Co się dzieje w świetlicy?

ZIMA NA ŚWIETLICY

Zimę na świetlicy spędzamy pracowicie, robiliśmy ozoby mikołajkowe i bożonarodzeniowe, stroilismy choinkę, sale i okna w naszych salach. Przygotowywaliśmy kartki świateczne i maski karnawałowe na konkurs. Urządziliśmy zabawę karnawalową do muzyki z internetu. Zimą dokarmiamy też ptaki w naszych szkolnych karmnikach. Jeśli tylko pogoda na to pozwala, to spędzamy czas na świeżym powietrzu dotleniając sie i podnosząc odporność, a w każdej innej chwili odrabiamy lekcje, robimy prace plastyczne i poprostu dobrze się bawimy.


Majowo - świetlicowo

Maj w świetlicy upłynął nam pod znakiem konkursów, warsztatów i harców przy muzyce. Zaczęliśmy od „Konkursu pięknego czytania i recytowania wierszy o wiośnie”, następnie uczestniczyliśmy w konkursie fotograficzno - plastycznym „Wiosna i ja” i konkursie wiedzy o naszym patronie Ignacym Janie Paderewskim. Były też tańce - połamańce i świetlicowe karaoke. Serdecznie też dziękujemy wszystkim rodzicom i ich pociechom, którzy wzięli udział w warsztatach plastycznych „Rodzic - dziecko”. Świetnie się bawiliśmy, tworząc kartki okolicznościowe oraz papierowe kwiaty na Dzień Mamy i Taty. Stworzyliśmy także kodeks „Moje prawa i obowiązki”. Dzięki pięknej majowej pogodzie mogliśmy odreagować i dotlenić się podczas igraszek na placu zabaw.


Wiosna na świetlicy


Grudzień w świetlicy

Grudniowe tematy: Mikołajkowe niespodzianki, W krainie baśni, Choinkowe radości
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia można było poczuć w świetlicy już od początku grudnia. W pierwszych dniach miesiąca, w salach świetlicowych zaczęły pojawiać się różnego rodzaju wizerunki św. Mikołaja. Docenił on starania świetlicowych dzieci i przyniósł przepiękne prezenty! Jaką radość sprawił dzieciom, potwierdzają uśmiechnięte twarze wychowanków odbierających podarki. Święta kojarzą się z aurą zimową i choć brakuje jej za oknem, dzieci stworzyły zimowy nastrój za pomocą śnieżnych pejzaży. Razem z pierwszym śniegiem i mrozem na naszych szybach pojawiły się urocze papierowe płatki śniegu. Dekoracje zimowe, adwentowe oraz świąteczne wypełniły salę po brzegi. Każde dziecko pragnęło wykonać jak najpiękniejszą ozdobę do nowej świetlicy. W ostatnich dniach przedświątecznych w świetlicy zaczęły królować choinki – wykonane z odrysowanych dłoni lub te ustrojone piernikowymi ozdobami, zrobione ze sznurka lub patyczków po lodach. Świetlicowi podopieczni tworzyli również ozdoby z masy solnej w kształcie gwiazdek, aniołów, reniferów, bałwanków oraz różnego rodzaju kartki świąteczne. Choinki, kolorowe bombki, papierowe zawieszki, łańcuchy, gwiazdki, świąteczne kartki, brokatowe aniołki, stroiki – to tylko niektóre z efektownych ozdób, które pojawiły się w naszej świetlicy. Ostatni tydzień upłynął nam na śpiewaniu i słuchaniu kolęd.


Andrzejki

30 listopada nasza świetlica zamieniła się w magiczny salon, w którym odbyły się różne wróżby i zabawy. Najpierw opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji. Potem rozpoczęliśmy zabawę z przygotowanymi przez dzieci oraz panie wróżbami. Każdy chciał poznać swoją przyszłość, np. losując za pomocą czarodziejskiej wskazówki wróżbę czy wybierając pewien atrybut przyszłości schowany pod kubeczkiem. Było bardzo miło i wesoło. W przerwie między kolejnymi wróżbami dzieci mogły się posilić przyniesionymi przez panie słodkościami, między innymi babeczkami z wróżbą. Dzieci wiedzą, że wszystkie przepowiednie traktujemy z przymrużeniem oka, jednak Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat.


Dzień Misia - gry i zabawy w świetlicy szkolnej

 Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosevelta. Prezydent, ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
W naszej świetlicy uroczyście obchodziliśmy Dzień Misia 24 listopada. W planie dnia znalazły się między innymi: wystawa misiów przyniesionych przez dzieci i krótka prezentacja – każde dziecko opisywało przyniesioną przez siebie zabawkę a następnie wykonało jej portret. Było też kilka konkurencji z podziałem na grupy: przenoszenie drobnych przedmiotów rękawicą kuchenną, misiowe puzzle, misiowe kolorowanki i zgadywanki. Uczyliśmy się tańca wesołych misiów i piosenki „Misie dwa”. Wysłuchaliśmy opowiadania o niedźwiadkach, a nasze maskotki przeżyły prawdziwy „Sztorm” z chustą KLANZA. Najbardziej podobała nam się zabawa „Jestem niedźwiadek” i „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Każdy z nas miał okazję zrobić sobie „misiowe zdjęcie”.
Na zakończenie było „małe co nie co” – żelki, ciasteczka i inne misiowe przyjemności.
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem -powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Czy święto misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” – odpowiadają zgodnie dzieci. STO LAT MISIU!


„Pasowania na świetliczaka”

26 października w naszej świetlicy odbyło się uroczyste „Pasowania na świetliczaka”. Były zabawy integracyjne, sztafety sprawnościowe, zagadki rebusy i łamigłówki. We wszystkich konkurencjach uczniów wspierali rodzice, za co bardzo gorąco im dziękujemy. Największym wyzwaniem jednak było zjedzenie kawałka cytryny z uśmiechem. Na pamiątkę każdy świetliczak otrzymał dyplom i drobny upominek. Impreza zakończyła się wspólnym słodkim poczęstunkiem.


  • Wrzesień – Październik na świetlicy

   Poznajmy się. Wzajemne zapoznanie się dzieci, integracja grupy świetlicowej.
   Bezpieczeństwo w świetlicy i w szkole - zapoznanie dzieci z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa w szkole i na placu zabaw. Przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach - znaki drogowe.
   Dobre maniery łamią bariery. Kształtowanie postawy kulturalnego bycia na co dzień, wdrażanie do stosowania form grzecznościowych.
   Powitanie jesieni - zwrócenie uwagi dzieci na zmiany zachodzące w przyrodzie i konieczność doboru ubrania do warunków pogodowych. Prace plastyczne o tematyce jesieni.
   Nasi ulubieńcy. Rozbudzanie wrażliwości na potrzeby zwierząt, wdrażanie do systematyczności w opiece nad własnymi pupilami.
   Dziękujemy nauczycielom. Uświadomienie doniosłej roli nauki w życiu, zachęcanie do okazywania wdzięczności pracownikom szkoły.
   Mali ratownicy – wiem, pomagam, ratuję. Przekazanie podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, uczulanie na problem bezpieczeństwa podczas pobytu w szkole.
   Spotkania z aniołami. Uwrażliwianie na potrzebę niesienia dobra.
   Pamiętamy o tych, którzy odeszli. Kształtowanie postawy poszanowania dla minionych pokoleń.

   •