Spotkanie online Dyrekcji szkoły z chętnymi rodzicami
16.09.2021 r. (czwartek), godz. 18.00
Link do spotkania
ZapraszamySZCZEPIENIA UCZNIÓW W WIEKU 12-18 LAT

Drodzy Rodzice !

Osoby chętne do zaszczepienia swojego dziecka w wieku 12-18 lat za pośrednictwem szkoły, prosimy o pobranie Deklaracji oraz Kwestionariusza wstępnego (link poniżej ), wypełnienie i zwrot do szkolnego sekretariatu do dnia 3 września 2021r.

  - list Ministra Zdrowia (.pdf)
  - list Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy (.pdf)
  - informacja o webinariach dla rodziców (.docx)
  - kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby małoletniej przeciw COVID-19 (.pdf)
  - wzór deklaracji dla rodziców (.docx)


Informujemy, że listy klas pierwszych dostępne będą w sekretariacie szkoły w dniu 30.08.2021 r.

Przypomnienie!
Zgodnie ze wspólnymi ustaleniami Rodziców i Nauczycieli, podczas przerw i zajęć lekcyjnych nie używamy telefonów komórkowych.
Treść Zasad korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych w Szkole Podstawowej nr 378 na naszej stronie w zakładce Dokumenty.

Organizacja pracy szkoły - nauczanie stacjonarne w reżimie sanitarnym

Organizacja pracy szkoły - nauczanie zdalne

Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych

Zarządzenie Dyrektora szkoły z dnia 12 października br.

Zarządzenie Dyrektora szkoły z dnia 26 października br.

Zarządzenie Dyrektora szkoły nr 8 z dnia 30.11.2020 r.

Zarządzenie Dyrektora szkoły nr 9 z dnia 15.01.2021 r.

Zarządzenie Dyrektora szkoły nr 10 z dnia 01.02.2021 r.

Zarządzenie Dyrektora szkoły nr 12 z dnia 12.03.2021 r.

Zarządzenie Dyrektora szkoły nr 13 z dnia 19.03.2021 r.

Zarządzenie Dyrektora szkoły nr 14 z dnia 04.05.2021 r.

Aktualności

Wakacje 2021

 Za nami dziesięć miesięcy nauki, kolejny rok pełen wyzwań i zaskakujących zwrotów akcji. Jednak wspólnym wysiłkiem pokonaliśmy wszelkie przeciwności i oto nadeszły upragnione wakacje! Całej społeczności szkolnej: uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom administracji bardzo dziękujemy za ciężką pracę, zaangażowanie, życzliwość i wyrozumiałość w tym trudnym okresie.
  Niech dwa najbliższe miesiące z dala od wirtualnego świata staną się czasem relaksu, kontaktów z przyjaciółmi i czerpania dobrej energii z przyrody. Czekają na Was góry, morze, jeziora, lasy i słońce – łapcie pełnymi garściami i wracajcie do nas we wrześniu zdrowi i szczęśliwi!


Zakończenie roku w 4b

Rok szkolny 2020/2021 był trudny nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale także dla rodziców. Pani Jolanta Koch zaprosiła więc rodziny swoich wychowanków na piknik w Wiosce Żywej Archeologii przy DK Świt. Były rozmowy, pieczenie kiełbasek, kibicowanie naszej reprezentacji i radość z bycia razem. Rodzice otrzymali także dyplomy oraz oceny za trud włożony we wsparcie dzieci podczas nauki zdalnej oraz wytrwałość. Czy na świadectwach dzieci też będą same szóstki? Tego nie wiemy, ale jesteśmy przekonani, że nie oceny są najważniejsze, a rozwój, kształtowanie charakteru, wzajemny szacunek i radość życia. Tego z pewnością nie brakowało na spotkaniu, za które serdecznie dziękujemy.


Integracja zespołu klasowego

Po powrocie do nauki stacjonarnej potrzebowaliśmy na nowo się zintegrować. Klasa 4b wybrała się do kina oraz na wycieczkę do parku w Powsinie. Seans filmowy, gry i zabawy, pobyt na basenie dostarczyły dzieciom wiele radości. Różne aktywności ruchowe pozwoliły na pełną integrację zespołu klasowego. Odnowiły się relacje między uczniami, zawiązały nowe przyjaźnie, które być może będą podtrzymywane podczas wakacji. Dzieci bawiły się rewelacyjnie. "Jestem szczęśliwa, że mogłam spędzić czas z klasą, wychowawcą, zwiedzić nowe miejsca i zintegrować ze wszystkimi" – ta wypowiedź jednej z uczennic pokazuje, jak było to potrzebne dzieciom.


List Pani Prezydenta Misata Stołęcznzego Warszawy

List do dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów(.pdf)


OGÓRKIEM PO WARSZAWIE

22 czerwca w Domu Kultury Świt odbyła się Gala Orły Targówka 2021. Nominowani i nagrodzeni statuetką uczniowie po uroczystości wręczenia nagród i programie artystycznym uczestniczyli w przejażdżce po Warszawie historycznym autobusem tzw. ogórkiem. Uczniom towarzyszył m.in. pan burmistrz Jędrzej Kunowski. Zabytkowy Jelcz nie miał klimatyzacji i okropnie hałasował. Zadanie opowiedzenia uczniom o wybranych obiektach stolicy było wyzwaniem. Wycieczka przebiegła po hasłem: Orły Targówka, Orły Warszawy, Orły Polski, bo na szlaku uczniowie - Orły naszej dzielnicy - poznawali miejsca związane z wybitnymi Polakami, postaciami różnych epok od Roberta Lewandowskiego przez profesora Jana Zachwatowicza po Romualda Traugutta. Wycieczkę pilotowała pani Bogumiła Stefańska, nasz nauczyciel historii i licencjonowany przewodnik po Warszawie.


Warsztaty malowania koszulek

Klasa 2c uczestniczyła w warsztatach malowania koszulek. Mali projektanci samodzielnie zdobili otrzymane t - shirty farbami do tkanin. Korzystali z szablonów lub uruchamiali wyobraźnię, tworząc własne wzory. Świetnie się przy tym bawili. Efekty ich pracy można obejrzeć na zdjęciach.


List Pani Burmistrz Targówka oraz Rady DzielnicyNa rycerskim zamku

Niedawno pisaliśmy o wycieczce klasy 3b do Czerska. 2b wyruszyła śladem rówieśników i także postanowiła zwiedzić zamek i poznać kulturę rycerską. Uczniowie bardzo czekali na ten wyjazd, dlatego już sama podróż autokarem okazała się emocjonująca. Wycieczka rozpoczęła się zwiedzaniem zamku, przewodnik opowiadał historie i legendy związane z tym miejscem. Następnie uczniowie dowiedzieli się, kim był rycerz oraz jak wyglądała zbroja. Chętni mogli przymierzyć niektóre elementy. Prawdziwym wyzwaniem był turniej rycerski, strzelanie z łuku i gra terenowa pt. „Poszukiwanie skarbu królowej Bony". Po takich przygodach chwilą wytchnienia było ognisko i pieczenie kiełbasek. Z pewnością dzieci miło spędziły ten dzień i wróciły do domów pełne pozytywnych wrażeń.


(NIE)ZNANE ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

Klasa 6a postanowiła uciec przed upałem, organizując wycieczkę do Łazienek Królewskich. Spacerując w cieniu wiekowych drzew, uczniowie odkrywali nieznane zakątki parku. Pan Rafał, przewodnik Butem po Wawie pokazał im m. in.: trzy pomarańczarnie, kilka pomników wybitnych Polaków, stare zegary słoneczne, wodozbiór, kolumnę z orłem; opowiedział mnóstwo ciekawych historii i anegdot związanych z Pałacem na Wodzie, Białym Domkiem czy amfiteatrem. Okazało się, że choć wszyscy byliśmy już w Łazienkach nie raz, wcale ich nie znamy, dlatego warto poświęcić dzień lub dwa na odkrywanie niezwykłych miejsc w stolicy.


Dzielimy się wiedzą i dobrymi praktykami z innymi

Wystawa Spacerem po PRL, która od kilku miesięcy stoi na naszym forum, jest okazją do spotkań z innymi szkołami i do dzielenia się wiedzą. Na bazie naszej wystawy powstał film edukacyjny, który otrzymały wszystkie szkoły Targówka. To materiał dla nauczycieli historii, którzy w klasach ósmych chcieliby przybliżyć uczniom życie codzienne człowieka z PRL. W ostatnich tygodniach gościmy na wystawie uczniów sąsiednich szkół: SP206 i CII LO. Chęć odwiedzenia nas zgłosił też „Norwid”. Uczniów oprowadza autorka wystawy, Bogumiła Stefańska. Odwiedzający poznają codzienność PRL, oglądają przedmioty z tamtych czasów. Bardziej zainteresowani i zaangażowani, wchodzą w rolę, przebierają się w ubrania z epoki. Wszystkim koleżankom, nauczycielkom, które przyprowadziły uczniów na naszą wystawę, serdecznie dziękujemy.


"doSŁOWNIE o Warszawie"- sukces Olgi Tymińskiej

Olga Tymińska, uczennica klasy 6b brała udział w projekcje edukacyjnym „doSŁOWNIE o Warszawie”. Składał się on z kilku etapów: od spotkań online z pisarkami, warsztatów literackich, po redagowanie opowiadania o Warszawie. Najlepsze prace zostaną opublikowane w wydawnictwie poprojektowym. Z dumą informujemy, że to właśnie opowiadanie Olgi zostało nagrodzone i wkrótce ukaże się drukiem. Członkowie Koła Edukacji Regionalnej, do którego należy laureatka, odbyli wcześniej specjalną wycieczkę po Warszawie, która miała stanowić inspiracją dla autorki. Serdecznie gratulujemy Oldze i pani Bogumile Stefańskiej talentu i zaangażowania!


Książka na kartach leporello

W maju biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczo – plastyczny pt.: "Moja kwarantanna z książką na kartach leporello". Głównym celem konkursu było propagowanie idei czytania i czytelnictwa wśród uczniów oraz pobudzanie ich wyobraźni i kreatywności twórczej. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać leporello przedstawiające najciekawszą, ulubioną, niezapomnianą książkę przeczytaną podczas kwarantanny. Laureatką konkursu została Sevile Useinow z klasy 5b. Serdecznie gratulujemy!


Akademia Piekarza

Dzięki zaangażowaniu rodziców uczniowie klasy 2d mogli przez chwilę poczuć się jak prawdziwi piekarze, odwiedzili bowiem Akademię Piekarza. Najpierw poznali tajemnicę przygotowania dobrego ciasta drożdżowego, następnie sami wykonali bułeczki oraz przekąski drożdżowe. Własnoręcznie przygotowane wypieki smakowały wyśmienicie. Dziękujemy!


ZAPROŚ MNIE NA SWOJĄ LEKCJĘ

Klasa 4b wzięła udział w programie „Zaproś mnie na swoją lekcję”, który polega na tym, że nauczyciele z całej Polski wymieniają się wiedzą i doświadczeniem, prowadząc bardzo ciekawe zajęcia. Uczniowie 4b gościli w trzech różnych miejscach w Polsce, nie odchodząc od komputera. Pani Justyna z Gdyni opowiedziała im o filozofii szczęścia, o tym, czy biedny to zawsze nieszczęśliwy, czy można być szczęśliwym, mieszkając w beczce? Młodzież snuła rozważania na temat potrzeb, wartości życia i tego, co mamy. Podczas lekcji „Historia w produkcjach filmowych i bajkach dla dzieci" w Muzeum w Tarnowskich Górach 4b poznawała tajniki pracy filmowców, zaś dzięki pani Ani, nauczycielce matematyki dowiedziała się, jak skutecznie zapamiętywać, wykorzystując graficzne notatki i skojarzenia.
Udział w projekcie to niezwykle cenne doświadczenie; poza zdobyciem wiedzy nasi uczniowie nawiązali nowe relacje, poznali innych nauczycieli i metody pracy. Na pewno nie poprzestaniemy na tych spotkaniach. Może w przyszłym roku szkolnym zaprosimy kogoś na swoje lekcje?


WYCIECZKA NA RANCZO

Uczniowie klas 1a i 1d spędzili dzień pełen wrażeń na Ranczu w Dolinie. Powitani przez kowboja zwiedzili wioskę Indian z plemienia Wichita, a następnie oddali się zabawie na Dzikim Zachodzie. Młodzi kowboje mieli okazję jeździć na rumaku, rzucać podkową do celu a także strzelać z łuku. Nie zabrakło też takich aktywności, jak przeciąganie liny czy zjazd ze zjeżdżalni prosto na kupkę siana. Najwięcej radości sprawiło dzieciakom płukanie złota tuż przy kopalni „Gold Mine" oraz przejażdżka niepowtarzalnym pociągiem westernowym. Uczniowie mieli także okazję zwiedzić skansen, w którym zapoznali się z przedmiotami codziennego użytku z minionej epoki. Zabawa zakończona została potańcówką w stylu kowbojskim w zabytkowym saloonie.
Czas spędzony na Ranczu z pewnością pozostanie w pamięci na bardzo długo.


Spotkania ze Strażą Miejską

W naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć funkcjonariuszki Straży Miejskiej m. st. Warszawy. Panie przeprowadziły zajęcia profilaktyczno – wychowawcze. Młodsze dzieci nauczyły się, jak wezwać pomoc, gdy znajdą się w niebezpieczeństwie, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły i jak zachować się podczas spotkania z nieznajomym. Uczniowie klas drugich dowiedzieli się, że można żyć bez przemocy, a konflikty rozwiązywać w sposób akceptowany. Nasi uczniowie to także miłośnicy zwierząt. Pani ze Straży Miejskiej przypomniała, jak odpowiedzialnie traktować czworonożnych przyjaciół i dbać przy tym o własne bezpieczeństwo. Starsi uczniowie dowiedzieli się, czym jest odpowiedzialność prawna nieletnich oraz poznali metody bezpiecznego zachowania się i reagowania na zagrożenia występujące we współczesnym świecie, unikania ich bądź minimalizowania negatywnych skutków. Naszym szóstoklasistom nie jest też już obca pierwsza pomoc przedmedyczna. Wiedzą, jak poradzić sobie w sytuacjach nagłego zagrożenia życia i zdrowia oraz udzielić wsparcia osobom z najbliższego otoczenia.
Wierzymy, że wiedza przekazana uczniom zapewni im poczucie bezpieczeństwa i pozwoli w pełni cieszyć się wakacjami.


OLIMPUSEK 2021

W tym roku szkolnym uczniowie klas 1-3 wzięli udział w wiosennej edycji ogólnopolskiego konkursu z języka angielskiego Olimpusek. Bardzo miło nam poinformować, że trzech uczniów uzyskało w konkursie bardzo wysokie wyniki:
Antoni Śledziewski kl. 2a- I miejsce, tytuł laureata
Piotr Ciemiewicz kl. 1d- III miejsce, tytuł laureata
Zuzanna Macierzyńska- kl.1a- IV miejsce, tytuł laureatki.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy wspaniałych wyników!

Joanna Mikitiuk
Paulina Korkuz
Małgorzata Niemirska- Kuncewicz


Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Puchacz Piotr"

Trzydziestu pięciu uczniów z klas 1-3 wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym "PUCHACZ PIOTR". Do drugiego etapu zakwalifikowało się jedenastu uczniów. Uczestnicy zmierzyli się z ciekawymi zadaniami matematycznymi otwartymi i zamkniętym, jak również z zadaniami z zakresu logicznego myślenia. Otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki od organizatora konkursu- ogólnopolskiej sieci szkół nauczania matematyki "MathRiders".
Dziękujemy wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie za chęć rozwijania pasji matematycznych. Mocno trzymamy kciuki za uczestników drugiego etapu, życzymy, by awansowali do trzeciego.


Wizyta w Muzeum Świat Iluzji

Uczniowie klasy 5a wybrali się do Muzeum Świata Iluzji mieszczącego się na Rynku Starego Miasta w Warszawie, by przenieść się do świata wyobraźni i magii. Niezwykłe eksponaty, pomieszczenia pełne zaskakujących elementów i ciekawostek sprawiają, że niemożliwe staje się możliwe. Pokoje luster, zakręcony vortex czy komnata cieni to tylko niektóre z atrakcji, które nie tylko dostarczają rozrywki, ale też pozwalają zrozumieć zjawiska fizyczne czy matematyczne. Polecamy wizytę w muzeum małym i dużym miłośnikom niespodzianek i zabawy.


Wywołaliśmy ducha przeszłości

W tym roku szkolnym grupa uczniów z Koła Edukacji Regionalnej wywoływała ducha antyku wraz Fundacją Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii "Duch". Wzięła udział w zdalnym projekcie edukacyjnym "O krok od antyku" współfinansowanym przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy. Projekt polegał na uczestnictwie w trzynastu lekcjach online, dzięki którym młodzież poszerzała wiedzę o historii antyku i poznawała podstawy łaciny. Wśród zajęć znalazły się m.in.: "W warsztacie Fidiasza", "Atenajos, czyli o zachowaniu się przy stole w starożytności" czy "Aleksander Wielki- jak udało mu się podbić świat". Zwieńczeniem projektu był konkurs plastyczno- historyczny, który wygrały nasze uczennice: Oliwa Borek, Maja Łobodzin, Julia Węgrowska, Ala Puławska, Kinga Pudełko i Olga Tymińska. Dziewczęta przygotowały komiks pt.: Legenda o założeniu Rzymu. W nagrodę zostały zaproszone przez organizatora projektu na wycieczkę- Sztuka antyku w Warszawie, która odbyła się 7 czerwca. Gratulujemy zaangażowanym uczennicom chęci do pracy i determinacji w zdobywaniu wiedzy.


Zamek Czersk

W piękny słoneczny dzień, 31 maja klasa 3 b wybrała się na wycieczkę do zamku książąt mazowieckich w Czersku. Na uczestników czekało mnóstwo przygód. W czasie zorganizowanych zajęć dzieci dowiedziały się, kim byli rycerze, czym się zajmowali, jakich przestrzegali zasad. Chętni mogli przymierzać elementy zbroi z XV wieku albo sprawdzić wytrzymałość swojej ręki w zetknięciu z mieczem. Pod okiem łucznika każdy przeszedł trening, w trakcie którego nauczył się prawidłowo trzymać łuk, napinać cięciwę a w końcu wypuszczać do celu strzały. Nie zabrakło także ogniska z pieczeniem kiełbasek. Wiedzę zdobytą podczas wycieczki sprawdziła gra terenowa pt. "Poszukiwanie skarbu królowej Bony", która okazała się ciekawym zakończeniem dnia pełnego wrażeń.


ŚWIETLICOWY KONKURS PLASTYCZNY
„MOJA ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI”

W kwietniu uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie plastycznym „Moja zakładka do książki”. Głównym celem konkursu było kształtowanie u dzieci nawyku poszanowania książek. Uczestnicy wykonywali zakładki, wykorzystując dowolną technikę plastyczną. Laureatami konkursu zostali:
Małgosia Tarnowska kl. 2c
Olaf Oleksiak kl. 2b
Blanka Kawczyńska kl. 2d
Tymek Pasiroski kl. 1d
Khrystyna Khlopyk kl.1d

Wystawę prac konkursowych można obejrzeć w bibliotece szkolnej.

Joanna Mazińska
Anna Jaroszewska


Koło Edukacji Regionalnej ponownie na warszawskich szlakach

 Wraz z luzowaniem pandemicznych obostrzeń wznowiło działalność Szkolne Koło Edukacji Regionalnej. W okresie nauczania zdalnego jego praca ograniczała się do udziału w projektach: ”O krok od antyku” i ”doSłownie Warszawa”. 29 maja opiekun koła, pani Bogumiła Stefańska i uczniowie klas 6a, 7c i 7d znów ruszyli na szlak. Szukali inspiracji do konkursu, którego tematem są wybrane wydarzenia powstania warszawskiego. Wędrowali od placu Zamkowego ulicami Długą, Miodową do placu Krasińskich, następnie do placu Teatralnego, dalej Bielańską, Marszałkowską, aż po Prudential na dawnym placu Napoleona, czyli dzisiejszym Powstańców Warszawy .
  Uczestnicy wyprawy z radością oddychali miastem i wsłuchiwali się w bicie serca stolicy. Zaplanowali już kolejne spotkanie w kryptach archikatedry św. Jana.


DZIEŃ RELACJI I REKREACJI

31 maja po kilku miesiącach nauczania zdalnego i hybrydowego wszyscy uczniowie spotkali się z rówieśnikami i nauczycielami w szkołach. Postanowiliśmy uczcić powrót, organizując Dzień Relacji i Rekreacji. Wycieczki, spacery, gry, zabawy, rozmowy, na łonie natury i w salach, a co najważniejsze w zespołach klasowych były doskonałą okazją do odbudowania relacji nadszarpniętych przez pandemię, ponownego poznania się i budowania więzi.


Piracka gra terenowa

Jak my lubimy takie zabawy, dzięki którym można się przenieść w świat fantazji! Uczniowie klas 1a i 1d przebrani w stroje pirackie wyruszyli na poszukiwanie skarbu. Do pokonania mieli wiele mórz i oceanów. Pod czujnym okiem kapitanek – Justyny i Magdy – rozwiązywali trudne zagadki, dzięki czemu dotarli do skrzyni pełniej pirackich monet. Czas odgrywał tutaj ważną rolę, ponieważ gonił ich groźny Czarnobrody ze swoją załogą. Nie udało się uniknąć starcia, ale po wygranej batalii, kapitan Patryk mianował dzielnych pierwszoklasistów na piratów i nadał im nowe imiona. Pełen wrażeń dzień zakończyła podróż na wyspę słodkości – Lodolandię. Stamtąd szczęśliwi i bezpieczni popłynęli do domów.


PRL znów żywy

Jak wiecie, w naszej szkole mieści się wystawa poświęcona czasom Polski Ludowej. Odmrożenie pandemicznych restrykcji pozwoliło, by uczniowie odwiedzali wystawę. Chętnie spędzają tam przerwy, przypatrując się zgromadzonym przedmiotom i wyobrażając sobie minioną epokę. 31 maja kilkoro uczniów klasy 7c uczestniczyło w zajęciach przeprowadzonych w PRL- owskiej aranżacji. Nie mogli oprzeć się chęci wejścia w rolę i wykorzystując eksponaty, przebrali się w stroje z epoki, wdzięcznie pozując do zdjęć.


METODNIKI– NOWE PRAKTYKI

W naszej szkole systematycznie wprowadzamy elementy oceniania kształtującego. Niedawno w klasach drugich pojawiły się nowe pomoce dydaktyczne tzw. metodniki. Mogą być wykorzystywane na każdym poziomie nauczania i na każdym przedmiocie. Uczniowie wystawiają odpowiedni kolor w celu samooceny i poinformowania nauczyciela: zielony – daję sobie świetnie radę, wszystko rozumiem; żółty- mam pewne wątpliwości; czerwony – nic nie rozumiem, proszę o pomoc. Metodnik zawsze stoi na ławce w zasięgu ręki, by dzieci mogły na bieżąco informować o postępach lub prosić o pomoc.
Wykorzystywana jest również karta przypominająca o umowie niezgłaszania się do odpowiedzi przez podnoszenie ręki. Dzięki zastosowaniu patyczków wszyscy uczniowie mobilizują się do pracy. Natomiast karty A, B, C, D dają możliwość udzielenia odpowiedzi w tym samym czasie. Ważniejsza od wyboru jest konieczność uzasadnienia go i przedstawienia kolegom. Dzięki tej technice uczniowie doskonalą umiejętność pracy w parach, a także podejmowania i uzasadniania własnych decyzji. Wymaga ona również od wszystkich uczniów zaangażowania i skupienia.
Wierzymy, że metodniki spodobają się dzieciom i zachęcą je do zdobywania wiedzy w przyjaznej atmosferze.


Tydzień zabawy z matematyką

Miniony tydzień dla uczniów 1c był niezwykle pracowity. Ich celem było zdobycie umiejętności praktycznych, takich jak mierzenie i ważenie. Przekonali się, co kryje się pod pojęciami: kilogram, litr, centymetr. Potrafią je różnicować i zastosować w praktyce. Wszystkie zadania robili wspólnie i notowali wnioski z obserwacji. Wiedza zdobyta przez doświadczenia z pewnością na trwałe zapisze się w pamięci, a życie dostarczy wielu okazji, by można ją było wykorzystać.


WIERSZ O SZKOLE

"Wiersz o szkole" to tytuł konkursu literackiego zorganizowanego przez zespół nauczycieli świetlicy dla uczniów klas 1-3. Jego celem było rozbudzenie wrażliwości na piękno poetyckiego języka, motywowanie do czytelniczych i twórczych poszukiwań, kształtowanie wśród dzieci postawy patriotyzmu lokalnego, zachęcenie uczniów do własnej aktywności twórczej oraz kształtowanie więzi emocjonalnych ze szkołą.
Jury wyróżniło trzech autorów: Amelię Zychorę (I miejsce), Franciszka Ziołeckiego (II miejsce) oraz Hanię Masłowską (III miejsce). Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej pracy twórczej.

Zespół nauczycieli świetlicy.


Wyniki świetlicowego konkursu plastycznego „Pierwsze ślady wiosny”

Wiosna w tym roku nieco się spóźniła, toteż uczniowie klas 1- 3 próbowali ją przywołać, wykonując prace plastyczne na konkurs zorganizowany przez szkolną świetlicę.
Dzieciom nie brakuje wrażliwości na otaczające nas piękno przyrody, kreatywności i zdolności plastycznych. Stworzyły piękne wiosenne pejzaże. Jury konkursowe oceniało między innymi samodzielność wykonania pracy, estetykę i pomysłowość twórców.
Wyróżnienia przyznano: Wiktorowi Pawłowskiemu 1b, Adamowi Orzechowskiemu 1c, Zosi Matyszczyk 1d, Ani Strączewskiej 2b oraz Małgosi Tarnowskiej 2c.
Czekają na nich nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Zespół nauczycieli świetlicy.


OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
„MIESZKAŃCY STUMILOWEGO LASU – KUBUŚ PUCHATEK
I PRZYJACIELE”

Zakończył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Mieszkańcy Stumilowego Lasu – Kubuś Puchatek i przyjaciele". Z prac przygotowanych przez uczniów klas 1-3 komisja wybrała cztery najlepsze. Ich autorzy zostaną nagrodzeni, a prace wezmą udział w ogólnopolskim etapie konkursu, którego rozstrzygnięcie nastąpi 28 maja. Oto nasi laureaci:

Wiktor Pawłowski kl. 1b
Adam Orzechowski kl. 1c
Julia Stańko kl. 2c
Maja Ślendakowska kl. 3b

Serdecznie gratulujemy!


TAJEMNICE MÓZGU

Klasa 1c wzięła udział w projekcie pt. „Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?”, którego autorem jest Fundacja Uniwersytet Dzieci. Uczniowie odkrywali tajemnice mózgu. Dowiedzieli się, gdzie się znajduje, jak wygląda i z czego się składa. Zabawa sznurkiem zobrazowała pracę neuronów, a wiśniowa galaretka przedstawiła konsystencję i właściwości mózgu. Próbowali odpowiedzieć na pytania: czy można uczyć się szybciej oraz jakie trudności napotykamy podczas uczenia się. Układając puzzle, dzieci ćwiczyły pamięć i koncentrację, a rozwiązanie krzyżówki pozwoliło utrwalić zdobytą wiedzę.


WITAJCIE W DOMU!

„Szkoła bez dzieci jest tylko czterema ścianami wypełnionymi echem tętniącego niegdyś życia. To Wy, drogie dzieci, wypełniacie ją swoją radością, energią, całą paletą emocji”. To fragment tekstu, jakim wychowawczynie klas 1-3 powitały swoich uczniów, którzy od 4 maja znów mogą uczyć się w szkole. Sale lekcyjne ponownie wypełnił gwar i śmiech. Drobne upominki i dyplomy dla mistrzów zdalnej edukacji to miły akcent na początek. Bardzo się cieszymy, że znów możemy być razem i z niecierpliwością czekamy na starsze klasy. Szkoła się zmieniła, ciekawe, czy się im spodoba?


EKOLOGICZNE ZABAWKI

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wystawy pokonkursowej oddziału przedszkolnego. Szkolny konkurs plastyczny pt. „Zabawki z recyklingu” został zorganizowany w duchu idei upcyklingu. Jego celem było uwrażliwienie na potrzebę dbania o środowisko naturalne poprzez dawanie rzeczom drugiego życia i ponowne wykorzystywanie odpadów, a także propagowanie idei ekologicznego stylu życia. Prezentujemy również efekty pracy zdalnej oddziału przedszkolnego - Ekoludek, której zadaniem również było promowanie ekologicznych postaw wśród małych dzieci. A jak wiadomo: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Dlatego tak ważne jest zaprzyjaźnienie się od najmłodszych lat z zagadnieniami z zakresu ekologii i ochrony przyrody, w czym pomagały dzieciom panie nauczycielki, ale też rodzice i rodzeństwo.DZIEŃ FLAGI

30 kwietnia elegancko ubrane dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały zbliżający się Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Celem uroczystości było kształtowanie poczucia dumy z przynależności narodowej oraz poznanie znaczenia słów: „Jestem Polakiem”. W tematykę święta flagi wprowadziła wszystkich zabawa muzyczna „Biel i czerwień” oraz poznawanie symboli narodowych. W ciągu tygodnia przedszkolaki odbyły podróż po pięknych zakątkach Polski. Od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Podczas spotkania sześciolatki przypomniały sobie, jak należy okazywać szacunek fladze oraz zaśpiewały piosenki o tematyce patriotycznej. Na zakończenie uroczystości zaprezentowały swoje prace plastyczne wykonane z miłości do rodzinnego kraju.


WARSZAWSKA SYRENKA

  W Domu Kultury Zacisze już po raz czterdziesty czwarty odbyły się dzielnicowe eliminacje Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. Były one wyjątkowe zarówno dla uczestników, jak i organizatorów. Młodzi adepci słowa musieli bowiem nagrać swój występ, nie mogąc liczyć na bezpośredni kontakt ze sce
ną przyjazną recytacji. Najważniejsze, że mimo trudności konkurs mógł się odbyć i dostarczyć wielu emocji.  Miło nam poinformować, iż jury przyznało nagrodę uczennicy klasy 1d Liliannie Susanne Højland Kozakowskiej oraz wyróżnienie Tymoteuszowi Pasiroskiemu - uczniowi klasy 1d.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!


Dzień Ziemi

Pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był w stanach Zjednoczonych 21 marca 1970r. Od tego roku ekolodzy każdej wiosny apelują do polityków i obywateli o podejmowanie działań mających na celu ochronę naszej planety. Organizowane są konferencje, festyny, akcje sprzątania terenów zielonych lub zbierania elektrośmieci. Tegorocznemu Dniowi Ziemi 22 kwietnia towarzyszyć będzie hasło Przywróć naszą Ziemię. To świetna okazja, by każdy z nas zrobił coś dobrego dla planety, która daje nam życie, a sama jest zagrożona. Zachęcamy do podejmowania ciekawych ekoakcji . Zaplanujmy dzień bez plastikowych toreb, dzień segregowania śmieci czy naprawy zepsutego sprzętu! Pamiętajmy, że stan błękitnej planety zależy od nas, nie tylko w tym jednym dniu! Warto więc wcielać w życie dobre nawyki i dbać o środowisko przez cały rok. Może przekona was do tego film: https://www.youtube.com/watch?v=_qh6Ch6m3rw


KARTKA WIELKANOCNA - WYNIKI

Przed świętami ogłosiliśmy konkurs na najpiękniejszą kartkę wielkanocną. Wpłynęło ich mnóstwo, a komisja miała trudne zadanie. Jak wybrać spośród wszystkich prac te najbardziej pomysłowe, estetyczne i wyjątkowe? Po długich i burzliwych obradach postanowiła przyznać wyróżnienia Adamowi Orzechowskiemu z kl. 1c, Zosi Dudzie z kl. 1b oraz Wiktorowi Pawłowskiemu z kl. 1b.
Laureatami z oddziału przedszkolnego zostali:
I miejsce - Julia Markiewicz
II miejsce - Aleksandra Pamięta
III miejsce - Lena Wnuk
Spośród uczniów klas 1 - 3 nagrody otrzymują:
I miejsce - Kaja Watras z kl.1d
II miejsce - Małgorzata Lusawa z kl. 2c
III miejsce - Oliwia Konopka z kl. 2c

Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy i gratulujemy! Po powrocie do szkoły zwycięzcy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy i upominki, a wyróżnione osoby zostaną nagrodzone dyplomami.


Pho3nix Active School
konkurs na największą liczbę kroków

Właśnie odebraliśmy pakiet brandingowy na konkurs video, a tymczasem już za kilka dni rusza konkurs na największą liczbę kroków. W dniach 6 – 14 kwietnia 2021r. mobilizujemy się i walczymy o nagrody. W aplikacji Pho3nix Kids dołączamy do wyzwania Biegiem po krokomierz. Każda szkoła ma szansę wygrać opaski sportowe dla wszystkich uczestników konkursu, a przede wszystkim zmobilizować się do aktywności ruchowej, bo zdrowie jest najważniejsze. Zobaczcie, jak Julia, Jakub i Marcin testowali sprzęt, który otrzymaliśmy od Fundacji Pho3nix Active School i nie mogą się doczekać powrotu do szkoły, żeby go wykorzystać. Kroki już mierzą w aplikacji. Wy też nie czekajcie, trenujcie, sprawdzajcie swoje wyniki już teraz.


ZABAWKI Z RECYKLINGU

W połowie marca zaprosiliśmy uczniów klas 0-3 do udziału w szkolnym konkursie na zabawkę w duchu idei upcyklingu. Jego celem było uwrażliwienie na potrzebę dbania o środowisko naturalne poprzez dawanie rzeczom drugiego życia i ponowne wykorzystywanie odpadów, propagowanie idei ekologicznego stylu życia oraz rozwijanie kreatywności.

Oceniana była pomysłowość, estetyka wykonania oraz funkcjonalność. Wybór nie był prosty, ponieważ otrzymaliśmy naprawdę fantastyczne prace! Widać, że dzieci włożyły w ich przygotowanie mnóstwo serca.

Laureatami konkursu zostali:
1. Kinga Ziółkowska kl. 0
2. Leon Wnuk kl. 2a


3. Amelia Kołodziejska kl. 1c Wyróżnienia otrzymują:
Dominik Janus kl. 2a
Adam Krzywiecki kl. 0
Lena Wnuk kl. 0
Blanka Kawczyńska kl. 2d
Oliwia Konopka kl. 2c
Aleksandra Świderska kl. 0

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie! Po powrocie do szkoły zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe.


TYDZIEŃ KARIERY

 W dniach 22 - 26. 03. 2021r. odbywał się w naszej szkole „Tydzień Kariery". Uczniowie klas 4 - 8 bawili się w wymyślanie zawodów przyszłości, zaś klasy 1 - 3 rozmawiały o wymarłych, zapomnianych, a kiedyś niezwykle istotnych dla społeczeństwa zawodach.
 Uczniowie tworzyli plakaty, prace plastyczne, a także przebierali się w stroje charakterystyczne dla różnych profesji. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się mleczarz i pucybut. Na lekcji etyki dzieci prezentowały specjalizacje swoich marzeń, a śledząc drogę „od ziarenka do bochenka”, uświadomiły sobie, iż każdy zawód jest ważny i potrzebny oraz że wszyscy pracujący zasługują na szacunek.
 Dziękujemy za wspólną zabawę.


KONKURS FOTOGRAFICZNY
„PRZYŁAPANI NA CZYTANIU”

Biblioteka szkolna zorganizowała szkolny konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”. Jego celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych i artystycznych oraz popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów. Tematyka zdjęć miała pokazać, że czytanie w domu i miejscach publicznych to przyjemność i atrakcyjna forma rozrywki wypełniająca wolny czas.
Laureatami konkursu zostali: Krystian Jastrzębski kl.1a, Krystyna Khlopyk kl.1d oraz Sevile Useinow kl.5b. Serdecznie gratulujemy!


Biuro detektywa Pozytywki

Pracując metodą projektu, uczniowie klasy 3b stworzyli makiety przedstawiające biuro detektywistyczne głównego bohatera książki Grzegorza Kasdepke – detektywa Pozytywki.
Uczniowie z wielkim zapałem zabrali się do pracy. Wykazali się dużą kreatywnością, wyobraźnią i zdolnościami manualnymi. A oto ich wspaniałe prace.


Pho3nix Active School

  Nasza szkoła zaangażowała się w akcje Fundacji Pho3nix – Pho3nix Active School mające na celu popularyzację aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Wzięliśmy udział w zbiórce pieniędzy dla WOŚP, ćwicząc na lekcjach wychowania fizycznego, odtwarzając treningi w domach i dzięki temu zbierając punkty zamieniane na złotówki. W tej akcji wzięło udział stu trzech uczniów z klas 4 - 8. Dołożyliśmy cegiełkę do zbiórki w postaci 824 zł. Wszystkie szkoły z całej Polski uzbierały 1 054 000 zł dzięki aktywności fizycznej.
  Pho3nix proponuje również dodatkowe formy aktywności ruchowej. Była już choreografia, którą zaliczyliśmy na lekcji wychowania fizycznego, a teraz namawiamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie plastycznym. Pani Jolanta Koch – koordynator akcji Pho3nixa w SP 378 - zgłosiła nas do konkursu na jak najwięcej przebytych kroków oraz najciekawsze obchody Międzynarodowego Dnia Sportu, które to akcje przeprowadzone zostaną już w kwietniu. Zachęcamy do pobrania aplikacji Pho3nix Kids i aktywności ruchowej pokazującej liczbę kroków. Szczegółowe informacje na temat konkursu i aplikacji znajdują się w załącznikach.


Uczniowskie przewodniki

Mówi się, że podróże kształcą. Klasa 2d, chcąc potwierdzić te słowa, poświęciła zajęcia w tym tygodniu zabytkom w Polsce. Owocem wirtualnych wycieczek są przygotowane przez uczniów prace przedstawiające miejsca w naszym kraju, które warto zwiedzić.


W KRAINIE JEZIOR

Klasa 3c skończyła pracę nad kolejnym blokiem tematycznym: „W krainie tysiąca jezior”. Uczniowie poznawali kulturę Warmii i Mazur , m. in. język, stroje, regionalne tradycje i legendy. Wiele uwagi poświęcili przyrodzie. Skupili się na ekosystemie jezior, zgłębiali tajemnice flory i fauny zamieszkującej słodkowodne zbiorniki. Do pokaźnej porcji wiedzy dołączyli także element artystyczny. Podczas zajęć plastyczno – technicznych wykonali akwaria z wykorzystaniem pudełek i kolorowego papieru.


UWAGA! Rodzice!

W dniach 15 – 26 marca w klasach 1 – 3 nauczanie w systemie hybrydowym, tj. naprzemienne nauczanie stacjonarne i z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Nauczanie w systemie hybrydowym odbywać się będzie następująco:
w dniach 15 – 19 marca br.:
stacjonarnie klasy 1a, 1c, 2b, 2c, 3b
na odległość klasy 1b, 1d, 2a, 2d, 3a, 3c;

w dniach 22 – 26 marca br.:
stacjonarnie klasy 1b, 1d, 2a, 2d, 3a, 3c
na odległość klasy 1a, 1c, 2b, 2c, 3b.


Słodka przekąska

Nie od dziś wiadomo, że jak coś się zrobi samemu, to smakuje lepiej. Klasa 2d bardzo lubi słodkości, ale w warunkach szkolnych nie możemy upiec ciasta, w związku z tym postanowiliśmy przygotować wafle. Krzyś przedstawił nam przepis i formę wykonania, a my pracowaliśmy. Wafle były smarowane dżemem, kremem czekoladowym, masą krówkową. Co było najtrudniejsze? Oczywiście nieoblizywanie łyżki podczas przygotowania andrutów oraz czas oczekiwania na moment, w którym mogliśmy spróbować naszych wyrobów. Były przepyszne!


Problem śmieci oczami dzieci

We współczesnym świecie segregacja odpadów to nie tylko możliwość, ale przede wszystkim obowiązek. Uczniowie klasy 1a zapoznali się z takimi pojęciami jak: recykling, segregacja odpadów, sortowanie, kompostownik. Dowiedzieli się, w jaki sposób i dlaczego należy segregować odpady oraz jak można je ponownie wykorzystać po przetworzeniu. Była to dla wszystkich cenna lekcja przyrody, która pomogła zrozumieć uczniom potrzebę ochrony środowiska naturalnego oraz zwiększyć świadomość w zakresie odpowiedzialności za odpady, a przede wszystkim za czystość naszej planety. Po zajęciach dzieci uwolniły swoją kreatywność i nadały śmieciom nowe życie. Zapraszamy do oglądania naszych upcyklingowych wytworów.


Ogródek na parapecie

Klasa 1a założyła klasowy ogródek na parapecie. Dzieci umieściły w doniczkach cebulki, podlewały je i dzięki właściwej pielęgnacji doczekały się aromatycznego szczypiorku. Wykorzystały go do dekoracji i urozmaicenia wiosennych kanapek. Teraz przyszedł czas na rzeżuchę. Będą ją systematycznie podlewać i pielęgnować, by na święta móc się cieszyć smacznymi, zdrowymi, zielonymi listkami. Ciekawe, kto wyhoduje najpiękniejsze ziółka.


Festiwal Koncerty Urodzinowe Chopina

Od dwunastu lat Stowarzyszenie Smolna organizuje z okazji urodzin Fryderyka Chopina niezwykłe wydarzenie muzyczne. Na kilku scenach w Warszawie przez osiem dni od 22 lutego do 1 marca koncertują młodzi, niezwykle utalentowani muzycy z całego świata, laureaci konkursów i festiwali. 27 lutego w Nowym Świecie Muzyki przy ul. Nowy Świat wystąpił pan Wojciech Kruczek, o czym z dumą informujemy. Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki do obejrzenia streamingu z tego koncertu. Z pewnością dostarczy Państwu niezapomnianych wzruszeń i sprawi wiele radości.

https://www.facebook.com/KoncertyUrodzinoweChopina/videos/903143410443584


WIOSENNA METAMORFOZA

Co robią rodzice, nauczyciele i pracownicy administracji w weekend? Przygotowują niespodziankę! 20 lutego korytarze młodszego skrzydła przeszły metamorfozę.
Pojawiły się wiosenne dekoracje, obrazki, rysunki i napisy na ścianach, dzięki czemu przestrzeń nabrała nowoczesnego, przyjaznego charakteru. Wiele elementów pełni funkcje edukacyjno - terapeutyczne. Do dyspozycji dzieci są m.in. ścianka sensoryczna, edukacyjna mapa świata oraz przytulny kącik z kolorowymi pufami i tablicową ścianą. Schody prowadzące na piętro ozdabiają motywacyjne naklejki, aby każdy, kto przekroczy nasze progi, czuł się docenionym i wartościowym człowiekiem. Najpiękniejsza była poniedziałkowa reakcja dzieci i powtarzane przez nie odgłosy zachwytu. Mamy nadzieję, że długo będą się cieszyć nowymi wnętrzami, odkrywać drzemiące tam możliwości i aktywnie spędzać przerwy.
Bardzo dziękujemy pani dyrektor Annie Perczyńskiej za motywację i zielone światło do realizacji tego przedsięwzięcia. Dziękujemy też Radzie Rodziców SP 378 za współfinansowanie projektu oraz nauczycielom i pracownikom administracji nieszczędzącym rąk do pracy. Szczególne wyrazy wdzięczności składamy rodzicom: Joannie Grzegrzółce, Magdzie Cabajewskiej, Bogdanowi Sobocie, Arkadiuszowi Grzegrzółce, Piotrowi Kocjanowi, Karolowi Watrasowi, Michałowi Mioduszewskiemu oraz Jankowi Rycakowi. To dzięki Państwu udało nam się zrealizować pomysły, doceniamy i bardzo dziękujemy!


Zimowe makiety

Po wielu tygodniach spędzonych przed monitorami komputerów dzieci z radością oddają się pracy twórczej. Obserwują otaczający nas świat, wykazują się wrażliwością i doskonalą zdolności manualne. Zima to przepiękna pora roku, pełna magii i czaru, mieniąca się różnymi odcieniami bieli skrzypiącego śniegu. Jej niepowtarzalny urok starali się uchwycić uczniowie klasy 3a, wykonując makiety. Powstały naprawdę piękne prace, gratulujemy!


ŚWIETLICOWY KONKURS WALENTYNKOWY

Na początku lutego zaprosiliśmy wszystkich świetliczaków z klas 1-3 oraz uczniów zerówki do udziału w walentynkowym konkursie plastycznym. Zadaniem dzieci było wykonanie kartki i własnoręczne wpisanie wymyślonych przez siebie życzeń. Następnie należało przesłać zdjęcia prac i swoje podczas ich tworzenia. Oceniane były: pomysłowość, samodzielność i estetyka wykonania. Każdy uczestnik konkursu otrzyma pamiątkowy dyplom, a autorzy wyróżnionych walentynek drobne upominki. Najpiękniejsze prace wykonali:
  1. Lena Marczak kl. 2d
  2. Leon Wnuk kl. 2a
  3. Ola Wizińska kl. 2a
  4. Oliwia Konopka kl. 2c
  5. Wiktor Pawłowski kl. 1b
  6. Jaś Roguski kl. 0
  7. Lena Wnuk kl. 0

Wszystkim dziękujemy serdecznie za udział, a zwycięzcom gorąco gratulujemy!


ZAKOCHANA ŚWIETLICA

W przeddzień święta zakochanych dzieci z klasy 2a w ramach zajęć „Zakochana świetlica” poznały Kupidyna i tworzyły walentynkowe potworki z wełny. Zobaczcie, jakie urocze!


Świetlicowi artyści

Po długiej nieobecności w szkole spowodowanej nauczaniem zdalnym, przerwą świąteczną i feriami nasi uczniowie z radością wrócili nie tylko na zajęcia lekcyjne, ale także świetlicowe. W świetlicy dzieci chętnie angażują się w różnego rodzaju działania. Biorą udział w pogadankach, rozwiązują zagadki, krzyżówki, rebusy, spędzają czas na boisku szkolnym a także wykonują prace plastyczne. Prezentujemy próbkę możliwości naszych małych artystów.

Paulina Korkuz
Wioleta Kowalska
Magdalena Szyszkiewicz


Tydzień Pozytywnego Myślenia

W naszej szkole odbył się Tydzień Pozytywnego Myślenia. Uczniowie klas 0 - 3 wraz z wychowawcami przygotowali plakaty i rysunki, którymi udekorowali drzwi sal lekcyjnych. Starsi Uczniowie podczas lekcji wychowawczych zastanawiali się, czy warto myśleć pozytywnie. Przesyłali cytaty, które potwierdziły, że pozytywne myślenie pomaga uwierzyć we własne możliwości, czerpać radość z życia, pomaga w osiąganiu wyznaczonych celów, wydłuża życie i daje poczucie szczęścia. Dzięki pracy uczniów klas 0 - 8 oraz ich wychowawców została stworzona Księga Pozytywnych Myśli SP 378. Możecie obejrzeć ją w szkolnej bibliotece.


Tłusty czwartek w klasie 3b

Ostatni czwartek karnawału to okazja do zabawy, ale również poszerzenia wiedzy na temat polskich zwyczajów. Uczniowie klasy 3b poznali historię tłustego czwartku oraz obejrzeli film o karnawale. Nie zabrakło także tańców, wspólnego zdjęcia i degustacji pysznych pączków. Z pewnością przyniosą im dużo szczęścia, czego wszystkim życzymy!


ŻEGNAMY PAPCIA CHMIELA

21 stycznia w wieku 97 lat odszedł Henryk Jerzy Chmielewski – Papcio Chmiel, autor najdłuższej i najpopularniejszej polskiej serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, wydawanej od roku 1957 do dziś. Początkowo publikowana była na łamach młodzieżowej gazety „Świat Młodych” (pierwszy raz 22 października 1957), a od 1966 – także w wersji książkowej.

Trójka przyjaciół: uczłowieczony szympans – Tytus de Zoo oraz chłopcy, Romek i A’Tomek to jedni z najbardziej lubianych bohaterów, którzy podbili serca wielu dzieci. Ich przygody nie tylko bawią, ale też uczą. W komiksach pojawia się również sam autor pod postacią Papcia Chmiela. Przygody "Tytusa, Romka i A'Tomka" doczekały się wersji filmowych, słuchowiska oraz gry komputerowej, a nawet znaczka pocztowego. Każde kolejne urodziny twórcy tych postaci były dla jego wielbicieli wielkim świętem. Chmielewski został kawalerem Orderu Uśmiechu, był odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Twórczość Papcia Chmiela jest wciąż aktualna, dlatego jest lubiany zarówno przez starszych, jak i młodszych czytelników.

Zapraszamy wszystkich do naszej biblioteki w celu obejrzenia gazetki o Papciu Chmielu oraz wypożyczenia komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka.

Nauczyciele bibliotekarze


Sporty zimowe z klasą 2b

Zimowa pogoda za oknem, zimowo zrobiło się również w klasie 2b, a to za sprawą przygotowanych przez uczniów plakatów. Znalazły się na nich zdjęcia, rysunki i informacje dotyczące wybranych dyscyplin sportów zimowych. Przygotowując prace, dzieci mogły poszerzyć swą wiedzę oraz rozwijać talent plastyczny i poczucie estetyki. Efekty mogą podziwiać wszyscy, bowiem plakaty przez jakiś czas będą zdobiły salę, dzięki czemu zrobiło się w niej naukowo i kolorowo.


Lapbooki do nauki

Starając się wprowadzać innowacyjne rozwiązania i nietypowe formy zdobywania wiedzy, w bieżącym roku szkolnym często zachęcamy nauczycieli i uczniów do nauki przez zabawę. Popularne stały się w naszej szkole lapbooki. Tym razem wykorzystali je uczniowie klasy 3c, którzy na lekcji języka angielskiego powtarzali materiał z pierwszego półrocza. Te kolorowe książeczki to nie tylko doskonały sposób na kreatywną zabawę, ale też świetne utrwalenie wiadomości. Polecamy!

Paulina Korkuz, nauczyciel języka angielskiego


SPACEREM PO PRL

10 lutego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Spacerem po PRL”, które uświetnili swą obecnością Burmistrz Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Małgorzata Kwiatkowska, Inspektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Dzielnicy Targówek Paulina Borzecka, Przewodnicząca Rady Rodziców SP 378 Magdalena Dąbrowska, Jan Stokowski - muzyk, członek Orkiestry z Chmielnej oraz dyrekcja, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Aktu uroczystego przecięcia wstęgi dokonała pani burmistrz, zaś rolę przewodnika po wystawie pełniła jej pomysłodawczyni i autorka, pani Bogumiła Stefańska, która podzieliła się wspomnieniami i anegdotami nt. okoliczności powstania wystawy. Główną ideą było pokazanie młodzieży realiów minionej epoki, toteż mimo pandemii ekspozycja trafi do uczniów szkół na Targówku w wirtualnej formie. Dla dorosłych zwiedzanie będzie podróżą w czasie i okazją do wspomnień. Warto podkreślić, że wszystkie eksponaty są oryginalne, a w ich zgromadzenie zaangażowała się cała społeczność szkolna. Miłym akcentem podczas uroczystości było uhonorowanie pani Bogumiły Stefańskiej i pana Zygmunta Zwalińskiego orderami zasługi dla Szkoły Podstawowej nr 378, które odebrali z rąk pani dyrektor Anny Perczyńskiej.
Od 1 marca wystawa będzie dostępna dla lokalnej społeczności, a dziś zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.


2A ODKRYWA ANTARKTYDĘ

Czy nauka może być ciekawa? Czy samodzielne poszukiwanie wiedzy przez uczniów to dobra forma zabawy i sposób na spędzenie czasu z rodzicami? Tak! Przekonali się o tym uczniowie klasy 2a, którzy samodzielnie ( z niewielką pomocą dorosłych) tworzyli lapbooka, czyli księgę wiedzy o Antarktydzie. W sali klasy 2a zrobiło się kolorowo od zdjęć, informacji w postaci liścików, sekretów, ruchomych elementów. Każde dziecko mogło pochwalić się nowo pozyskaną ciekawostką o Antarktydzie. W teczkach znalazły się najrozmaitsze dane dotyczące historii, odkryć, fauny i flory Antarktydy - mnóstwo informacji, które na pewno wzbogacą wiedzę dzieci i na długo pozostaną w pamięci. Gratulujemy pomysłów!


LEPIEJE NA LEPSZY NASTRÓJ

Uczniowie klas 4a, 5b, 6a, 7c i 8a znaleźli sposób, aby na lekcjach języka polskiego nawiązać do obchodzonego w szkole Tygodnia Pozytywnego Myślenia. Zainspirowani przez swoje panie tworzyli lepieje, czyli krótkie rymowanki o żartobliwym charakterze. Wynalezienie tej formy przypisuje się Wisławie Szymborskiej, wielkiej poetce, noblistce, znanej z poczucia humoru. Z niepoważnych uczniowskich lepiuszków wyłaniają się niejednokrotnie bolączki dnia codziennego, np. zdalne nauczanie czy zdrowie. Jednak na wszystko można spojrzeć z przymrużeniem oka, znaleźć dobre strony. Życzymy wszystkim pozytywnego podejścia do życia i zachęcamy do lektury, a może też pisania, wierszyków, gdyż Lepiej pisać jest lepieje, niż lansować beznadzieję.
Plakat


ZAGRALIŚMY Z GŁOWĄ I Z RADOŚCIĄ

31 stycznia po raz dwudziesty dziewiąty zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W trudnym czasie pandemii, w chłodny zimowy dzień tysiące wolontariuszy wyruszyły na ulice polskich miast i miasteczek, aby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego. Finał jest świętem radości, miłości, tolerancji, ale przede wszystkim ogromnej solidarności Polaków. Tego dnia niemal każdy przykleja charakterystyczne serduszko i czuje się wyjątkowo. Nasza szkoła także wspiera WOŚP i staraliśmy się to okazać, zakładając eskarbonkę, włączając się do akcji pho3nixdlawośp oraz oczywiście kwestując. Dwudziestu wolontariuszy przez cały dzień zbierało przysłowiowy grosz do grosza, obdarzając uśmiechem i dobrą energią darczyńców. Ostateczne podsumowanie jeszcze przed nami, ale przecież nie o sumę chodzi, lecz o zaangażowanie i bycie razem. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom, rodzicom i pracownikom szkoły, którzy zasilili wpłatą naszą szkolną wirtualną skarbonkę oraz uczniom trenującym z pho3nix – pokazaliśmy, że razem możemy więcej! Zbierajmy siły i pomysły na jubileuszowy finał w przyszłym roku!


NASI WOLONTARIUSZE ZNOWU W AKCJI

 Warszawska Klubokawiarnia Życie Jest Fajne to wyjątkowe miejsce, ponieważ pracują tam dorośli z autyzmem. Mimo że ich miejsce pracy jest zamknięte i nie zarabiają, to pomagają bezdomnym, wydając im ciepłe posiłki. Klubokawiarnia na swojej stronie FB co tydzień umieszcza listę niezbędnych produktów, które przekazuje potrzebującym w paczkach. Właśnie takie paczki pomogliśmy im przygotować. Nasi wolontariusze odpowiedzieli na apel i zgromadzili żywność, napoje i kosmetyki. Zachęcamy do dalszego, indywidualnego wspierania ich akcji ( https://www.facebook.com/KlubokawiarniaZycieJestFajne/).
 Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz wolontariuszom ze Szkolnego Koła Wolontariatu.


MOJA PREZENTACJA

W klasie 2d odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Moja prezentacja". Uczniowie sami przygotowują i prowadzą lekcję na wybrany przez siebie temat. Są nimi marzenia, pasje, zainteresowania. Na takich właśnie zajęciach lepiliśmy z gliny, uczyliśmy się podstawowych kroków hip hopu, poznaliśmy tajniki spalonego w piłce nożnej, próbowaliśmy odkryć tajemnice zatonięcia Titanica, nauczyliśmy się, jak być dobrym właścicielem zwierzątka, odsłuchaliśmy hymn FCB. Taka forma prezentacji to nie tylko ciekawe zajęcia, ale również bliższe poznanie się uczniów i integracja klasy.


CYFROWA BIBLIOTEKA DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury zarówno obowiązkowe, jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:
Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe
Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe

W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE posiadają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.
W ramach Priorytetu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa przygotowała 70 audiobooków lektur i klasyki literatury, które to można pobrać za darmo z POLONY.
Ponadto, w ramach Priorytetu NPRCz, przygotowano ponad 1200 e-booków publikacji z domeny publicznej. Dostęp do wszystkich tytułów jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Publikacje w formatach MOBI, EPUB i PDF można pobierać z POLONY a po pobraniu korzystać z nich bez konieczności dostępu do internetu.
Kolejnym zadaniem zrealizowanym w ramach Priorytetu NPRCz jest digitalizacja i udostępnienie w POLONIE kolekcji tematycznych materiałów pomocniczych dla szkół pozwalających na prowadzenie zajęć online. Wśród ponad 500 kolekcji znalazły się m.in. kolekcje dotyczące władców Polski zawierające najważniejsze publikacje i źródła historyczne prezentowane w POLONIE, kolekcje związane z nazwiskami najwybitniejszych polskich pisarzy, w których poza ich publikacjami znajdują się również teksty dotyczące ich twórczości oraz inne dokumenty z nią związane. Powstały również kolekcje rozwijające zainteresowania uczniów.
Zachęcamy do korzystania ze zbiorów.


Zamiast kwiatka na Dzień Babci i Dziadka

21 i 22 stycznia to wyjątkowe dni w roku. Babcie i dziadkowie odbierają wtedy od swoich wnuków życzenia zdrowia i szczęścia, podziękowania za bezgraniczną miłość i opiekę a także drobne prezenty. Takie upominki wykonywali dla swych najbliższych uczniowie klasy 3c. Podczas zajęć plastycznych dzieci stworzyły dzbanuszki z życzeniami. Naklejone hasła: „Babcia ma zawsze rację” i „ Dziadek nigdy się nie myli” świadczą o tym, że babcie i dziadkowie są dla nas autorytetami. Dzieci nie mogły się doczekać, kiedy mocno uściskają swoje babcie i dziadków i wręczą im wyrazy swojej miłości.


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
KAŻDY INNY – WSZYSCY RÓWNI

W grudniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. W naszej szkole odbywały się różne zajęcia, których celem było uświadomienie dzieciom, jak ważna jest tolerancja, empatia i wrażliwość na drugiego człowieka. Jedną z form popularyzowania wiedzy o potrzebach i problemach osób z niepełnosprawnościami był przeprowadzony w dniach 7 – 18 grudnia 2020 r. konkurs plastyczny pod hasłem „Każdy inny - wszyscy równi".
W kategorii klas 1 -3 najpiękniejsze prace nadesłali: Krzysztof Mioduszewski, Janina Kantorska i Filip Sadowski, zaś zwycięzcami w kategorii klas 4 – 8 zostali: Zofia Nawrocka,Natalia Nawrocka oraz Kacper Słonski.
Serdecznie gratulujemy!


BUDUJEMY NOWY DOM...

W maju ubiegłego roku szkolnego ówczesna klasa 8 miała przygotować wystawę poświęconą czasom PRL. Dzięki zaangażowaniu wielu osób zgromadziliśmy bardzo dużo cennych pamiątek. Niestety pandemia pokrzyżowała nasze plany. Dziś, mimo że pracujemy nadal w reżimie sanitarnym, ruszamy z wystawą. Od tygodnia na forum szkoły trwają prace... Niestrudzone panie woźne, pan Jurek - nasza złota raczka oraz organizatorka przedsięwzięcia p. Stefańska budują ściany, ustawiają meble... Na szkolnym forum wyrasta urocze mieszkanko czasów PRL. To chyba dwieście procent normy? Mamy nadzieję, że wkrótce wiele osób będzie mogło zwiedzić naszą wystawę i przenieść się w tamte czasy. Już dziś zapraszamy uczniów, rodziców, babcie i dziadków na historyczny spacer. Mamy też w planach nakręcenie filmu z wystawy i udostępnienie go szerokiej publiczności w sieci. Wkrótce przekażemy więcej szczegółów.


JASEŁKA

21 grudnia w oddziale przedszkolnym dzieci wystawiły jasełka pt. „Bóg się rodzi”. Mali aktorzy wcielili się w role: Maryi, Józefa, trzech króli, pasterzy i aniołów oraz zaśpiewali najpiękniejsze kolędy, takie jak „Cicha noc”, „Chwała na wysokości”, „Dzisiaj w Betlejem” czy „Jezus malusieńki”. Kolędy oraz piękne dekoracje napełniły wszystkich świąteczną radością. Niestety ze względu na trwającą pandemię przedstawienie odbyło się bez udziału widzów. Udało się je natomiast nagrać, więc dzieci wraz z rodzicami będą mieli pamiątkę z tego wydarzenia na lata. Po przedstawieniu w nagrodę za trud włożony w odegranie ról, dzieci usiadły do stołów, gdzie czekał na nie przepyszny poczęstunek zorganizowany przez rodziców.


WSPIERAMY KULTURĘ ONLINE

W dniach 7 – 11 grudnia w ramach projektu „Warszawa z klasą, klasa z Warszawą” klasy 4 – 8 obejrzały spektakl online "Chłopcy z Placu Broni" w wykonaniu Teatru Muzycznego Syrenka. Uczniowie przypomnieli sobie treść i przesłanie lektury obowiązkowej, a przy okazji miło spędzili czas z rodziną. Przed świętami zaprosiliśmy naszych uczniów do uczestnictwa w wirtualnych lekcjach w Muzeum Narodowym. Młodsi poznali historię prawdziwego świętego Mikołaja, a starsi odkrywali tajemnice Bożego Narodzenia, przypatrując się zabytkom z różnych epok oraz rozmawiając o genezie świąt i związanych z nimi zwyczajach.
Bardzo dziękujemy pani dyrektor za zorganizowanie tych wydarzeń.

 


OZDOBY ŚWIĄTECZNE

W grudniu świetlica zorganizowała dla klas 0 – 3 konkurs plastyczny „Ozdoba bożonarodzeniowa". Jego celem było kultywowanie zwyczajów typowych dla Bożego Narodzenia, pobudzanie inwencji twórczej i rozwijanie wyobraźni dzieci. Oceniano oryginalność i pomysłowość, samodzielność wykonania oraz zgodność z tradycją. Oto nazwiska zwycięzców:

kl.0 - Kinga Ziółkowska i Ola Śledziewska
kl.1 - Małgosia Sikorska i Adam Orzechowski
kl.2 - Janka Kantorska i Leon Wnuk
kl.3 - Magda Kaczorek i Jakub Sanetas

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom a zwycięzcy dodatkowo drobne nagrody rzeczowe. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy pięknych prac!
Nagrodzone prace
Prace konkursowe


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ

W listopadzie został ogłoszony konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim. Otrzymaliśmy od naszych uczniów własnoręcznie wykonane prace. Wszystkie bardzo nam się podobały, jednak cztery z nich okazały się wyjątkowe. Na podium znaleźli się: klasy 1-3:
Leon Wnuk kl. 2a – I miejsce
Dominik Janus kl. 2a – II miejsce
Klasy 4-8:
Kacper Słonski kl. 6a - I miejsce
Jakub Byliński kl. 4b – II miejsce
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie i zaangażowanie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do szkoły po odbiór drobnych upominków.

Joanna Mikitiuk


Akcja „Ferie z książką”

Drodzy Uczniowie!
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, a po nim dwutygodniowe ferie. Będziecie mieli bardzo dużo wolnego czasu. W związku z tym proponujemy Wam udział w akcji „Ferie z książką”, czyli wiele ciekawych spotkań z bohaterami książek, przeżycie niesamowitych przygód i podróży. Pomimo trudności związanych z epidemią koronawirusa, jest wiele możliwości dotarcia do interesującej literatury:

• Przyjdźcie do naszej szkolnej biblioteki i wypożyczcie sobie dużo ciekawych książek na ferie lub po złożeniu zamówienia drogą elektroniczną, odbierzecie je na portierni.
• Swoje zbiory udostępnia czytelnikom Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek. https://www.multibiblioteka.waw.pl/ - pod tym adresem znajdziecie informacje o otwartych placówkach, godzinach ich pracy oraz zasadach wypożyczania książek.
• Biblioteka Online na Targówku - https://www.multibiblioteka.waw.pl/biblioteka-online/ - ma bogatą (i całodobową!) ofertę dla swoich czytelników: Czytankowo, teatrzyk Kamishibai, spotkania w bibliotece, recenzje nowości wydawniczych, łamigłówki, opowieści o Targówku, bajki na lajki, warsztaty pacynkowe – wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
• EMPIK przygotował dla uczniów szkół, które brały udział w konkursie „1000 powodów, by czytać” darmowy dostęp do lektur w aplikacji Empik Go. Szczegółowe informacje zostały przesłane do Waszych rodziców , opiekunów i nauczycieli przez dziennik elektroniczny.
• Proponujemy Wam również korzystanie z darmowych zasobów internetowych.
Link do źródeł internetowych

Życzymy Wam udanych ferii z ciekawą książką.

Joanna Mazińska
Anna Jaroszewska


Idą święta...

Okres Bożego Narodzenia to magiczny czas. Tradycję i atmosferę przeżytych świąt dzieci zapamiętują na całe życie i w przyszłości będą kultywować je w swoich domach. Dlatego tak ważne jest, aby przekazać najmłodszym istotę świąt. Uczniowie klasy 1a stworzyli zeszyt dobrych uczynków, gdzie przez tydzień notowali swoją pomoc i dobre słowo ofiarowane najbliższym. Kolejnym punktem było stworzenie pierników z masy plastycznej, które mogą posłużyć jako ozdoba choinkowa lub upominek. Mamy nadzieję, że podjęte działania to tylko przedsmak niezwykłych rodzinnych przygotowań do świąt. Życzymy wszystkim wielu ciekawych pomysłów i radości ze spędzania czasu z najbliższymi.


Warsztaty bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, dlatego 10 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w warsztatach artystycznych i wykonały stroik bożonarodzeniowy. Była to wspaniała, kreatywna zabawa a także chwila relaksu. Żeby efekt był zadowalający, mali artyści musieli wykazać się zmysłem estetycznym oraz bogatą wyobraźnią. Na nasze oko spisali się doskonale, a w sali cały dzień pachniało lasem i świętami!


Nasz sukces w konkursie varsavianistycznym

Nie tak dawno prezentowaliśmy na naszej stronie prace uczennic z Koła Edukacji Regionalnej wykonane z okazji 40-lecia wpisania Starego Miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zostały one przesłane do PTTK Oddział „Mazowsze” - organizatora międzyszkolnego konkursu. Mamy przyjemność ogłosić, że Kinga Pudełko , uczennica kl. 6b zajęła w tym konkursie pierwsze miejsce, a Zofia Nawrocka, uczennica kl. 6a zdobyła wyróżnienie. Podobnie jak nasza szkoła, która jako jedna z siedmiu, na dwadzieścia biorących udział, otrzymała CERTTYFIKAT UCZESTNICTWA W PROJEKCIE URODZINY STARÓWKI DLA POLSKI I ŚWIATA.
Wszyscy uczniowie (Tomek Niemiński, Julia Węgrowska, Piotr Olejniczak, Maja Łobodzin, Oliwia Borek, Amelia Jarosz, Blanka Romanowska, Bohdan Kovalenko oraz ww. zwyciężczynie konkursu )otrzymali specjalne dyplomy wraz z odznaką PTTK Szlakiem Zabytków Światowego Dziedzictwa UNESCO. Organizatorzy projektu i konkursu wystosowali także specjalne podziękowanie dla dyrektora Szkoły Podstawowej nr 378 pani Anny Perczyńskiej.
Serdecznie gratulujemy!

Bogumiła Stefańska


Mikołajki w klasie 4b

Klasa 4b kultywuje święta i tradycje ludowe, więc nie mogło się obyć bez mikołajek. Wcześniej podczas indywidualnych spotkań z wychowawczynią odbyło się losowanie, którego wynik utrzymywaliśmy w tajemnicy. Później zanieśliśmy prezenty do szkoły i jakimś cudem w niedzielę rano podczas spotkania mikołajkowego online z elfem prezenty pojawiły się w naszych domach. Może to sprawka klasowych Mikołajów, bo mamy ich dwóch. Tego nie wie nikt. Podczas spotkania poznaliśmy prawdziwą historię Mikołaja, który został świętym, przeprowadziliśmy z nim wywiad, a później były zabawy: łamańce językowe, zagadki, okrzyki elfów, świąteczne piosenki. Na trzy cztery rozpakowaliśmy prezenty. Było bardzo kolorowo i ciekawie. Musimy teraz być grzeczni i postarać się, żeby Mikołaj znów nas odwiedził w święta i oczywiście za rok już w naszej sali, w szkole.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

  3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. W naszej szkole przez cały tydzień organizowaliśmy zajęcia na temat niepełnosprawności. Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w lekcji poświęconej tolerancji. Na początku metodą burzy mózgów próbowały ustalić, czym właściwie jest tolerancja, następnie wysłuchały opowiadania i rozmawiały z nauczycielem, jak powinny zachować się w różnych sytuacjach z udziałem osób niepełnosprawnych. Najmłodsi uczniowie śpiewali też piosenkę pt. „Każdy jest inny" i stworzyli kodeks tolerancyjnego zerówkowicza. Uczniowie z klas 1-3 obejrzeli film edukacyjny o rodzajach niepełnosprawności oraz o pomaganiu osobom z niepełnosprawnościami w różnych sytuacjach. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę, której hasłem było słowo tolerancja. Klasy 2c i 3b wykonały prace plastyczne, a klasa 2a postanowiła spróbować swoich sił wokalnych. O niepełnosprawności rozmawiano też na godzinach z wychowawcą (w klasach 4 – 8 ) i etyce. Uczniowie zastanawiali się, skąd bierze się niechęć do niepełnosprawnych, uleganie stereotypom i brak zrozumienia dla ich potrzeb. Omawiali trudności, z jakimi borykają się na co dzień i zastanawiali się, jak można im pomóc.
  Niepełnosprawni są wśród nas! Nie wolno udawać, że się ich nie widzi, nie wolno uciekać! Często jedyne, czego potrzebują, to życzliwy uśmiech i przyjazny gest, a na to stać każdego z nas! Mamy nadzieję, że nasi uczniowie na co dzień będą pamiętać o tym, że KAŻDY JEST INNY - WSZYSCY SĄ RÓWNI, a JEDYNĄ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ W ŻYCIU JEST ZŁE NASTAWIENIE. Przedstawiamy kilka prac naszych najmłodszych uczniów oraz występy wokalne.
Zachęcamy też do obejrzenia filmiku Canadian Tire „Wheels” :60 https://youtu.be/pFuwUiHo-WI


ŻYCZENIA DLA WOLONTARIUSZY

Drodzy Wolontariusze, w tym roku obchodzimy XII Dzielnicowy Dzień Wolontariusza w sposób nietypowy bo zdalny. Wysłuchajcie zatem kilku miłych słów i życzeń znajdujących się w filmiku.


WIECZÓR ANDRZEJKOWY KLASY 4B

Klasa 4b spotkała się na pełnym wrażeń i emocji wirtualnym wieczorze andrzejkowym. Wróżka Jolanta przedstawiła historię andrzejek a także "pałeczką czyniąc zaklęcie" wywróżyła każdemu uczestnikowi spotkania, co go czeka w bliższej i dalszej przyszłości, jaki będzie wykonywał zawód a nawet jak będzie miał na imię wybranek czy wybranka losu .Niezwykłą kreatywność dzieci ujawniło wirtualne lanie wosku przez dziurkę od klucza - pomysłów na interpretację uzyskanych kształtów było co niemiara. Tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Dawniej andrzejki były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wieczór traktowano z ogromną powagą. Dziś odnosimy się do nich z przymrużeniem oka i mogą w nich uczestniczyć również dzieci. Dla uczniów i wychowawczyni klasy 4b była to wspaniała okazja do integracji i dobrej zabawy a jednocześnie sposób na przybliżenie tradycji i obrzędów ludowych.


Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami to święto obchodzone corocznie 3 grudnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku.
Nasza szkoła także włączyła się w tegoroczne obchody. W bieżącym tygodniu we wszystkich klasach zostały przeprowadzone godziny wychowawcze, poruszające temat niepełnosprawności. Uczniowie przypomnieli sobie kim jest osoba z niepełnosprawnością, poznali sławne osoby niepełnosprawne, porozmawiali na temat barier architektonicznych oraz sposobu ich likwidacji - jednym z ważniejszych zagadnień dzisiejszego święta.
W dniach 7-18 grudnia zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie plastycznym „Każdy inny – wszyscy równi”.


MULTITEST

21 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego Multitest. Rozwiązywali test wielokrotnego wyboru. Najlepiej z tym zadaniem poradził sobie uczeń kl.4a Grzegorz Arkita, który zajął w konkursie 3 miejsce, uzyskując tym samym tytuł laureata. Otrzymał również dyplom oraz nagrodę książkową. Wysokie miejsce w konkursie – wyróżnienie - zdobyła uczennica kl. 6b Zofia Nawrocka. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Joanna Mikitiuk


WARSZAWSKA SIEĆ SZKÓŁ WSPIERAJĄCYCH UZDOLNIONYCH

Certyfikaty WARS i SAWA oraz Honorowe Wyróżnienia Prezydenta m.st. Warszawy „Szkoła z pomysłem” są znakami jakości obecnymi w warszawskiej oświacie od jedenastu lat. Posiadające je szkoły podejmują ponadprogramowe działania na rzecz rozwoju pasji i zainteresowań uczniów. Pragniemy dołączyć do tej elitarnej grupy i wdrażać w życie niestandardowe pomysły sprzyjające rozwojowi naszych podopiecznych. Przed nami ogromne wyzwanie, utrudnione ze względu na zdalną edukację, ale zrobimy wszystko co w naszej mocy, by sprostać zadaniu.AKTYWNA TABLICA

Pragniemy poinformować, iż złożony przez nas wniosek został zaakceptowany. W ramach rządowego programu dotyczącego rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno – komunikacyjnych Aktywna Tablica otrzymamy wsparcie finansowe, które przeznaczymy na multimedialne pomoce dydaktyczne, m. in. tablice, projektory, głośniki i monitory.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony 2002 roku w celu upamiętnienia setnej rocznicy powstania tej maskotki. Obchodzony jest co roku 25 listopada.
Jedna z najpopularniejszych historii dotyczących początków pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych – Teodor Roosvelt wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Czytelnikiem gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.
W naszej bibliotece znajduje się wiele książek, których bohaterem jest miś, niekoniecznie pluszowy. Zapraszamy do ich wypożyczenia.


Konkurs Rzecznika Praw Dziecka w związku z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

„Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.” Słowa Janusza Korczaka nabierają szczególnego znaczenia 20 listopada, w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Deklaracji Praw Dziecka (20. 11. 1959 r.). Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, którego celem jest uświadamianie najmłodszym, że mają swoje prawa i powinni wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypominanie, że nie tylko muszą te prawa zawsze respektować, ale powinni także stać na ich straży i podejmować działania wzmacniające ich ochronę. Święto to ma również zachęcać do propagowania praw dzieci i edukacji na ten temat, aby głos najmłodszych był słyszalny każdego dnia. Nasi uczniowie przystąpili do konkursu ogłoszonego przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka na najciekawsze prace plastyczne o tematyce związanej z prawami dziecka.
Zapraszamy do odwiedzenia strony Pani Edyty Gierlich


Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach


LAPTOP DLA UCZNIA

Zdalne nauczanie wymusiło na uczniach konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu, aby mogli uczestniczyć w lekcjach. Nie wszystkie rodziny były przygotowane na taką sytuację, a szkoła nie dysponowała wystarczającą liczbą laptopów do wypożyczenia. W tej sytuacji przewodnicząca Rady Rodziców oraz pani dyrektor zaapelowały do rodziców o pomoc i udostępnienie niewykorzystanych, wymagających napraw komputerów, które po renowacji moglibyśmy przekazać potrzebującym dzieciom. Udało się! Dzięki hojności rodziców i wielkiemu zaangażowaniu Rady Rodziców, a zwłaszcza jej przewodniczącej, pani Magdaleny Dąbrowskiej wszyscy nasi uczniowie mają zapewniony odpowiedni sprzęt i mogą brać udział w lekcjach.
Serdecznie Państwu dziękujemy za zrozumienie, życzliwość i serce!


URODZINY STARÓWKI
ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszam wszystkich warszawiaków na czterdzieste urodziny wpisania mnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uroczystość z balem rozpocznie się na placu Zamkowym, gdy zegar na wieży wybije godzinę 18.00. Bal do białego rana odbędzie się w komnatach Zamku Królewskiego. W programie urodzinowej uroczystości wycieczka i odkrywanie tajemnic moich zabytków: Rynku, kolumny Zygmunta, Zamku Królewskiego, kamieniczek, pomnika Syrenki, archikatedry św. Jana i kościoła Jezuitów. Goście wysłuchają koncertu na moją cześć w wykonaniu najprzedniejszych, warszawskich muzyków. Najlepsi kucharze stolicy przyrządzą pyszne potrawy, a mistrzowie cukiernictwa olbrzymi tort z marcepanu. Uczta o godzinie 20.00 na Rynku.

Starówka

Taki tekst pojawił się w jednej z prac przygotowanych na konkurs PTTK. Biorący w nim udział uczniowie należą do szkolnego Koła Edukacji Regionalnej. Niestety pandemia pokrzyżowała nasze plany polegające na organizowaniu comiesięcznych wycieczek po Warszawie. Uczniowie, nie ustając jednak w pracy na varsavianistycznym polu, wzięli udział w konkursie PTTK z okazji Urodzin Starówki. Urodzin nietypowych, bo dotyczących wpisania obiektu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odbudowana w latach pięćdziesiątych XX w. z powojennych gruzów Starówka, została wpisana na tę zaszczytną listę w 1980r. Obecnie obchodzimy więc uroczystość 40-lecia. Z tej okazji PTTK ogłosił konkurs plastyczny. Uczniowie pod kierunkiem opiekuna koła, p. Bogumiły Stefańskiej przygotowali ciekawe prace. Jest wśród nich plakat, zaproszenie na uroczystości rocznicowe, a nawet miniprzewodnik dla zbłąkanego turysty. Autorkami najpiękniejszych prac są: Kinga Pudełko z kl. 6b, Alicja Puławska z kl. 6b, Amelia Jarosz z kl. 6b, Julia Węgrowska z kl. 6b, Olga Tymińska z kl. 6b, Zosia Nawrocka z kl. 6b oraz Maja Łobodzin z kl.7d. Oczekując na wyniki konkursu, zachęcamy do obejrzenia kilku prac.


EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania organizowaliśmy w domach. Na lekcjach wychowania fizycznego poprowadziliśmy wykłady na temat zdrowego odżywiania, proporcji żywieniowych na każdy dzień oraz składników w pokarmach. Dzieci miały za zadanie przyrządzić w domach zdrowy posiłek, angażując w tę akcję domowników. Jak widać, poczynania kulinarne naszych milusińskich i ich rodzin nie mają granic. Na stołach, obok zwykłych pysznych kanapeczek, pojawiły się potrawy z różnych stron świata. Aż ślinka cieknie… Brawa dla wszystkich, którzy włączyli się do tej akcji! Z opowieści wiemy, że przyniosła wiele radości i zabawy w kuchni. Zachęcamy do wprowadzenia Dnia Wspólnego Gotowania do rodzinnych kalendarzy.

Jolanta Koch, Małgorzata Koperska


Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do zabawy

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do odtwarzania obrazów z materiałów, które można znaleźć w domu. Uczniowie i rodzice SP 378, podejmijmy wyzwanie i włączmy się do zabawy!
Jak to zrobić?
1. Wejdź na Cyfrowe MNW i wybierz dzieło sztuki: cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/collections
2. Poszukaj w domu materiałów, które pomogą Ci odtworzyć wybrane dzieło.
3. Przybierz pozę i poproś współdomownika o zrobienie Ci zdjęcia.
4. Opublikuj zdjęcie na Facebooku lub Instagramie, oznaczając profil Muzeum Narodowego w Warszawie i opatrując je hasztagiem #niebawemwMNW.
5. Prześlij swoje zdjęcie na maila historia.sp378@wp.pl, zrobimy galerię pomysłów SP 378.

Najważniejsze, by w czasie nauczania zdalnego nie tracić poczucia humoru!
Poniżej przedstawiamy kilka fantastycznych realizacji.


SP 378, DO HYMNU!

Niepodległa do hymnu to ogólnopolska akcja, podczas której jak Polska długa i szeroka, w samo południe 11 listopada wykonywano „Mazurka Dąbrowskiego”. W domach naszych uczniów także zabrzmiał hymn Polski. Ani pochmurna aura, ani epidemia nie zniechęciły ich do okazania dumy z bycia Polakiem i miłości do ojczyzny.
Zapraszamy do odwiedzenia strony Pani Edyty Gierlich


IGNACJADA 2020

W dniach 2 – 6 listopada w naszej szkole po raz pierwszy zorganizowaliśmy Ignacjadę, czyli wielkie święto patrona Ignacego Jana Paderewskiego. Termin wdrożenia inicjatywy w życie nie był przypadkowy, 6 listopada obchodzimy bowiem urodziny I. J. Paderewskiego, a 11 listopada urodziny Polski - Narodowe Święto Niepodległości. W ramach Ignacjady przeprowadziliśmy zdalnie i na terenie szkoły lekcje o tematyce patriotycznej, zajęcia plastyczne i muzyczne. Powstały piękne prace literacko – plastyczne, plakaty niepodległościowe, kotyliony. Uczniowie poznawali także życie i twórczość naszego wielkiego patrona. Święto szkoły – „Ignacjada” – będzie miało charakter cykliczny, co roku postaramy się wymyślić ciekawe zadania, które zintegrują społeczność szkolną w duchu patriotyzmu i szacunku do postaci patrona szkoły.


BAJKOWA LOGOPEDIA

W dniach 3. 11 - 9. 11. 2020r. uczniowie klas młodszych oraz dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach logopedycznych związanych z Dniem Postaci z Bajek. Dzieci ćwiczyły buzię i języki, prawidłowe oddychanie, czytanie, spostrzegawczość oraz koordynację wzrokowo - ruchową z bohaterami ze świata bajek. Rozwiązywali zagadki, rozpoznawali bajkę po rekwizycie oraz wykonywali ćwiczenia językowe, takie jak opowiadanie historyjek obrazkowych czy układanie własnej krzyżówki. Była to dobra okazja do nauki poprzez zabawę i sprawiła uczniom mnóstwo radości.


JESIENNY PEJZAŻ

W październiku uczniowie klas 1 – 3 uczestniczyli w konkursie plastycznym „Jesienny pejzaż”, którego celem była wymiana doświadczeń artystycznych uczniów, a także rozwój ekspresji twórczej. Mali plastycy mieli za zadanie przelanie na papier ich artystycznej wizji polskiej złotej jesieni dowolną techniką. Ze wszystkich prac komisja wybrała trzy najlepsze: Natalii Mułyk z klasy 1a, Zofii Markowskiej z kl. 2b oraz Idy Jarocka z kl. 3a. Dodatkowo siedemnastu uczniów otrzymało wyróżnienia. Rozdanie dyplomów i nagród za udział w konkursie nastąpiło 6 listopada.
Jedno jest pewne – mury naszej szkoły skrywają nieposkromione talenty plastyczne.
Zapraszamy do obejrzenia prac!!!

Magdalena Kusio


Konkurs EMPIK

Drodzy Rodzice i Uczniowie SP 378!
Moja szkolna biblioteka bierze udział w konkursie empiku
Pomóżcie naszej szkole wygrać 1000 książek do biblioteki szkolnej!
Jak to zrobić?
1.Pobierz na telefon BEZPŁATNĄ mobilną aplikację Empik-u, załóż konto i zaloguj się
(www.empik.com/biblioteki)
2.Zagłosuj na szkołę powyżej 120 osób:
Szkoła Podstawowa nr 378 im. J. I. Paderewskiego w Warszawie
Każdego dnia możesz oddać jeden głos.
Poproś rodzinę, znajomych o wzięcie udziału w głosowaniu.
Głosowanie trwa od 2 XI do 2 XII 2020
Dziękuję w imieniu Rady Rodziców!
Magdalena Dąbrowska
Przewodnicząca RR SP 378


Lapbooki na lekcjach języka angielskiego

Uczniowie klasy 2a wraz z nauczycielem, p. Pauliną Korkuz, w ramach powtórzenia wiadomości na lekcji języka angielskiego przygotowali kolorowe lapbooki. Są to własnoręcznie wykonane „książki na kolanie”, w których umieszcza się wiadomości na dany temat. Książeczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, zdjęcia, ciekawostki. Drugoklasiści zostali zaznajomieni ze sposobem wykonania lapbooka i zgromadzili potrzebne materiały. Dzieci mocno zaangażowały się w pracę, dzięki czemu powstały bardzo ciekawe prace a jednocześnie w przyjemny i twórczy sposób utrwaliły wiadomości przed sprawdzianem.


CODE WEEK 2020

„Code Week” to wielkie święto programowania obchodzone w całej Europie. Drugi rok z rzędu do akcji włączyły się także młodsze klasy naszej szkoły. Z tej okazji 22 i 23 października odbyła się gra terenowa pt. „W poszukiwaniu robotycznego skarbu”. Podczas zabawy poszczególne grupy poruszały się po szkole i odczytywały zaszyfrowane przez roboty wiadomości. Każda klasa po przejściu trasy i wykonaniu zadań otrzymała unijny certyfikat uczestnictwa.

Małgorzata Rospond - Wasilewska


ARTETERAPIA W PRACY Z DZIEĆMI

Klasa 1a co tydzień uczestniczy w zajęciach arteterapii. Mimo że mowa tu o twórczości, wcale nie trzeba być uzdolnionym ani nawet posiadać konkretnych umiejętności. Działanie terapeutyczne ma sam proces twórczy. Dla osób poddających się arteterapii formy sztuki, takie jak: rysunek, malarstwo, muzyka czy taniec są jedynie bramą do świata wewnętrznego – świata uczuć i emocji. Zapraszamy do obejrzenia emocjonalnych wytworów wyobraźni naszych uczniów.


TYDZIEŃ DOBREGO SŁOWA

W dniach 19 - 23 października propagowaliśmy zasady kulturalnego zachowania się w sytuacjach dnia codziennego. Utrwalaliśmy dobre i miłe słowa, które są ważne w życiu i kontaktach z innymi ludźmi. Podkreślaliśmy szacunek dla języka polskiego, rozwijaliśmy komunikację i wrażliwość uczniów. Podczas godzin wychowawczych tworzyliśmy plakaty z dobrymi słowami. Na ścianach korytarzy pojawiło się wiele pozytywnych cytatów, energetycznych plakatów i zrywek. Przesyłaliśmy naszym kolegom i nauczycielom listy z miłymi słowami. Uwieńczeniem akcji był wesoły piątek pod hasłem: „Aby było Ci wesoło, podaruj komuś dobre słowo i ubierz się na kolorowo". Mamy nadzieję, że ta akcja uświadomiła nam wszystkim, jak wielką moc mają słowa: potrafią dodawać skrzydeł i podnosić na duchu, ale mogą też ranić. Raz wypowiedziane, nie zostaną zatrzymane. Obyśmy zarówno w szkole, jaki poza nią zawsze o tym pamiętali!


WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU
„1000 POWODÓW, BY CZYTAĆ”

W tym miesiącu w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny „1000 powodów, by czytać”. Jego uczestnicy mieli za zadanie zilustrować hasło konkursowe, wykorzystując technikę kolażu. Spośród przekazanych przez uczniów prac wyłonione zostały trzy: Kingi Lewosińskiej z kl.7a, Natalii Utek z kl. 7a i Joanny Zielińskiej z kl. 7c.
Praca Kingi Lewosińskiej będzie reprezentowała naszą szkołę w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Empik „1000 powodów, by czytać”. Gratulujemy!


Góra Grosza startuje!

Przyłączcie się i razem usypmy 21. wielką Górę Grosza. Potrzebujemy Was, by pomagać dzieciom, które są w trudnej sytuacji i nie mieszkają z rodzicami. Dla nich zbierajmy Górę Grosza ! Przekazane monety to realna pomoc dla bardzo wielu dzieci. Dla niektórych to wsparcie materialne, dla tych z zaległościami w nauce - korepetycje, dla innych - możliwość rozwijania talentu lub też dofinansowanie wychowanków na progu samodzielności. Wszystkie informacje o Górze Grosza i o działalności Towarzystwa Nasz Dom znajdziecie na stronie internetowej www.towarzystwonaszdom.pl i na facebook.com/towarzystwonaszdom.


ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY CZĘŚCIĄ WIELKIEJ SZKOLNEJ RODZINY

16 października w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na starszaka. Bohaterowie akademii wkroczyli na forum tanecznym krokiem staropolskiego poloneza. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Program artystyczny obejrzało szacowne grono przybyłych na uroczystość rodziców, dyrektor szkoły pani Anna Perczyńska, wicedyrektor pani Mirosława Tymoniuk oraz pani Agnieszka Masłowska reprezentująca Radę Rodziców. Starszaki uroczyście poprosiły o dokonanie aktu pasowania:

„Niech nas pani dyrektor wreszcie uczyni
starszakami szczęśliwymi.
Niech weźmie zaczarowany ołówek,
tylko niech nie pozbija nam główek,
bo główka potrzebna jest do nauki, 
żeby nie było w niej żadnej luki.”

Pani dyrektor, dotykając ramienia każdego dziecka dużym ołówkiem, wypowiadała słowa: „Pasuję cię na starszaka”. Z okazji tej uroczystości wychowawcy oddziału przedszkolnego panie: Marta Miękus-Wójcik i Edyta Chwedoruk – Włostowska wręczyły dzieciom medale, dyplomy oraz ufundowane przed Radę Rodziców książki. Wszystkie starszaki były bardzo skupione i wzruszone. Wspaniale prezentowały się w strojach galowych oraz uczniowskich biretach. Wzorowo zdały swój pierwszy egzamin. Po pasowaniu dzieci udały się do swojej sali na poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz wzięły udział w specjalnie dla nich zorganizowanych zabawach. Cała impreza wypadła wspaniale. Na długo pozostanie w pamięci dzieci i gości uroczystości.


KONKURS EMPIKU „1000 POWODÓW, BY CZYTAĆ”– ZAGŁOSUJ
I POMÓŻ WYGRAĆ NASZEJ SZKOLE 1000 KSIĄŻEK!

Zachęcamy do oddania głosu na naszą szkołę w konkursie Empiku „1000 powodów, by czytać”. Prosimy, o zapoznanie się z grafikami i o codzienne głosowanie na naszą szkołę od 28 października do 30 listopada.


NOWY HYMN SZKOŁY


Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak ważne dla narodu są jego symbole: flaga, godło, hymn. Podobne znaczenie dla społeczności szkolnej ma sztandar, który towarzyszy ważnym uroczystościom, na który składamy przysięgi, oddajemy cześć oraz hymn – uroczysta pieśń przewodnia całej społeczności, oddająca jej charakter, sławiąca wartości i postawy. Do tej pory wykonywaliśmy „Dezyderatę” – hymn gimnazjum mieszczącego się w naszym budynku w latach 1999 – 2019. Potrzebujemy nowej pieśni wyrażającej nasz stosunek do nauki, ojczyzny, patrona; pieśni dodającej skrzydeł i podnoszącej na duchu; pieśni, z którą utożsamiać się będą i z dumą wykonywać kolejne pokolenia uczniów SP 378. Muzykę do naszego nowego hymnu skomponował Ignacy Jan Paderewski – to Polonez H-dur op. 9 (plik mp3 z linią melodyczną do pobrania w załączniku). Kto zapisze się w historii jako autor słów? Tego jeszcze nie wiemy, ale każdy ma szansę. Zwracamy się do Państwa z propozycją napisania tekstu hymnu. Na Państwa utwory (zwrotka i refren) oraz nagrania czekamy do 9 listopada br. Prosimy o składanie ich do sekretariatu szkoły w zamkniętych i opisanych kopertach. Z nadesłanych propozycji wybierzemy tę jedyną, wyjątkową, najpiękniejszą. Rodzice, uczniowie, nauczyciele, do piór!


PANI IWONA SZYSZKOWSKA - ARTIFEX DOCENDI 2020

„Artifex docendi” to konkurs o zasięgu dzielnicowym, którego celem jest wyłonienie i promowanie wyjątkowych nauczycieli – twórczych, kreatywnych, zaangażowanych i cieszących się zaufaniem uczniów. Z dumą informujemy, iż w tym roku do zacnego grona Mistrzów Nauczania dołączyła Pani Iwona Szyszkowska – nauczycielka języka polskiego. Kapituła konkursu doceniła między innymi jej ogromną wiedzę, osiągnięcia pedagogiczne, kulturę osobistą i oddanie szkole. My kochamy Panią Iwonkę także za to, jakim jest wspaniałym człowiekiem: pracowitym, otwartym na potrzeby innych, ciepłym i niezwykle skromnym. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


XX Dzień Papieski „Jan Paweł II – Totus Tuus”

Jak co roku z okazji rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża obchodziliśmy Dzień Papieski. Tegoroczne hasło „Totus Tuus” jest blisko związane z Janem Pawłem II. Karol Wojtyła, będąc jeszcze księdzem, wybrał je na swoje biskupie zawołanie. Towarzyszyło mu ono również przez cały pontyfikat. „Totus Tuus” oznacza „Cały Twój” i odnosi się do zawierzenia Bogu przez Maryję. Jan Paweł II umieścił je w swoich herbach, najpierw biskupim i kardynalskim, a później w papieskim. Nie było homilii, w której papież nie odwołałby się do Maryi ani pielgrzymki, podczas której nie odwiedziłby sanktuarium maryjnego. Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody XX Dnia Papieskiego. Podczas lekcji religii pogłębiali swoją wiedzę na temat Papieża Polaka oraz znaczenia Maryi w jego życiu oraz dla każdego z nas. Najmłodsi – uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy 1a - wykonali kwiaty dla Jana Pawła, a później przyozdobili nimi plakat. Klasa 2a i 2b wyklejała herby papieskie. Uczniowie klasy 4a i 4b, odwołując się do biblijnego fragmentu o weselu w Kanie Galilejskiej, wykonali komiksy o Maryi. Klasy: 5a, 5b, 6a oraz 8a rysowały obrazy Matki Bożej inspirowane znanymi wizerunkami z polskich sanktuariów maryjnych. Uczennice z klasy 7b przygotowały prezentację na temat wydarzeń z życia Jana Pawła II związanych z Maryją, a klasa 7a stworzyła wielką krzyżówkę na temat sanktuariów maryjnych na terenie naszego kraju. Uczniowie klasy 7a i 7d wykonali plakat symbolizujący zawierzenie całego narodu polskiego Matce Bożej przez Jana Pawła II.


Dzień Komisji Edukacji Narodowej

Jest taki jeden dzień w roku, kiedy uświadamiamy sobie, że jednak szkoła jest dla nas ważna, jest potrzebna i w gruncie rzeczy dobra! Dzieci przygotowują niespodzianki, zewsząd płyną życzenia dla nauczycieli, a oni sami stają się weselsi, szczęśliwsi, choć przez chwilę… Uczniowie przygotowali dla swych wychowawców piękne plakaty, złożyli życzenia, nawet zaśpiewali piosenkę. Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za miłe słowa, pamięć i życzliwość. Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej życzymy wszystkim pracownikom SP 378 oraz całej społeczności szkolnej dużo zdrowia oraz dobrej energii, entuzjazmu i wytrwałości w codziennych zmaganiach.


Klasa 4b na spotkaniu z alpakami

7 października klasa 4b z wychowawcą udała się na wycieczkę integracyjno-edukacyjną do Popielżyna Dolnego na warsztaty „Spotkanie z alpakami - alpaki dzieciom”. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, skąd pochodzą alpaki, z jakiej rodziny się wywodzą, co jedzą, jakie gatunki alpak wyróżniamy itp. Korzystając z okazji, spacerowali po pobliskim lesie, przytulali te niezwykłe zwierzęta (ależ one mają mięciutką sierść ), karmili i zobaczyli, jak żyją. Dodatkową atrakcją było wspólne pieczenie kiełbasek, zabawy na świeżym powietrzu i śpiewanki w autokarze. Czy wiecie, że alpaki mają bardzo łagodny charakter, przez co sprawdzają się w pracy z dziećmi z ADHD i porażeniem mózgowym? Na dodatek walczą z drapieżnikami, dlatego w Europie chronią stada owiec. Wycieczka sprawiła czwartoklasistom ogromną frajdę i dostarczyła dużej porcji wiedzy. Pani Kasia na koniec pobytu przygotowała dla nas alpakowe niespodzianki i dyplomy za udział w warsztatach. Gorąco polecamy taką wycieczkę zarówno młodszym, jak i starszym uczniom, naprawdę warto.

Jolanta Koch

DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

2 października 2020 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie na lekcjach matematyki przypominali sobie tabliczkę mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Starsze klasy układały domino matematyczne dotyczące znajomości tabliczki mnożenia , aby uzyskać figury geometryczne. Klasy młodsze brały udział w konkursach na mistrza tabliczki mnożenia – uczniowie w kolejnych rundach wykazywali się znajomością mnożenia i dzielenia coraz większych liczb. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że znajomość tabliczki mnożenia to podstawa. Ta wiedza przydaje się przez całe życie, dlatego trzeba ją utrwalać wszelkimi sposobami. Gratulujemy klasowym mistrzom, a wszystkim, którym się nie powiodło w tym roku, życzymy sukcesu w kolejnych matematycznych potyczkach!

Nauczyciele matematyki


Pizza dobra na wszystko

W czasie panującej pandemii staramy się nie wychodzić poza teren szkoły, aby uniknąć dodatkowego zagrożenia. Wypady do pizzerii są jednym z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu i integrowania uczniów. Wspólny posiłek daje wiele radości. Skoro nie mogli wyjść, pizza przyjechała do nich! Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej rodzice klasy 5a przygotowali niespodziankę uczniom. Bardzo dziękujemy! Było pysznie i wesoło!


Uroczystość przejścia klas czwartych na starsze skrzydło

W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy zorganizowaliśmy uroczystość przejścia klas czwartych na starsze skrzydło. Wychowawczynie z klasy trzeciej pani Dorota Rycak i pani Małgorzata Hanc przeprowadziły dzieci symbolicznym tunelem mądrości na starsze skrzydło. Czwartoklasiści zdali test sprawdzający wiedzę ogólną i otrzymali od pani dyrektor Anny Perczyńskiej pamiątkowe dyplomy. Wychowawczynie pani Joanna Mikitiuk i pani Jolanta Koch z dumą przyjęły dzienniki lekcyjne i wręczyły swoim nowym podopiecznym drobne upominki. Uroczystość zakończyła się wspólnym powitalnym zdjęciem. Życzymy uczniom klas czwartych zapału do nauki i wielu sukcesów.


ZEBRANE - DOSTARCZONE

Zbiórka Szkolnego Koła Wolontariatu dobiegła końca. Chcielibyśmy w imieniu szkoły a także podopiecznych Placówki Opiekuńczo -Wychowawczej w Czernicach Borowych bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel i wsparli zbiórkę środków czystości i artykułów higienicznych. Wszystkie płyny, proszki do prania, szampony, pasty, dezodoranty, artykuły papiernicze i inne zostały osobiście przekazane placówce przez koordynatora akcji panią Dominikę Kropiewnicką. Dziękujemy za dary, zaangażowanie i wielkie serce!


NARODOWY DZIEŃ SPORTU W KLASACH 1-3

Z okazji Narodowego Dnia Sportu w klasach 1-3 odbyły się turnieje sportowe. Klasy pierwsze i drugie rywalizowały w wyścigach rzędów, zaś klasy trzecie walczyły, grając w zbijaka.
Emocji było co niemiara, dzieci bardzo zaangażowały się w jak najlepsze wykonanie swoich zadań ruchowych, dlatego też ogłosiliśmy wszystkich wygranymi tych zawodów, bo najważniejsza jest chęć i aktywność fizyczna. Drużyny, które zdobyły największą liczbę punktów, otrzymały puchary z rąk pani dyrektor Anny Perczyńskiej. Do swoich klas trofea zaniosły klasy: 1a, 2a i 3c.
Gratulujemy serdecznie wszystkim dzieciom i wychowawcom, dziękujemy za doping oraz zaangażowanie podczas sportowej rywalizacji naszych milusińskich.

Jolanta Koch, Małgorzata Koperska


LEKCJA ZDROWEGO GOTOWANIA

Klasa 1a pojechała 2 października na warsztaty kulinarne pt.: „Lekcja zdrowia”. Odbyły się one w Szkole Gotowania dla Dzieci „Little Chef”. Poza zdobyciem fachowej wiedzy mogliśmy wspólnymi siłami przygotować posiłek. Nikt się nie spodziewał, iż pasta kanapkowa z cieciorki z suszonymi pomidorami może być taka pyszna. Kolejka po dokładkę nie malała, zostawiliśmy jednak trochę miejsca na zielony koktajl szpinakowy. Na pamiątkę otrzymaliśmy fartuchy, dyplomy oraz przepisy, z których na pewno skorzystamy.


UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA KLAS PIERWSZYCH

29 września w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Tego dnia uczniowie świętowali od rana. Musieli m. in. rozwiązać zagadki i wykonać różne zadania. Podczas uroczystości dali świadectwo, że są gotowi złożyć uroczyste ślubowanie i stać się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. Dzień był dla naszych najmłodszych uczniów pełen wrażeń, pozytywnych emocji i niespodzianek. Przed nimi osiem lat nauki w szkole podstawowej i z pewnością wielokrotnie będziemy podziwiać ich umiejętności i talenty. Życzymy pierwszakom jak najwięcej sukcesów, satysfakcji ze zdobywania wiedzy oraz wielu wspaniałych przygód w gronie szkolnych przyjaciół. Bardzo dziękujemy panu Wojciechowi Kruczkowi za przygotowanie oprawy muzycznej oraz wspaniały akompaniament na pianinie. Szczególne podziękowania składamy także panu Piotrowi Kocjanowi za pomoc w przygotowaniach i organizacji wydarzenia.


Warsztaty ogrodnicze "Świeczniki z dyni"

28 września klasy 1 - 3 brały udział w warsztatach ogrodniczych. Uczniowie mogli samodzielnie i według własnego pomysłu skomponować świecznik z naturalnych produktów. Świecznik nie byle jaki, bo w dyni. Warsztaty były przede wszystkim pomysłem na urozmaicenie zajęć, dobrą zabawę i miłe spędzenie czasu, ale miały także wartość edukacyjną – dzieci poznały nazwy i właściwości roślin, których używały do stworzenia kompozycji.


Wiemy, co jemy

Klasa 3a rozpoczęła cykl warsztatów pt. "Wiem, co jem" prowadzonych przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Dzieci z uwagą wysłuchały wykładu specjalistów ds. żywienia pani Justyny Mrozińskiej i pana Grzegorza Kunikowskiego. Spotkanie dotyczyło zdrowego stylu życia oraz piramidy żywieniowej. Inne ważne tematy związane z prawidłowym odżywianiem poruszane będą na kolejnych zajęciach.


Dzień Szpilek w 378

Na co dzień większość pań pracujących w naszej szkole stawia na wygodę, komponując strój. Wymaga tego specyfika pracy: są w ciągłym ruchu, przemieszczają się z klasy do klasy, bawią się z dziećmi. Wygodne buty to podstawa. Jednak 25 września, w Dniu Szpilek, niemal wszystkie włączyły się do akcji zorganizowanej przez Moliera 2 i przywdziały eleganckie pantofelki. Podjęły wyzwanie, aby wesprzeć dzieci chorujące na nowotwory. Nie ukrywamy, że przy okazji doskonale się bawiły, o czym świadczą zdjęcia. Dobrze jest czasem popatrzeć na świat z przymrużeniem oka, prawda?


Tworzymy leporello

Podsumowaniem ostatnich tematów przyrodniczych w klasie 3c, a zarazem ciekawą formą lekcji techniki było wykonanie przez uczniów leporello, czyli małej książeczki o harmonijkowym układzie.
Prace zawierały wiele informacji na temat lasu i zmian zachodzących jesienią w przyrodzie, a wzbogacone zostały o ciekawe dekoracje i rysunki dzieci. Uzupełnianie kolejnych stron było jak „odkrywanie nowych tajemnic”. Podczas pracy dzieci wykazały się kreatywnością, a przy okazji powtórzyły materiał i sprawdziły zdobytą wiedzę.

Małgorzata Rospond - Wasilewska


POMÓŻMY!

Trzy dziewczynki i piętnastu chłopców z Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej „Nasze Dzieci" w Czernicach Borowych koło Przasnysza czeka na naszą pomoc i wsparcie. Potrzebują rzeczy codziennego użytku, przede wszystkim: proszków do prania, płynów do płukania, żeli pod prysznic damskich i męskich, szamponów, dezodorantów, płynów do mycia: wc, podłóg, naczyń, szyb; past i szczoteczek do zębów a także artykułów szkolnych i plastycznych.
Więcej o tych wyjątkowych dzieciach można dowiedzieć się ze stron www.fipiow.pl oraz FB https://www.facebook.com/placowka.naszedzieci Zbiórka trwać będzie od poniedziałku 28.09.2020 r. do poniedziałku 05.10.2020 r.
Prosimy o wkładanie rzeczy do kartonów umieszczonych przy obu wejściach do szkoły.


Nauka z lapbooka

A kto powiedział, że zajęcia języka polskiego mają być szablonowe? Przekonali się o tym uczniowie klasy 2d, którzy własnoręcznie tworzyli lapbooki przy omawianiu lektury „Brzydkie kaczątko". Tak zwane książki na kolano zawierały wiele ciekawych informacji nie tylko o tytułowym bohaterze. Lapbooki z mnóstwem sekretów to nauka przez zabawę i frajda dla dzieci.

Beata Pędzierska


Inauguracja działalności Koła Edukacji Regionalnej

Rozpoczęliśmy działalność szkolnego koła zainteresowań, którego członkowie będą zwiedzać Warszawę. Poprzez poznanie historii miasta przybliżymy sobie także dzieje narodu i państwa. Inauguracja pracy Koła Edukacji Regionalnej miała miejsce 12 września. W sobotni poranek rozpoczęliśmy wraz PTTK realizację projektu Urodziny Starówki. Pierwsza nasza wyprawa na Stare Miasto miała na celu poznanie początków grodu Warsa i Sawy. Penetrowaliśmy uliczki Starówki, szukając też inspiracji dla naszych przyszłych działań w ramach projektu. O ile tę wycieczkę poprowadziła nauczycielka naszej szkoły, opiekun koła, o tyle kolejną, 19 września odbyliśmy z przewodnikiem PTTK. Pokłosie wypraw możecie zobaczyć w galerii zdjęć. Wypada jeszcze wspomnieć, kto został członkiem Koła Edukacji Regionalnej, wpisując się w długą i piękną tradycję jego działalności w naszej szkole. Z klasy 6b na sobotnie wypady po wiedzę o stolicy wyruszają: Ala Puławska, Julia Węgrowska, Kinga Pudełko, Blanka Romanowska, Tomek Niemiński, Amelia Jarosz i Zosia Nawrocka; z kl. 7d - Oliwia Borek i Maja Łobodzin; z klasy 7c - Piotrek Olejniczak i Bohdan Kovalenko. Życzcie nam zdrowia i miłych wrażeń podczas sobotnich wycieczek.

Bogumiła Stefańska


Wojciech Kruczek w SP 378

Wojciech Kruczek ukończył w 2019 roku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Obecnie jest studentem drugiego roku studiów magisterskich w specjalności kameralistyka fortepianowa w klasie prof. Katarzyny Jankowskiej- Borzykowskiej. Laureat wielu nagród i wyróżnień na konkursach o zasięgu krajowym i międzynarodowym, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Pamięci Very Lotar-Szewczenko w Jekaterynburgu, Rosja (2016), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Alion Baltic w Tallinnie, Estonia (2016), Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Augustina Aponte na Teneryfie (2020). Miał przyjemność występować w różnych salach koncertowych oraz miejscach takich jak m.in.: Łazienki Królewskie, Pałac Szustra, Galeria Porczyńskich, Akademia Sztuk Pięknych, Zamek Królewski, Muzeum Fryderyka Chopina, Lotnisko Chopina w Warszawie; Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Prowadzi czynną działalność pianistyczną, często i chętnie koncertując zarówno podczas dedykowanych występów, jak również w ramach festiwalów na terenie kraju i za granicą. Bardzo ceni również występy w zespołach kameralnych. Posiada szeroki repertuar, w którym szczególne miejsce zajmują jego ulubieni kompozytorzy: Fryderyk Chopin, Ludwig van Beethoven. W 2018 roku otrzymał stypendium Banku Societe Generale na realizację projektu płyty Cameral Stories, pomysłodawcą którego był Łukasz Brzezina, z którym wystąpił w duecie fortepian-akordeon. Za wybitne wyniki w nauce 4-krotnie otrzymał stypendium rektora UMFC dla najlepszych studentów. Jest również stypendystą Prezydenta Miasta Legionowo. Od 1 września 2020 r. pan Wojciech dołączył do grona pedagogicznego naszej szkoły i uczy dzieci muzyki. Od razu podbił serca zarówno uczniów, jak i pracowników szkoły. Jesteśmy dumni, że możemy z Panem współpracować. Życzymy wielu sukcesów i satysfakcji z pracy pedagogicznej! Zachęcamy Państwa do wysłuchania fragmentu koncertu zarejestrowanego w Muzeum Fryderyka Chopina na fortepianie historycznym z 1846 roku.


POCZĄTEK SZKOLNEJ PRZYGODY

Minęły trzy pierwsze tygodnie w szkole. Pojawiła się długo wyczekiwana możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności oraz nawiązywania nowych kontaktów. Teraz każda sprawa to przygoda, każde zadanie to zabawa. Wielka ciekawość świata i apetyt na zabawę sprawiają, że nauka jest przyjemna. Uczymy się ciągle i wszędzie, przy każdej okazji. Na naszych lekcjach poznaliśmy min. kodeks klasowy, regulamin szkoły, zasady ruchu drogowego, pakowaliśmy szkolny tornister, malowaliśmy krajobrazy i własne portrety oraz rozpoczęliśmy przygodę z origami płaskim. Codziennie ćwiczymy analizę słuchową i śpiewamy piosenki, a poznawanie liter i cyfr jest tylko dopełnieniem naszych wszechstronnych zainteresowań. Lubimy szkołę i chcemy więcej!!!

Małgorzata Hanc i uczniowie klasy 1c

Z NOWYM ROKIEM – NOWYM KROKIEM

Zachowując najwyższą ostrożność i przestrzegając wytycznych na temat zachowania w czasie panującej pandemii, powitaliśmy dziś naszych uczniów. Po miesiącach izolacji znów mogli spotkać się z koleżankami, kolegami i wychowawcami. I chociaż inne, mniej uroczyste, to rozpoczęcie było wyjątkowo radosne. Tak bardzo przecież potrzebujemy kontaktu z rówieśnikami, nawiązywania więzi społecznych, trybu nauki, do którego od lat przywykliśmy – w szkole, w sali, z klasą.
Z dniem dzisiejszym nastąpiła także zmiana w zespole kierowniczym szkoły. Pożegnaliśmy pełniącą funkcję dyrektora przez ostatnie 21 lat panią Emilię Walczak oraz wicedyrektor panią Monikę Chacińską. Nowym dyrektorem została pani Anna Perczyńska, a wspierać ją będą wicedyrektorzy pani Marlena Bobińska i pani Mirosława Tymoniuk.
Życzmy całej społeczności szkolnej, abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się sobą i stacjonarną nauką. Niech ten rok, mimo trudności, obfituje w ciekawe wydarzenia i pozwoli nam osiągnąć sukces i spełniać marzenia.
Na dobry początek „Oda do radości” w wykonaniu Oskara Strzembickiego oraz wierszyk przygotowany przez klasę 2d, zapraszamy do obejrzenia.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
w Szkole Podstawowej nr 378
Świetlica

Szanowni Państwo,
Informujemy, iż na stronie internetowej szkoły w zakładce „świetlica” znajdują się materiały do pobrania: „Karta zapisu ucznia do świetlicy na rok szkolny 2020/2021” oraz „Upoważnienia do odbioru dzieci”. Pobrane i wypełnione dokumenty należy odesłać na adres email szkoły najpóźniej do dnia 31 sierpnia (poniedziałek).
Bardzo prosimy o informacje zwrotną czy w dniu 1 września Państwa dziecko będzie korzystało ze świetlicy szkolnej.


Wyprawka ucznia klasy I

Wyprawka ucznia klasy I


List Pani Dyrektor

Drodzy Uczniowie!
  Dziękujemy Wam za ten niezwykły rok, w którym ważne okazały się samodzielność, wytrwałość i zdolność opanowania nowych umiejętności. Pokazaliście, że potraficie stawić czoła wyzwaniom i mimo trudności wykazaliście się kreatywnością i sumiennością. Pozwólcie teraz odpocząć swoim komputerom, wyzwólcie w sobie pasję, odpoczywajcie, ciesząc się każdą chwilą! Wszyscy na to zasłużyliśmy!
  Życzymy Wam wspaniałych, bezpiecznych wakacji, pełnych słońca i beztroskiej zabawy! Do zobaczenia we wrześniu!

Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy SP 378


FILMOWE ZAKOŃCZENIE ROKU

Tegoroczne zakończenie roku szkolnego było inne niż wszystkie ubiegłe. Zamiast uroczystych akademii wszyscy przenieśliśmy się w świat wirtualny. Uczniowie kl. 3b nagrali krótki film pt.: „Wakacje, jakich jeszcze nie było”. Zapraszamy do wspólnego oglądania. Jednocześnie pragnę złożyć serdeczne podziękowania dla p. Karoliny Wizińskiej za pomoc w utworzeniu tej wirtualnej wędrówki po świecie. Życzę wszystkim wspaniałych, zdrowych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!

Małgorzata Hanc


Terminy i formy odbioru świadectw w SP 378


Daj drugie życie swojej lekturze!

W tym roku szkolnym w naszej bibliotece odbyła się druga edycja akcji zorganizowanej przez Radę Rodziców Daj drugie życie swojej lekturze! Uczniowie, rodzice i nauczyciele podarowali bibliotece wiele lektur oraz innych ciekawych książek. Każdy darczyńca składał podpis na specjalnie przygotowanej karcie pamiątkowej oraz mógł wybrać sobie niespodziankę. Podarowane książki są systematycznie opracowywane i włączane do księgozbioru naszej biblioteki, który dzięki nim znaczne się wzbogacił. Dziękujemy!


TYDZIEŃ DORADZTWA ZAWODOWEGO

W dniach 1 – 5 czerwca 2020 r. w naszej szkole odbył się „Zdalny Tydzień Doradztwa Zawodowego”. Uczniowie otrzymywali od szkolnego doradcy informacje dotyczące zawodów oraz zabawy rozwijające wiedzę przydatną przy podejmowaniu wyborów edukacyjnych i zawodowych.
Przez pięć dni zdalnej zabawy uczniowie poznawali zawody ginące z powodu rozwoju cywilizacji i zmiany trybu życia (cyrulik, druciarz, sitarz, powroźnik, lud¬wis¬arz, klikon, kołodziej czy rymarz), zawody medyczne (lekarz, stomatolog, pielęgniarka i położna, farmaceuta , asystentka stomatologiczna; technik dentystyczny, technik elektroradiolog, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda) oraz profesje, o istnieniu których być może nie mieli pojęcia (tester chipsów, tester gumy balonowej, trendsetter, tester gier czy fundraiser). Ósmoklasiści otrzymali solidną dawkę informacji nt. warszawskich szkół oraz wskazówki, jak wybrać zawód.
Niektórzy uczniowie pokazali w formie prac plastycznych, że wiedzą już, kim chcą być w przyszłości. Niezdecydowani z pewnością zyskali materiały i tematy do przeanalizowania. Najważniejsze, by już dziś zaczęli myśleć o przyszłości i uświadomili sobie, że leży w ich rękach. Dziękuję za uczestnictwo w naszej szkolnej zabawie.

Edyta Gierlich


Archiwum strony