Co się dzieje w świetlicy?

Świetlicowy kalendarz adwentowy

Uczniowie klas trzecich stworzyli autorski i fantastyczny kalendarz adwentowy z zadaniami do wykonania, takimi jak powiedz komuś coś miłego, zjedz Mikołaja z czekolady, pośpiewaj z elfami czy zrób kartkę dla bliskiej osoby. Zachęcamy wszystkich do wspólnego odliczania!


DZIEŃ MISIA

W dniu 25 listopada świetliczaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko narysowało swojego misia, obejrzeliśmy prezentację dotyczącą niedźwiadków oraz wzięliśmy udział w quizie o popularnych misiach z książek i bajek.


MISIOWA MASKA

25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Była to doskonała okazja do rozstrzygnięcia konkursu świetlicowego pt.: „Misiowa maska".
Dzieci wykonały bardzo ciekawe prace. Jury wyróżniło: Wiktora Pawłowskiego z klasy 2b, który zajął pierwsze miejsce, Jana Roguskiego z klasy 1d, laureata drugiego miejsca oraz Lenę Marczak z klasy 3d, której przypadła trzecia lokata.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim dzieciom za wspólną zabawę.


ŚWIETLICOWA SPIŻARNIA

Ostatni tydzień zajęć świetlicowych przebiegł pod hasłem: "Robimy przetwory". Uczniowie klas trzecich razem ze swoją wychowawczynią, panią Anią Gumulską- Ozgą tworzyli zapasy na zimę i w ten sposób uzupełnili świetlicową spiżarnię.


ŚWIETLICOWY KONKURS WALENTYNKOWY

Na początku lutego zaprosiliśmy wszystkich świetliczaków z klas 1-3 oraz uczniów zerówki do udziału w walentynkowym konkursie plastycznym. Zadaniem dzieci było wykonanie kartki i własnoręczne wpisanie wymyślonych przez siebie życzeń. Następnie należało przesłać zdjęcia prac i swoje podczas ich tworzenia. Oceniane były: pomysłowość, samodzielność i estetyka wykonania. Każdy uczestnik konkursu otrzyma pamiątkowy dyplom, a autorzy wyróżnionych walentynek drobne upominki. Najpiękniejsze prace wykonali:
  1. Lena Marczak kl. 2d
  2. Leon Wnuk kl. 2a
  3. Ola Wizińska kl. 2a
  4. Oliwia Konopka kl. 2c
  5. Wiktor Pawłowski kl. 1b
  6. Jaś Roguski kl. 0
  7. Lena Wnuk kl. 0

Wszystkim dziękujemy serdecznie za udział, a zwycięzcom gorąco gratulujemy!


ZAKOCHANA ŚWIETLICA

W przeddzień święta zakochanych dzieci z klasy 2a w ramach zajęć „Zakochana świetlica” poznały Kupidyna i tworzyły walentynkowe potworki z wełny. Zobaczcie, jakie urocze!


Świetlicowi artyści

Po długiej nieobecności w szkole spowodowanej nauczaniem zdalnym, przerwą świąteczną i feriami nasi uczniowie z radością wrócili nie tylko na zajęcia lekcyjne, ale także świetlicowe. W świetlicy dzieci chętnie angażują się w różnego rodzaju działania. Biorą udział w pogadankach, rozwiązują zagadki, krzyżówki, rebusy, spędzają czas na boisku szkolnym a także wykonują prace plastyczne. Prezentujemy próbkę możliwości naszych małych artystów.

Paulina Korkuz
Wioleta Kowalska
Magdalena Szyszkiewicz


OZDOBY ŚWIĄTECZNE

W grudniu świetlica zorganizowała dla klas 0 – 3 konkurs plastyczny „Ozdoba bożonarodzeniowa". Jego celem było kultywowanie zwyczajów typowych dla Bożego Narodzenia, pobudzanie inwencji twórczej i rozwijanie wyobraźni dzieci. Oceniano oryginalność i pomysłowość, samodzielność wykonania oraz zgodność z tradycją. Oto nazwiska zwycięzców:

kl.0 - Kinga Ziółkowska i Ola Śledziewska
kl.1 - Małgosia Sikorska i Adam Orzechowski
kl.2 - Janka Kantorska i Leon Wnuk
kl.3 - Magda Kaczorek i Jakub Sanetas

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom a zwycięzcy dodatkowo drobne nagrody rzeczowe. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy pięknych prac!
Nagrodzone prace
Prace konkursowe


Zakładki

Zdjęcia przedstawiają pracę zdalną naszych świetliczaków. Piękne zakładki powstały w ramach realizacji tematu "Książka naszym przyjacielem".

Świetlicowe warsztaty z legorobotyki

W piątek 28 lutego nasze świetliczaki z klas 1-5 wzięły udział w warsztatach z legorobotyki przeprowadzonych przez przedstawicieli firmy „Bricks4kidz”. Dzięki wspólnemu konstruowaniu z uwielbianych klocków Lego, dzieci rozwijały nie tylko swoją kreatywność i sprawność manualną, ale również umiejętności społeczno-kulturalne.

Najpiękniejsze maski karnawałowe

W styczniu nasi wychowankowie wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Najpiękniejsza maska karnawałowa”. Organizatorami były świetlica i biblioteka szkolna.
Celem konkursu było rozwijanie kreatywności, wrażliwości artystycznej i uzdolnień dzieci, pielęgnowanie tradycji karnawałowych oraz wzbogacenie i rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych u naszych wychowanków. Komisja konkursowa oceniała między innym: trudność wykonania, wrażenia estetyczne takie jak pomysłowość i atrakcyjność, samodzielność i pracochłonność wykonania oraz estetykę pracy.
Ostatecznie z wszystkich zgłoszonych prac wyróżniono dwadzieścia. Prace konkursowe można było podziwiać na wystawie na forum szkoły.


Regulamin Świetlicowego Konkursu fotograficzo-plastycznego
„Zima w obiektywie - moje wspomnienia z wyjazdu feryjnego”

Regulamin konkursu


Styczniowe zdjęcia z zajęć świetlicowych


Grudniowe zdjęcia z zajęć świetlicowych


WARSZTATY PLASTYCZNE W ŚWIETLICY

 11 grudnia odbyły się w świetlicy bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne dla rodziców i dzieci. Robiliśmy wspólnie bombki, kartki, aniołki oraz inne ozdoby. W miłej świątecznej atmosferze powstały małe dzieła sztuki, które z pewnością będą pięknymi ozdobami mieszkań. Najważniejsze jednak, że dzieci, rodzice i wychowawcy mogli spędzić razem czas, zapominając o codziennych problemach. Takie chwile są bezcenne i na długo pozostawią ślad w sercach i pamięci.


Październik na świetlicy


Wrzesień na świetlicy


ZIMA NA ŚWIETLICY

Zimę na świetlicy spędzamy pracowicie, robiliśmy ozoby mikołajkowe i bożonarodzeniowe, stroilismy choinkę, sale i okna w naszych salach. Przygotowywaliśmy kartki świateczne i maski karnawałowe na konkurs. Urządziliśmy zabawę karnawalową do muzyki z internetu. Zimą dokarmiamy też ptaki w naszych szkolnych karmnikach. Jeśli tylko pogoda na to pozwala, to spędzamy czas na świeżym powietrzu dotleniając sie i podnosząc odporność, a w każdej innej chwili odrabiamy lekcje, robimy prace plastyczne i poprostu dobrze się bawimy.


Majowo - świetlicowo

Maj w świetlicy upłynął nam pod znakiem konkursów, warsztatów i harców przy muzyce. Zaczęliśmy od „Konkursu pięknego czytania i recytowania wierszy o wiośnie”, następnie uczestniczyliśmy w konkursie fotograficzno - plastycznym „Wiosna i ja” i konkursie wiedzy o naszym patronie Ignacym Janie Paderewskim. Były też tańce - połamańce i świetlicowe karaoke. Serdecznie też dziękujemy wszystkim rodzicom i ich pociechom, którzy wzięli udział w warsztatach plastycznych „Rodzic - dziecko”. Świetnie się bawiliśmy, tworząc kartki okolicznościowe oraz papierowe kwiaty na Dzień Mamy i Taty. Stworzyliśmy także kodeks „Moje prawa i obowiązki”. Dzięki pięknej majowej pogodzie mogliśmy odreagować i dotlenić się podczas igraszek na placu zabaw.


Wiosna na świetlicy


Grudzień w świetlicy

Grudniowe tematy: Mikołajkowe niespodzianki, W krainie baśni, Choinkowe radości
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia można było poczuć w świetlicy już od początku grudnia. W pierwszych dniach miesiąca, w salach świetlicowych zaczęły pojawiać się różnego rodzaju wizerunki św. Mikołaja. Docenił on starania świetlicowych dzieci i przyniósł przepiękne prezenty! Jaką radość sprawił dzieciom, potwierdzają uśmiechnięte twarze wychowanków odbierających podarki. Święta kojarzą się z aurą zimową i choć brakuje jej za oknem, dzieci stworzyły zimowy nastrój za pomocą śnieżnych pejzaży. Razem z pierwszym śniegiem i mrozem na naszych szybach pojawiły się urocze papierowe płatki śniegu. Dekoracje zimowe, adwentowe oraz świąteczne wypełniły salę po brzegi. Każde dziecko pragnęło wykonać jak najpiękniejszą ozdobę do nowej świetlicy. W ostatnich dniach przedświątecznych w świetlicy zaczęły królować choinki – wykonane z odrysowanych dłoni lub te ustrojone piernikowymi ozdobami, zrobione ze sznurka lub patyczków po lodach. Świetlicowi podopieczni tworzyli również ozdoby z masy solnej w kształcie gwiazdek, aniołów, reniferów, bałwanków oraz różnego rodzaju kartki świąteczne. Choinki, kolorowe bombki, papierowe zawieszki, łańcuchy, gwiazdki, świąteczne kartki, brokatowe aniołki, stroiki – to tylko niektóre z efektownych ozdób, które pojawiły się w naszej świetlicy. Ostatni tydzień upłynął nam na śpiewaniu i słuchaniu kolęd.


Andrzejki

30 listopada nasza świetlica zamieniła się w magiczny salon, w którym odbyły się różne wróżby i zabawy. Najpierw opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji. Potem rozpoczęliśmy zabawę z przygotowanymi przez dzieci oraz panie wróżbami. Każdy chciał poznać swoją przyszłość, np. losując za pomocą czarodziejskiej wskazówki wróżbę czy wybierając pewien atrybut przyszłości schowany pod kubeczkiem. Było bardzo miło i wesoło. W przerwie między kolejnymi wróżbami dzieci mogły się posilić przyniesionymi przez panie słodkościami, między innymi babeczkami z wróżbą. Dzieci wiedzą, że wszystkie przepowiednie traktujemy z przymrużeniem oka, jednak Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat.


Dzień Misia - gry i zabawy w świetlicy szkolnej

 Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosevelta. Prezydent, ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
W naszej świetlicy uroczyście obchodziliśmy Dzień Misia 24 listopada. W planie dnia znalazły się między innymi: wystawa misiów przyniesionych przez dzieci i krótka prezentacja – każde dziecko opisywało przyniesioną przez siebie zabawkę a następnie wykonało jej portret. Było też kilka konkurencji z podziałem na grupy: przenoszenie drobnych przedmiotów rękawicą kuchenną, misiowe puzzle, misiowe kolorowanki i zgadywanki. Uczyliśmy się tańca wesołych misiów i piosenki „Misie dwa”. Wysłuchaliśmy opowiadania o niedźwiadkach, a nasze maskotki przeżyły prawdziwy „Sztorm” z chustą KLANZA. Najbardziej podobała nam się zabawa „Jestem niedźwiadek” i „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Każdy z nas miał okazję zrobić sobie „misiowe zdjęcie”.
Na zakończenie było „małe co nie co” – żelki, ciasteczka i inne misiowe przyjemności.
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem -powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Czy święto misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” – odpowiadają zgodnie dzieci. STO LAT MISIU!


„Pasowania na świetliczaka”

26 października w naszej świetlicy odbyło się uroczyste „Pasowania na świetliczaka”. Były zabawy integracyjne, sztafety sprawnościowe, zagadki rebusy i łamigłówki. We wszystkich konkurencjach uczniów wspierali rodzice, za co bardzo gorąco im dziękujemy. Największym wyzwaniem jednak było zjedzenie kawałka cytryny z uśmiechem. Na pamiątkę każdy świetliczak otrzymał dyplom i drobny upominek. Impreza zakończyła się wspólnym słodkim poczęstunkiem.


  • Wrzesień – Październik na świetlicy

   Poznajmy się. Wzajemne zapoznanie się dzieci, integracja grupy świetlicowej.
   Bezpieczeństwo w świetlicy i w szkole - zapoznanie dzieci z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa w szkole i na placu zabaw. Przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach - znaki drogowe.
   Dobre maniery łamią bariery. Kształtowanie postawy kulturalnego bycia na co dzień, wdrażanie do stosowania form grzecznościowych.
   Powitanie jesieni - zwrócenie uwagi dzieci na zmiany zachodzące w przyrodzie i konieczność doboru ubrania do warunków pogodowych. Prace plastyczne o tematyce jesieni.
   Nasi ulubieńcy. Rozbudzanie wrażliwości na potrzeby zwierząt, wdrażanie do systematyczności w opiece nad własnymi pupilami.
   Dziękujemy nauczycielom. Uświadomienie doniosłej roli nauki w życiu, zachęcanie do okazywania wdzięczności pracownikom szkoły.
   Mali ratownicy – wiem, pomagam, ratuję. Przekazanie podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, uczulanie na problem bezpieczeństwa podczas pobytu w szkole.
   Spotkania z aniołami. Uwrażliwianie na potrzebę niesienia dobra.
   Pamiętamy o tych, którzy odeszli. Kształtowanie postawy poszanowania dla minionych pokoleń.

   •