że można ją polubić. Bardzo się cieszymy i gratulujemy!


FESTIWAL PIOSENKI TURYSTYCZNEJ

Klasa 1c miała przyjemność reprezentować naszą szkołę podczas II Festiwalu Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej „TRAMP” organizowanego przez VIII Ogród Jordanowski. Na scenie Domu Kultury ŚWIT przy akompaniamencie dwóch gitar i instrumentów perkusyjnych uczniowie odśpiewali szantę pt. „Wesoły żeglarz”. Rodzice wspierający dzieci na widowni oraz opiekunowie poszczególnych zespołów mieli okazję odświeżyć wspomnienia sprzed lat, kiedy z przyjaciółmi śpiewali przy ognisku żeglarskie i turystyczne piosenki. W przerwach między poszczególnymi występami zespołów nie zabrakło konkursów i zabaw, toteż każdy uczestnik oraz widz znalazł coś dla siebie.

Małgorzata Rospond - Wasilewska


WAŻNA LEKCJA EDB

Na lekcji edb w klasie 8c dnia 16 maja gościliśmy pana Mirosława Łucyna, instruktora ratownictwa wodnego. Lekcja była niezmiernie cenna, gdyż uczniowie mogli zobaczyć defibrylator i praktyczne jego użycie. Spotkanie z instruktorem dało szansę na ćwiczenia z użyciem AED na fantomie. Uczniowie, którzy w tym roku szkolnym odbywają zajęcia poświęcone pierwszej pomocy, wiedzieli, czym jest defibrylator, znali algorytm działania ratowniczego z użyciem AED, ale tylko w teorii. Dzięki lekcji dotknęli prawdziwego AED i doświadczyli działania ratowniczego z wykorzystaniem tego bezcennego urządzenia.

Bogumiła Stefańska


PRZEDMIOTOWE KONKURSY KURATORYJNE 2018/2019

Co roku w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych bierze udział kilka tysięcy uczniów. Zaledwie 1 – 2 procent z nich otrzymuje tytuł laureata lub finalisty. Pokonują trzy etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki. Poświęcają na przygotowanie wiele tygodni. Muszą zmierzyć się z bardzo trudnymi testami wykraczającymi poziomem poza podstawę programową i opanować stres. Tylko najlepsi z najlepszych otrzymują zaszczytny tytuł. Miło nam poinformować, iż w bieżącym roku szkolnym możemy pochwalić się pięcioma laureatami i finalistami:
Karolina Biedrzycka kl. 3b – laureatka konkursu polonistycznego
Zuzanna Bodzan kl. 3a – finalistka konkursu z języka angielskiego
Maja Słupecka kl. 3h – finalistka konkursu z chemii
Julia Łucyn kl. 8c – finalistka konkursu z chemii
Agata Rosińska kl. 8c – finalistka konkursu z geografii
Wszystkim uczennicom gratulujemy, a nauczycielom dziękujemy za przygotowanie do konkursów. Życzymy kolejnych sukcesów!


VIII Międzyszkolny Tydzień Języka Angielskiego

Jak co roku reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w konkursie gramatycznym organizowanym przez Zespół Szkół im. Piotra Wysockiego w ramach Tygodnia Języka Angielskiego. Tradycyjnie też nie daliśmy konkurencji żadnych szans – zajęliśmy całe podium.
I miejsce Karolina Biedrzycka klasa 3b GIM
II miejsce Inga Mach klasa 3a GIM
III miejsce Bruno Balana klasa 3e GIM
Uczniowie dostali atrakcyjne nagrody, a po uroczystości wręczenia nagród wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Anna Trykowska-Czarnecka, nauczyciel języka angielskiego.


MAGICZNE KRZESŁA 5C

Lektury szkolne nie należą do ulubionych, uczniowie sięgają po nie raczej z poczucia obowiązku niż ciekawości. W zestawie lektur dla klasy piątej znajduje się pozycja, do przeczytania której nie trzeba było nikogo zachęcać, gdyż młodzież doskonale zna i lubi przygody Kukiego, Tosi i Filipa – bohaterów serii „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki. Chcąc podtrzymać czytelniczy zapał, postanowiliśmy wyczarować na lekcji magiczne krzesła. Liderzy drużyn musieli zabawić się w tropicieli i poszukać w szkole starych, zniszczonych krzeseł. Następnie zespoły ozdabiały swoje mebelki, nadawały im imiona oraz wymyślały zaklęcia i historie, w których ujawniła się ich magiczna moc. Czary zadziałały – dzieciaki pracowały z zapałem, w zgodzie, świetnie się przy tym bawiąc! Nawet posprzątały bez marudzenia! „Grażynka”, „Janusz” i „Brajanek” prezentowali się wspaniale. Hokus pokus, ence pence, chcemy takich lekcji więcej!


Klasyka literatury brytyjskiej w Studio Buffo

Klasa 3b wraz z nauczycielami p. Anną Trykowską - Czarnecką i p. Małgorzatą Kowalczyk wybrała się do teatru Studio Buffo na sztukę anglojęzyczną „Macbeth” Williama Szekspira. Przedstawienie było wystawione przez TNT Theatre Britain. Oglądającym bardzo podobała się interpretacja tego klasycznego utworu zaprezentowana przez brytyjskich artystów. Ciekawa scenografia, ekspresja na scenie i język dostosowany do umiejętności gimnazjalistów były niewątpliwymi atutami spektaklu. Ucztę duchową zakończyliśmy spacerem po wiosennej Warszawie.


SUPERPIERWSZAK 2019

W Szkole Podstawowej nr 69 w Warszawie odbył się finał warszawskiego konkursu „Superpierwszak 2019”, w którym nie zabrakło naszych najmłodszych uczniów. Musieli oni zmierzyć się z testem o podwyższonym stopniu trudności składającym się z zagadek logicznych, rebusów i zadań rysunkowych. Na podstawie zdobytych punktów został wyłoniony Superpierwszak, którym została uczennica klasy Ic – Hanna Masłowska. II miejsce zajął Mateusz Kwiatkowski z klasy Ib, a Kamila Ziółkowska z klasy Ia otrzymała wyróżnienie. Wszystkim naszym finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Małgorzata Rospond - Wasilewska


PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była w naszej szkole obchodzona wyjątkowo uroczyście. Zrealizowaliśmy kilka ciekawych projektów o tematyce patriotycznej, ale najwięcej emocji dostarczył Dzień Niepodległej. Dzięki panu Mateuszowi Puchowskiemu te piękne chwile zostały utrwalone w postaci filmu. Zachęcamy do obejrzenia!


MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY

Międzyszkolne Dni Kultury to przedsięwzięcie mające na celu promowanie ciekawych zjawisk kultury poprzez rywalizację konkursową, wykłady, warsztaty tematyczne oraz prezentację dokonań twórczych młodzieży. Podsumowanie tegorocznych Międzyszkolnych Dni Kultury odbyło się 26 marca w Domu Kultury Świt. Jan Stańko z gimnazjalnej 3c zajął II miejsce w konkursie wokalnym, a Maja Dąbrowska i Kinga Lewosińska z klasy 5a oraz Natalia Świątek z klasy 5c zostały wyróżnione w konkursie plastycznym na plakat do filmu lub spektaklu o tematyce muzycznej. Serdecznie gratulujemy.


Warsztaty w Muzeum Ziemi PAN

Klasa 4b wybrała się do Muzeum Ziemi. Uczestniczyła tam w warsztatach poświęconych roślinności i zwierzętom żyjącym w karbońskim lesie. Na przykładach skamieniałości widłaków, paproci i skrzypów uczniowie poznali genezę węgla kamiennego występującego w Polsce. Następnie obejrzeli wystawę skał i minerałów skorupy ziemskiej. To była bardzo ciekawa lekcja przyrody.


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca nasza szkoła rozkwitła. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny powitaliśmy, ubierając się na kolorowo. Dominowały motywy kwiatowe. To prosty sposób na wprowadzenie radosnego, pozytywnego nastroju. W ramach trwającego Tygodnia Zdrowia każda klasa wspólnie przygotowała i zjadła drugie śniadanie. Połączyliśmy w ten sposób działanie na rzecz budowania dobrych relacji i promocję zdrowia.


ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

Co roku 21 marca nasza szkoła uczestniczy w obchodach Światowego Dnia Zespołu Downa. Dzieci dowiadują się, co to jest zespół Downa, poznając takie osoby bliżej, oglądając filmy i uczestnicząc w pogadankach. Solidaryzujemy się z nimi poprzez założenie kolorowych skarpetek. Z roku na rok w akcji bierze udział coraz więcej osób, co oznacza, że wzrasta świadomość naszych podopiecznych na temat tej choroby i rozumieją, że trzeba walczyć z krzywdzącymi stereotypami, jakie przez lata narosły wokół osób, które urodziły się z wadą genetyczną.


GOŚCIMY ŚWIADKA HISTORII

20 marca dzięki pomocy i uprzejmości pani Agaty Rachwał, mamy uczennicy z kl.7a, gościliśmy świadka historii. Klasy 7a, 8a, 3c, 3h miały okazję spotkać się z uczestniczką powstania warszawskiego, panią Hanną Stadnik, pseudonim „Hanka”, która opowiedziała o swoich wojennych losach, a następnie odpowiadała na pytania uczniów. Pani Hanna Stadnik walczyła na Mokotowie w pułku „Baszta”. Do powstania poszła jako sanitariuszka, mając 14 lat. Wspominała ze wzruszeniem pierwsze dni walki, gdy Warszawa stała się biało - czerwona, a ludzie mieli nadzieję na wolność i zwycięstwo. Mówiła o śmierci kolegów i o opatrywaniu rannego Niemca. Wspominała ostatnie chwile powstania, gdy koledzy musieli złożyć broń i o cudownym ocaleniu jej i czterdziestu innych dziewcząt od obozu, dzięki pomocy oficera niemieckiego. Uczniowie pytali o czasy PRL, gdy AK-owcy postrzegani byli jako „zaplute karły reakcji” oraz o współczesną politykę historyczną. Przekaz, jaki dotarł do młodych, to proste rady: kochajcie Warszawę, bo jest piękna! Nie róbcie wszystkiego z myślą o sobie, ale pamiętajcie o innych. Miejcie na uwadze dobro Polski! Nasz gość był wzruszony postawą uczniów, ciepłym przyjęciem i atmosferą, jaka towarzyszyła spotkaniu. Dziękujemy Pani za świadectwo mądrości, odwagi, bezinteresowności i patriotyzmu!

Bogumiła Stefańska


SOBOTA NA BARTNICZEJ 8

Jesteśmy dumni z naszej szkoły – to żadna tajemnica. Wychowaliśmy kilka pokoleń warszawiaków, mamy mocną pozycję w rankingu szkół dzielnicy, co zawdzięczamy dobrym nauczycielom, ambitnym uczniom i mądrym rodzicom. Chcąc sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nami reforma systemu oświaty, zaprosiliśmy potencjalnych kandydatów i ich opiekunów na spotkanie w murach SP 378. Przygotowaliśmy dla naszych gości wiele atrakcji, m. in.: pokazy naukowe (chemiczne, fizyczne i biologiczne), zajęcia plastyczne (rękodzieło, origami), występy artystyczne (zespół muzyczny, przedstawienie historyczne, karaoke), zumbę i loterię fantową. Udostępniliśmy zwiedzającym wszystkie pomieszczenia od sal lekcyjnych, przez sale gimnastyczne, bibliotekę, świetlicę, szatnie, łazienki po stołówkę, gdzie na zwiedzających czekały pyszne i zdrowe przekąski. Można było na własne oczy przekonać się, w jakich warunkach uczą się i odpoczywają nasi uczniowie. Rada Rodziców przygotowała słodki poczęstunek, a pracownicy szkoły zadbali o to, by goście czuli się komfortowo. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – odwiedziło nas wielu potencjalnych kandydatów. Z pewnością nie żałowali, że sobotnie przedpołudnie spędzili na Bartniczej 8. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w organizację tego wydarzenia. Szczególnie gorąco dziękujemy naszym gościom, którzy mimo niepogody i wczesnej pory zechcieli odpowiedzieć na zaproszenie i skorzystać z naszej oferty.


SPOTKANIE Z NAUKĄ W DOMU KULTURY ŚWIT

13 marca klasa 1b uczestniczyła w interaktywnym wykładzie dla dzieci pod patronatem Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci. Było to widowiskowe przedstawienie zagadnień związanych z ochroną środowiska. Rozmawiano m. in. o naturalnych przyczynach zanieczyszczenia powietrza, emisji dwutlenku węgla, wulkanów i gejzerów, zasobach wodnych itp. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną oraz mogły uczestniczyć w licznych eksperymentach. W doświadczalny sposób przekonały się, jak mało słodkiej i czystej wody znajduje się na naszej planecie. Ponadto zastanawiały się, czy oddychamy czystym powietrzem? Co oznacza dla nas wzrost ilości dwutlenku węgla w atmosferze? Co to jest dziura ozonowa? Uczniowie uczestniczyli w ciekawych eksperymentach: produkowali dwutlenek węgla i zamykali go w balonach, wykonywali spektakularne świece dymne z suchego lodu, wytworzyli spienioną mieszankę imitującą lawę wulkaniczną, która nagle wystrzeliła z kolby. Zajęcia dostarczyły dzieciom ogromnej porcji wrażeń i popartej dowodami naukowymi wiedzy.


TESTY DIAGNOSTYCZNE W KLASACH PIERWSZYCH

Uczniowie klas pierwszych od początku roku szkolnego na lekcjach wychowania fizycznego przygotowują się do testów diagnostycznych. Jest to projekt wspólny Urzędu Dzielnicy Targówek i Akademii Wychowania Fizycznego, który ma zbadać sprawność fizyczną siedmiolatków i pokazać, jaki jest procent nadwagi, otyłości i niedowagi a także ocenić predyspozycje dzieci do uprawiania konkretnych dyscyplin sportowych. Oprócz testów typowo sprawnościowych, w skład których wchodzą m.in.: skok w dal z miejsca, bieg wahadłowy 4 x 10, ćwiczenie równoważne oraz bieg wytrzymałościowy, przeprowadza się także pomiar wskaźnika BMI.

Jolanta Koch


MŁODZI KIBICE

Podczas mistrzostw dzielnicy w piłce siatkowej młodzieży, które organizujemy od wielu lat w naszej szkole, młodzi kibice spisali się na medal. Sami przygotowali plakaty, ulotki, a na salę przychodzili wyposażeni w tamburyna, bębenki, dzwoneczki, jak na prawdziwym meczu reprezentacji Polski. Dodawali zawodnikom energii i pokazali, jak wygląda kulturalne dopingowanie, bez agresji, gwizdów i negatywnych emocji. Brawo!


1C W FABRYCE CZEKOLADY

8 marca 2019 roku klasa 1c odbyła „słodką” wycieczkę do Fabryki Czekolady E. Wedel. Dzieci obejrzały ogromne czekoladowe rzeźby oraz zwiedziły linię produkcyjną czekolady i Torcików Wedlowskich. Następnie wysłuchały krótkiej prezentacji na temat powstawania czekolady, a na koniec mogły skosztować produktów Wedla, racząc się m. in. pianką „Ptasiego mleczka” maczaną w płynnej gorzkiej czekoladzie. Każdy uczeń na pożegnanie otrzymał słodką niespodziankę.

Małgorzata Rospond - Wasilewska


Warsztaty edukacyjne w muzeum POLIN

Uczniowie klasy 4b wraz z wychowawcą i pedagogiem wspierającym wzięli udział w warsztatach w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tematem zajęć było codzienne życie w małym miasteczku żydowskim. Dzieci miały okazję poznać obyczaje, obrzędy i kulturę innego narodu. Spotkanie wpłynęło także na kształtowanie postawy otwartości na świat i tolerancji wobec różnorodności kulturowej.


PRAWA DZIECKA WEDŁUG JANUSZA KORCZAKA

Znane powiedzenie mówi: „Dzieci i ryby głosu nie mają”. A jak jest naprawdę? Klasa 1 b mogła się tego dowiedzieć podczas aktywnych warsztatów w Muzeum Historii Żydów Polskich. Dzieci poznały niezwykłą postać Janusza Korczaka, atmosferę prowadzonego przez Starego Doktora Domu Sierot i panujące w nim zasady. Ciekawym elementem zajęć było zapoznanie uczniów z podstawowymi prawami dziecka poprzez różne zabawy. Z pewnością wrócimy na kolejne warsztaty, ponieważ był to miło i pożytecznie spędzony czas.

Ewelina Sadolewska


WALENTYNKOWA ŚCIANA SYMPATII

W dniach 13 – 14 lutego 2019 r. na korytarzu młodszego skrzydła pojawiła się tak zwana ściana sympatii. Każdy uczeń i nauczyciel mógł narysować, nakleić lub napisać coś miłego osobie, którą darzy szczególną sympatią. Pomysł cieszył się dużym zainteresowaniem najmłodszych uczniów, więc miejsce szybko zapełniło się przyjaznymi, życzliwymi słowami i rysunkami. Akcję zorganizował Samorząd Uczniowski Edukacji Wczesnoszkolnej.

Małgorzata Rospond - Wasilewska


ROWEROWY RUCH DROGOWY

Uczniowie klas piątych uczestniczyli w prowadzonych przez Straż Miejską zajęciach z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, które przygotowują uczniów do sprawdzianu na kartę rowerową. Nasi piątoklasiści mieli możliwość poznania zasad ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Obok umiejętności rozpoznawania znaków drogowych kształtowano odpowiedzialność za zdrowie i życie własne oraz innych uczestników ruchu drogowego. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do bezpieczeństwa naszych uczniów na drodze.Anna Karczewska


ZASADY BEZPIECZNEJ ZABAWY

Bezpieczeństwo w domu i na placu zabaw były przewodnim tematem zajęć prowadzonych przez Straż Miejską w oddziale przedszkolnym. Nasze maluszki z dużym zainteresowaniem słuchały porad, aby bez zgody rodziców nie sięgać do szafki z lekami, nie budować i nie wspinać się po niebezpiecznych konstrukcjach, nie wychylać się przez okno czy balustradę balkonu. Bawiąc się na zewnątrz, dzieci będą pamiętały, aby było to bezpieczne miejsce z dala od jezdni. Wychodząc na rower, wrotki, hulajnogę, zawsze założą kask i ochraniacze. Nasi najmłodsi uczniowie chętnie obejrzeli także mundur strażnika miejskiego, na którym zobaczyli naszywki i odznaki.Anna Karczewska


WARSZTATY PROFILAKTYCZNO – WYCHOWAWCZE EPSILON

Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w warsztatach profilaktyczno – wychowawczych realizowanych przez Centrum Edukacji i Profilaktyki z Bielska - Białej. Przez zabawę uczyli się współdziałania w grupie, rozpoznawania emocji, troski o drugą osobę. Celem programu było kształtowanie postaw tolerancji i wzajemnego szacunku w klasie, budowanie pozytywnych relacji pomiędzy uczniami, budowanie poczucia przynależności do pozytywnej grupy rówieśniczej oraz zapobieganie przemocy rówieśniczej.
Mamy nadzieję, że dzięki zdobytej wiedzy nasi uczniowie będą prawidłowo nawiązywali relacje z rówieśnikami.

Anna Karczewska


WIEM – POMAGAM - RATUJĘ

Jak poradzić sobie w trudnych warunkach, jak pomóc osobom z najbliższego otoczenia w sytuacjach nagłego zagrożenia życia i zdrowia, w jaki sposób wezwać odpowiednie służby? – tego uczniowie klasy 6a uczyli się podczas zajęć prowadzonych przez Straż Miejską. Dowiedzieli się, jak prawidłowo wezwać pomoc przez telefon oraz jak wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Zajęcia bardzo się uczniom podobały, co udowodnili, angażując się w ćwiczenia praktyczne.


Anna Karczewska


UCZYMY SIĘ ŻYĆ BEZ PRZEMOCY

Podczas zajęć prowadzonych przez Straż Miejską klasy 2a i 2b dowiedziały się, że pierwszym krokiem do zgodnego życia w społeczeństwie jest obserwowanie siebie i rozpoznawanie własnych uczuć. Badając je, poznajemy, jacy jesteśmy. Nasi drugoklasiści bezbłędnie rozpoznawali emocje, nazywali je i wskazywali, gdzie mieszkają w naszym ciele. Dzieci dowiedziały się, że nie mają wpływu na to, co czują, ale mają wpływ na swoje zachowanie. Ufamy, że zdobytą wiedzę teoretyczną znakomicie wykorzystają w praktyce.Anna Karczewska


WALENTYNKI Z GASTRO TEAM

15 lutego firma Gastro Team zorganizowała dla naszych najmłodszych uczniów warsztaty kulinarne, podczas których dzieci dekorowały serduszka z piernika. Kreatywność małych cukierników przeszła najśmielsze oczekiwania. Efekty ich pracy możecie zobaczyć na zdjęciach.

NOWE UZALEŻNIENIA – WARSZTATY DLA RODZICÓW

W naszej szkole odbyły się warsztaty dla rodziców na temat nowych uzależnień: gier komputerowych, Internetu i portali społecznościowych. Prowadzący z Centrum Edukacji i Profilaktyki z Bielska – Białej omówili ich wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i rozwój dziecka. Uświadomili rodzicom, jakie zagrożenia płyną z nadmiernego i pozbawionego kontroli korzystania z multimediów. Szczególną uwagę zwrócono na kształtowanie umiejętności stwarzania dziecku alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

Anna Karczewska


BAL KARNAWAŁOWY

Jak co roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Organizatorzy – Rada Rodziców – zapewnili nie tylko oprawę muzyczną, ale także wiele atrakcji, takich jak: nauka układu tanecznego, wata cukrowa czy fotobudka. Animatorzy zachęcali dzieci do zabawy oraz przeprowadzali konkursy z nagrodami. Wszystkie klasy mogły zrobić sobie zdjęcia w strojach karnawałowych. Z pewnością zabawa taneczna była miłym urozmaiceniem dnia i pozwoliła uczniom zapomnieć na chwilę o codziennych obowiązkach.


MŁODZI STRAŻNICY PRZYRODY

W ostatnich miesiącach odbył się w naszej szkole konkurs przyrodniczy „Młodzi strażnicy przyrody” dla klas 4 - 6. Przebiegał on dwuetapowo. W pierwszej kolejności uczestnicy musieli stworzyć plakat dotyczący ochrony przyrody, a następnie rozwiązać test odnoszący się do tego samego tematu. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością. Pierwsze miejsce zajął Grzegorz Szweicer z kl. 6a, na drugim uplasował się Dominik Obrębski z kl. 6a, zaś trzecią lokatę wywalczyła Karolina Podwójcik z kl. 4a. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy posiadanej wiedzy oraz postawy godnej naśladowania.

Dominika Kropiewnicka


DOBRO POWRACA

Początek roku to okazja, żeby zrobić coś dobrego. W dniach 14 - 23 stycznia Szkolne Koło Wolontariatu przyłączyło się do akcji „Dobro powraca" zorganizowanej przez Przedszkole nr 128 pod honorowym patronatem burmistrza dzielnicy. Uczniowie przeprowadzili zbiórkę artykułów higienicznych, środków czystości, ręczników i pościeli, które zostaną przekazane podopiecznym Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci działającej na Targówku. Dziękujemy wszystkim za pomóc w organizacji zbiórki i okazaną hojność.

Szkolne Koło Wolontariatu


LEKCJA W MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Klasa 3f miała możliwość uczestniczenia w wyjątkowej lekcji historii, poświęconej Irenie Sendlerowej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie bliżej poznali tę niezwykłą postać i jej bohaterskie czyny, które do tej pory wzbudzają ogromny podziw i szacunek wielu ludzi. Uczestnicy zajęć próbowali wczuć się w sytuację Żydów w czasie II wojny światowej, dzięki czemu udało im się wykonać różnorodne zadania na terenie muzeum.


Mazowiecki Konkurs Krasomówczy z języka hiszpańskiego „Parlanchin”

XLVI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego w Warszawie było organizatorem konkursu krasomówczego z języka hiszpańskiego „PARLANCHIN”, który miał na celu rozwijanie umiejętności językowych z języka hiszpańskiego, zainteresowanie innymi kulturami i nauka autoprezentacji. Uczniowie musieli przygotować kilkuminutową wypowiedź w języku hiszpańskim na jeden z zaproponowanych tematów. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Julia Poźniak z kl. 3b (oddział gimnazjalny) oraz Jan Szklanko z kl. 8a. Oboje otrzymali wysokie noty i zostali zakwalifikowani do drugiego etapu, w którym Julia Poźniak zajęła III miejsce. Wszyscy uczestnicy II etapu otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów lingwistycznych!

Anna Trykowska-Czarnecka (szkolny koordynator konkursu)


Rocznica utworzenia rządu I. J. Paderewskiego

Sto lat temu 16 stycznia Józef Piłsudski powierzył Ignacemu Janowi Paderewskiemu misję sformowania rządu, którego zadaniem miało być wyprowadzenie kraju z kryzysu. Uczniowie klasy 4a uczcili tę rocznicę, uczestnicząc w wycieczce śladami wielkiego pianisty i patrioty. Przemierzyli trasę od placu Zamkowego po Aleje Ujazdowskie. Pani przewodnik pokazała im miejsca, gdzie uczył się, mieszkał, pracował i koncertował nasz patron: Zamek Królewski, kościół Św. Ducha, dawny Instytut Muzyczny czy legendarny Hotel Bristol. Uczniowie mieli też okazję zwiedzić krypty Bazyliki pw. Św. Jana Chrzciciela i zobaczyć sarkofag, w którym spoczywa pianista. Na zakończenie wycieczki udali się do parku Ujazdowskiego, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego. Była to bardzo ciekawa wyprawa, dzięki której czwartoklasiści nie tylko poznali lepiej życie i twórczość patrona szkoły, ale też najpiękniejsze miejsca stolicy.


JASEŁKA

Nieodłącznym elementem obchodów Świąt Bożego Narodzenia są jasełka. Tegoroczne przygotowane zostały przez uczniów klasy 6a i panią Magdalenę Szyszkiewicz. Widowisko miało współczesny charakter - opowieść o narodzeniu Jezusa posłużyła jako punkt wyjścia do rozważań nad stanem ducha człowieka XXI wieku. Nieustanny pośpiech, pogoń za dobrami materialnymi, znieczulica sprawiły, że wielu z nas zapomina, po co naprawdę są te święta i co jest w nich najważniejsze. A przecież wystarczy odrobina miłości, by zmienić świat! Oprawę muzyczną przygotował zespół wokalno – instrumentalny, wraz z którym zaśpiewaliśmy najpiękniejsze kolędy. Życzymy wszystkim, by odnaleźli w sobie iskierkę dobra, a magiczna moc Świąt Narodzenia Pańskiego rozgrzewa serca przez cały rok.


PRZEDŚWIĄTECZNA POMOC

Magiczny czas świąt Bożego Narodzenia sprawia, że chętniej dzielimy się z potrzebującymi tym, co mamy. Uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice zaangażowali się w zbiórkę żywności dla rodzin z Ośrodka Hospicjum Domowe w Warszawie, dzięki czemu wielu rodzinom sprawili miłą przedświąteczną niespodziankę. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji Szkolnego Koła Wolontariatu.


Mistrzynie w szkołach

19 grudnia 2018 w Zespole Szkół nr 41 Fundacja Otylii Jędrzejczak zorganizowała lekcję wychowania fizycznego z mistrzyniami sportu dla dziewcząt szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Udział w imprezie wzięło ponad dwieście uczennic. Nie mogło zabraknąć przedstawicielek płci pięknej z naszej szkoły. Trening fitness poprowadziła trenerka personalna Klaudia Koźbiał. Dziewczęta miały zaszczyt ćwiczyć z mistrzynią olimpijską z Aten Otylią Jędrzejczak, siatkarką Małgorzatą Glinką-Mogentale, srebrną medalistką igrzysk olimpijskich w Soczi i brązową medalistką mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim Katarzyną Woźniak, medalistką Mistrzostw Europy w rzucie młotem Joanną Fiodorow, mistrzynią świata i brązową medalistką olimpijską i dwukrotną wicemistrzynią świata w windsurfingu Zofią Noceti-Klepacką oraz wielokrotną mistrzynią świata w kick-boxingu i boksie Iwoną Guzowską.
„Chcę dziewczynom pokazać, że jeśli będą aktywnie spędzały czas wraz z mistrzyniami, to staną się bardziej otwarte, a wtedy przestaną obawiać się wyzwań. Zaczną walczyć o marzenia i je tym samym realizować. To jest grupa wiekowa nastolatek, które są bardzo często zamknięte w sobie. Nie uczęszczają na lekcje wychowania fizycznego, bo się po prostu wstydzą”
- powiedziała inicjatorka tego przedsięwzięcia Otylia Jędrzejczak. Imprezę odwiedzili także przedstawiciele Ministerstwa Sportu oraz zastępca burmistrza Targówka Bartosz Szajkowski. Celem imprez jest upowszechnianie aktywności ruchowej oraz ćwiczeń fizycznych, przeciwdziałanie bezpodstawnym zwolnieniom z lekcji wychowania fizycznego, motywowanie młodzieży do samodzielnego podejmowania aktywności i podnoszenia swojej sprawności. Dziewczęta po lekcji miały okazję porozmawiać z mistrzyniami, zrobić zdjęcie i wziąć autograf. Jesteśmy pierwszą dzielnicą w Warszawie, w której odbyła się taka impreza. Dziewczęta wyszły ze spotkania bardzo zadowolone i zmotywowane do pracy nad swoją sprawnością fizyczną.

Jolanta Koch


Warsztaty muzyczne

17 grudnia w naszej szkole odbywały się warsztaty muzyczne „Tak rodzi się pasja”. W warsztatach brali udział uczniowie z klas 4a, 5a i 7a. Prowadził je Bartosz Miecznikowski - muzyk, perkusista, gitarzysta, a także osoba prowadząca zespół „Muzyczni Czarodzieje”, którego członkami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną (za swoją działalność został uhonorowany Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy!)
Według Bartka, muzyka to nie cel, ale środek do celu, bo dzięki graniu ludzie się zmieniają. Muzyka ma zatem cel terapeutyczny. Warsztaty były świetną okazją do muzykowania, ale też do integracji uczniów i nauczycieli. Spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników – każdy chciał zagrać, zaśpiewać, być twórcą. To były niezapomniane zajęcia!
Środki finansowe na zorganizowanie warsztatów zostały przekazane przez Urząd Dzielnicy Targówek


KASZA NA POLSKIM STOLE

W ramach dzielnicowych obchodów Dni Dobrego Jedzenia i Picia w naszej szkole został przeprowadzony konkurs pt. „Kasza na polskim stole”. Wzięli w nim udział uczniowie klas 5 - 8 i oddziałów gimnazjalnych. W kategorii ciast bezkonkurencyjni byli Julia Łucyn z kl. 8c i jej rafaello i brownie z chilli oraz Kacper Puławski z kl. 8b, który przygotował szarlotkę z kaszy jaglanej. W kategorii potrawy z kaszy I miejsce za pomidory faszerowane kaszą jęczmienną zajęła Wiktoria Żyżniewska z kl. 8c, na II miejscu uplasowała się Joanna Zielińska z kl. 5c i jej sałatka z jajkiem sadzonym, zaś trzecią pozycję zajęły Daria Kulesza i Natalia Świątek z kl.5c za kaszotto oraz Julia Strzegowska z kl. 8b, która przygotowała sałatkę z kaszy jaglanej z granatem. Wyróżnienia otrzymali: Ada Dymarska z kl. 8b, Matylda Mrozicka z kl. 5c, Aleksandra Włoch z kl. 5c i Oliwia Waś z kl. 5b. Nagrody ufundował SZPZLO Warszawa Targówek. Potrawy były pyszne, pięknie podane i zdrowe. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do kolejnych zmagań kulinarnych.

Jolanta Koch, Małgorzata Koperska, Żaneta Chomiuk


ŚWIĄTECZNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

17 grudnia 2018 roku odbył się świąteczny turniej tenisa stołowego. Wzięli w nim udział uczniowie z klas 4, 5, 8 i oddziałów gimnazjalnych. Po zaciętych walkach w swoich kategoriach wiekowych wśród dziewcząt I miejsce zajęła Agata Rosińska z kl. 8c, II miejsce wywalczyła Sophia Karalov z kl. 3h, a III miejsce Amelia Chudzik - Pawlik z kl. 8b. Wśród chłopców klas młodszych I miejsce zajął Mateusz Kupczyk z kl. 4a, II miejsce Marcel Wypych z kl. 4a, zaś III miejsce Jan Igielski z kl. 5c. W klasach starszych najlepszy był Kacper Puławski z kl. 8b, II miejsce zajął Marcin Paduchowski z kl. 8c, a na III miejscu podium stanął Jakub Mika z kl. 8b. Gratulujemy serdecznie!

Jolanta Koch, Małgorzata Koperska, Żaneta Chomiuk


Wizyta Mikołaja

6 grudnia, jak nakazuje tradycja, naszych uczniów odwiedził niezwykły gość – Mikołaj. Przyjechał prosto z Laponii, aby wręczyć grzecznym dzieciom wymarzone prezenty. Najmłodsi uczniowie zrobili Mikołajowi niespodziankę i ubrali się tego dnia w stroje pomocników świętego. Starsi uczniowie otrzymali od Mikołaja słodycze. Mikołaj oraz towarzyszące mu śnieżynki i aniołki chętnie pozowali do zdjęć, aby pozostawić młodzieży miłą pamiątkę. Spotkanie przyniosło wszystkim wiele radości i wprowadziło w świąteczny nastrój.


DZIECIĘCE ZNAKI WOLNOŚCI

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach „ Dziecięce znaki wolności” w Zamku Królewskim. Najmłodsi poznawali historię polskich symboli narodowych, zdobywali wiedzę o przeszłości naszej ojczyzny. Poznawali sylwetki najmłodszych obrońców , którzy oddali swoje życie za wolność Polski. Mam nadzieję, że ta lekcja patriotyzmu i szacunku do kraju, na zawsze pozostanie w sercach najmłodszych.

Barbara Grabowska


SPEKTAKL BALETOWY

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Aby poczuć ich magię już teraz, klasa 4a wybrała się do Teatru Palladium na przedstawienie baletowe pt.: „Dziadek do orzechów”. Jest to piękne widowisko odkrywające tajemnice bajek i świątecznych prezentów. Młodzi miłośnicy sztuki po raz pierwszy oglądali tego typu spektakl, co było z pewnością ciekawym doświadczeniem. Taniec, scenografia, kostiumy i przepiękna muzyka Piotra Czajkowskiego wywarły na nich wrażenie. W przedstawieniu wystąpił zespół Młodego Baletu Polskiego, z którym można było zrobić po spektaklu pamiątkowe zdjęcie.


DZIEŃ WOLONTARIUSZA

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Uroczystość w naszej dzielnicy odbyła się 4 grudnia w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego. W tym roku świętowaliśmy jubileusz dziesięciolecia wolontariatu Targówka. Najaktywniejsi członkowie otrzymali podziękowania i wzięli udział w spotkaniu z gościem honorowym - Szymonem Hołownią - dziennikarzem, publicystą i wolontariuszem, który opowiedział, czym dla niego jest idea wolontariatu i jak ją rozumieć. Pan Szymon przypomniał, że nie chodzi o to, by zrobić coś wielkiego kiedyś, ale coś małego teraz.


POLACY – KRESOWYM RODAKOM

Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK po raz kolejny zorganizowało zbiórkę paczek bożonarodzeniowych dla kombatantów i dzieci z Kresów Wschodnich. Nasi uczniowie za pośrednictwem szkolnego wolontariatu przyłączyli się do tej akcji. Zbierali produkty żywnościowe z długą data ważności, słodycze, artykuły papiernicze i własnoręcznie przygotowane kartki z życzeniami świątecznymi, które trafią do potrzebujących rodaków.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce.

Katarzyna Gajcy i Barbara Grabowska


SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

We wtorek 4 grudnia w bibliotece szkolnej gościliśmy niezwykłą osobistość – panią Joannę Papuzińską, znaną autorkę książek i wierszy dla dzieci. W spotkaniu z pisarką uczestniczyli uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas 1c i 2b. Pani Joanna Papuzińska jest profesorem nauk humanistycznych, krytykiem literackim, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, autorką wielu książek i wierszy dla dzieci, z których niektóre cieszą się kultową wręcz popularnością, takich jak: „Nasza mama czarodziejka", „Rokiś", „Asiunia” czy „Czarna jama". Twórczość pani Joanny charakteryzuje się łączeniem baśniowości z realiami współczesnego świata. Podczas spotkania pani Papuzińska opowiadała o swoim życiu i twórczości, prezentowała książki oraz odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci. Na koniec uczestnicy spotkania mieli okazję zakupić książki pani Papuzińskiej oraz otrzymać autograf, z czego bardzo chętnie korzystali.
Spotkanie autorskie zorganizowano we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie.

Anna Jaroszewska, Joanna Mazińska


ŚWIAT ZAWODÓW

Uczniowie biorący udział w projekcie unijnym „Bliżej Rynku Pracy – Zintegrowany System Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego ZIT WOF” wzięli udział w wycieczce do Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Mińskiej 1/5 w Warszawie, której celem było przybliżenie młodzieży różnorodności otaczających nas zawodów. Uczestnicy zwiedzili specjalistyczne pracownie, mieli także możliwość rozmowy z uczniami i nauczycielami na temat obecnego rynku pracy, który potrzebuje przede wszystkim wykwalifikowanych specjalistów. Zdobywanie informacji na temat świata zawodów stanowi podstawę do bardziej świadomego wyboru dalszej ścieżki kariery.


Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość porozmawiania na ten jakże poważny, a zarazem delikatny temat. Na lekcjach z wychowawcą dyskutowali o tolerancji i trudnościach, z jakimi osoby niepełnosprawne spotykają się w życiu. Efektem tych zajęć są prace wystawione na forum szkoły. Zachęcamy do oglądania oraz analizowania ich treści.

Dominika Kropiewnicka


Wyróżnienie w konkursie plastycznym

Dnia 29 listopada w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego w ramach XII edycji Dzielnicowych Spotkań z Historią odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Józef Piłsudski - Mąż stanu Polski oraz Europy". Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o Józefie Piłsudskim oraz jego roli w historii Polski, kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów, zachęcenie do poznawania dziejów ojczystych i kształtowanie szacunku wobec dokonań naszych przodków. Uczennica klasy 5c - Natalia Świątek - została wyróżniona w kategorii plastycznej za wykonanie plakatu promującego wiedzę o dokonaniach marszałka. Serdecznie gratulujemy!


NA WIELKOPOLSKIM STOLE

22 listopada w Szkole Podstawowej nr 285 odbyły się obchody Dzielnicowego Dnia Dobrego Jedzenia pod hasłem „Z polskich sadów i pól na polski stół”. Nasza szkoła przygotowała stoisko z tradycjami kuchni wielkopolskiej. Jako że ten region słynie z potraw ziemniaczanych, na naszym stoisku można było degustować gzik, czyli twaróg z ziemniakami, szare kluchy i sałatkę ziemniaczaną. Nie zabrakło również słodkich akcentów - rogali świętomarcińskich czy poznańskiej babki piaskowej.
W programie obchodów Dzielnicowego Dnia Dobrego Jedzenia znalazły się m. in.: wykład Joanny Jaroć, edukatorki kulinarnej z Muzeum Pałacu w Wilanowie, na temat smaków Warszawy lat 20. i 30. XX wieku, konkursy wiedzy kulinarnej oraz degustacja przygotowanych przez wszystkich potraw.


Spektakl teatralny „Piraci z dna Wisły”

W dniu 22 listopada uczniowie klasy 1b wybrali się do Muzeum Warszawskiej Pragi na spektakl teatralny pt. „Piraci z dna Wisły”. Aktorzy Praskiego Teatru Lalek dostarczyli dzieciom wiele emocji i zagwarantowali świetną zabawę. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o czystość rzek, dotykali pytona, który latem błąkał się w okolicach Wisły oraz mogli podziwiać słynnego Pana Gumę i jego cyrkowe sztuczki.

Ewelina Sadolewska


LEKCJA MATEMATYKI NA STADIONIE LEGII

Klasa 6 miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w zajęciach matematyki prowadzonych na Stadionie Miejskim Legii Warszawa. Uczniowie rozwijali umiejętność rozumowania matematycznego poprzez zastosowanie matematyki w praktyce na przykładzie stadionu oraz piłki nożnej . Tematem zajęć były „Procenty ukryte w ciekawostkach piłkarskich”. Po zajęciach uczniowie mieli możliwość poznania historii klubu oraz obejrzenia stadionu. Zrobili pamiątkowe zdjęcia przy ławkach rezerwowych, odwiedzili strefę pracy dziennikarzy i zwiedzili Muzeum Legii Warszawa.


Europejski Tydzień Sportu

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy włączyła się do akcji z okazji Europejskiego Tygodnia Sportu. Zorganizowaliśmy zajęcia sportowe dla wszystkich klas. Na forum pojawiła się wystawa tematyczna, przedstawiająca Ambasadorów Europejskiego Tygodnia Sportu w Polsce.
Najmłodsi uczniowie bawili się na zajęciach korektywy z p. Chomiuk. Świetliczaki miały możliwość rywalizacji podczas gier i zabaw ruchowych w formie wyścigów rzędów. Emocjonujące wydarzenie zakończyło się wręczeniem drobnych upominków wszystkim dzieciom biorącym udział w zabawie. Klasy IV-VI rywalizowały w trudniejszych konkurencjach. Spośród pięciu drużyn jedna okazała się nie do pokonania, zdobyła złoty medal tych zawodów. Zaś najstarsi nasi uczniowie z klas 7, 8 i gimnazjalnych zmierzyli się z niełatwymi, jak się okazało, sportami europejskimi w formie obwodu stacyjnego. Każdy uczestnik otrzymał imienną kartę startową, na której sędziowie (wolontariusze z kl.3d) wpisywali odpowiednią liczbę punktów przy każdej stacji. Zakończeniem konkurencji była odpowiedź na pytanie na temat sportu zadane przez dodatkowego sędziego p. Taciak. Każdy uczestnik mógł zdobyć maksymalnie 20 punktów. Zwycięska drużyna z klas IV-VI oraz najstarsi finaliści zostali udekorowani na forum szkoły medalami odpowiedniej barwy. Dodatkowo pani Ludmiła Taciak poprowadziła otwarte zajęcia z siatkówki dla społeczności naszej dzielnicy w ramach ETS. Całość przygotowały i poprowadziły panie Małgorzata Koperska i Jolanta Koch.


Pływamy z mistrzynią Otylią Jędrzejczak

W listopadzie dwunastu uczniów naszej szkoły miało okazję uczestniczyć w zajęciach fundacji Otylii Jędrzejczak w ramach Mini Otylia Swim Tour. Mistrzyni olimpijska i sześciu współpracujących z nią trenerów doskonaliło umiejętności młodych pływaków. Projekt jest jednym z wielu przedsięwzięć fundacji, której hasło przewodnie to „Zostań mistrzem życia". Pani Otylia przekonywała dzieci, że sport to wspaniała przygoda, ale też doskonała szkoła życia. Uczy bowiem determinacji, konsekwencji, pozwala poznać swoje możliwości, dobre i złe cechy, co przekłada się na podejmowanie życiowych wyzwań i spełnianie marzeń. Trening z najlepszymi to niezapomniana przygoda dla naszych młodych sportowców.


Uczniowie obchodzą rocznice – powstanie listopadowe

„Artyleryji ruskiej ciągną się szeregi,/ Prosto, długo, daleko, jako morza brzegi; (...)/ Przeciw nim sterczy biała, wąska, zaostrzona,/ Jak głaz, bodzący morze, reduta Ordona.”
Tak opisywał powstanie listopadowe wieszcz romantyczny Adam Mickiewicz w „Reducie Ordona”. Był to jego hołd złożony powstańcom. Klasa 3 h również oddała hołd poległym w latach 1830 – 1831, odwiedzając
w Warszawie miejsca upamiętniające powstanie listopadowe. Przed bramą Belwederu, który stał się głównym celem zrywu zbrojnego, uczniowie przypomnieli sobie przyczyny wybuchu powstania i zrozumieli znaczenie słów: „Słowo stało się ciałem,/ a Wallenrod Belwederem.”
Przy pomniku poległych w bitwie pod Olszynką Grochowską chwilą ciszy uczcili pamięć bohaterów najkrwawszej bitwy powstania. I w końcu w warszawskiej Cytadeli uświadomili sobie represje popowstańcze.
Czując na ramionach wagę poświęcenia tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny, należy pamiętać, że „wolność nie jest dana raz na zawsze”, jak mówił Jan Paweł II.


Dzielnicowe Dni Zdrowego Jedzenia i Picia

W naszej szkole odbyły się Dzielnicowe Dni Zdrowego Jedzenia i Picia pod hasłem „Pij wodę na wiele sposobów!”. Wszystkie klasy spotkały się na forum szkoły, aby porozmawiać na temat wody i jej właściwości oraz o możliwościach wykorzystania jej do stworzenia zdrowych napojów o różnych smakach bez użycia substancji konserwujących i dodatków chemicznych. Z zaprezentowanego filmu uczniowie dowiedzieli się, ile cukru zawierają pite przez nas napoje, jak obniżają odporność i prowadzą do różnych chorób. Zamiast tego zaproponowaliśmy napoje robione z wody z dodatkiem owoców, warzyw i ziół, które wszyscy mogli degustować. Mamy nadzieję, że chociaż trochę przyczynimy się do zmiany nawyków i zachęcimy do picia zdrowych napojów. Zamiast sięgnąć po colę, wybierzcie wodę!

M. Koperska, J. Koch, Ż. Chomiuk


PAMIĘTAMY I DZIĘKUJEMY BOHATEROM

Pamięć o uczestnikach Powstania Warszawskiego oraz budowanie mostu między pokoleniami to najważniejsze cele projektu Bohater-On. Akcja została zorganizowana, by każdy mógł powiedzieć „dziękuję” ludziom walczącym o wolną Polskę, a także poznać historię naszego kraju. Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych, symbolicznych kartek z podziękowaniami. W naszej szkole w tym roku szkolnym postanowiliśmy wysłać 100 kartek. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i piękne podziękowanie bohaterom Warszawy.

Edyta Gierlich- Kowalczyk


1a eksperymentuje

16 listopada uczniowie klasy 1a uczestniczyli w zajęciach eksperymentalnych w VIII Ogrodzie Jordanowskim. Doświadczenia zaprezentowane na zajęciach sprawiły dzieciom wiele radości oraz wywołały lawinę pytań. Najciekawszymi próbami, które wzbudziły pozytywne emocje, były erupcja wulkanu oraz dmuchanie balonu za pomocą butelki i octu. Dziękujemy za wspaniałą zabawę.


Pierwszaki w planetarium

16 listopada 2018 r. klasa 1c miała okazję przenieść się na chwilę w kosmos, uczestnicząc w pokazie astronomicznym w planetarium przy Centrum Nauki Kopernik. Pierwszaki obserwowały niebo, na którym widocznych było 20 milionów gwiazd i dowiedziały się, jak nazywają się niektóre gwiazdozbiory. Po pokazie przyszedł czas na seans filmowy pt. „Ziemia, Księżyc, Słońce”, który opowiadał o tym, dlaczego Słońce świeci, do czego można je wykorzystać i jak zmieniają się pory dnia i roku. Film dostarczył również wielu ciekawych informacji na temat podróży kosmicznych i lądowania na Księżycu.

Małgorzata Rospond - Wasilewska


KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ MISTRZEM

 15 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 206 Fundacja Kamili Skolimowskiej przeprowadziła dla uczniów klas 4 - 6 camp sportowy. Młodzież mogła poznać dyscypliny lekkoatletyczne, również te, których jeszcze nie znała, jak rzut dyskiem czy rzut młotem. Piętnastu uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Ludmiły Taciak mogło uczestniczyć w tym niepowtarzalnym wydarzeniu, które poprowadzili mistrzowie i olimpijczycy, m. in. Piotr Małachowski i Robert Skolimowski (tata Kamili Skolimowskiej, sztangista). Oprócz spotkań z mistrzem i treningu lekkoatletycznego odbyło się spotkanie z dietetykiem dotyczące zdrowego żywienia. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać na temat zdrowych przekąsek i odpowiedniego odżywiania się. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe certyfikaty i medale.


Pytania o Polskę w stulecie odzyskania niepodległości

 Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w teatrze Rampa odegrano spektakl pt.: „Gdzie są twoje szklane domy”, przedstawiający historię Polski w pigułce, począwszy od lat dwudziestych naszego stulecia do współczesności. Widowisko zostało przygotowane przez teatr nauczycieli Targówka Na chwilę, grupę taneczną Tazaro i grupę teatralną licealistów Punkt. Sześćdziesięciu wykonawców zaprezentowało piosenki, dialogi, tańce nawiązujące do mitu szklanych domów z powieści Stefana Żeromskiego pt.: „Przedwiośnie”. Naszą szkołę reprezentowała nauczycielka wychowania fizycznego pani Jolanta Koch oraz uczniowie z grupy Tazaro School Amelia Białogońska 3h, Paula Królik 7a, Agata Rosińska 8c, Maja Siemiątkowska 8a, Natalia Siedlecka 3a, Wiktoria Janicka 3a oraz niezastąpiony wokalista Jan Stańko.


Wolontariusze na 30. Biegu Niepodległości

 11. 11. 2018 r. o godz. 11.11 ruszył 30. Stołeczny Bieg Niepodległości. Nie zabrakło na nim wolontariuszy z naszej szkoły. Otrzymali zadanie rozdania uczestnikom płaszczy ochronnych IRC po skończonym biegu. 20 tysięcy zawodników otrzymało od nich osłony, po to, by nie zachorować po wysiłku w tak zimny dzień. Nasi wolontariusze przez sześć godzin czuwali gotowi do niesienia pomocy zawodnikom. Za swą pracę otrzymali pamiątkowe medale oraz podziękowania i certyfikaty. Dziękujemy bardzo za pomoc i czas poświęcony innym.

Małgorzata Koperska i Jolanta Koch


DZIEŃ NIEPODLEGŁEJ W NASZEJ SZKOLE

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tegoroczne święto było wyjątkowe, toteż postanowiliśmy uczcić je w wyjątkowy sposób. Najmłodsi uczniowie zaprezentowali piękną patriotyczną akademię, po czym przystąpili do realizacji ogólnoszkolnego projektu. Każda klasa miała za zadanie w jak najciekawszy sposób przedstawić wydarzenie lub postać historyczną. Sale lekcyjne przeszły niezwykłą metamorfozę, stając się prawdziwymi miejscami pamięci. Dąbrowski, Paderewski, Piłsudski, Skłodowska – Curie, Wajda, rozbiory, powstania, wstąpienie do UE to tylko niektóre spośród dwudziestu trzech tematów prezentacji. Uczniowie podeszli do projektu z ogromnym zaangażowaniem, a wyniki ich pracy wprawiały w zachwyt. Zwieńczeniem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych, podczas którego ogłoszono także wyniki szkolnych konkursów organizowanych z myślą o Niepodległej.

W konkursie plastycznym „Znaki wolności” laureatami zostali:
I miejsce – Janina Bobrowska z kl. 1b
II miejsce – Jakub Byliński z kl. 2b
III miejsce – Patryk Kołodziejski z kl. 2b

W oddziałach przedszkolnych:
I miejsce – Iga Rosik 0a
II miejsce – Krystian Bala 0b
III miejsce – Kornel Marczak 0a

W konkursie literackim „Ojczyzna moja wolna, wolna… / więc zrzucam z ramion płaszcz Konrada…” nagrodzeni zostali:
I miejsce - Aleksandra Ferenc z kl. 5b
II miejsce – Sebastian Czarnik z kl. 3h
III miejsce – Matylda Mrozicka z kl. 5c

W konkursie multimedialnym poświęconym naszemu patronowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu jury wyłoniło dwoje zwycięzców:
I miejsce – Zuzanna Bodzan z kl. 3a
II miejsce – Bartosz Lubaszka z kl. 3a

Pani dyrektor Emilia Walczak wręczyła nagrody wychowawcom klas, które najciekawiej zaprezentowały wydarzenie lub postać historyczną. Zwycięzcami w swoich kategoriach wiekowych zostały klasy 2b, 4a i 7a.
Dzień Niepodległej dostarczył wszystkim wielu emocji. Szczególnie mocne wrażenie wywołało wspólne śpiewanie. Takiego chóru jeszcze na Bartniczej nie było – setki uczniów z zaangażowaniem, entuzjazmem i miłością wykonywały patriotyczne pieśni. Kiedy rozbrzmiewała „Pierwsza brygada”, „Piechota”, „Pałacyk Michla” czy „Mury” w niejednym oku zakręciła się łza. Podziwialiśmy także występy solistów: Zuzanny Augustyniak, Amelii Gruzy, Kaliny Rawicz, Piotra Augustyniaka, Grzegorza Soszyńskiego i Jana Stańki. Na koniec wszyscy odśpiewaliśmy hymn Polski. To był naprawdę wzruszający i piękny koncert.   Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu.


Sukcesy naszych solistów i muzyków

W Szkole Podstawowej nr 52 odbyła się IX edycja Dzielnicowego Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej. 8 listopada podczas uroczystego podsumowania nagrodzono najlepszych solistów. Z dumą informujemy, że nasi uczniowie w swoich kategoriach wiekowych zajęli trzy pierwsze miejsca:
  - w kategorii klasy 1 – 3 Piotr Augustyniak z kl. 2a z piosenką "Pałacyk Michla" przy akompaniamencie gitary - Grzegorz Soszyński kl. 3b gimnazjum oraz wiolonczeli - Zuzanna Augustyniak kl. 7a,
 - w kategorii klasy 4 - 6 Krzysztof Zientek z kl. 4a z piosenką "My, Pierwsza Brygada",
 - w kategorii kl. 7 – 8 Zuzanna Augustyniak z kl. 7a z piosenką "Idę walczyć mamo".
Sukcesy odnieśli także nasi uczniowie grający na instrumentach. W konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 380 w ramach upamiętnienia wybitnego kompozytora i pedagoga Józefa Elsnera, Krzysztof Wąsik z kl. 3b, grający na ksylofonie, otrzymał tytuł laureata, a Zuzanna Augustyniak z kl. 7a - wiolonczelistka - zajęła I miejsce. Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów.


OD ZABAWY DO SPORTU

8 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 377 odbyły się dzielnicowe zawody w ramach programu „Od zabawy do sportu”. Do rywalizacji przystąpiło dwanaście szkół podstawowych z Targówka, naszą reprezentowali uczniowie klas drugich i czwartych. Rywalizowali w następujących konkurencjach: prowadzenie piłki siatkowej rakietką do tenisa stołowego, podawanie piłki w rzędzie, bieg z zapisaniem cyfry, tor przeszkód, a także rzut piłką znad głowy. Ostatecznie zajęliśmy IV miejsce. Wszyscy dobrze się bawili, otrzymali medale oraz słodki upominek.

Jolanta Koch


TARGÓWEK ELSNEROWI

Już po raz szósty nasza dzielnica uczciła pamięć pedagoga i kompozytora Józefa Elsnera. 8 listopada odbył się w teatrze Rampa uroczysty koncert z udziałem przedstawicieli zarządu dzielnicy, instytucji edukacyjnych i kulturalnych oraz uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół. Podczas uroczystości przedstawiono najważniejsze informacje o życiu i twórczości Elsnera, zaś Orkiestra Kameralna im. Józefa Elsnera pod dyrekcją Bolesława Szulii wykonała utwory Elsnera, Moniuszki i Mozarta. Ważnym punktem uroczystości było podsumowanie konkursów: literackiego, plastycznego i instrumentalnego poświęconych wielkiemu rodakowi. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Natalia Brzeźnicka z kl. 5b zajęła II miejsce, Oliwia Waś a kl. 5b – III, a Natalia Świątek z kl. 5c i Kristina Berezowska z kl. 7a otrzymały wyróżnienie w konkursie plastycznym, w kategorii 11 – 15 lat. Oskar Tomczyk z kl. 4a zajął III miejsce w kategorii wiekowej 7 – 10 lat. Laureatkami konkursu literackiego zostały Kinga Lewosińska z kl. 5a, która zajęła I miejsce oraz Natalia Utek z kl. 5a, która uplasowała się na III miejscu podium. Podziękowania od Burmistrza Dzielnicy Targówek Sławomira Antonika za pomoc w organizacji obchodów otrzymała także pani dyrektor Emilia Walczak. Spotkanie zakończyło się koncertem laureatów, m.in. Zuzanny Augustyniak z kl. 7a, która zajęła I miejsce w konkursie instrumentalnym i wyróżnionego Krzysztofa Wąsika z kl. 3b oraz odśpiewaniem pieśni patriotycznych.


CO NAM W DUSZY GRA, CZYLI MUZYKĄ MALOWANE

W związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości w październiku nasza szkoła zorganizowała ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Co nam w duszy gra, czyli muzyką malowane". Celami konkursu były: zapoznanie z postacią Ignacego Jana Paderewskiego - polskiego pianisty, kompozytora, działacza niepodległościowego; rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci; wspieranie ich zdolności plastycznych oraz kształtowanie postaw patriotycznych. W dniu 07.11.2018 r. komisja oceniająca w składzie:

 • Anna Witkowska - nauczyciel, organizator konkursu
 • Katarzyna Rowińska – nauczyciel (ocena pod kątem samodzielności wykonania pracy),
 • Anna Parol-Przybysz - nauczyciel (ocena pod kątem wyboru techniki plastycznej),
 • Małgorzata Pater– nauczyciel plastyki ( ocena pod kątem estetyki wykonania pracy).
spośród 29 nadesłanych prac, przyznała:
 • I miejsce - Lilianie Janaszek z Przedszkola nr 123 „Ocean marzeń" w Warszawie
 • II miejsce - Amelii Krakowiak z Przedszkola nr 214 im. Janiny Krzemińskiej w Warszawie
 • III miejsce - Adeli Rygowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 298 w Warszawie
 • i trzy wyróżnienia:
  - Nadii Witkowskiej z Przedszkola w Tąpkowicach
  - Marcie Hejduk z Przedszkola Integracyjnego nr 120 w Warszawie
  - Blance Kawczyńskiej z Przedszkola nr 155 „Roztańczona kraina" w Warszawie.
Biorąc pod uwagę stopień kreatywności prac dziecięcych, pomysłowość i jakość ich wykonania, chciałybyśmy podziękować również twórczym nauczycielom, którzy pomagali w wykonaniu przepięknych prac.
Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody. Dyplomy dla placówek i podziękowania dla opiekunów za przygotowanie dzieci do konkursu zostaną przesłane drogą pocztową. Wszystkie indywidualne dyplomy i podziękowania dla pozostałych uczestników zostaną przesłane drogą mailową. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom


NOWE FORMY AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ – BIEG PRZEZ PŁOTKI

Po raz pierwszy w naszej szkole zarówno młodsze, jak i starsze klasy miały okazję poznać dyscyplinę lekkoatletyczną, jaką jest bieg przez płotki. Aby poprawnie biegać technicznie, trzeba wiele godzin spędzić na bieżni i ciężko trenować. Technika biegu przez płotki wymaga oswojenia ze sprzętem, nauką rytmu i kroku płotkowego. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania, dzięki czemu mogli odczuwać radość i satysfakcję.

Małgorzata Koperska, Jolanta Koch


Targówek, jaki pamiętam

Targówek, jaki pamiętam to tytuł projektu realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach projektu, w okolicznych szkołach przybliża się historię lokalną - wydarzenia, miejsca pamięci, bohaterów. W SP nr 378 inicjatorem projektu była szkolna biblioteka, która we współpracy z nauczycielem historii, zorganizowała spotkanie z panią Anną Saciuk-Nowak, od 42 lat mieszkanką Bródna. Spotkanie koordynował i merytorycznie wspierał pan Krzysztof Gajda ze Stowarzyszenia Kolejka Marecka. W tej historycznej wędrówce po dawnym Bródnie wzięli udział uczniowie klas ósmych i trzecich oddziałów gimnazjalnych.

Bogumiła Stefańska


SPOTKANIE Z WARSZAWSKĄ SYRENKĄ

25 października uczniowie z klasy 1a udali się do Zamku Królewskiego na lekcję muzealną. Podczas zwiedzania zamkowych komnat dzieci spotkały Syrenę, która opowiedziała im swoją niezwykłą historię przybycia do Warszawy. Uczniowie dowiedzieli się również, dlaczego na warszawskim herbie Syrenka jest przedstawiona z mieczem i tarczą.


PODSUMOWANIE XV DZIELNICOWYCH DNI PAPIESKICH

29 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 380 odbył się koncert galowy XV Dzielnicowych Dni Papieskich. Goście – przedstawiciele urzędu dzielnicy, szkół, laureaci konkursów – obejrzeli część artystyczną poświęconą roli ojca w życiu człowieka, zwiedzili wystawę „W drodze do niepodległości” oraz poznali zwycięzców konkursów organizowanych w ramach obchodów Dni Papieskich. Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Konkurs recytatorski:
   • Maja Sajnoga z kl. 2b III miejsce (kategoria klasy 1-3)
   • Jan Stańko z kl. 3c wyróżnienie (kategoria klasy 7,8 i oddziały gimnazjalne)
Konkurs plastyczny:
   • Janina Bobrowska z kl. 1b wyróżnienie (kategoria klasy 1-3)
   • Natalia Brzeźnicka z kl. 5b III miejsce ( kategoria klasy 4-6)
   • Weronika Tomaszkiewicz z kl. 3f III miejsce (kategoria klasy 7,8 i oddziały gimnazjalne)
Konkurs literacki:
   • Kinga Lewosińska z kl. 5a II miejsce ( kategoria klasy 4-6)
Konkurs multimedialny:
   • Michał Bobiński z kl. 8a III miejsce

Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów!


3B W MUZEUM BŁOGOSŁAWIONEGO KSIĘDZA JERZEGO POPIEŁUSZKI

19 października 1984 r. to data śmierci prezbitera rzymskokatolickiego, kapelana warszawskiej „Solidarności”, obrońcy praw człowieka w PRL, zamordowanego przez funkcjonariuszy SB – Jerzego Popiełuszki. Został pochowany 3 listopada 1984 r. Obie daty stały się okazją do wspomnienia błogosławionego i zorganizowania wycieczki w ramach projektu „Uczniowie obchodzą rocznice”. Klasa 3b z p. Marleną Bobińską i p. Magdaleną Szyszkiewicz odwiedziła Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. O życiu i działalności wielkiego duszpasterza w niezwykle ciekawy sposób opowiadała uczniom pani Maria Chojczak, przybliżając im przy okazji najnowszą historię Polski i Kościoła. Ukazała młodzieży najważniejsze przesłanie Popiełuszki: „Zło dobrem zwyciężaj”. Na koniec wszyscy pomodlili się przy grobie księdza Jerzego. W księdze pamiątkowej nasi uczniowie zapisali następujące słowa: „Błogosławiony Księże Jerzy, dziękujemy, że możemy się od Ciebie uczyć, czym jest prawdziwa wolność, czym jest prawdziwe zwycięstwo”.


POGOTOWIE LEKCYJNE

Grupa uczennic realizująca projekt unijny „Bliżej rynku pracy – Zintegrowany System Doradztwa Edukacyjno - Zawodowego ZIT WOF” odwiedziła Ośrodek Pomocy Społecznej na Targówku. W ramach akcji „Pogotowie lekcyjne” młodzież udzielała wsparcia młodszym kolegom i koleżankom podczas odrabiania lekcji, ale także miała możliwość poznania, jak wygląda w praktyce zawód pracownika socjalnego oraz jakie umiejętności i predyspozycje osobowościowe są niezbędne do pracy z podopiecznymi. Pomimo iż zawód wymaga wielu praktyk, uczennice poradziły sobie znakomicie, zdobywając tym samym cenne doświadczenie.


W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody klasa 1b wybrała się na zajęcia sportowe do VIII Ogrodu Jordanowskiego. Lista korzyści, jakie niosą zajęcia sportowe, jest długa. Aktywność fizyczna sprawia dziecku przyjemność, ale przede wszystkim działa zbawiennie na funkcjonowanie całego organizmu. Podczas aktywności upowszechniane są ważne postawy społeczne oraz zasady fair play, czyli zdrowego współzawodnictwa. Uczniowie klasy 1b miło spędzili czas i z pewnością wkrótce wybiorą się na kolejne zajęcia na świeżym powietrzu.


Obchodzimy rocznice narodowe - odsiecz wiedeńska

Z racji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę podjęliśmy w szkole inicjatywę, aby obchodzić narodowe rocznice. Poszczególne klasy z nauczycielami historykami i polonistami będą w wybrany przez siebie sposób upamiętniać ważne wydarzenia z polskich dziejów. Ostatnio klasa 7a pod opieką wychowawczyni Bogumiły Stefańskiej i nauczyciela wspomagającego Katarzyny Gajcy udała się na wycieczkę szlakiem warszawskich pamiątek wiktorii wiedeńskiej. We wrześniu bowiem minęło 335 lat od zwycięstwa króla Jana III nad Turkami. Uczniowie poznali zabytki miasta, które stanowią królewskie wotum za triumf pod Wiedniem. Zatrzymali się przy kościele i klasztorze Sakramentek na Rynku Nowego Miasta ufundowanym przez królową Marysieńkę. Następnie poznali figurę Matki Boskiej Passawskiej, zabytek, który niezmiennie ozdabia Karkowskie Przedmieście od 1683 r., czyli od chwili powrotu króla spod Wiednia. Na szlaku nie mogło zabraknąć ul. Miodowej z klasztorem kapucynów i kościołem Przemienienia Pańskiego, gdzie w sarkofagu ufundowanym przez cara Mikołaja I spoczywa serce Lwa Lechistanu - króla Jana Sobieskiego. Obiekt na Miodowej to także wotum dziękczynne za pokonanie wroga. Król, dwa dni przed wyruszeniem do Wiednia, położył tu kamień węgielny pod budowę świątyni i klasztoru. Wycieczka zakończyła się na ul. Agrykoli, gdzie od 1788 roku stoi pomnik króla Jana - pogromcy Turków. Tam uczniowie oddali władcy hołd, recytując fragmenty wiersza Marii Konopnickiej poświęconego niezwyciężonemu i złożyli kwiaty u stóp królewskiego rumaka tratującego Turka. Na koniec napili się pod pomnikiem kawy! To też był sposób na upamiętnienie rocznicy 12 września 1683 r. W obozie Kara Mustafy, tureckiego wezyra, znaleziono bowiem worki z ziarnami kawy. Król podarował je (nieprzypadkowo) Janowi Kulczyckiemu, uczestnikowi bitwy, a ten miał otworzyć pierwszą w Wiedniu kawiarnię. Całość przedsięwzięcia nagraliśmy. Wkrótce na stronie szkoły nasz film.


Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca

Dnia 16 października w Szkole Podstawowej nr 379 odbyła się akcja bicia rekordu we wspólnej resuscytacji. Po raz kolejny szkoły Targówka, w tym nasza, wzięły udział w projekcie. Z sześcioosobową grupą uczniów z klasy 7a bił wspomniany rekord pan Wojciech Rogowicz. Spotkanie miało przede wszystkim wymiar dydaktyczny, bo promowało wiedzę na temat RKO, ale też było okazją do dobrej zabawy i gromadzenia ciekawych doświadczeń.


ROK NIEPODLEGŁEJ W NASZEJ SZKOLE

Nauczyciele z zespołu humanistycznego w roku szkolnym 2018/2019 podejmują kolejne wyzwanie, aby upamiętnić setną rocznicę odzyskania niepodległości. Pod hasłem: „Uczniowie obchodzą rocznice” wraz z wybranymi klasami do czerwca 2019 roku uczczą najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Przygotowane przez uczniów projekty zostaną utrwalone i zaprezentowane społeczności szkolnej w formie filmu, wystawy, reportażu itp. Młodzież pokaże nie tylko swą miłość do ojczyzny, ale także będzie miała okazję wykazać się kreatywnością i rozlicznymi talentami. Czekamy na relacje!


NAGRODA BURMISTRZA DZIELNICY

Rok 2018 jest wielkim świętem Niepodległej. W całej Polsce organizowane są przeróżne spotkania, koncerty, wystawy, konkursy itp., aby podkreślić znaczenie wolności i radość z jej odzyskania. W naszej dzielnicy także podejmuje się wiele inicjatyw o charakterze patriotycznym. Podczas uroczystego koncertu w teatrze Rampa Burmistrz Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Sławomir Antonik przyznał naszej szkole specjalne wyróżnienie „za szczególny wkład pracy dydaktyczno – wychowawczej w rozbudzanie w młodzieży poczucia odpowiedzialności za losy Ojczyzny, krzewienie postaw patriotycznych, pogłębianie wiedzy młodzieży o kraju ojczystym i jego historii”. Dumni z nagrody serdecznie dziękujemy i zapewniamy, że pozostaniemy wierni ideałom głoszonym przez naszego patrona Ignacego Jana Paderewskiego, który nakazywał, by dobro ojczyzny przedkładać ponad inne wartości.


Zajęcia w teatrze Stara Prochownia

Klasa 2a uczestniczyła w niezwykłych warsztatach teatralnych „W teatrze cienia”. Uczniowie w przepięknych klimatycznych wnętrzach, pod okiem instruktora samodzielnie wykonali lalki teatru cieni do własnego przedstawienia. Uczyli się, jak powinna wyglądać postać, aby była jak najlepiej widoczna dla oglądających. Młodzi adepci sztuki teatralnej przygotowali własne scenki, które prezentowali widowni. Występy nagrodzono gromkimi brawami.

Barbara Grabowska


ŚWIĘTO EDUKACJI W TEATRZE RAMPA

W Teatrze Rampa zgromadzili się przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Targówek, dyrektorzy szkół i nauczyciele, aby wspólnie uczcić Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystej gali nagrodę Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Sławomira Antonika odebrała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 378 pani Emilia Walczak. Dumą napawa nas fakt, iż kolejny nauczyciel naszej szkoły otrzymał tytuł „Artifex docendi”. Do grona mistrzów nauczania dołączyła pani Marlena Bobińska. Kolejnym miłym akcentem było pojawienie się na scenie pani Bogumiły Stefańskiej, która z rąk Senatora RP Marka Borowskiego odebrała Medal Jubileuszowy 55-lecia za szczególny wkład w rozwój Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz prowadzenie różnorodnych działań na rzecz budowania majestatu Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystkim paniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


XVIII Dzień Papieski

14 października br. obchodziliśmy XVIII Dzień Papieski. Hasłem tegorocznych rozważań i działań było „Promieniowanie ojcostwa”. Ich celem jest uświadomienie niezwykłej roli ojca jako autorytetu, podpory, uosobienia mądrości i odwagi. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach literackich, recytatorskich, plastycznych, poprzez które prezentowali swoje przemyślenia na ten temat. Najmłodsi przygotowali prace plastyczne ukazujące najpiękniejsze chwile z tatą. Najciekawsze rysunki można podziwiać na wystawie, na forum szkoły.


ŚLADAMI ŚW. JANA PAWŁA II

W dniu 13 października 2018 r. Koło Turystyki Sakralnej odbyło wycieczkę „Śladami św. Jana Pawła II”. W ten sposób młodzież uczciła 40. rocznicę wyboru wielkiego Polaka na papieża. Uczniowie z klasy 3a i 3c pod opieką p. Michała Małka odwiedzili miejsca w szczególny sposób związane z pontyfikatem św. Jana Pawła II, m.in. kościół św. Anny oraz plac marsz. Józefa Piłsudskiego. Spacerowali oraz modlili się w kościołach na Starym Mieście. Wyjście to przybliżyło nauczanie świętego Jana Pawła II oraz ukazało wielką rolę jego pontyfikatu dla historii najnowszej.


eTwinning – europejski program w naszej szkole

Podobnie jak w latach ubiegłych nasza szkoła bierze udział w europejskim programie edukacyjnym eTwinning. Tym razem uczestniczymy w projekcie „Family Words’’ zainicjowanym przez nauczycielkę z Turcji. Głównym założeniem projektu jest to, aby uczniowie z różnych szkół europejskich m. in. z Polski, Turcji, Ukrainy, Włoch, Albanii poznali słownictwo związane z rodziną w różnych językach. Młodzież wykonuje zadania i dzieli się efektami swojej pracy na platformie eTwinning. Jednym z dotychczas wykonanych poleceń było zaprojektowanie logo związanego z tym projektem. Nasz symbol graficzny wykonał uczeń klasy 8c Marcin Paduchowski. Mamy nadzieję, że udział w projekcie przyniesie uczniom wszystkich szkół wiele satysfakcji i pozwoli im na rozwój i doskonalenie umiejętności językowych.

Joanna Mikitiuk


WYCIECZKA DO FILHARMONII NARODOWEJ

W okazałym gmachu przy ul. Jasnej w Warszawie mieści się siedziba Filharmonii Warszawskiej, miejsce niedostępne na co dzień dla odwiedzająch. Uczniowie klas 4a i 5c mieli wyjątkową okazję przeżycia muzycznej przygody. Zwiedzali sale koncertowe, kulisy, foyer, poznawali instrumenty. Najwięcej emocji dostarczyła możliwość przysłuchiwania się próbie Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej. Bardzo dziękujemy Mamie Natalki i Mateusza za zorganizowanie wycieczki. Dzieci wiele się nauczyły i wróciły do szkoły pełne wrażeń.


Wiemy, co jemy!

Klasy drugie aktywnie uczestniczyły w kampanii społecznej organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa pt. „Wiem co jem”. Warsztaty prowadzone były przez trenerów posiadających wykształcenie z zakresu żywienia i dietetyki. W każdej klasie zrealizowano cykl zajęć obejmujący trzy spotkania na temat:    1. Dobre śniadanie w domu i szkole.
   2. Warsztaty kulinarne (przygotowanie prostych potraw śniadaniowych).
   3. Aktywność fizyczna to podstawa zdrowia.
Były to bardzo ciekawe i przydatne lekcje. Bardzo dziękujemy!

M. Hanc, B. Grabowska


Naukowe eksperymenty

5 października uczniowie klasy drugiej w aktywnie uczestniczyli w bardzo interesujących warsztatach edukacyjnych zorganizowanych przez VIII Ogród Jordanowski. Podczas zajęć dzieci za pomocą zmysłów rozpoznawały różne przedmioty. Ponadto usiłowały odpowiedzieć na pytanie, czym jest siła Newtona, w jaki sposób powstaje ciśnienie oraz sprawdzały, czy trzy stany skupienia wody na pewno istnieją. To była niezapomniana lekcja fizyki. Dziękujemy pani Małgosi za zaangażowanie i przygotowanie tak fascynujących eksperymentów.

Małgorzata Hanc


Warszawska Olimpiada Młodzieży - biegi przełajowe

Na przełomie września i października odbyły się dzielnicowe zawody w biegach przełajowych. Dziesięciu najlepszych zawodników reprezentuje szkołę i dzielnicę w etapie warszawskim. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły. VIII miejsce w swojej kategorii wiekowej zajął Daniel Kołecki z kl. 5a, III miejsce wywalczyła Julia Łucyn z kl. 8c, tuż za nią na IV pozycji uplasowała się Hania Węgrowska z kl. 8b, a X miejsce wywalczyła Maja Siemiątkowska z kl. 8a. Najstarsze zawodniczki Magdalena Cudna z kl. 3e i Weronika Tomaszkiewicz z kl. 3f zajęły II i VIII miejsce. Podczas walki o mistrzostwo Warszawy najlepszy wynik spośród 114 biegaczek osiągnęła w swojej kategorii wiekowej Magdalena Cudna, plasując się na XXI miejscu. Serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom. Życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Opiekunami podczas zawodów były p. Jolanta Koch, p. Agnieszka Łagoszyn, p. Żaneta Chomiuk


TAJEMNICA WARSZAWSKIEGO ZOO

W ramach 22. Festiwalu Nauki klasa 6a wybrała się do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. W czasie zajęć uczniowie zwiedzili Willę pod Zwariowaną Gwiazdą i poznali wojenną historię warszawskiego ZOO. Podczas lekcji wysłuchali opowieści o państwu Antoninie i Janie Żabińskich, którzy podczas II wojny światowej ukrywali w swoim domu uciekinierów z warszawskiego getta. Młodzież miała także niepowtarzalną okazję zobaczyć zbudowaną tuż po wojnie, lecz nieużywaną i nieprzeznaczoną do zwiedzania, podziemną arenę cyrkową.


ABC POMOCY CHORYM

Jak co roku najaktywniejsi wolontariusze z klas trzecich oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w szkoleniu "ABC pomocy chorym" organizowanym przez Ośrodek Hospicjum Domowe w ramach "Pól nadziei". Uczniowie zostali zapoznani z historią i filozofią medycyny paliatywnej. Dowiedzieli się także, jaka jest rola pomocy psychologicznej w ciężkiej chorobie. Ostatnia część szkolenia to warsztaty, w czasie których wolontariusze uczyli, się jak pielęgnować osoby ciężko chore.


Jesień w krajobrazie Targówka

W Zespole Szkół nr 34 im. Mieszka I odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom dzielnicowego konkursu plastycznego "Jesienna wystawa złoceń" organizowanego przez Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy. Ogłoszenie wyników połączone było z warsztatami, podczas których dzieci mogły zbudować domki dla ptaków, stworzyć ludziki z różnych materiałów, a także spotkać Panią Jesień i dzielnicową maskotkę Stefana Łasicę. Celem konkursu było przedstawienie jesieni w krajobrazie Targówka. Uczennica oddziału przedszkolnego 0a Weronika Soszyńska zajęła pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 3 - 6 lat, przedstawiając krajobraz jesieni w PGR Bródno. Gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne!


EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

Nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w Europejskim Tygodniu Sportu – inicjatywie, mającej na celu promowanie aktywności fizycznej i sportu wśród lokalnej społeczności. Na forum pojawiła się wystawa przedstawiająca ambasadorów ETS w Polsce. Dla wszystkich uczniów, niezależnie od wieku i poziomu sprawności, zorganizowano zajęcia, turnieje, wyścigi, podczas których młodzi sportowcy mogli rywalizować i zdobywać medale. Naszych uczniów do aktywności namawiać nie trzeba, uwielbiają zajęcia wychowania fizycznego, a dodatkowa porcja ruchu sprawiła im mnóstwo radości.

Jolanta Koch, Małgorzata Koperska


ZAINSPIROWANI TEATREM

Czy każdy może być aktorem? Na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź uczniowie klasy 2a podczas warsztatów teatralnych „Poranek z improwizacją” . Dzieci pod okiem instruktora teatralnego zgłębiały tajniki improwizacji. Początkowo nieśmiało potem z ogromnym aktorskim zapałem odgrywały scenki z wykorzystaniem rekwizytów. Uczyły się swobodnego, spontanicznego wyrażania siebie na scenie. Był to również wspaniały trening kreatywności dla grupy mający wymiar zarówno artystyczno – edukacyjny, jak i integracyjny.

Barbara Grabowska


Dzień Tabliczki Mnożenia

Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia - akcji edukacyjnej organizowanej pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! Jednodniowe Święto Tabliczki Mnożenia ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia oraz dostarczyć niezapomnianych emocji podczas zdrowej rywalizacji na poziomie poszczególnych klas. Komisja, w skład której weszli piątoklasiści, przeprowadziła egzaminy ze znajomości tabliczki mnożenia. Uczniowie w czasie przerw losowali karty z pięcioma przykładami. Do wyboru mieli trzy poziomy trudności zadań: łatwe z wynikiem w zakresie do 50, średnie do 100 i trudne do 500. Uczestnicy, którzy podali wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywali tytuł MT EXPERT i certyfikat potwierdzający wynik egzaminu. Uczniom akcja bardzo się podobała.
Nad przygotowaniem i prawidłowym przebiegiem ŚDTM czuwali szkolni koordynatorzy p. Marta Gałat i p. Anna Matkowska.


Innowacja w nauczaniu

Klasa 2b w bieżącym roku szkolnym została objęta innowacją pedagogiczną pt. „Origami płaskie jako forma wspomagania rozwoju dziecka w edukacji wczesnoszkolnej”. Włącza się ją w obowiązkowe treści nauczania na zajęciach lekcyjnych. Stanowi ona metodę terapeutyczną zaburzeń różnego charakteru i stopnia począwszy od zaburzeń osobowościowych, psychicznych, jak i trudności z koncentracją oraz przyswajaniem wiedzy. Jako autor głęboko wierzę, że ta forma nauki prowadzona metodami aktywizującymi zainteresuje dzieci, a także ułatwi im edukację w drugim etapie kształcenia. Efekty pracy prezentowane będą m. in. na stronie internetowej szkoły.
Mamy już pierwsze doświadczenia. Wykonywaliśmy samodzielnie znaki drogowe, by łatwiej i szybciej zapamiętać ich przeznaczenie. Na lekcjach matematyki tworzyliśmy zbiory i przeliczaliśmy elementy. Omawiając lekturę pt. „Brzydkie kaczątko”, zobrazowaliśmy głównego bohatera, samodzielnie dobierając elementy papierowego ptaka oraz urozmaiciliśmy poznanie jednej z zasad ortografii.
Podczas zabaw uczniowie zdobyli, przyswoili i utrwalili wiadomości oraz umiejętności z zakresu edukacji polonistycznej, przyrodniczej, matematycznej i technicznej.

Małgorzata Hanc


W gościnie u Marii Curie – Skłodowskiej

Klasa 7a wraz z wychowawcą i pedagogiem wspomagającym udała się do Muzeum Marii Curie - Skłodowskiej przy ul. Freta. W ramach Festiwalu Nauki uczniowie wysłuchali wykładu pt. „Produkty spożywcze okiem chemika”. Mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady zdrowego żywienia. Podczas pokazu chemicznego poznali sposoby wykrywania określonych składników, np. cukru czy białka w spożywanych na co dzień produktach. Po wykładzie młodzież obejrzała pamiątki związane z polską noblistką: dokumenty, fotografie oraz przedmioty codziennego użytku.

Bogumiła Stefańska, Mirosława Kępista


Integracja klas pierwszych

10 września wszystkie pierwszaki wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się do pobliskiego parku Bródnowskiego. Korzystając z pięknej pogody i atrakcyjnego placu zabaw, bawiły się na świeżym powietrzu. Gry i zabawy miały na celu zintegrowanie najmłodszych uczniów naszej szkoły. Mogli lepiej się poznać i pokazać z innej strony. Nic tak nie jednoczy jak wspólna dobra zabawa. Po powrocie do szkoły z pewnością wykorzystają pozytywne wrażenia do budowania przyjaznych relacji między klasami.


SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018

Fundacja Nasza Ziemia już po raz dwudziesty piąty zaprosiła Polaków do udziału w Akcji Sprzątanie Świata. Jubileuszowa edycja przebiegała pod hasłem: „Akcja – segregacja! 2x więcej, 2x czyściej”. Włączyli się do niej także uczniowie klas czwartych naszej szkoły, którzy w poszukiwaniu śmieci wybrali się do parku Bródnowskiego. Pełni zapału penetrowali trawniki, rabatki i chodniki, żaden papierek czy kapsel nie umknął ich uwadze. Dzieci potraktowały zadanie bardzo poważnie, dumnie maszerowały do szkoły z workami pełnymi śmieci. Była to także dobra zabawa – przy tak pięknej pogodzie nawet sprzątanie może być przyjemnością.


DZIELNICOWA UROCZYSTOŚĆ W NASZEJ SZKOLE

5 września po uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej odbyło się w naszej szkole dzielnicowe rozpoczęcie roku szkolnego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. senator RP Marek Borowski, Prezes Oddziału ZNP Praga Północ, Targówek, Białołęka Anna Osypiuk, Przewodniczący Rady Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Zbigniew Poczesny, Burmistrz Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Sławomir Antonik, naczelnicy i pracownicy wydziałów Urzędu Dzielnicy Targówek, zaprzyjaźnieni przedstawiciele wyższych uczelni, służb mundurowych i instytucji wspierających proces edukacji, a także dyrektorzy szkół, przedszkoli, placówek oświatowych oraz nauczyciele. 2018 to rok szczególny, toteż uroczystość miała podniosły, patriotyczny charakter. W przemówieniach wskazywano rolę szkoły w procesie walki o niepodległość, podkreślano, że o wolność trzeba dbać zawsze, pielęgnować ją, uczyć postaw patriotycznych. Przygotowując oprawę artystyczną, staraliśmy się wyrazić dumę i radość z faktu, że żyjemy w suwerennej ojczyźnie. Nie zabrakło więc pieśni patriotycznych, menueta naszego patrona Ignacego Jana Paderewskiego oraz tańca z flagą.
„Wszystko mam za nic: muzykę, sztukę, imię poświęcę, widzę tylko przed sobą obowiązek służby Narodu” - tak wołał nasz patron – Ignacy Jan Paderewski. Niechaj te słowa, będące duchowym testamentem wielkiego muzyka i patrioty, staną się też naszym credo. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, byliście wspaniali!


JESTEŚMY VARSAVIANISTYCZNĄ SZKOŁĄ
CERTYFIKAT ZDOBYTY

W czerwcu 2018 r. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy przyznało nam certyfikat „Varsavianistyczna szkoła”. Jego zdobycie poprzedzały cztery lata zmagań, których ciężar spoczął na Kole Edukacji Regionalnej, jego koordynatorce pani Bogumile Stefańskiej i uczniach - miłośnikach Warszawy oraz niestrudzonych uczestnikach weekendowych wypraw. Wycieczki po mieście to jedno z kryteriów, które należało spełnić w walce o certyfikat. Nadto co roku byliśmy zobligowani do:
- przeprowadzenia 10 zajęć o Warszawie,
- pracy na rzecz środowiska lokalnego,
- organizowania spotkań z varsavianistami,
- zrobienia gazetki i udziału w konkursach o tematyce warszawskiej,
- realizowania inicjatyw TPW (np. obecność na grach miejskich),
- udziału w uroczystościach rocznicowych na terenie miasta,
- zdobycia odznak turystycznych,
- współpracy z instytucjami kulturalnymi Warszawy,
- do działania związanego z Wisłą.
Na certyfikat pracowała cała szkolna społeczność, zatem dziękujemy:
- każdemu wychowawcy, który zorganizował „warszawską” wycieczkę dla swoich uczniów,
- szkolnemu wolontariatowi, na którego barkach spoczęła realizacja kryterium „Pracuję na rzecz środowiska lokalnego”,
- pocztowi sztandarowemu, uczestnikowi uroczystości rocznicowych na terenie Warszawy.
Czyniąc ukłon w stronę tych, którzy przyczynili się do zdobycia certyfikatu, należy podkreślić ofiarną pracę uczniów klasy 3b (rocznik 2013 - 2016, wychowawczyni p. B. Stefańska ), 3e (rocznik 2014-2017, wychowawczyni p. M. Marcinowska) oraz 3g (rocznik 2015-2018, wychowawczyni p. N. Siedlecka), którzy byli członkami Koła Edukacji Regionalnej. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie ogromne zaangażowanie, kreatywność i zamiłowanie pani Bogumiły Stefańskiej, naszego Mistrza Nauczania i pasjonatki historii. DZIĘKUJEMY!


Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019


Archiwum strony