Aktualności


List Pani Dyrektor

Drodzy Uczniowie!
  Dziękujemy Wam za ten niezwykły rok, w którym ważne okazały się samodzielność, wytrwałość i zdolność opanowania nowych umiejętności. Pokazaliście, że potraficie stawić czoła wyzwaniom i mimo trudności wykazaliście się kreatywnością i sumiennością. Pozwólcie teraz odpocząć swoim komputerom, wyzwólcie w sobie pasję, odpoczywajcie, ciesząc się każdą chwilą! Wszyscy na to zasłużyliśmy!
  Życzymy Wam wspaniałych, bezpiecznych wakacji, pełnych słońca i beztroskiej zabawy! Do zobaczenia we wrześniu!

Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy SP 378


FILMOWE ZAKOŃCZENIE ROKU

Tegoroczne zakończenie roku szkolnego było inne niż wszystkie ubiegłe. Zamiast uroczystych akademii wszyscy przenieśliśmy się w świat wirtualny. Uczniowie kl. 3b nagrali krótki film pt.: „Wakacje, jakich jeszcze nie było”. Zapraszamy do wspólnego oglądania. Jednocześnie pragnę złożyć serdeczne podziękowania dla p. Karoliny Wizińskiej za pomoc w utworzeniu tej wirtualnej wędrówki po świecie. Życzę wszystkim wspaniałych, zdrowych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!

Małgorzata Hanc


Terminy i formy odbioru świadectw w SP 378


Daj drugie życie swojej lekturze!

W tym roku szkolnym w naszej bibliotece odbyła się druga edycja akcji zorganizowanej przez Radę Rodziców Daj drugie życie swojej lekturze! Uczniowie, rodzice i nauczyciele podarowali bibliotece wiele lektur oraz innych ciekawych książek. Każdy darczyńca składał podpis na specjalnie przygotowanej karcie pamiątkowej oraz mógł wybrać sobie niespodziankę. Podarowane książki są systematycznie opracowywane i włączane do księgozbioru naszej biblioteki, który dzięki nim znaczne się wzbogacił. Dziękujemy!


TYDZIEŃ DORADZTWA ZAWODOWEGO

W dniach 1 – 5 czerwca 2020 r. w naszej szkole odbył się „Zdalny Tydzień Doradztwa Zawodowego”. Uczniowie otrzymywali od szkolnego doradcy informacje dotyczące zawodów oraz zabawy rozwijające wiedzę przydatną przy podejmowaniu wyborów edukacyjnych i zawodowych.
Przez pięć dni zdalnej zabawy uczniowie poznawali zawody ginące z powodu rozwoju cywilizacji i zmiany trybu życia (cyrulik, druciarz, sitarz, powroźnik, lud¬wis¬arz, klikon, kołodziej czy rymarz), zawody medyczne (lekarz, stomatolog, pielęgniarka i położna, farmaceuta , asystentka stomatologiczna; technik dentystyczny, technik elektroradiolog, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda) oraz profesje, o istnieniu których być może nie mieli pojęcia (tester chipsów, tester gumy balonowej, trendsetter, tester gier czy fundraiser). Ósmoklasiści otrzymali solidną dawkę informacji nt. warszawskich szkół oraz wskazówki, jak wybrać zawód.
Niektórzy uczniowie pokazali w formie prac plastycznych, że wiedzą już, kim chcą być w przyszłości. Niezdecydowani z pewnością zyskali materiały i tematy do przeanalizowania. Najważniejsze, by już dziś zaczęli myśleć o przyszłości i uświadomili sobie, że leży w ich rękach. Dziękuję za uczestnictwo w naszej szkolnej zabawie.

Edyta Gierlich


Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczo-fotograficznego
„Książka w obiektywie”

Kwiecień i maj to miesiące, w których co roku obchodzone są święta związane z książką i biblioteką: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – 2 kwietnia, Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich – 23 kwietnia, Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek – 8 maja. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas 4-8 konkurs czytelniczo-fotograficzny „Książka w obiektywie”. Polegał on na wykonaniu zdjęć książki w ciekawych ujęciach. Przy ocenianiu pod uwagę brane były: zgodność z tematyką konkursu, interesujące ujęcie tematu, pomysłowość, oryginalność.

Laureatami konkursu zostali:
Miejsce I: Igor Kaczorowski kl. 5a
Miejsce II: Wiktoria Ostrowska kl. 4b, SevilkaUseinow kl. 4b

Gratulacje dla zwycięzców!


Transport wodny

W tym tygodniu uczniowie kl. 3b omawiali m.in. transport lądowy i wodny. Dowiedzieli się, jakie są środki transportu, do czego służą i które z nich są najbardziej przyjazne środowisku. W ramach zajęć technicznych mieli skonstruować własny statek. Pomysłów było wiele, a prace, które powstały, zapierają dech w piersiach. Można wnioskować, że w klasie mamy niezwykle zdolnych przyszłych projektantów jednostek pływających. Spójrzcie sami!


MAMY FINALISTĘ KURATORYJNEGO KONKURSU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Co roku w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych bierze udział kilka tysięcy uczniów. Zaledwie jeden – dwa procent z nich otrzymuje tytuł laureata lub finalisty. Pokonują trzy etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki. Poświęcają na przygotowanie wiele tygodni. Muszą zmierzyć się z bardzo trudnymi testami wykraczającymi poziomem poza podstawę programową i opanować stres. Tylko najlepsi z najlepszych otrzymują zaszczytny tytuł. Z dumą informujemy, iż w bieżącym roku szkolnym tytuł finalisty konkursu z języka angielskiego uzyskał uczeń kl. 8a Eryk Suwiński. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Joanna Mikitiuk


NIE WYRZUCAMY - PRZETWARZAMY

Uczniowie klasy 1d w czasie nauki zdalnej poznali nowe słowo recykling, czyli ponowne wykorzystanie odpadów. Z surowców wtórnych, które udało im się znaleźć w swoich domach, przygotowali prawdziwe cuda.DZIEŁA MŁODYCH WYNALAZCÓW

Uczniowie klasy 3a po omówieniu tematów związanych z odkrywcami i wynalazkami otrzymali ciekawe wyzwanie. Mieli stać się kreatorami i zaprojektować własny gadżet, przedmiot, nowinkę. Okazało się, że zadanie było trudne, ale nikt się nie poddał. Dzieci bardzo profesjonalnie podeszły do realizacji swoich projektów i były dumne z efektów. Trzecioklasiści udowodnili, że mają ogromny potencjał i nie brak im kreatywności i zapału do pracy.


MAJOWE ŚWIĘTOWANIE

1,2 i 3 maja obchodziliśmy święta narodowe. To, że przypadły na czas kwarantanny, nie oznacza, że mielibyśmy o nich zapomnieć. Święto Pracy, Dzień Flagi Narodowej, Święto Narodowe Trzeciego Maja to wspaniała okazja do demonstrowania postaw patriotycznych i promowania naszych symboli narodowych. Poprzez kultywowanie tradycji dzieci kształtują świadomość, tożsamość i przynależność do narodu. To wspaniała lekcja wzmacniania dumy z bycia Polakiem i miłości do Ojczyzny. Nasi uczniowie wykonali wiele ciekawych projektów, by upamiętnić trzy majowe święta: malowali portrety króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, kopie obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja”, układali krzyżówki o konstytucji, tworzyli godła i flagi oraz kaligrafowali fragmenty ustawy zasadniczej. Wykazali się przy tym wyobraźnią, inwencją twórczą i patriotyzmem. Wszystkie prace były wspaniałe. Gratulujemy pomysłów i dziękujemy!


W STRONĘ SZTUKI

Co to jest sztuka? Może być nią wszystko, co spotykamy w życiu, każdy twór, wychodzący spod ręki człowieka lub natury, który wywołuje emocje. Sztuką jest wszystko, co nas porusza, cieszy, smuci, zachwyca, drażni, zmusza do przemyśleń, pobudza do działania. Sztuka to ucieczka od rzeczywistości do świata marzeń, ukrytych pragnień i głęboko skrywanych wizji. Podczas kwarantanny nasi uczniowie tworzyli greckie wazy (klasy 4), projekt budowli lub przedmiotu (klasy 5), murale (klasy 6) i martwą naturę ( klasa7). Prezentujemy wybrane prace, mając nadzieję, że poruszą serca i umysły, oczarują, zainteresują, zainspirują… Wszak to małe dzieła sztuki!


PATRYK – MŁODY ZDOLNY

Zdalne nauczanie rozwija się z każdym dniem. Powstają nowe portale edukacyjne, programy telewizyjne, strony internetowe umożliwiające uczniom i nauczycielom zdobywanie wiedzy i kształtowanie umiejętności kluczowych. Filmik szkoleniowy naszego ucznia Patryka Nawrockiego z klasy 8a (nagrany trzy lata temu przez jedenastolatka) został zamieszczony na Portalu Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl w materiałach do informatyki dla klasy 6 ("Marzec Lekcja 1. Gra platformowa"). Patryk tłumaczy w nim, jak stworzyć prostą grę na platformie Scratch. Cieszy nas, że został dostrzeżony talent i potencjał Patryka, a jego pracę uznano za wartościowy materiał edukacyjny. Gratulujemy! Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia filmu i tworzenia gier. - https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/przedmioty5


ZABYTKI DAWNEJ STOLICY

Uczniowie klas 2a i 2b skończyli właśnie omawiać tematy związane ze zwiedzaniem i zabytkami. Poznawali m.in. architekturę Krakowa, a zdobytą wiedzę podsumowali, wykonując piękne plakaty. Cieszymy się, że jesteście tak chętni do tworzenia i przesyłania nam prac. Dziękujemy!


Calineczka według uczniów klasy 2c

„Była sobie pewnego razu kobieta, która bardzo, bardzo pragnęła mieć malutkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd je wziąć. Poszła więc do starej czarownicy (…) – Znajdziemy na to radę - powiedziała czarownica. – Masz tu malutkie ziarenko jęczmienia, nie z tego gatunku, co rośnie na chłopskim polu, ani z tego, który jedzą kury. Wsadź je do doniczki, zobaczysz, co z tego wyrośnie!”

Tak właśnie na świat przyszła Calineczka – tytułowa bohaterka baśni H.Ch. Andersena, którą klasa 2c omawiała zdalnie w ramach edukacji polonistycznej. Zadaniem uczniów było między innymi dobrać opisy do poszczególnych postaci, ustalić kolejność wydarzeń w baśni, wypisać nazwy zwierząt, które na swej drodze napotkała Calineczka. Podsumowaniem lekcji było wykonanie ilustracji do lektury. Pani Małgosia była zachwycona, my też, dlatego i was zachęcamy do obejrzenia tych baśniowych prac.


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia każdego roku w ponad stu krajach na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. 23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci pisarzy, takich jak Miguel de Cervantes, William Shakespeare czy Vladimir Nabokov. W Hiszpanii Dzień Książki od 1930 roku jest oficjalnym świętem, od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku także w Polsce. Z pomysłem organizacji święta wystąpił w 1926 roku kataloński wydawca Vicente Clavel Andres. 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki. UNESCO co roku wyróżnia miasto, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki, przyznając mu tytuł Światowej Stolicy Książki. Pierwszym miastem, które otrzymało ten tytuł był Madryt. W 2016 roku wyróżniono nim Wrocław. To właśnie tam powstał pomysł na połączenie czytelników z całego świata tak, aby ani język, ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce. Tekst to wiersz pt. „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza, muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Utwór przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.

Link do hymnu:

Książka to wdzięczny temat dla twórców i wykonawców piosenek. Zapraszamy do posłuchania Mietka Szcześniaka:


Świąteczne pisanki

Pandemia koronawirusa odcięła nas od bliskich, zamknęła w domach, oddzieliła od przyjaciół. Izolacja i ograniczenia w podróżowaniu sprawiły, że wielu z nas święta Wielkiej Nocy spędziło w domowym zaciszu. Wyglądały nieco inaczej, ale zwyczaje wciąż nam towarzyszyły. Jednym z nich jest obyczaj malowania jajek, który pochodzi z czasów starożytnych i cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród najmłodszych. Spójrzcie, jak uczniowie z klasy 3b kultywowali świąteczną tradycję.


Sport podczas kwarantanny

Wychowanie fizyczne to jeden z najbardziej lubianych przedmiotów w szkole. Zapewnia dużą dawkę ruchu, pozwala sprawdzić kondycję i umiejętność współpracy w grach zespołowych, kształtuje charakter podczas sportowej rywalizacji. Przede wszystkim jednak ma za zadanie poprawę kondycji i stanu zdrowia dzieci i młodzieży. Podczas kwarantanny, kiedy nie mamy dostępu do sal gimnastycznych i boisk, musimy radzić sobie sami. Podstawą zdrowego trybu życia są: sen, odżywianie i ruch. Nasi uczniowie pokazali, jak w domowych warunkach starają się dbać o swoją kondycję i podtrzymywać zainteresowanie sportem: ćwiczą, grają, rysują! Liczą się chęci, wyobraźnia i zaangażowanie. Najważniejsze to wstać z kanapy, odejść od komputerów i trochę się poruszać!

Dziękujemy panu Tomaszowi Rakowskiemu za inspirację i montaż filmiku.

Kliknij aby zobaczyć film


Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice, Przyjaciele naszej szkoły!

Gdziekolwiek się teraz znajdujecie, pamiętajcie, że jesteśmy w tym razem, stanowimy wspólnotę i nic tego nie zmieni. Z każdego przykrego doświadczenia można wynieść pozytywną naukę, odnaleźć wartości. W naszych sercach obecnie jest więcej strachu, smutku i tęsknoty, ale to minie, musimy w to wierzyć!

Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych życzymy Państwu przede wszystkim zdrowia i pogody ducha, niech w Państwa sercach zagości spokój, a wraz ze zmartwychwstaniem odrodzi się wiara w lepsze jutro! Niech na stole nie zabraknie jadła, w sercach miłości, a w życiu wszelkiej pomyślności!

Dyrekcja, grono pedagogiczne i pracownicy administracji i obsługi SP 378


Zdrowe śniadanie w naszych domach

W ramach Tygodnia Zdrowia co roku organizujemy wspólne zdrowe śniadanie. Pomimo kwarantanny znów nam się udało. W warunkach domowych, z najbliższymi przygotowywaliśmy i spożywaliśmy zdrowe śniadanie. Uczniowie udowodnili, że znają zasady prawidłowego żywienia i chętnie angażują się w prozdrowotne akcje. Czas spędzony z rodziną podczas przyrządzania posiłku zbliża do siebie, umacnia więzi rodzinne, a szeroki odzew na nasz apel pozwala wierzyć, że wzmacniają się też więzi ze szkołą. Wierzymy, że w niedługim czasie spotkamy się z wami w murach szkoły, gdzie razem będziemy bawić się i organizować ciekawe przedsięwzięcia. Prezentujemy kilka spośród kilkudziesięciu nadesłanych zdjęć. Nie możemy opublikować wszystkich, ale po powrocie do szkoły przygotujemy wystawę nadesłanych fotografii. Dziękujemy za udział w akcji i zachęcamy do przyrządzania wspólnych zdrowych posiłków na co dzień.

Zespół ds. Promocji Zdrowia


Wiosna w klasie 3b

Uczniowie klasy 3b przypominali sobie oznaki wiosny: jakie zmiany zachodzą w przyrodzie, które ptaki zwiastują wiosnę, jakie zakwitają rośliny? Aby w domach dzieci zagościła ta radosna pora roku, w ramach zajęć technicznych wykonały kwiaty techniką dowolną. Wszystkie są piękne, zobaczcie sami!


POCIESZENIE W SŁOWACH

Poeci mają niezwykły dar ubierania w słowa uczuć, emocji, wrażeń… Choć często czujemy podobnie, nie potrafimy tego wyrazić. Lenka Marczak z klasy 1d napisała wiersz dla swoich rówieśników, ale postanowiliśmy go opublikować, gdyż wszyscy potrzebujemy pocieszenia. Siła poezji, moc słowa i niegasnąca nadzieja... Przeczytajcie!


Tydzień zdrowia

Okres przedświąteczny i czas, w którym się znaleźliśmy, to okazja, by zadbać o swoje zdrowie. 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Jako Szkoła Promująca Zdrowie zachęcamy do aktywności ruchowej każdego dnia, zdrowego odżywiania i zadbania o dobre samopoczucie. Zjedzmy jutro wspólnie zdrowe śniadanie, tak jak co roku całą szkołą, przygotowując je samodzielnie lub z pomocą najbliższych. Pamiętajcie o wszystkich niezbędnych składnikach. W ten czas intensywnej pracy przy komputerze pamiętajcie o robieniu przerw i ćwiczeniach odciążających kręgosłup. Otaczajcie się ulubioną muzyką i dbajcie o dobrą atmosferę wokół siebie. Dbajcie o swój mózg, ćwiczcie pamięć – rozwiązując quizy, rebusy, krzyżówki. Nie nadużywajcie cukru, jedzcie dużo warzyw i owoców. Pamiętajcie, wszystko w Waszych rękach, zwłaszcza zdrowie. Przenieśmy się w sentymentalną podróż w czasie, kiedy to nasza szkoła, jeszcze jako Gimnazjum 143 wzięła udział w konkursie „Zdrowie w twoich rękach” i nagrała film na ten temat. Miłego oglądania?
https://youtu.be/GWCKA-y2Na8


FRAZEOLOGICZNA BURZA MÓZGÓW

Złożone z kilku słów, ale traktowane są jako jednostka wyrazowa; pochodzą z mitologii, Biblii, historii, literatury; posługujemy się nimi na co dzień; są intrygujące, mogą ubarwić każdą wypowiedź, a ich znajomość świadczy o inteligencji – związki frazeologiczne! Uczniowie klas 5a i 6c pierwsze dni kwarantanny poświęcili na odkrywanie bogactwa frazeologizmów. Wykorzystali aplikację Discord, by tworzyć i przesyłać rysunkowe zagadki. Odgadywanie związków frazeologicznych i wyjaśnianie ich znaczeń pozwoliło na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy, a jednocześnie sprawiło wszystkim wiele radości. A czy wy wiecie, dlaczego palec jest sam albo czym nie da się przebić muru? Spróbujcie zgadnąć, to doskonała propozycja zabawy, a przy tym lekcja języka polskiego.


Piosenka dobra na wszystko

W trudnym czasie kwarantanny, kiedy wszyscy przebywamy w izolacji od koleżanek, kolegów, nauczycieli, niezwykle ważne jest duchowe wsparcie i poczucie solidarności. Pani Anna Witkowska wysłała do swoich uczniów film, w którym dodała im otuchy i przekazała pozytywną energię. W odpowiedzi na tę wiadomość Marysia Smulczyńska z kl. 1a nagrała dla swoich koleżanek i kolegów piosenkę – pocieszajkę. Jesteśmy przekonani, że przesłanie płynące z tego utworu powinno dotrzeć do każdego: „I choć ogarnia czasem wszystkich wielka nuda, epidemię zwalczyć nam się uda!” Artyści z całego świata nagrywają piosenki, apelując o pozostanie w domu i zachowanie norm bezpieczeństwa, a my mamy Marysię! Posłuchajcie, naprawdę warto! Bardzo dziękujemy Marysi i jej Rodzicom!


Pisanki

W domach naszych uczniów rozpoczęły się przygotowania do świąt. Dzieciaki, korzystając z przesłanych kart pracy z techniki, wykonują wielkanocne ozdoby, m.in. trójwymiarowe pisanki z kolorowego papieru. Odrywają się od komputerów i wycinają, kleją, ozdabiają... Efekty ich pracy można podziwiać na zdjęciach. Może zainspirujecie się i zrobicie jeszcze zajączki, kurczaczki, palmy? Dobrej zabawy!


(NIE)ZWYKŁE KRYSZTAŁKI SOLI

Edukacja online wymaga zwiększenia nakładu pracy zarówno od uczniów, jak i nauczycieli. Młodzież musi odnaleźć się w gąszczu informacji, uporządkować je i przyswoić, a nauczyciele dwoją się i troją, aby wysyłane do uczniów komunikaty były jasne, rzetelne i atrakcyjne. Jedną z najlepszych metod nauczania jest eksperyment. W ramach zajęć z innowacji przyrodniczej uczniowie mieli za zadanie założyć hodowlę kryształków. Z pozoru zwyczajne działanie, dzięki kreatywności młodych odkrywców, zyskało nową wartość: „Miałem siarczan miedzi i siarczan żelaza, więc moje kryształy będą niebieskie i zielone”, „Wczoraj założyłam hodowlę kryształów soli. Udało się, ale jeszcze nic oprócz białej wody nie widać. Długo trzeba czekać? Zrobiłam zdjęcia.”, „Hodowla kryształów rośnie ?? w dwóch słoiczkach, w jednym dodałem sok z buraków ??.”, „Założyłem hodowlę kryształków i dodałem do wody soli kamiennej, aby były większe. Wczoraj utworzyła się duża warstwa kryształków na nitce a i w samym słoiku jest ich sporo i są dosyć duże.” Hodują, eksperymentują, opisują, dzielą się wrażeniami i zapamiętują – wspaniale, o to chodzi w nauce!


  Świetlicowe warsztaty z legorobotyki

   W piątek 28 lutego nasze świetliczaki z klas 1-5 wzięły udział w warsztatach z legorobotyki przeprowadzonych przez przedstawicieli firmy „Bricks4kidz”. Dzięki wspólnemu konstruowaniu z uwielbianych klocków Lego, dzieci rozwijały nie tylko swoją kreatywność i sprawność manualną, ale również umiejętności społeczno-kulturalne.


  1b poznaje świat

   28 lutego klasa 1b wybrała się na zajęcia edukacyjne do VIII Ogrodu Jordanowskiego. Tym razem uczniowie przyglądali się eksperymentom, a niektóre z nich, pod okiem pani prowadzącej, wykonywali samodzielnie, np. doświadczenia związane z powietrzem, ciśnieniem oraz poznawaniem świata za pomocą zmysłów. Dzieci z uwagą wysłuchały wykładu, wspaniale poradziły sobie z zadaniami i miały świetną zabawę.

  Joanna Ogonowska


  Warsztaty „W świecie metra”

   Gdzie narodziło się metro? Po co komu takie podziemne podróżowanie? Jak powstają tunele metra? Kto jest liderem transportu podziemnego na świecie? Jak długa i zawiła jest historia metra w Warszawie? Z jaką największą prędkością poruszają się pociągi pod ziemią? Do czego służy żółty telefon z wielką czarną słuchawką? Komu i po co potrzebna jest żółta linia wymalowana wzdłuż każdego peronu?
  Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące transportu podziemnego Uczniowie klasy 2c odpowiedzi poznali podczas warsztatów edukacyjnych organizowanych przez „Metro Warszawskie Sp. Z.o.o.”. Oprócz zajęć dzieci odbyły podróż metrem na stację Nowy Świat – Uniwersytet, gdzie odwiedziły panią Dyżurną Stacji i spotkały się z maszynistą metra. Miały także okazję być w kabinie maszynisty i zapoznać się ze sprzętem i mechanizmami metra. Zajęcia zakończyły się rozdaniem atrakcyjnych upominków ufundowanych przez organizatora warsztatów.


  POŻEGNANIE KARNAWAŁU

    25 lutego Rada Rodziców naszej szkoły zorganizowała dla uczniów bal karnawałowy. Pełni energii animatorzy zapewnili dzieciom ogromną dawkę pozytywnych emocji i doskonałej zabawy, a rodzice zadbali o smakołyki, dzięki którym uczniowie uzupełnili spalone kalorie. Były tańce, konkursy z nagrodami i oczywiście wybory najpiękniejszych strojów. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za profesjonalną organizację imprezy, to była naprawdę udana zabawa!


  112 – ten numer ratuje życie

    Dnia 7 lutego odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „112 – ten numer ratuje życie”. Jego celem było rozwijanie aktywność twórczej dzieci, propagowanie wiedzy na temat Europejskiego Numeru Alarmowego 112 oraz kształtowanie prawidłowych postaw i właściwych zachowań podczas udzielania pomocy. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III oraz klasy IV – VI. Uczestnikami byli uczniowie warszawskich szkół podstawowych. Do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta wpłynęło ponad 800 prac. Laureatką konkursu została uczennica naszej szkoły Weronika Soszyńska z kl. 1a. Nagrody wręczył zwycięzcom pan Rafał Trzaskowski, prezydent m. st. Warszawy. Serdecznie gratulujemy Weronice i życzymy kolejnych sukcesów.

  Małgorzata Pater


  Superpierwszak 2020

    30 stycznia 2020 roku w naszej szkole odbył się pierwszy etap konkursu Superpierwszak 2020. Reprezentanci czterech klas pierwszych zmagali się z trudnymi zadaniami logicznymi. W ramach konkursu jury wyłoniło troje uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów. Będą oni reprezentować naszą szkołę w II etapie Superpierwszaka, który odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 69 w Warszawie. Nasi zwycięzcy to: Anna Wiśnioch kl. 1a, Alicja Lewocka kl. 1d i Kacper Pędzierski kl. 1a. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy, a trojgu najlepszych życzymy powodzenia w kolejnym etapie.

  Beata Pędzierska


  SŁODKIE WARSZTATY

    Klasa 5a odwiedziła Manufakturę Czekolady, aby wziąć udział w czekoladowych warsztatach. Zanim uczniowie wykonali własne tabliczki, poznali historię kakao, zobaczyli warsztat cukiernika i obserwowali proces temperowania czekolady. Największą radość przyniosły jednak te chwile, gdy mogli, wykorzystując wiele dostępnych dodatków, udekorować własne tabliczki i pięknie je zapakować. Prawdziwa, produkowana w manufakturze od ziarna, całkowicie naturalna, bez konserwantów czekolada ma sześciomiesięczny okres ważności. Z pewnością żadna z tabliczek nie przetrwa dłużej niż jeden dzień, gdyż smakuje wybornie. Cóż, pozostaną zdjęcia i piękne słodkie wspomnienia.


  We got it!

   W grudniu zorganizowaliśmy w naszej szkole konkurs na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim. Trzy wyjątkowe kartki zostały wysłane do członków brytyjskiej rodziny królewskiej. W odpowiedzi na nasze życzenia otrzymaliśmy kartkę z życzeniami i zdjęciem od księżnej Kate i księcia Williama. Cieszymy się bardzo z tej niespodzianki noworocznej i z niecierpliwością oczekujemy na wiadomość od królowej Elżbiety i księcia Harry’ego.

  Joanna Mikitiuk


  DRUGA LEKCJA OTWARTA W PROGRAMIE „DZIEL SIĘ UŚMIECHEM”

   W ramach programu „Dziel się Uśmiechem”, który realizujemy w naszej szkole od września 2019 roku, gościliśmy organizatorów z firmy Mars Polska, przedstawicieli Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Radia WAWA, które jest patronem medialnym akcji. Podczas lekcji dzieci uczyły się, do czego służą zęby, kiedy się pojawiają i jak należy o nie dbać. Wraz z wychowawczynią, panią Anną Witkowską udzieliły wywiadu na temat realizacji programu w naszej szkole oraz połączyły się ze studiem i na żywo zaśpiewały piosenkę. Lekcja przebiegła w miłej atmosferze, dzieci otrzymały upominki od organizatorów oraz gości z Radia WAWA. Na pewno na długo zapamiętają tak nietypowe zajęcia, a najważniejsze, że wiedzą już, jak prawidłowo pielęgnować zęby, aby mieć hollywoodzki uśmiech.
  Akcja „Dziel się Uśmiechem” jest jedną z wielu promujących zdrowie w naszej szkole, stanowi część wieloletniego programu „Szkoła Promująca Zdrowie”.

  Jolanta Koch


  W co się bawił pradziadek?

   W nawiązaniu do styczniowych świąt ukochanych Babć i Dziadków klasa 2c uczestniczyła w warsztatach pt.: „W co się bawił pradziadek? – o dawnych zabawach, grach i zabawkach”, które zorganizował Dom Spotkań z Historią. Podczas ciekawej prezentacji audiowizualnej uczniowie porównali przykłady gier, zabaw i zabawek, które umilały czas naszym przodkom, z używanymi obecnie. Na koniec spotkania każdy uczestnik wykonał swój kapsel – rekwizyt do popularnej gry naszych dziadków i rodziców. Po rozegraniu partii okazało się, że bez względu na czasy emocje podczas zabawy są takie same.


  PRL w Warszawie

   Uczniowie Koła Edukacji Regionalnej w ostatnią sobotę przeszli szlakiem wybranych zabytków powojennej architektury czasów komunizmu. Usłyszeli o Biurze Odbudowy Stolicy, które odbudowywało, ale i niestety wyburzało to, co można było odrestaurować z powojennych zniszczeń. Na różnych obszarach miasta „oczyszczonych” przez BOS uczniowie oglądali architektoniczne wizytówki socrealizmu: PKiN i MDM, który w zamyśle Bieruta miał być konkurencją i przeciwwagą dla historycznej części Warszawy. Na placu Konstytucji odkryliśmy ze zdziwieniem wzbudzające sentyment mozaiki w podcieniach budynków. Oczywiście sławią one czyn robotniczy, pracę chłopa czy pokazują pierwszomajowy pochód. Idźcie koniecznie pod kandelabry pl. Konstytucji, to trzeba zobaczyć! Na trasie wycieczki nie mogło zabraknąć komunistycznej w treści i formie rzeźby - jak pomnik Partyzanta Armii Ludowej czy personifikacje „stalinowskich cnót ” wokół PKiN. Zadumaliśmy się na rynku Mariensztatu – jest to osiedle zbudowane w okresie socrealizmu w tzw. warszawskim tempie przez dzielnych murarzy, przodowników pracy, nawiązujące do stylistyki XVIII - wiecznego miasteczka. A komunizm nie lubił przecież tego, co dawne, historyczne, związane z Polską monarszą. Naszą wycieczkę zakończyliśmy prawdziwą historyczną ucztą. Odwiedziliśmy Muzeum PRL przy ul. Pięknej. Czegóż tam nie widzieliśmy: samochód „maluch”, saturator z wodą sodową, PRL- owskie meblościanki, budki telefoniczne itp.
  Zainspirowani wycieczką członkowie koła, uczniowie klasy 8a, wkrótce zrobią w szkole podobną wystawę. Zaprezentujemy nasze pamiątki czasów PRL. Jeśli chcecie się włączyć i wypożyczyć na wystawę jakieś osobiste przedmioty z tamtych lat, prosimy o kontakt.
  Miłośników historii i wycieczek z klas 6, 7 i 8 zapraszamy do nas, nowi członkowie koła mile widziani!

  Bogumiła Stefańska


  NA POKŁADZIE WOŚP

   Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami. Zgodnie z hasłem przewodnim wolontariusze nabrali wiatru w żagle i wyruszyli na ulice miasta, aby okazać poparcie dla idei WOŚP. Od rana wędrowali z puszkami, kwestując, ale także niosąc radość i dzieląc się dobrą energią. Trudno było spotkać tego dnia warszawiaka, który nie miałby serduszka naklejonego na kurtkę, czapkę czy torebkę.
  Uzbieraliśmy 28 363,22 zł, a cały Sztab z Targówka 655 096,39 zł. Uważamy, że jak na pierwszy rok uczestnictwa, poszło nam naprawdę nieźle. Wiele się nauczyliśmy, wyciągniemy wnioski i w przyszłym roku postaramy się zagrać głośniej!
  Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję: wolontariuszom, rodzicom sprawującym opiekę, hojnym darczyńcom oraz Sztabowi Warszawa #97, który przygarnął nas do siebie. Do zobaczenia za rok! Siema!


  WARSZTATY PROFILAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE EPSILON

   Uczniowie klas czwartych aktywnie uczestniczyli w warsztatach profilaktyczno – wychowawczych realizowanych przez Centrum Edukacji i Profilaktyki z Bielska-Białej. Przez zabawę uczyli się współdziałania w grupie, rozpoznawania emocji, troski o drugą osobę. Celem programu było kształtowanie postaw tolerancji i wzajemnego szacunku w klasie, budowanie pozytywnych relacji pomiędzy uczniami, modelowanie poczucia przynależności do pozytywnej grupy rówieśniczej oraz zapobieganie przemocy. Mamy nadzieję, że dzięki zdobytej wiedzy nasi uczniowie będą prawidłowo nawiązywali relacje z rówieśnikami.

  Anna Karczewska
  Mirosława Tymoniuk


  Świadkowie najnowszej historii w naszej szkole

   Na lekcji historii w klasie 8a Fundacja Signa Temporum przeprowadziła dwugodzinne zajęcia poświęcone powstaniu NSZZ „Solidarność”. Na spotkanie z młodzieżą przybyli świadkowie tamtych dni, a zarazem twórcy „Solidarności” w warszawskich Zakładach Mechanicznych „Ursus”. Panowie Jerzy Kaniewski (odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz „Polonia Restituta”) oraz Wojciech Gilewski (odznaczony Orderem „Polonia Restituta”) opowiedzieli uczniom o życiu codziennym w PRL lat 70. i 80., o cenzurze, braku swobód obywatelskich, buntach robotniczych, aż po powstanie KOR-u i założenie „Solidarności”. Obok wysłuchanych wspomnień, lekcja miała wymiar praktyczny. Uczniowie w roli konspiratorów mogli sprawdzić, jak działały powielacze. Dowiedzieli się o technice drukarskiej oraz treściach przekazywanych w podziemnej prasie i ulotkach. Zajęciom towarzyszyły piosenki barda „Solidarności” Jacka Kaczmarskiego oraz mniej znanego twórcy piosenek tzw. drugiego obiegu Jana Kelusa.

  Bogumiła Stefańska


  PIERWSZAKI W SKIERDACH

   Pod koniec grudnia uczniowie klasy 1a i 1c wybrali się na wycieczkę . Mimo mrozu ciepło ubrani pojechali do Stajni na Kępie. Tam czekały na nich same niespodzianki. Na początku pani opowiedziała dzieciom, jak dawniej dekorowano domy przed Bożym Narodzeniem. Później wszyscy uczniowie sami wykonywali i ozdabiali choinki zrobione z siana. Następnie wszyscy przeszli do stajni, gdzie dowiedzieli się, jak dba się o konie i jak nazywają się rzeczy potrzebne do ich oporządzania. Każdy mógł też pogłaskać i nakarmić konia marchewkami. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła także szybka gra terenowa, w której dzieci uczestniczyły pod czujnym okiem psa pasterskiego. Zwieńczeniem wycieczki było ognisko, kiełbaski i przejażdżka na konikach. I chociaż było zimno, wszyscy ubłoceni, ale szczęśliwi wrócili do szkoły.


  „Maleńka przyszła miłość...”

   Święta Bożego Narodzenia to piękny czas pełen miłości, pojednania i wzruszeń, z którymi wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w bardzo odległe czasy i przypominają, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel.
  W naszej szkole tegoroczne jasełka dla uczniów klas 1- 3 zostały przygotowane przez klasy 2a i 2b. Uczniowie w specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, pasterze i dzieci. Nie zabrakło tradycyjnych kolęd a dwie uczennice zaprezentowały swoje zdolności muzyczne, grając na skrzypcach i pianinie. Aktorzy z dużym przejęciem odtworzyli role. Nie zabrakło gromkich braw, które były wyrazem uznania za pięknie wykonane przedstawienie.


  Jasełka dla klas 4-8

   W dniu 20 grudnia w naszej szkole odbyły się jasełka. Brali w nich udział uczniowie klasy 5B przygotowani przez p. Michała Małka. Spektakl przedstawiający historię narodzin Syna Bożego połączony był ze wspólnym kolędowaniem i wspaniale wprowadził widownię w świąteczny nastrój.


  WARSZTATY PLASTYCZNE W ŚWIETLICY

   11 grudnia odbyły się w świetlicy bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne dla rodziców i dzieci. Robiliśmy wspólnie bombki, kartki, aniołki oraz inne ozdoby. W miłej świątecznej atmosferze powstały małe dzieła sztuki, które z pewnością będą pięknymi ozdobami mieszkań. Najważniejsze jednak, że dzieci, rodzice i wychowawcy mogli spędzić razem czas, zapominając o codziennych problemach. Takie chwile są bezcenne i na długo pozostawią ślad w sercach i pamięci.


  KARTKA ZAMIAST SMARTFONA

   W tym roku nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Fundację „Dbam o mój zasięg” pt.: „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”. Projekt ten jest działaniem mającym na celu walkę z fonoholizmem i profilaktykę uzależnień, która jest pierwszym z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020.
  W ramach kampanii uczniowie klas drugich i trzecich podczas zajęć edukacji polonistycznej redagowali życzenia, które starannie wypisywali na pocztówkach. Następnie wspólnie z rodzicami adresowali kartki i wysyłali życzenia świąteczne do bliskich osób.


  BOŻONARODZENIOWE KARTKI DLA RODZINY KRÓLEWSKIEJ

   W listopadzie został ogłoszony konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim. Otrzymaliśmy od naszych uczniów własnoręcznie wykonane prace. Wszystkie bardzo nam się podobały, jednak trzy z nich okazały się wyjątkowe. Na podium znaleźli się:
  Adam Czop kl. 5b – I miejsce
  Amelia Mleko kl. 6e – II miejsce
  Oliwia Konopka kl. 1c – III miejsce
  Zgodnie z zapowiedzią kartki zostaną wysłane do członków brytyjskiej rodziny królewskiej tj. do królowej Elżbiety, księcia Williama i księżnej Kate oraz do księcia Harre’go i księżnej Megan.
  Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

  Joanna Mikitiuk


  Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego

   Jak co roku w naszej szkole 6 grudnia zorganizowaliśmy Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego dla uczniów z klas 6 - 8. Po zaciętych pojedynkach wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Natalia Niemińska, drugie wywalczyła Kinga Markiewicz, a na trzecim stopniu podium stanęła Natalia Podlasek. Wśród chłopców z klas szóstych mistrzem został Bartosz Wronka, a wicemistrzem Bartosz Kowalski. W klasach starszych najlepszy okazał się Beniamin Ziołecki, drugie miejsce zajął Adrian Poprawa przed Maciejem Bronikowskim. Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki od Mikołaja. Gratulujemy serdecznie!

  Małgorzata Koperska, Jolanta Koch


  Wicemistrzostwo dzielnicy w zawodach
  „Od zabawy do sportu”

    Reprezentanci klas 1 - 4 wzięli udział w zawodach „Od zabawy do sportu”. Były to konkurencje drużynowe w formie wyścigów rzędów. Liczyła się szybkość, zwinność, dokładność, ale też współpraca w grupie. Spośród jedenastu drużyn biorących udział w zawodach nasi reprezentanci po bardzo zaciętej rywalizacji uplasowali się na drugim miejscu, przegrywając ze szkołą sportową tylko jednym punktem. Co to były za emocje! Na półmetku byliśmy pierwsi, o wyniku zadecydowała ostatnia konkurencja. Drugi raz wzięliśmy udział w tych zawodach, może do trzech razy sztuka? Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Kopp, Natalia Nawrocka, Krzysztof Lewandowski, Tymon Betlej, Hania Sosnowska, Maksym Badliuk, Julia Wizińska, Maja Sajnoga, Jakub Kurek, Kacper Strusiński, Magda Kaczorek, Tosia Dobrzyńska, Karol Leszczyński, Amelka Pamięta, Julian Dąbrowski, Weronika Soszyńska, Igor Świątek i Leon Wnuk. Wszyscy otrzymali medale, nagrody rzeczowe oraz puchar dla szkoły.
  Gratulujemy serdecznie uczestnikom zawodów i życzymy sukcesów w przyszłym roku.

  Jolanta Koch


  W POSZUKIWANIU OSADÓW SOLI

   Technika chemii w małej skali już na stałe zagościła w pracowni chemicznej jako efektywny, atrakcyjny i innowacyjny sposób eksperymentowania. Wykorzystuje ona małe ilości odczynników i sprzęt laboratoryjny niewielkich rozmiarów. Doświadczenia tego typu wywołują uśmiech i wyczekiwane są z niecierpliwością. Tak było również i tym razem. Uczniowie klasy 8a w zaciszu szkolnej pracowni chemicznej badali właściwości wybranych soli. Samodzielnie projektowali i wykonywali doświadczenia, które pozwoliły na otrzymanie barwnych osadów soli trudno rozpuszczalnych bądź przeprowadzenie reakcji zobojętniania. Efekty niektórych przemian wzbudzały zaskoczenie, ale jednocześnie znacznie przybliżały trudne chemiczne zagadnienia z zakresu chemii nieorganicznej. Uczniowie klasy 8a poradzili sobie świetnie z zapisem cząsteczkowym zaprojektowanych przez siebie reakcji i identyfikacją otrzymanych osadów soli i wodorotlenków.

  Monika Chacińska


  ZAJĘCIA W OGRODZIE JORDANOWSKIM

   12 grudnia klasa 1b wybrała się na zajęcia edukacyjne do VIII Ogrodu Jordanowskiego. Uczniowie mieli za zadanie wykonać odcisk swojej ręki w gipsie. Z pozoru proste wyzwanie wymagało skupienia i precyzji, ćwiczyło tak ważną sprawność manualną. Dzieci poradziły sobie wspaniale, a przy tym miały świetną zabawę.


  Jesteśmy członkami brygady Enfosia

   Miło nam poinformować, że oficjalnie zostaliśmy przyjęci do brygady naszego ekologicznego bohatera Enfosia. Konkurs „Eko-zajęcia z Enfosiem” był częścią akcji edukacyjno-promocyjnej z okazji 30-lecia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, której inicjatorem był funduszowy Departament Promocji i Komunikacji Społecznej. Obiecujemy, że ekologia, ochrona środowiska i troska o zdrowie będą nam zawsze bliskie.


  MISTRZOSTWA DZIELNICY W UNIHOKEJU

   Trzy drużyny reprezentowały naszą szkołę w Mistrzostwach Dzielnicy w unihokeju. W kategorii „Dzieci” zagrały dziewczęta w składzie: Maja Falkiewicz, Natalia Utek, Lena Rejent, Maja Dąbrowska, Karolina Niemyska, Kinga Lewosińska, Maja Łobodzin i Julia Cygańska. Dziewczęta wygrały grupę, w finale przegrały mecz o 3. miejsce i uplasowały się na pozycji 4.W składzie chłopców zagrali: Bartek Kuthan, Adam Daniluk, Wiktor Stryczewski, Aleksander Kowalski, Bartosz Wronka, Ignacy Gawroński, Adam Daniluk i Maciej Bronikowski. Chłopcy zostali okrzyknięci przez sędziów czarnym koniem turnieju. Zagrali bardzo dobrze, to rzuty karne zadecydowały o wynikach końcowych turnieju - drużyna zdobyła brązowy medal. W kategorii „Młodzież” naszą szkołę reprezentowała drużyna męska w składzie: Michał Siemiątkowski, Piotr Kępka, Michał Rowiński, Jakub Wodziński, Maciej Bronikowski, Mikołaj Raguszewski oraz Piotr Waszkiewicz. Chłopcy również wygrali grupę, a w finałach podobnie jak dziewczęta przegrali mecz o 3. miejsce i uplasowali się na pozycji 4. Gratulujemy wszystkim zawodnikom. Na wyróżnienie zasługuje Maciej Bronikowski z klasy 7a , który w sytuacji kryzysowej stanął na wysokości zadania i wspomógł drużynę w potrzebie, zastąpił bramkarza, który musiał pisać próbne egzaminy ósmoklasisty. Brawo Maciek!
  Podsumowując: wystawiliśmy trzy drużyny, wszystkie zagrały w finałach! Zbliża się powrót ery unihokeja w naszej szkole? Może już w przyszłym roku uda nam się powtórzyć sukcesy starszych kolegów z gimnazjum sprzed kilku lat, którzy walczyli w finałach Warszawy? Potencjał mamy, jeszcze tylko systematyczna praca i droga do sukcesu otwarta! Zapraszam na SKS - y z unihokeja w nowym roku.

  Jolanta Koch


  Robotyka

   Prezentem mikołajkowym dla klasy 3b były warsztaty przeprowadzone w oparciu o autorski program firmy „Bricks4kidz”. Uczniowie w kreatywny sposób wykorzystywali klocki Lego do tworzenia niepowtarzalnych elementów. Budując modele, zdobywali praktyczną wiedzę z elementów nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, mechaniki i matematyki. To były niesamowite pełne wrażeń zajęcia. Pokazały, że wyobraźnia dzieci nie zna granic.


  MIKOŁAJKI

   Wizyta świętego Mikołaja w naszej szkole to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w roku. Wszystkie dzieci bardzo przeżywały to spotkanie. Na ich twarzach malowały się różne uczucia: niepewność, obawa, ale przede wszystkim radość. Dzieci opowiadały Mikołajowi o zabawach w szkole i oczywiście chwaliły się, że są grzeczne. Gość wręczał każdemu paczkę ze wspaniałymi prezentami. Zdjęcia z Mikołajem będą miłą pamiątką z tego spotkania.


  Wystawa z okazji Dnia Osób Niepełnosprawnych

    Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji przygotowaliśmy dla uczniów wystawę przedstawiającą polskich sportowców, którzy mimo swoich niepełnosprawności osiągają najwyższe lokaty w mistrzostwach świata i paraolimpiadach. Niepełnosprawni pod względem determinacji i chęci osiągnięcia wyznaczonego celu wyprzedzają pełnosprawnych o kilka długości - bierzmy z nich przykład!


  JAK STOLICA POWSTAWAŁA Z GRUZÓW

    Klasa 3b uczestniczyła w warsztatach muzealnych pt. „Jak odbudowano Warszawę – budujemy makietę powojennej stolicy” zorganizowanych przez Dom Spotkań z Historią. Uczniowie obejrzeli archiwalne zdjęcia i film na temat odbudowy miasta w latach 1945 – 1955 oraz wysłuchali nagrań świadków historii. Następnie zbudowali makietę powojennych budynków. Warsztaty przybliżyły naszym wychowankom realia życia mieszkańców powojennej Warszawy oraz ukazały przemiany, jakie zaszły w mieście od czasu odbudowy miasta do współczesności.


  PRÓBUJEMY SIŁ W KONKURSIE

    Pod koniec listopada uczniowie klas 1-3 wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym „Leon”. Jego celem jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy, poznanie mocnych i słabych stron oraz oswojenie uczniów z atmosferą i zasadami panującymi podczas tego typu olimpiad. Uczestnicy rozwiązywali testy z matematyki, zintegrowanych sprawności i języka angielskiego. Z pewnością konkurs dostarczył dzieciom wiele emocji. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.


  6c w Wilanowie

    Dnia 2 grudnia klasa 6c odwiedziła Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Poza zwiedzaniem barokowej architektury i malowniczych ogrodów uczniowie wzięli udział w lekcji historycznej pt.: „Obyczaje w dawnej Polsce”. Dzięki niej mogli przenieść się w czasie i lepiej przyjrzeć się zwyczajom polskiej szlachty. Jedną z atrakcji było przymierzenie stroju szlachcica i nauka wiązania pasa kontuszowego.

  Paulina Korkuz


  Światowy Dzień Cukrzycy

    W listopadzie w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Cukrzycy. Cukrzyca jest już chorobą społeczną, na którą zapada coraz więcej osób. Głównym celem tej akcji jest zwiększenie świadomości naszych uczniów, jak również oswojenie z tematyką cukrzycy w szkole. Została przygotowana prezentacja na forum szkoły, a pani pielęgniarka udostępniła nam pouczający film edukacyjny, który obejrzały dzieci w świetlicy szkolnej. Pomógł on uczniom lepiej zrozumieć tę chorobę i poznać metody jej leczenia. Oprócz tego dzieci chore na cukrzycę dowiedziały się, jak sobie radzić w sytuacjach, gdy poziom cukru jest za wysoki lub za niski. Dzięki takim akcjom dowiadujemy się o chorobach, ale także uczymy się tolerancji wobec osób obciążonych różnymi dolegliwościami.

  M.Koperska i J.Koch


  POMOC DLA MAŁYCH PACJENTÓW

    Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę materiałów plastycznych oraz maskotek na rzecz Fundacji Mam Marzenie z okazji Dnia Pluszowego Misia, który co roku obchodzony jest 25 listopada. Dzięki zaangażowaniu uczniów i rodziców udało się zebrać dużą ilość artykułów, które na pewno umilą czas najmłodszym podczas pobytu na oddziałach szpitalnych. Serdecznie dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc!


  ODPOWIEDZIALNE STOSOWANIE ANTYBIOTYKÓW

    Jak co roku nasza szkoła włącza się do akcji ogólnoświatowych związanych z troską o zdrowie naszych uczniów. W dniach 18 - 24 listopada obchodziliśmy Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach. Problem narastającej oporności tej grupy leków może doprowadzić do całkowitego braku ich skuteczności w stosunku do bakterii, które wytwarzają mechanizmy odporne. Dlatego też ważne jest budowanie świadomości na ten temat w środowisku dzieci i młodzieży oraz rodziców. We współpracy z pielęgniarką szkolną przygotowaliśmy prezentację multimedialną i papierową a także wystawę na forum szkoły. Nauczyciele prowadzący zajęcia w świetlicy szkolnej również włączyli się do tej akcji, prowadząc pogadanki, udostępniając prezentację jak również przeprowadzając konkurs plastyczny i odgrywając scenkę przedstawiającą szkodliwe działanie antybiotyku na przeziębienie i grypę. Mamy nadzieję, że chociaż odrobinę przyczyniliśmy się do poszerzenia wiadomości na tak ważny temat.

  M.Koperska i J.Koch


  WARSZTATY TWORZENIA BOMBEK

    Coraz bliżej święta! Przypominają nam o tym reklamy, witryny sklepowe, iluminacje ulic i budynków. Klasa 1b miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach tworzenia bombek. Podczas zajęć uśmiech nie schodził z ich twarzy. Nic dziwnego, przez moment dzieci poczuły klimat Bożego Narodzenia. Własnoręcznie wykonane ozdoby wkrótce z dumą zawieszą na choinkach i będą przypominały im miło spędzony czas.


  MODELE KOMÓREK

    Uczniowie klas piątych w ramach pracy dodatkowej z biologii wykonali modele komórek roślinnych, zwierzęcych, bakteryjnych i grzybowych. Okazało się, że taka forma utrwalania wiedzy bardzo naszym uczniom odpowiada. Przynieśli wiele pięknych, starannych i misternie wykonanych prac; niektóre okazały się nawet jadalne. Bardzo dziękuję za zaangażowanie i stworzone modele.

  Marlena Bobińska


  WARSZTATY KULINARNE

    Któż jej nie lubi? Margherita, hawajska, capricciosa… gorąca, chrupiąca, pokryta pysznym serem i sosem… Pizza! Uczniowie klasy 4a wzięli udział w warsztatach kulinarnych w Dominium Pizza. Poznali tajniki przygotowywania ciasta, komponowania składników i wypieku pizzy, następnie własnoręcznie przygotowali pizzę. Smakowała wybornie!


  Eksperymenty i doświadczenia uczniów klasy 2 b

   Klasa 2b wybrała się do VIII Ogrodu Jordanowskiego na ciekawe zajęcia pt.: „Eksperymenty i doświadczenia”. Dzieci mogły założyć białe fartuchy i poczuć się jak mali chemicy. Wszyscy byli pod wrażeniem doświadczenia, w którym to ugotowane jajko wpadło do butelki, której otwór był mniejszy niż średnica jajka. Największe wrażenie na dzieciach zrobiła zabawa magiczną cieczą nienewtonowską. Zajęcia bardzo podobały się uczniom i z pewnością jeszcze nie raz odwiedzą jordanek.

  Ewelina Sadolewska


  TYDZIEŃ POZYTYWNEGO MYŚLENIA

   Za oknami jesienne chłody, słońca jak na lekarstwo, a na Targówku w dniach 18 -22 listopada dominował żółty kolor emotikonów. Trwał Tydzień Pozytywnego Myślenia – piękna inicjatywa Rady Rodziców SP nr 52 – polegająca na zachęcaniu uczniów, rodziców, nauczycieli do podejmowania działań, mających na celu wyzwalanie pozytywnych emocji. W naszej szkole wszyscy uczniowie i nauczyciele zostali obdarowani uśmiechem i dobrym słowem. Na zajęciach z wychowawcami dzieci wykonywały prace plastyczne zachęcające do dostrzegania dobrych stron życia i optymizmu na co dzień. Zwykły uśmiech lub komplement potrafią zdziałać cuda, pamiętajmy o tym! Bądźmy dla siebie mili, okażmy sobie sympatię i życzliwość nie tylko w Tygodniu Pozytywnego Myślenia.


  LEKCJA HISTORII SZTUKI W MUZEUM NARODOWYM

   22 listopada klasy 1b i 1d wybrały się do Muzeum Narodowego. Oprowadzane przez przewodnika podziwiały piękne obrazy i snuły historie, co przedstawiają dzieła. Dzieci dowiedziały się też, jak powstaje farba używana przez artystów i jak produkowana była w dawnych czasach. Na koniec uczniowie wykonali żaglówki i płynęli do portu ukazanego na jednym z obrazów.

  Joanna Ogonowska, Beata Pędzierska


  DZIELNICOWE DNI DOBREGO JEDZENIA

   Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w obchodach Dni Dobrego Jedzenia. Tym razem zostaliśmy zaproszeni na urodziny Ananaska, ucznia Pana Kleksa. Przyjęcie pod hasłem: „Świętuj z nami zdrowymi przekąskami” odbywało się w Szkole Podstawowej nr 285 im. Jana Marcina Szancera. Przybyło wiele postaci z bajek. Naszą szkołę reprezentowała Calineczka, w którą wcieliła się Amelka, a towarzyszyli jej Ala, Kinga i Tomek - uczniowie klasy 5b. Przygotowali oni wiele smacznych i zdrowych przekąsek oraz kartkę urodzinową dla jubilata. W trakcie uroczystości można było degustować wszystkie potrawy oraz wziąć udział w zabawach przygotowanych przez gospodarzy. Na zakończenie imprezy przeprowadzono krótkie warsztaty plastyczne. To była bardzo miła, zdrowa i słodka zabawa. Dziękujemy za zaproszenie.


  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

   Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa. Najważniejszym dokumentem jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.
  20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W świętowanie zaangażowali się uczniowie z klas 1-3 i oddziału przedszkolnego. Wspólnie poprzez zabawę poznali podstawowe prawa dziecka oraz przypadki ich łamania.
  Chcielibyśmy, żeby ten dzień bardzo wyraźnie, a zarazem kompetentnie, przypominał o tym, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.


  MOJE ZDJĘCIE Z PADEREWSKIM

   Listopad to miesiąc kojarzący się z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Obchodzimy także Dzień Patrona - Ignacego Jana Paderewskiego. Co roku staramy się zaproponować uczniom konkurs, w którym mogliby wykazać się wiedzą na temat życia i twórczości kompozytora a także zaprezentować własne talenty. W tym roku uczniowie mieli za zadanie zrobić sobie zdjęcie z Paderewskim. Wybór najlepszej pracy okazał się bardzo trudny, ponieważ wszystkie były wyjątkowe i pomysłowe. Pierwsze miejsce zajął Dominik Janus z kl. 1a, drugie – Julia Wizińska z kl. 3b, a na trzeciej pozycji uplasowała się Amelia Zychora z kl. 2c. Wyróżniono też zdjęcie Leny Marczak z kl. 1d. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspólną zabawę. Prace można podziwiać na forum szkoły do końca miesiąca.


  BEZPIECZNI W SIECI

   Rozstrzygnięto szkolny konkurs pt.: „Bezpieczni w sieci” adresowany do uczniów klas 1-3. Jego celem było wdrożenie młodych ludzi do rozsądnego i odpowiedzialnego korzystania z internetu. Uczestnicy w formie plakatu starali się przedstawić niebezpieczeństwa, jakie czyhają na nas w wirtualnym świecie oraz radzili, jak ich unikać. Każdy z uczestników konkursu otrzymał dyplom, a zwycięzcy zostali nagrodzeni gadżetami.
  Komisja konkursowa wyłoniła trzy najlepsze prace:

  I miejsce - Zuzanna Gołdyn kl. 1b
  II miejsce - Oliwia Konopka kl. 1c
  III miejsce - Natasha Atczuk kl. 3a

  Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy!


  "Wszakże z naszej krwi, wolne wstaną dni"

   Pod takim hasłem w Szkole Podstawowej nr 52 odbyła się X edycja Dzielnicowego Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowała m. in. Hanna Masłowska z kl. 2c, która recytowała wiersz pt. ,,Wisła’’ Janiny Porazińskiej i zajęła III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy Hani talentu oraz wzorowej, aktywnej postawy. Cieszymy się bardzo, że już od najmłodszych lat nasi uczniowie wiedzą, że warto angażować się w życie lokalnej społeczności i reprezentować szkołę w konkursach.


  TARGÓWEK ELSNEROWI

   8 listopada 2019r. w Teatrze Rampa odbył się uroczysty koncert „Targówek Elsnerowi”. Na widowni zasiedli przedstawiciele parlamentu RP, władz dzielnicy, związków zawodowych, instytucji kulturalnych i oświatowych oraz rodzice i laureaci konkursów poświęconych Józefowi Elsnerowi. W przerwie występu orkiestry symfonicznej wręczono nagrody triumfatorom konkursu plastycznego, muzycznego oraz wiedzy o życiu i twórczości wielkiego pedagoga i kompozytora. W światłach reflektorów stanęły też nasze uczennice: Weronika Soszyńska ( I miejsce w konkursie plastycznym), Oliwia Waś ( wyróżnienie w konkursie plastycznym) i Edyta Borzym ( III miejsce w konkursie muzycznym). Podziękowania za organizację poszczególnych konkursów otrzymali z rąk Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Sławomira Antonika dyrektorzy szkół, m. in. pani Emilia Walczak, którą podczas gali zastąpiła pani Monika Chacińska. Elsnerowski wieczór w Rampie to już tradycja. Cieszymy się, że możemy przyczynić się podtrzymania pamięci o wielkim rodaku.


  UCZCILIŚMY ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

    Przez 123 lata niewoli całe pokolenia Polaków walczyły, „Żeby Polska była Polską”. Mając w pamięci ich poświecenie, jak co roku przygotowaliśmy uroczystą akademię. Deklamując wiersze, śpiewając i tańcząc, daliśmy wyraz naszej miłości do Ojczyzny. Klasy 1b, 3a i 5a stanęły na wysokości zadania, a wszyscy uczniowie, ubrani na galowo, z uwagą i wzruszeniem obserwowali występy. Ważnym punktem akademii było odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” przez całą społeczność szkolną. „Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci” – my to wiemy!


  5a W MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

    Wychowawcy – członkowie zespołu humanistycznego naszej szkoły – postanowili, że ich klasy odbędą w bieżącym roku szkolnym wycieczkę, która będzie miała charakter patriotyczny. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów klasy 5a, zorganizowaliśmy wyjście do Muzeum Wojska Polskiego oraz Powązki Wojskowe. Młodzież prześledziła historię Polski oraz dzieje oręża od czasów średniowiecznych do II wojny światowej. Pani przewodnik, opowiadając o ważnych wydarzeniach, szczególną uwagę zwracała na postacie bohaterów i obrońców ojczyzny, np. powstańców styczniowych. Z muzeum przejechaliśmy na Powązki Wojskowe, gdzie oddaliśmy hołd współczesnym patriotom spoczywającym w Alei Zasłużonych, ale także powstańcom warszawskim (pomnik Gloria Victis) i styczniowym oraz bohaterom najnowszej, nie do końca jeszcze poznanej historii, spoczywającym w Kwaterze na Łączce. Jak na prawdziwych kibiców przystało, chłopcy odwiedzili grób swego idola Kazimierza Deyny – to także patriotyzm! Wycieczka była naprawdę wartościowa, pozwoliła uczniom poszerzyć wiedzę historyczną oraz wzbudziła patriotyczne uczucia.


  PIERWSZAKI W FABRYCE CZEKOLADY

    6 listopada klasy 1b i 1d odwiedziły Fabrykę Czekolady LOTTE Wedel. Uczniowie poznali historię powstania fabryki i jej produktów. Widzieli też gablotę z czekoladowymi eksponatami oraz wysłuchali opowieści o pochodzeniu kakao, z którego produkuje się przysmak. Następnie pili gorącą czekoladę z bitą śmietaną. Dzieci miały nawet możliwość stworzenia własnych wzorów dekoracyjnych na Torciku Wedlowskim. Na zakończenie wycieczki każde dziecko otrzymało słodki upominek.

  Beata Pędzierska, Joanna Ogonowska


  WARSZTATY W MUZEUM DRUKARSTWA

    Uczniowie z klasy 3b aktywnie uczestniczyli w warsztatach artystycznych pt. „Piórkiem, dłutkiem, rysikiem” w Muzeum Drukarstwa. Uczniowie po wysłuchaniu krótkiego wykładu mogli własnoręcznie wykonać linoryt i odbić go na zabytkowej prasie. Każdy uczestnik na pamiątkę otrzymał wykonaną przez siebie płytkę linorytową i kopię swojej pracy. Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję.


  W 75. rocznicę powstania warszawskiego

    W ramach zajęć Koła Edukacji Regionalnej pasjonaci historii Warszawy ruszyli na ulice miasta, by odwiedzić miejsca związane z walką powstania '44. Nasz szlak objął kilka miejsc w Śródmieściu, ale uczniowie dowiedzieli się o rzezi na Woli oraz dramacie cywilów z Ochoty. Wycieczkę zaczęliśmy od placu Zamkowego, gdzie opowiedzieliśmy sobie o obronie Starego Miasta. Kolumna Zygmunta, pod którą stanęliśmy, runęła z 1 na 2 września, zwalona pociskiem niemieckiego działa. Pod dumnymi murami katedry zabrzmiała opowieść o bezprzykładnym w dziejach barbarzyństwie Niemców wobec bezcennych zabytków kultury. Uczniowie ujrzeli na starych fotografiach wspaniałą sylwetę świątyni, która padła łupem hitlerowskich oprawców. Tu uczniowie dowiedzieli się też o akcji uratowania Cudownego Chrystusa od fary ( XVI - wiecznej figury Chrystusa z kaplicy Baryczków). Przy ul. Kilińskiego 1 zapaliliśmy znicz ku pamięci trzystu ofiar czołgu miny- pułapki. Czy znacie wiersz Gajcego, który powstał na kanwie tego tragicznego zdarzenia z 13 sierpnia 1944r.? Uczniowie w czasie spaceru go usłyszeli, nosi tytuł „Święty kucharz od Hipciego”.
   Na kolejnym przystanku naszego spaceru stanęliśmy u stóp pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Wymowny, pełen dramatyzmu pomnik pokazuje tragiczną prawdę powstania. Tu też u stóp kościoła garnizonowego zabrzmiała opowieść o Jacku z wieży, bohaterskim rysowniku, który podawał meldunki, rysując sytuację widoczną z jednej z wież kościoła. Zadumaliśmy się też przy pamiętnym włazie na ul. Miodowej. Przez symboliczny grób poety K. K. Baczyńskiego (tu uczniowie usłyszeli wstrząsającą „Elegię o chłopcu polskim” ), dalej obok powstańczej reduty - dziś ruiny Banku Polskiego, aż po wejście do Ogrodu Saskiego, dotarliśmy pod PASTĘ. Po drodze odbyliśmy żywą lekcję historii, bo spotkaliśmy warszawiaka, który pamiętał powstanie. Przez chwilę zasłuchaliśmy się w jego opowieść. Pod murami PASTY uczniowie dowiedzieli się o dramatycznych walkach o ten gmach i o pojmaniu żołnierzy Wermachtu. Nieopodal stanęliśmy u stóp warszawskiego drapacza chmur z 1933r. – Prudentiala. Budowla wg. inż. Stefana Bryły w zasadzie przetrwała uderzenie dwudziestotonowego pocisku Karl. Ale najpierw, na szczycie gmachu, powstańcy zawiesili polską flagę, wisiała ona tam do ostatnich chwil powstania. Dziś znów dumnie powiewa nad Warszawą, przypominając dramatyczne chwile z udziałem batalionu „Kiliński”. Tak oto uczciliśmy 75. rocznicę powstania warszawskiego, pokazując, że nasza „Szkoła Pamięta”!

  Bogumiła Stefańska


  Gala XVI Dzielnicowych Dni Papieskich

    25 października w Szkole Podstawowej nr 380 odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkursy Dzielnicowych Dni Papieskich. Po odbiór nagród udali się nasi laureaci w konkursie plastycznym Ida Głażewska z kl. 8a i Adrian Barej z kl. 7a, którzy zajęli drugie miejsce oraz drużyna Górołazów – zdobywcy trzeciego miejsca w grze miejskiej. Podziękowania za opiekę nad uczniami i wsparcie w przygotowaniach otrzymały panie Magdalena Szyszkiewicz i Jolanta Koch. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczestnikom konkursów i zapraszamy do aktywnego udziału w Dniach Papieskich w przyszłym roku.


  Witold Pilecki – pamiętamy!

   Nasi uczniowie w ramach akcji MEN „Szkoła pamięta” uczestniczyli w lekcji poświęconej Witoldowi Pileckiemu. W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” klasa 8 a brała udział w zajęciach, których kanwą były słowa Pileckiego: „Oświęcim to była igraszka”. Uczniowie, poznając jego niezwykle losy i bohaterską postawę, usłyszeli historię oddania dla ojczyzny, bezgranicznej odwagi i poświęcenia. Lekcja była też okazją i pretekstem do zapoznania się z komunistycznymi metodami PRL-owskiej władzy. Uczniowie dowiedzieli się o okrucieństwie przesłuchań stosowanych przez komunistycznych aparatczyków i o wstrząsającym wyroku śmierci wydanym na tego wielkiego bohatera i patriotę. Zajęcia w IPN zachęciły klasę 8a do zorganizowania kolejnej wyprawy „ku pamięci”. Tym razem na ul. Rakowiecką, do dawnego, komunistycznego więzienia, miejsca kaźni Witolda Pileckiego i wielu innych, jemu podobnych.

  Bogumiła Stefańska


  Eko - zajęcia z Enfosiem

   Klasa 3b zakończyła edukacyjną zabawę w ramach konkursu pt. „Eko-zajęcia z Enfosiem”, którego celem było popularyzowanie wiedzy o Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczniowie poznali przygody Miśki i Julka z książki pt. „Brygada Enfosia kontra Plastikowa Zgryzolda”. Wraz z bohaterami musieli stawić czoła tajemniczej Zgryzoldzie von Plastik. Podsumowaniem zajęć było stworzenie fotorelacji i przesłanie jej do organizatora konkursu. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia.


  Las w słoiku

   W ubiegłym tygodniu wszystkie dzieci z klas 1-3 i oddziału przedszkolnego uczestniczyły w kreatywnych warsztatach tworzenia kompozycji roślinnych. Te zajęcia to idealny sposób na połączenie dobrej zabawy z nauką o roślinach i biosferze. Uczniowie poznali fascynujący proces. Las zamknięty w szkle to naturalny sposób podążania za zmieniającymi się porami roku. Kompozycje w szkle pełniły nie tylko funkcję pięknej dekoracji, ale też uświadomiły dzieciom wpływ przyrody na człowieka. Bardzo dziękujemy Pracowni Artystycznej As za cenną lekcję i zapraszamy ponownie w przyszłym roku szkolnym!


  MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

   W październiku tradycyjnie obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – święto mające na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmiało: „Wyobraź sobie...”
  Nasza biblioteka włączyła się w obchody tego święta, organizując:
  ⇒  plebiscyt uczniowski – „Książkowa lista przebojów”, który polegał na oddaniu głosu na ulubioną książkę lub serię wydawniczą, którą uczniowie chcieliby polecić koleżankom i kolegom do czytania,
  ⇒  Dni Zgadywanek Czytelniczych,
  ⇒  wystawę „Motyw książki w malarstwie” prezentowaną na forum szkoły,
  ⇒  gazetkę „Wyobraź sobie...” przybliżającą historię i cele święta.
  Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić uczniów, by częściej odwiedzali szkolną bibliotekę i korzystali z jej zasobów.


  „Wstańcie, chodźmy!” - ze św. Janem Pawłem II po mieście

   Reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w grze miejskiej zorganizowanej z okazji Dzielnicowych Dni Papieskich. Każda drużyna miała przyjąć nazwę nawiązującą do osoby lub pontyfikatu Jana Pawła II. Pamiętając o zamiłowaniu papieża do górskich wędrówek, nasz zespół mianował się Górołazami. Uczestnicy przemieszczali się według mapy w poszukiwaniu dwunastu punktów z zadaniami, umieszczonych w okolicach parku Bródnowskiego. Różnorakie rebusy, zagadki, szyfry, zadania sprawnościowe, sprawdzające wiedzę itp. trzeba było rozwiązać jak najlepiej i w jak najkrótszym czasie. Nasz zespół dobiegł na metę jako pierwszy z półgodzinną przewagą nad rywalami. W skład reprezentacji weszli przedstawiciele klas z każdego poziomu: kl. 4a – Natalia Nawrocka, kl. 5b – Zosia Nawrocka, kl. 6a Zuzia Gawryszewska, kl. 7a – Michał Siemiątkowski i kl. 8a – Piotr Ługowski. Było to bardzo cenne doświadczenie dla wszystkich uczestników. Dziękujemy za wspaniałą współpracę i gratulujemy zwycięstwa!

  Jolanta Koch


  Konkurs żywieniowy „Z dynią za pan brat”

   Sezon dyniowy został uwieńczony w naszej szkole konkursem żywieniowym „Z dynią za pan brat”. Wzięło w nim udział szesnastu uczniów z klas VI - VIII. Przygotowali oni pyszne i pomysłowe dania z dynią w roli głównej, które oceniała komisja konkursowa w składzie: wicedyrektor Monika Chacińska, dietetyk Anna Cieślańska, pielęgniarka szkolna Danuta Dąbrowicz, Emilia Jakóbczyk – pracownik administracyjny szkoły oraz Małgorzata Koperska i Jolanta Koch – organizatorki konkursu. Komisja brała pod uwagę skład potraw, walory smakowe oraz estetykę podania. Po burzliwych naradach jury przyznało pierwsze miejsce Oliwii Strąk i Natalii Utek za pastę dyniową, ciasto, sałatkę z pieczoną dynią, dynię marynowaną i zupę (tak, dziewczęta przygotowały pięć potraw). Drugie miejsce zajęły ex aequo Edyta Borzym i Nicole Kabzińska za „Przysmaki jesieni” (dyniowy serniczek, kompocik dyniowy i ciasto) oraz Kasia Zawodnik i Ola Ferenc za kruche ciasteczka dyniowe. Trzecie miejsce przypadło Milenie Kowalczuk, Lenie Bylicy i Justynie Wysockiej za „Dynię we mgle”. Wyróżnienie otrzymał Jan Adamczyk za ciasto dyniowe. Nagrody ufundował SZPZLO Targówek. Było pysznie, zdrowo i kolorowo. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, zwycięzcom gratulujemy, a was zachęcamy do kulinarnych doświadczeń z dynią i nie tylko.


  CZYTANIE KLUCZEM DO SUKCESU

   22 października 2019 r. odbyła się konferencja z cyklu „Czytanie kluczem do wiedzy i sukcesu dziecka", której organizatorami byli: Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, Przedszkole nr 106 oraz Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 41. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 3a z wychowawcą oraz rodzicami. Ważnym punktem konferencji było wręczenie wychowawczyni listu gratulacyjnego za największą liczbę przeczytanych przez uczniów klasy 3a książek w roku szkolnym 2018 / 2019. Każdy uczeń otrzymał na pamiątkę „Historie kota Guzika" z dedykacją Burmistrza Dzielnicy Targówek Pana Sławomira Antonika. W trakcie konferencji młodzi czytelnicy uczestniczyli w ciekawych warsztatach plastycznych, muzycznych i sportowych. Podczas spotkania panowała miła i przyjazna atmosfera, a obecność oraz zaangażowanie uczniów i rodziców klasy 3a utwierdziło w przekonaniu, że podjęta tematyka była niezwykle cenna, ważna i zasadna.


  ROZGRYWKI WIEDZY O ELSNERZE 2019

   Już po raz siódmy nasza szkoła zorganizowała 23 października 2019 r. Dzielnicowe Rozgrywki Wiedzy o Józefie Elsnerze. Konkurs pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek Pana Sławomira Antonika cieszy się dużym zainteresowaniem, co świadczy o tym, że młodzi mieszkańcy dzielnicy pragną oddać hołd wielkiemu rodakowi. Mottem tegorocznych zmagań były słowa Adama Asnyka:

  "Przeszłość nie wraca jak żywe zjawisko
  W dawnej postaci – jednak nie umiera;
  Odmienia tylko miejsce , czas, nazwisko
  I świeże kształty dla siebie przybiera."


  Do rywalizacji przystąpiły dwuosobowe zespoły reprezentujące szkoły. Ich zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z pytań otwartych. Konkursowe jury wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach:
  ⇒  klasy 4 – 6 szkoły podstawowej
  I miejsce – SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 275 im. Artura Oppmana
  II miejsce – SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 206 im. Władysława Reymonta
  III miejsce - SP nr 298 im. Jana Kasprowicza

  ⇒  klasy 7- 8 szkoły podstawowej
  I miejsce - SP nr 28 im. Stefana Żeromskiego
  II miejsce - SP Oddziałami Integracyjnymi nr 206 im. Władysława Reymonta
  III miejsce - SP nr 52 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego

  ⇒  szkoły ponadpodstawowe
  I miejsce - Zespół Szkół im. Piotra Wysockiego
  II miejsce – CII LO im. ks. J. Woźniaka
  III miejsce - XIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. L. Lisa – Kuli

  Laureaci będą uczestniczyli w uroczystym koncercie „Targówek Elsnerowi”, który odbędzie się 8 listopada w Teatrze Rampa. Wszystkim uczestnikom i opiekunom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!


  JAK ZOSTAĆ MARYNARZEM?

   Klasa 2a uczestniczyła w warsztatach pt.: "Patent marynarski" zorganizowanych przez Dom Spotkań z Historią. Poprzez zabawy ruchowe i edukacyjne dzieci zdobyły wiedzę na temat okrętów, panujących na nich zwyczajach oraz obowiązkach marynarzy. Dowiedziały się, czym jest bulaj, burta czy rafa. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom tzw. patent marynarski.

  Wioleta Kowalska


  MALI AKTORZY Z 1A

   Dnia 17 października uczniowie klasy 1a uczestniczyli w warsztatach teatralnych w ramach zajęć „Poranek z improwizacją" proponowanych przez SCEK. Prowadząca - pani Edyta Ganc - opowiedziała o zawodzie aktora. Podczas licznych zabaw teatralnych z elementami pantomimy uczniowie mogli wykazać się zdolnościami aktorskimi, poczuć na własnej skórze, co to jest trema i nauczyć się, jak występować z rekwizytem. Pani Edyta pochwaliła dzieci za odwagę, wyobraźnię i talent muzyczny. Zaprosiła na kolejne spotkania. Dla niektórych dziewcząt zajęcia te okazały się bardzo ważne - wróciły do szkoły z celem życiowym: „Chciałabym zostać aktorką". Oby marzenia się spełniły!


  XIX DZIEŃ PAPIESKI

   13 października 2019 r. obchodzono XIX Dzień Papieski. Tegoroczne hasło: „Wstańcie, chodźmy!” zachęca do przypomnienia sobie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w czerwcu 1979 r. oraz zasług kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Tematy te wykorzystali nasi uczniowie, tworząc ilustracje interpretujące hasło obchodów. Na wielu plakatach pojawił się więc motyw drogi do nieba, drogi życia chrześcijanina, podróży duchowej. Jak co roku najlepsze prace zaprezentowaliśmy na forum szkoły. Oglądając wystawę, młodzież będzie mogła zastanowić się nad sensem życia oraz znaczeniem pontyfikatu papieża Polaka dla naszej Ojczyzny.


  W świecie wyobraźni i fantazji

   Rozpoczęliśmy przygodę z koncertami edukacyjnymi w naszej szkole, które prowadzi firma Pro-Arte. W cyklu „Poranków muzycznych" od października do czerwca biorą udział uczniowie klas 0 - 3. Pierwszy koncert pt. „W świecie wyobraźni i fantazji" spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem naszych dzieci. Prowadzący wcielali się w role bohaterów baśni, śpiewali, tańczyli oraz grali na instrumentach muzycznych, z którymi zapoznawali młodych widzów. Uczniowie mogli sami spróbować gry na instrumentach, co sprawiło im wiele radości. Z niecierpliwością czekamy na kolejny „Poranek muzyczny" w listopadzie.

  Beata Pędzierska


  ŚWIĘTO EDUKACJI W TEATRZE RAMPA

   11 października 2019 r. w Teatrze Rampa odbyła się coroczna gala, podczas której uhonorowano najlepszych, najbardziej zaangażowanych dyrektorów i nauczycieli w dzielnicy. Z dumą informujemy, że wśród wyróżnionych znalazła się pani dyrektor Emilia Walczak, która otrzymała Nagrodę Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy. Od 2013 roku kapituła powołana przez Burmistrza Dzielnicy Targówek przyznaje także tytuł Artifex Docendi. To odznaczenie wręczane wyjątkowym twórczym, pełnym entuzjazmu do pracy, inspirującym i wspierającym uczniów w drodze do sukcesu nauczycielom. Mistrzem Nauczania 2019 została pani wicedyrektor Monika Chacińska – nauczycielka chemii i przyrody. Serdecznie gratulujemy obu paniom i życzymy kolejnych sukcesów, satysfakcji z pracy oraz pomyślności w życiu osobistym.


  Ślubowanie klas pierwszych

   11 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, którzy licznie przybyli na akademię. Doniosłym punktem spotkania było złożenie ślubowania na sztandar szkoły, które wzbudziło wiele emocji. Tym samym pierwszoklasiści zostali włączeni do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 378 im I. J. Paderewskiego w Warszawie. Miłe słowa do najmłodszych oraz ich rodziców skierowały pani dyrektor Emilia Walczak oraz pani Marta Betlej – zastępca przewodniczącej Rady Rodziców. Po części oficjalnej odświętnie ubrani, w kolorowych biretach na głowach i bardzo przejęci uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje umiejętności. Klasa 1c zaśpiewała piosenkę "Pierwszaczek",1b recytowała wiersze, 1d zachwyciła wszystkich swoim tańcem. Nie zabrakło również życzeń z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej, które wyśpiewała wszystkim nauczycielom klasa 1a. Na koniec uroczystości uczniowie wręczyli kwiaty wychowawcom. Widownia nagrodziła występy najmłodszych gromkimi brawami. Po zakończeniu części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.


  UCZYMY SIĘ POMAGAĆ

   Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z pierwszej pomocy. Uczniowie klasy 1d poznali już zasady postępowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz sposoby przeprowadzania akcji ratowniczej. Próbowali także swoich sił w resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach. Kolejne dzieci rozpoczną szkolenie już pod koniec października. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


  CODE WEEK 2019

   „Code Week” to wielkie święto programowania obchodzone w całej Europie. W tym roku przyłączyła się do obchodów także nasza szkoła. 10 października odbyła się gra terenowa, w której udział wzięły klasy drugie i trzecie. Ich zadaniem było poruszanie się po budynku szkoły za pomocą strzałek i znaków umownych, odnalezienie zadań związanych z kodowaniem i innymi zagadkami logiczno – matematycznymi i zmierzenie się z nimi podczas dalszych zajęć. Każdy zespół wykonał także zadanie specjalne, którym było skonstruowanie robota z klocków. Wszystkie klasy wykazały się dużą pomysłowością i umiejętnością współpracy.

  Małgorzata Rospond - Wasilewska


  Warsztaty musicalowe „Mini Musical School”

   Ciekawy scenariusz fragmentu baśni „Pinokio”, piękna muzyka, kostiumy, taniec w połączeniu z błyskotliwością uczniów klasy 2c stworzyły niezwykły efekt mini musicalu podczas warsztatów na scenie Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. Dziewczynki wcieliły się w role teatralnych marionetek, a chłopcy odtworzyli męskie role, w tym Pinokia, dyrektora teatru i Knota - przyjaciela głównego bohatera. Zajęcia miały na celu rozbudzać wrażliwość na sztukę, ale okazały się też bardzo atrakcyjną formą artystyczno – edukacyjnej zabawy oraz wspaniałym treningiem kreatywności, podczas którego uczniowie uwolnili wyobraźnię i emocje.

  Małgorzata Rospond


  Europejski Tydzień Sportu w klasach 1-3

   Z okazji Europejskiego Tygodnia Sportu w klasach 1-3 zorganizowaliśmy zawody sportowe. Dzieci miały zadania biegowe, skocznościowe i zwinnościowe podczas wyścigów rzędów. W poziomie klas pierwszych niepokonana okazała się klasa 1a przed klasą 1d i 1c. Spośród klas drugich najlepiej wypadła 2c, przed klasą 2a i 2b. W klasach trzecich odbył się mecz w zbijaka na punkty do dwóch wygranych setów. Po pierwszym secie prowadziła klasa 3a, ale w drugim 3b wyrównała do 1:1, a w trzecim pokonała przeciwników. Pamiętajmy jednak, że miejsca nie są najważniejsze. Liczy się to, że wszyscy mogli aktywnie spędzić czas, poruszać się, przeżyć pozytywne emocje i cieszyć się ze wspólnej zabawy.

  Jolanta Koch


  Program „Od skutera do Harleya”

   Kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w programie „Od skutera do Harleya”, organizowanym przez Warsaw Chapter Poland we współpracy z Komendą Stołecznej Policji, Mazowieckim Kuratorium Oświaty, Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy, Biurem Edukacji m. st. Warszawy, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie, Polskim Związkiem Motorowym, Fundacją Drogi Mazowsza, Fundacją „Jednym Śladem” i Polską Izbą Ubezpieczeń. Program składa się z 3 części: prelekcji multimedialnej o tematyce związanej z konkursem wiedzy o ruchu drogowym, testu będącego pierwszym etapem konkursu oraz testu finałowego będącego drugim i ostatnim etapem zmagań.
  W naszej szkole gościliśmy przedstawiciela prawa - policjanta, który przypomniał o zasadach poruszania się i zachowania na drodze a także Prezydenta Warsaw Chapter Poland, który opowiedział o Harleyach dawniej i dziś.
  Uczniowie klas 7a i 8a mogli obejrzeć stare i nowe modele Harleya. Przystąpili także do konkursu, w którym główną nagrodą jest skuter. Największą liczbę punktów zdobyli Maja Sierakowska z klasy 8a i Mateusz Spora z klasy 7a. Jednak o wyniku końcowym zadecydował czas oddania testu i to Maja zakwalifikowała się do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w listopadzie.
  Gratulujemy, trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w finale.

  Jolanta Koch


  ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU

   4 października dzieci z oddziału przedszkolnego, w ramach zajęć z profilaktyki logopedycznej, obchodziły Światowy Dzień Uśmiechu. Święto przypada zawsze w pierwszy piątek października, a obchodzone jest od 1999 roku. Twórcą Światowego Dnia Uśmiechu jest Harvey Ball, który stworzył „smiley'a”, czyli doskonale znany znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Nasze przedszkolaki ubrane w kolorowe stroje z radością uczestniczyły w zajęciach. Podczas słuchania wiersza „Kaczka Dziwaczka” uśmiech gościł prawie przez cały czas na każdej buzi. Dzieci z przejęciem opowiadały o sytuacjach, które wywołują radość i uśmiech na ich twarzach. W parach skutecznie rozśmieszały się wzajemnie, pokazując jak najzabawniejszą minę. Przedszkolaki podjęły również wyzwanie, jakim było zdobycie Orderu Uśmiechu – z uśmiechem na ustach zjadały kawałki cytryny. Na koniec z dużym zaangażowaniem rysowały swojego „smiley'a” z uśmiechem od ucha do ucha.

  Każdy z nas zna słynne powiedzenie „Śmiech to zdrowie”, dlatego też świętowanie Dnia Uśmiechu proponujemy przedłużyć na cały rok szkolny.

  Anna Parol - Przybysz


  Zajęcia interaktywne w Muzeum Iluzji

   Klasa 5b odwiedziła Muzeum Iluzji na Starym Mieście. Była to wspaniała wycieczka do świata pozorów, złudzeń i paradoksów. Najciekawszymi atrakcjami okazały się zakręcony Voltex, pokój luster, hologramy tworzące obrazy 3D oraz pokój Amesa, w którym każdy staje się na chwilkę wielkoludem. To była świetna zabawa w najbardziej nietypowym muzeum w Warszawie.


  POMOC DLA WARSZAWSKIEGO ZOO

   W naszej szkole odbyła się zbiórka smakołyków dla zwierząt z warszawskiego ZOO, dzięki której zostanie im zapewniona żywność na zimę. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom, którzy wzięli udział w akcji i pomogli uzbierać pokaźną ilość orzechów i żołędzi – na Was zawsze możemy liczyć!

  Szkolne Koło Wolontariatu


  PAPIERKI PO CUKIERKACH W ARCHIWUM?

   Uczniowie klasy IV b wraz z wychowawcą p. Edytą Gierlich wzięli udział w Festiwalu Nauki. Odwiedzili Archiwum Państwowe, gdzie uczestniczyli w zajęciach pt.: „Czy w archiwum są papierki po cukierkach?" Przeglądając szuflady pełne skarbów, uczniowie dowiedzieli się, kim jest koszykarz i piaskarz, na czym polega praca archiwisty, jak przechowywane są dokumenty, ale także jak sto lat temu spędzano wolny czas. A papierki po cukierkach? Naprawdę są przechowywane w archiwum jako ślad historii!


  ZAJĘCIA INTEGRACYJNE W PARKU

   27 września wszystkie klasy pierwsze z naszej szkoły wybrały się do parku Bródnowskiego na zajęcia integracyjne w plenerze. Dzieci bawiły się na placu zabaw, następnie udały się na spacer po parku w poszukiwaniu śladów jesieni. Zmęczone szaleństwem na placu, ale uśmiechnięte wróciły do szkoły.

  Beata Pędzierska


  6c w Muzeum Warszawskiej Pragi

   26 września klasa 6c wzięła udział w warsztatach Miejskie (samo)poczucie organizowanych w ramach Festiwalu Nauki przez Muzeum Warszawskiej Pragi. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią dzielnicy, używając wszystkich zmysłów. Podczas spotkania mogli skoncentrować się zarówno na indywidualnych odczuciach, jak i rozwijać kompetencje zespołowe, wykonując wspólny projekt parku.

  Paulina Korkuz


  Europejski Dzień Języków Obcych

   26 września jest Europejskim Dniem Języków Obcych. Podstawowe cele obchodów to m.in. ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków obcych, szerzenie idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami; promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować oraz propagowanie uczenia się języków przez całe życie.
  W związku z obchodami tego dnia, w naszej szkole pojawiła się wystawa, dzięki której uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat Europejskiego Dnia Języków Obcych oraz jego celów. Młodzież miała również okazję poznać kilka ciekawostek językowych, m.in. jak przywitać się w różnych językach europejskich, jak brzmią odgłosy zwierząt w różnych językach oraz jakimi językami posługują się sławni ludzie.

  Joanna Mikitiuk


  LEGENDA DŁUTKIEM OPOWIEDZIANA

   26 września klasa 2a uczestniczyła w warsztatach w Muzeum Drukarstwa. Dzieci wysłuchały jednej z warszawskich legend, a następnie dowiedziały się, na czym polega praca grafika oraz technika druku wypukłego. Na pamiątkę każdy mógł samodzielnie wykonać wytłoczoną odbitkę linorytu.


  Konferencja prasowa programu „Dziel się uśmiechem”

   25 września 2019r. odbyła się konferencja prasowa z okazji rozpoczęcia 7. edycji programu „Dziel się uśmiechem”, na którą została zaproszona pani Jolanta Koch, koordynator programu w naszej szkole. Była to okazja do przedstawienia idei programu oraz wyników z poprzednich edycji. Eksperci programu zaprezentowali zatrważające wyniki badań, pokazujące, że ponad 70 % dzieci w wieku 5-13 lat ma próchnicę, której przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej.
  W spotkaniu uczestniczyli m.in. prof. Dorota Olczak-Kowalczyk – Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, prof. Marzena Dominiak – Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Małgorzata Szukała – Kierownik ds. promocji i pozyskiwania dochodów, Polski Czerwony Krzyż, Beata Rożek – Dyrektor ds. korporacyjnych Mars Polska oraz Ambasadorka programu Magdalena Różczka. Podczas konferencji pokazano, jak Polski Czerwony Krzyż współpracuje ze szkołami i jak przebiega realizacja programu. Zaprezentowano zdjęcia oraz film z lekcji otwartej nakręcony w naszej szkole. Życzymy miłego oglądania! Przed nami promocja zdrowych nawyków i prawidłowej higieny jamy ustnej we wszystkich klasach.


  PROGRAM „DZIEL SIĘ UŚMIECHEM” W NASZEJ SZKOLE

   Z nowym rokiem szkolnym przybywa nam akcji i programów zdrowotnych. Jednym z nich jest program edukacyjno – profilaktyczny „Dziel się uśmiechem”, który od 2013 roku prowadzi Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska wraz z partnerami merytorycznymi: Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Celem programu jest promocja zdrowych nawyków i edukacja dzieci w klasach 1-3 i 4-6 na temat prawidłowej higieny jamy ustnej.
  Jesteśmy już w posiadaniu materiałów edukacyjnych dla klas 1-6, z których będziemy korzystać podczas realizacji projektu. Uczestnictwo w programie zapoczątkowała klasa 3b, w której wychowawca pani Małgorzata Hanc poprowadziła lekcję modelową na podstawie materiałów edukacyjnych. Dzieci dowiedziały się, jak zbudowane są zęby, jak należy o nie dbać i co robić, gdy nie ma szczoteczki i pasty w pobliżu. Podczas lekcji obecni byli przedstawiciele Mazowieckiego Oddziału PCK, firmy Mars Polska oraz ambasadorka tegorocznej edycji programu, znana aktorka, pani Magdalena Różczka. Lekcja bardzo się podobała zarówno dzieciom, jak i przybyłym obserwatorom. Dzieci mogły porozmawiać z panią Magdą, dostać autograf a także zrobić pamiątkowe zdjęcia. Podczas zajęć został nakręcony film, który będzie promował VII edycję programu oraz pokaże współpracę PCK z nauczycielami i ze szkołami realizującymi program.

  Jolanta Koch


  POLSKIE SPLOTY – RAJD MIŁOŚNIKÓW HISTORII

  Po roku przerwy wznowiło działalność Koło Edukacji Regionalnej. W sobotę, 14 września korzystając z zaproszenia Muzeum Nieodległości, ruszyliśmy na Rajd „Polskie sploty". Był on poświęcony miejscom związanym z II wojną światową. Na starcie w alei Szucha, gdzie dawnej mieściła się siedziba Gestapo, otrzymaliśmy plan trasy i kartę z zadaniami do wykonalna. Pieszo przemierzyliśmy drogę Alejami Ujazdowskimi, Krakowskim Przedmieściem, placem Teatralnym, aż po Pawiak. Po drodze odnajdywaliśmy miejsca ważne dla dziejów okupowanej Warszawy. Stanęliśmy m. in. u stóp pomnika gen. Stefana Grota -Roweckiego, dowódcy AK oraz przy kamieniu upamiętniającym zamach na kata Warszawy Franza Kutcherę. Po rajdzie, w siedzibie Muzeum Więzienia Pawiak, czekały na nas dyplomy i upominki.

  Bogumiła Stefańska


  Kartka urodzinowa dla Maksa

  Uczniowie z klas 1-3 udowodnili, że mają wielkie serca, angażując się w akcję ,,Urodzinowa kartka dla Maksa”. W ciągu kilku dni własnoręcznie przygotowali mnóstwo pięknych kartek ze wzruszającymi życzeniami dla chorego chłopca. Maks 22 września obchodził swoje 9 urodziny. Mamy nadzieję, że sprawiliśmy chłopcu w dniu jego urodzin dużo radości.
  Jeszcze raz życzymy Maksowi szybkiego powrotu do zdrowia, uśmiechu i wspaniałych przyjaciół.


  SĄSIEDZIE, SPRZĄTNIJ PO SWOIM PSIE

  W naszej dzielnicy w ramach budżetu partycypacyjnego prowadzona jest kampania społeczna zachęcająca właścicieli czworonogów do wywiązywania się z obowiązków. Poza rozdawaniem ulotek i torebek na nieczystości, rozwieszaniem plakatów i spotkaniami z mieszkańcami podjęto działania promujące w szkołach. 24 września klasa 2a uczestniczyła w warsztatach pt.: ,,Sąsiedzie, sprzątnij po swoim psie". Zajęcia miały na celu zwrócić uwagę uczniów na dbałość o estetykę środowiska oraz uświadomić, jakie zagrożenia dla zdrowia powstają w wyniku pozostawiania zwierzęcych nieczystości w przestrzeni publicznej.

  Wioleta Kowalska


  Wykopki w Ciszycy

  Takiej wycieczki jeszcze w naszej szkole nie było. Klasy 5a i 7a skorzystały z zaproszenia firmy Gastro Team – organizatora i sponsora wyjazdu – i wybrały się do gospodarstwa rolnego we wsi Ciszyca na wykopki. Przywitano ich zupą dyniową, chlebem ze smalcem i ogórkami kiszonymi oraz gorącą herbatą. Posileni mogli zabrać się do pracy. Po raz pierwszy w życiu uczniowie zbierali ziemniaki, wyrywali buraki i kapustę. Mogli przekonać się, w jakich warunkach uprawiane są warzywa, które na co dzień znajdują na swoich talerzach oraz jak ciężka jest praca w polu. Mieli też okazję obserwować maszyny rolnicze i zwiedzić zabudowania gospodarskie. Nasi podopieczni błyskawicznie uporali się z zadaniem. Zebrane warzywa mogli zabrać do domu. Na zakończenie organizatorzy przygotowali dla nich jeszcze jeden poczęstunek: kiełbaski z grilla, placki ziemniaczane i ziemniaki duszone z warzywami i mięsem. Posileni i pełni wrażeń wrócili do domów. Bardzo dziękujemy Gastro Team za zorganizowanie wyjazdu!


  2b na spektaklu teatralnym w
  Muzeum Warszawskiej Pragi

  Po sukcesie przedstawienia pt.: „Piraci z dna Wisły”, które klasa obejrzała w zeszłym roku szkolnym, przyszedł czas na nowy spektakl przygodowy pt.: „Córka Bazyliszka”. Jest to nowe spojrzenie na znaną legendę. Dzieci oglądały przedstawienie z zaciekawieniem, pod gołym niebem, ponieważ było wystawiane na dziedzińcu muzeum. Nie zabrakło odrobiny grozy, fantastycznych akrobacji wykonywanych przez aktorów, ciekawej muzyki oraz dobrej zabawy.

  Ewelina Sadolewska


  WITAJ SZKOŁO!

  Morza szum, ptaków śpiew... To już za nami! Pierwszy dzwonek przypomniał, że czas wracać do ławek, nauki, codziennych obowiązków, ale także do koleżanek i kolegów. Mamy komfortowe warunki, piękną, dużą szkołę, przyjaznych nauczycieli i zaangażowanych rodziców, nie straszne nam edukacyjne wyzwania. „Wasze cele, nasze wsparcie, wspólny sukces!” – powiedziała dyrektor Emilia Walczak, witając całą społeczność szkolną. Niech te słowa będą tegorocznym mottem. Życzymy wszystkim uczniom osiągnięcia wyznaczonych celów i sukcesów, rodzicom dumy ze swoich pociech, a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy.


  Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020  Dziękujemy za współpracę i życzymy całej społeczności szkolnej cudownych wakacji, pełnych słońca, beztroskiej zabawy i niezapomnianych wrażeń!

  Redakcja


  UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU 2018/2019

  Jak ten czas szybko płynie… Dopiero witaliśmy nowy rok szkolny, a już go kończymy! Po dziesięciu miesiącach pracy nadszedł czas podsumowań. Tradycyjnie podczas części oficjalnej na forum szkoły wysłuchaliśmy przemówień pani dyrektor, przewodniczących Rady Rodziców i Parlamentu Uczniowskiego oraz wręczaliśmy ufundowane przez Radę Rodziców nagrody za wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia. Szczególne wyrazy podziękowania popłynęły z ust pani dyrektor Emilii Walczak w stronę rodziców, którzy wyróżnili się zaangażowaniem i pracą na rzecz szkoły. Muzyczną oprawę przygotował nasz niezastąpiony zespół, a klasa 2a zaprezentowała montaż słowno – muzyczny. Niby wszystko odbywało się jak zwykle, były uśmiechy, gromkie brawa, panowała radosna atmosfera, a jednak to zakończenie roku szkolnego okazało się historyczne, co szczególnie podkreślano podczas pożegnania najstarszych uczniów. Ósmoklasiści i uczniowie klas trzecich gimnazjum po raz ostatni przekroczyli progi Bartniczej 8. Z dumą patrzyliśmy na stosy nagród książkowych piętrzące się na stole prezydium, przyznawanych za świadectwa z biało – czerwonym paskiem, sukcesy w olimpiadach, ogólnopolskich konkursach, zawodach sportowych, ale także wyjątkową postawę i pracę na rzecz społeczności szkolnej. Pochwaliliśmy się także naszymi Orłami 2019. Dlaczego więc na wielu twarzach gościł smutek a nawet płynęły łzy? Po dwudziestu latach zamknęliśmy rozdział pt. „Gimnazjum”. Lata pracy, starań, sukcesów, małych i dużych radości, budowania zgranej, lubiącej się i wspierającej społeczności przechodzą do historii. Pozostaną wspomnienia i pamiątkowa tablica, którą pani dyrektor odsłoniła wraz z przedstawicielami PU. Jak powiedziała uczniom: „Pokazywaliśmy wam bezcenną wartość wiedzy, otwieraliśmy oczy i serca na piękno świata, przyjaźni, tradycji oraz uczyliśmy was odpowiedzialności, samodzielności w działaniu i myśleniu, nie dzieląc na lepszych i gorszych uczniów. Dojrzeliście do podjęcia kolejnych ważnych życiowych decyzji. Naszą ostatnią powinnością jest pozwolić wam odejść w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i z odwagą w sercach” .

  Wraz z końcem roku zmuszeni byliśmy także pożegnać czternastu nauczycieli, dla których wskutek reformy zabrakło etatów. Drogie Koleżanki i Koledzy, Przyjaciele, drodzy Uczniowie, dziękujemy, że byliście z nami, będzie nam Was bardzo brakowało!


  Archiwum strony