Z ostatniej chwili

KAŻDE DZIECKO WIE, CO JEST ZDROWE, A CO NIE

Dzieci z oddziału przedszkolnego zmierzyły się z trudnym tematem: „Czy wiem, co jem?” Odpowiedziały na pytania: czy powinniśmy jeść warzywa i owoce? dlaczego trzeba myć ręce przed jedzeniem? czy ruch jest potrzebny? czemu nie powinniśmy jeść dużo cukierków? Dzieci poznały piramidę żywienia i zasady zdrowego stylu życia. Nie zapomniały również o aktywności fizycznej. Zwieńczeniem ciężkiej pracy było samodzielne przygotowanie zdrowej przekąski.


Kim będę w przyszłości?

Dzieci z oddziału przedszkolnego coraz częściej interesują się pracą zawodową swoich rodziców i dziadków. Zafascynowani opowiadają o wymarzonym zawodzie. Zanim jednak go zdobędą, spróbują swoich sił w innych profesjach. I tak przyodziani w fartuchy zamienili się w piekarzy-cukierników. Spod ich rąk wyszły niesamowite wypieki od kajzerek po ulubione ciasteczka. Kolejną profesją był zawód zegarmistrza. Jednak zamiast naprawiać, stworzyli własny zegar od podstaw. Ostatnia wycieczka była najdłuższa. Ubrani w odpowiedni strój odbyli kosmiczną podróż po wielu planetach. Po wirtualnych wycieczkach pozostały niezapomniane wspomnienia, zdjęcia i oczywiście nieocenione nowo nabyte doświadczenie.

PROFILAKTYKA LOGOPEDYCZNA

6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. W tym dniu przedszkolaki brały udział w zajęciach z profilaktyki logopedycznej. Odbywając podróż do świata samogłosek, doskonaliły sprawność ruchową, usprawniały narządy mowy, kształtowały umiejętność prawidłowej fonacji samogłosek oraz rozwijały percepcję słuchową. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowanych zajęciach. Nie miały trudności z udzieleniem odpowiedzi na pytania, kim jest logopeda oraz czym się zajmuje.
Podkreślenie znaczenia tego święta jest niezwykle istotne na etapie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Zachęcam rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty dziecka, które ma problem z komunikacją.

Anna Parol - Przybysz


MASKI KARNAWAŁOWE

Jak wiemy, karnawał to czas śmiechu, przebierania się i dobrej zabawy, dlatego dzieci z ochotą przystąpiły do konkursu na najpiękniejszą maskę karnawałową zorganizowanego przez wychowawcę. W domu z pomocą rodziców stworzyły kolorowe arcydzieła i z dumą zaprezentowały je podczas szkolnego balu.


Edukacja prozdrowotna

Uczniowie oddziału przedszkolnego realizowali program edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Poza ciekawą wycieczką, podczas której mogli zaobserwować, co i jak dymi, omówili tak ważną kwestię, jak wpływ dymu nikotynowego na zdrowie człowieka. Dzieci ogłosiły swoją szkołę strefą wolną od dymu tytoniowego. Teraz mogą podzielić się swoją wiedzą z innymi i ostrzegać dorosłych przed zgubnymi skutkami palenia.


6 GRUDNIA W ZERÓWCE

Piątkowy dzień zaczął się magicznie. Najpierw szefowa kuchni przygotowała dla nas pachnące pierniczki, które samodzielnie udekorowaliśmy. Cóż to była za zabawa. Każdy z nas stworzył niepowtarzalne arcydzieła i pewnie zjedlibyśmy je ze smakiem, gdyby nie fakt, iż dziś były Mikołajki. Jednogłośnie postanowiliśmy podzielić się naszymi wypiekami z rodzicami. Po powrocie ze stołówki schowaliśmy pierniczki i przystąpiliśmy do zajęć. Ze skupieniem pracowaliśmy w naszych książeczkach, kiedy to rozległo się głośne pukanie do drzwi. Myśleliśmy, że idzie pani Mirosława, aby opowiedzieć nam o kolejnych przygodach Leona. Jakie było nasze zaskoczenie, gdy w drzwiach pojawił się nie kto inny tylko Mikołaj, tak długo przez nas wyczekiwany. Ogromnie się ucieszyliśmy, a radość była jeszcze większa, gdy każdy z nas otrzymał podarunek. Cóż za wspaniały dzień! Już nie możemy się doczekać kolejnych mikołajek.


WARSZTATY KULINARNE W PIZZERII

2 grudnia uczniowie oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczynią i opiekunami uczestniczyli w warsztatach przygotowywania pizzy. Dzieci miały okazję zapoznać się z pracą kucharza w pizzerii, a następnie każdy z uczestników skomponował swoją wyjątkową pizzę. Wyglądały cudownie, a smakowały jeszcze lepiej. Wszystkim kucharzom aż się uszy trzęsły! Nadmierne kalorie spaliliśmy podczas wspólnej zabawy na placu zabaw. To był bardzo udany dzień.


OBCHODZIMY ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

  11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Pani opowiedziała nam historię tego święta, pokazała najważniejsze symbole państwowe, obejrzeliśmy film animowany oraz nauczyliśmy się pieśni „Płynie Wisła, płynie''. Zajęcia zakończyliśmy tworzeniem pięknych kotylionów, które dumnie zaprezentowaliśmy na apelu zorganizowanym przez starsze klasy. Dzięki udziałowi w takich zajęciach i uroczystościach uczymy się patriotyzmu, przywiązania do kraju, jego kultury i tradycji.


SKĄD NASZ RÓD

W dniu 19 listopada odbył się Dzielnicowy Przegląd Twórczość Patriotycznej ,,Skąd nasz ród”. Nasza szkoła również wzięła udział w tym wydarzeniu. Ubrani w stroje galowe z wielką radością i zainteresowaniem oglądaliśmy występy kolegów i koleżanek. Sami przedstawiliśmy wiersz oraz krótką improwizację autorstwa naszej pani pt.: „Cały mój świat”. Wspólnie z uczestnikami przeglądu zaśpiewaliśmy pieśń pt.: „Płynie Wisła, płynie”. Na zakończenie otrzymaliśmy od wiceburmistrza - pana Jędrzeja Kunowskiego - książki pt.: „Polska nasz kraj”.


DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA

7 listopada obchodziliśmy w szkole Dzień Zdrowego Jedzenia. Ubrani w kolorowe fartuszki pokroiliśmy owoce, pamiętając o ich wcześniejszym umyciu. Wspólnymi siłami stworzyliśmy pyszną, zdrową sałatkę owocową, którą później zjedliśmy ze smakiem. Była przepyszna!


Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci” / “Bilingual Future”

Więcej informacji:
www.dwujezycznedzieci.pl
www.bilingualfuture.com/pl/
www.youtube.com/DwujezyczneDzieci
Infolinia: (+48) 22 290 44 33


Z ostatniej chwili

NAJMŁODSI TWORZĄ DRZEWA GENEALOGICZNE

W ramach poznawania swojej rodziny w oddziale przedszkolnym odbył się konkurs plastyczny pt.: ,,Drzewo genealogiczne''. Jego celem była integracja rodzin, zachęcanie do poznania historii i wspólnego spędzania czasu. Jury, oceniając prace, brało pod uwagę: samodzielność, estetykę, zgodność z tematem i oryginalność. Każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom; odbył się również słodki poczęstunek. Wszystkim dzieciom i rodzicom dziękujemy za zaangażowanie oraz piękne prace, a zwycięzcom gratulujemy!


LETNIE MUZYKOWANIE

17 czerwca odbyło się ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym z rodzicami Małgosi. Tym razem pani Marzena i pan Łukasz zabrali nas w muzyczną podróż nad morze. Podczas zajęć dzieci zamieniły się w marynarzy, śpiewając dobrze znaną piosenkę o statku z bananami. Oczywiście nie mogło zabraknąć zabaw w piratów i sztormu na morzu podczas zabaw z chustą animacyjną. Dzieci przy tej okazji uczyły się prawidłowo oddychać i wymawiać głoskę [sz], doskonaliły poprawne odtwarzanie sekwencji słowno - ruchowych oraz rozwijały koordynację wzrokowo - ruchową. Przedszkolaki inspirowane muzyką wykonały wakacyjne obrazki w formie masażyków. Zajęcia zakończył występ Małgosi, która zaprezentowała swoje umiejętności, wykonując dwa muzyczne utwory: „Kukułkę" i „Maria miała małą owieczkę". Dzieci brawami nagrodziły koleżankę i podziękowały rodzicom Małgosi za wspólne muzykowanie.


NOC W SZKOLE

W procesie edukacyjno - wychowawczym przedszkola istotne miejsce zajmuje uczenie najmłodszych samodzielności. Umiejętność tę kształtujemy, stosując różnorodne formy i metody pracy z dziećmi. Uznaliśmy, iż jedną z form usamodzielniania naszych podopiecznych będzie noc w szkole. 14 czerwca dzieci z klasy 0a podjęły się nocowania ze swoimi wychowawczyniami w szkole. O 19.30 wyposażone w śpiwory, latarki i dobry humor przybyły do szkoły. Szybki całus z rodzicami...i szaleństwo. Atrakcje to wspólne zabawy integracyjne, pląsy harcerskie, karaoke, film i podchody z latarkami, podczas których można wystraszyć pana dozorcę. Kiedy nastał czas na odpoczynek z ukochaną przytulanką, dzieci zasnęły słodko w swoich śpiworach pod czujnym okiem pań wychowawczyń. Nie było płaczu, marudzenia, to dowód, że nasze dzieci czują się bezpieczne w obecności swoich nauczycieli, a jeśli ma się poczucie bezpieczeństwa, wtedy wszystkie trudności pokonuje się bez trudu. W sobotę rano każdy zerówkowicz dostał medal "Superdzieciaka", a wypoczęci rodzice odebrali swoje pociechy z przedszkola. Tylko Panie były trochę niewyspane, ale czego się nie robi dla takich wspomnień!


Czyste powietrze wokół nas

Przedszkolaki z oddziału 0a i 0b brały udział w programie przedszkolnej edukacji antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas". Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez wychowawczynie, które pomogły im usystematyzować wiedzę na temat szkodliwości palenia i jego skutków. Zastanawiały się, w jaki sposób należy zachowywać się, gdy są narażone na wdychanie dymu z papierosa. Efektem zajęć są wykonane przez dzieci prace plastyczne pt. "Nie pal przy mnie, proszę".


SPOTKANIE AUTORSKIE

W dniu 14. 06. 2019 r. uczniowie oddziału przedszkolnego wybrali się na spotkanie autorskie z Panem Rafałem Witkiem - polskim autorem powieści, wierszy i słuchowisk dla dzieci i młodzieży, zorganizowane w ramach projektu „Bawimy się w bibliotece”. Na spotkaniu pisarz zaprezentował ciekawe opowieści i zabawne wierszyki. Odpowiadał na pytania dzieci dotyczące twórczości. Na pamiątkę każdy uzyskał imienną dedykację od autora.


RECYTATORSKI TALENT

Ujawnianie młodych talentów recytatorskich, pobudzenie aktywności artystycznej, popularyzacja literatury, kształtowanie nawyku czytania oraz ożywienie kontaktu z poezją polską i zagraniczną to główne zadania konkursu „Warszawska Syrenka" organizowanego przez Dom Kultury „Zacisze”. Serdecznie gratulujemy uczennicy klasy Oa Sarze Kuthan, która w tym roku zajęła II miejsce w kategorii dzieci klas 0-3. Sara odebrała nagrodę podczas 11. Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Artystyczny Targówek”. Winszujemy i życzymy dalszych sukcesów.


KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ MARZANNĘ

Z okazji pierwszego dnia wiosny wszystkie dzieci i rodzice z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły zostały zaproszone do konkursu plastycznego pt. „Marzanna Wiosenna Panna". Z klas 0a i 0b napłynęło 17 prac, które zostały poddane wnikliwej ocenie. Jury postanowiło nagrodzić wszystkie biorące udział w konkursie dzieci. Nagrody rozdały wychowawczyni pani Katarzyna Rowińska i nauczycielka biologii pani Marlena Bobińska. Wszystkim laureatom gratulujemy, a rodzicom dziękujemy za pomysłowość i pomoc w wykonaniu prac.


MUZYKOWANIE W JORDANKU

Dzieci z klasy 0a wybrały się na wycieczkę do VIII Ogrodu Jordanowskiego, gdzie aktywnie uczestniczyły w zajęciach muzycznych z bum bum rurkami. Dzieci tańczyły, śpiewały i wygrywały proste melodie. Nie zabrakło też nauki piosenki biesiadnej pt. „Za górami, za lasami" do akompaniamentu gitary. Było wspaniale! Dziękujemy!


SŁODKA WIZYTA

W ramach realizacji planu doradztwa zawodowego gościła u nas mama Kacpra, która opowiedziała o swoim zawodzie i podzieliła się z dziećmi zainteresowaniami. Okazało się, że pani Beata uwielbia piec ciasta. Przyniosła dla wszystkich ptysie, które szprycowaliśmy własnoręcznie wykonanym kremem waniliowym. Dzieci odczytywały instrukcję wykonania kremu, miksowały, zabarwiały go, a potem konsumowały. Było słodko i cudownie. Bardzo dziękujemy i ponownie zapraszamy.


WIOSENNA PARADA PRZEDSZKOLAKÓW

21 marca dzieci z 0b spotkały się w parku Bródnowskim z innymi przedszkolakami z naszej dzielnicy, by wspólnie powitać wiosnę. Impreza odbywała się pod patronatem pana Sławomira Antonika Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy. Nasze przedszkolaki ubrane w kolorowe stroje i opaski uczestniczyły w wesołych zabawach. Następnie wraz z innymi dziećmi pod ceglanym napisem Bródno powitały wiosnę tańcem. Do szkoły zerówkowicze wrócili ze Stefanem Łasicą i mnóstwem balonów. Przedszkolaki nie zapomniały także o Światowym Dniu Zespołu Downa - założyły kolorowe skarpetki nie do pary. To był z pewnością niezapomniany, ekscytujący pierwszy dzień wiosny.


ZAJĘCIA SPORTOWE W JORDANKU

19 marca przedszkolaki z oddziału 0b wybrały się do VIII Ogrodu Jordanowskiego na kolejne zajęcia z cyklu „Aktywny ogród”. Tym razem dzieci doskonaliły koordynację wzrokowo-ruchową z wykorzystaniem balonów i „makaronów”. Zajęcia przebiegały w radosnej atmosferze. Miło było popatrzeć, jak przedszkolaki współdziałały podczas zabaw, dbając np. o to, aby balony cały czas unosiły się nad podłogą. Dziękujemy pani Marcie za spotkanie i z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia.


Eksperymentujemy z mamą Małgosi

13 marca oddział 0b odwiedziła mama Małgosi. Pani Marzena przygotowała dla dzieci ciekawe eksperymenty. Sala zamieniła się w laboratorium, a zerówkowicze w małych naukowców. Podczas zajęć dzieci farbowały wodę kolorowymi barwnikami oraz sprawdzały gęstość wody i oleju. Dodając kolorowe kropelki oleju do wody, doszły do wniosku, że te substancje się nie lubią, ponieważ mają różną gęstość i nie chcą się łączyć. Bardzo dziękujemy pani Marzenie za pouczające zajęcia.


ZABAWA W TEATR

Drewniana łyżka ma wiele zastosowań. Można nią mieszać zupę, ale można z niej także wyczarować coś niezwykłego. Udowodniły to przedszkolaki z oddziału 0b. Przy pomocy rodziców dzieci wykonały piękne kukiełki. Zamieniły drewniane łyżki w królewny, wróżki, baletnice, Wróżkę Zębuszkę, Indianina, Batmana, chomika, misia, żabkę i wiele innych wspaniałych postaci. Dzieci przygotowały przedstawienie z wykorzystaniem kukiełek, miały dużo interesujących pomysłów, zgodnie współpracowały w zespołach i świetnie się przy tym bawiły. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak powstaje sztuka teatralna, wzbogaciły swój słownik, między innymi o takie pojęcia jak: scena, widownia, rekwizyt, kostiumy, ruch sceniczny. Poznały zawody związane z teatrem i wykonały mapę skojarzeń do pojęcia teatr. Zwieńczeniem tygodniowego cyklu zajęć o teatrze był udział dzieci w Akademii Teatralnej Przedszkolaka w Urzędzie Dzielnicy Targówek.


SPOTKANIE Z MAMĄ TOMKA

W ramach realizacji planu doradztwa zawodowego w oddziale przedszkolnym 0b odbyło się spotkanie z mamą Tomka. Pani Joanna opowiedziała nam o wykonywanym przez siebie zawodzie. Dzieci dowiedziały się, kim jest architekt krajobrazu, czym się zajmuje i co projektuje. Pani Joanna przygotowała dla dzieci plany naszej szkoły i mogły zaprojektować szkolne patio. Przedszkolaki ochoczo zabrały się do pracy. Najczęstszymi pomysłami było wybudowanie na patio domku na drzewie, placu zabaw z piaskownicą i huśtawkami, ławeczkami i stolikami. Pojawiły się również pomysły założenia na patio ogrodu kwiatowego. Może kiedyś projekty naszych przedszkolnych architektów krajobrazu zostaną zrealizowane? Bardzo dziękujemy Pani Joannie za ciekawe zajęcia. k.


0a W PIZZERII

W związku z realizacją planu doradztwa zawodowego oraz poznaniem ciekawych zawodów dzieci z klasy 0a wybrały się na wycieczkę do pizzerii. Pan Tomek - kierownik restauracji - opowiedział zerówkowiczom o historii powstania pizzy Papa Johns, naturalnych, świeżych składnikach oraz podstawowych zasadach robienia pizzy i higieny pracy. Następnie pani Ania- pizzerman - pokazywała dzieciom, jak należy prawidłowo przygotować ciasto na pizzę, podrzucała, slapowała… Punktem kulminacyjnym wycieczki było zaprojektowanie przez każde dziecko własnej pizzy, oczywiście zgodnie z zasadami higieny pracy. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały słodkie przekąski, balony i wykonały wspólne zdjęcie. Dzieci podarowały pracownikom restauracji laurkę. Ta wycieczka na pewno na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.


BAL KARNAWAŁOWY W ZERÓWKACH

14 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy zorganizowany przez Radę Rodziców. Wszyscy w tym dniu przebrali się za swoich ulubionych bohaterów z bajek, ukochane zwierzątka lub idolów. Oprócz tańców i zabaw dzieci mogły liczyć na słodkie niespodzianki, np. watę cukrową. Dziękujemy za wspaniałą zabawę.


FERIE W ZERÓWKACH

W trakcie trwania ferii przedszkolaki z naszej szkoły bardzo dobrze się bawiły. Oprócz zajęć w grupie, tańców, wspólnych posiłków korzystały z uroków zimy. Prowadziły bitwy na śnieżki, lepiły wielkie kule i bałwanki. Był to bardzo aktywnie i miło spędzony czas.


Dzień Babci i Dziadka w grupie 0b

Dzień Babci i Dziadka to święto nie tylko dla Babć i Dziadków, ale także dla wnucząt. Aby je uczcić, przedszkolaki z oddziału 0b przygotowały dla swoich ukochanych Babć i Dziadków program artystyczny oraz wystawę portretów. Z wielkim przejęciem i zaangażowaniem recytowały wierszyki, śpiewały piosenki oraz zatańczyły zimową poleczkę. Na zakończenie dzieci wręczyły piękne, własnoręcznie przygotowane na tę okazję prezenty. Był to dzień pełen radości i wzruszeń.


Dzień Babci i Dziadka w 0a

Dnia 24 stycznia dzieci z klasy Oa postanowiły hucznie uczcić Święto Babci i Dziadka. W tym celu przybyło wielu gości, wśród których nie zabrakło również rodziców. Zerówkowicze przedstawili program artystyczny pełen wierszy, piosenek i tańców od sentymentalnych po rozrywkowe. Dziadkowie mogli zobaczyć małych aktorów w scenkach kabaretowych, tańcu z filmu „Grease” oraz wysłuchać pięknej piosenki połączonej z choreografią do słynnego przeboju The Beatles „Let it be". Na koniec każda Babcia i każdy Dziadek otrzymali upominki w postaci kalendarzy i zdjęć wnuków.
Dziękujemy za tak liczne przybycie, a wszystkim Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy 150 lat w zdrowiu i miłości!


SPOTKANIE WIGILIJNE

19 grudnia odbyło się w naszej szkole wigilijne spotkanie zerówkowiczów, ich rodziców i wychowawców. Miało ono charakter integracyjny. Na początku rodzice obejrzeli krótki program artystyczny przygotowany przez przedszkolaków, a potem wszyscy ruszyli do wspólnej zabawy. Nie zabrakło tańców z łańcuchem, wspólnego pieczenia piernikowych bałwanków i smacznego poczęstunku przygotowanego specjalnie na ten dzień przez rodziców. Wieczór upłynął w miłej atmosferze, pełnej dźwięków kolęd, zapachu łakoci i ciekawych rozmów.


Innowacja pedagogiczna w 0b

W grudniu przedszkolaki z oddziału 0b poznawały zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie. Dowiedziały się, że w Niemczech przed Bożym Narodzeniem organizowane są ogromne jarmarki świąteczne, a tradycja ubierania choinki wywodzi się właśnie z tego kraju. W Wielkiej Brytanii dzieci rozwieszają w domu skarpety, do których Św. Mikołaj wkłada upominki. W Szwecji pod choinką ustawiane są słomiane kozły, które mają przynieść szczęście. W Stanach Zjednoczonych prezenty dzieciom przynosi Santa Claus, a we Włoszech wiedźma Befana. Poznały również polską tradycję bożonarodzeniową, m. in. łamanie się opłatkiem, tradycyjne potrawy, zwyczaj ubierania choinki, prezenty i Mikołaja oraz szopki bożonarodzeniowe. Wykonały wiele prac plastycznych: choinki, które ozdabiały kulkami z krepiny, szopki bożonarodzeniowe, portrety Św. Mikołaja i kartki świąteczne. Dzieci opowiadały również o zwyczajach kultywowanych w ich domach i wymarzonych prezentach pod choinkę. Podczas tych zajęć wszystkim udzielił się radosny nastrój oczekiwania na zbliżające się święta Bożego Narodzenia.


Świąteczna lekcja biblioteczna

12 grudnia uczniowie z klasy 0a wybrali się na lekcję do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 65 przy ul. Krasnobrodzkiej. Zostali zaproszeni przez mamę Ani. Podczas zajęć dzieci słuchały bajki o Mikołaju, obejrzały film o tym, jak pracuje Mikołaj i wysłuchały bajki w Teatrzyku Kamishibai. Na lekcji każdy zerówkowicz mógł powierzyć Mikołajowi tajemnicę, co chciałby dostać od niego pod choinkę, obejrzeć książki o tematyce świątecznej i samodzielnie wykonać laleczkę aniołka i Mikołaja. Na zakończenie spotkania okazało się, że Mikołaj zostawił dzieciom słodkie upominki. Nie zbrakło również pamiątkowego zdjęcia grupowego. Dziękujemy Paniom z biblioteki za ciepłe przyjęcie.


WARSZTATY MYDLARSKIE

11 grudnia przedszkolaki z oddziałów 0a i 0b wzięły udział w warsztatach mydlarskich. Była to świetna okazja, aby przygotować bożonarodzeniowe prezenty dla rodziców. Podczas spotkania dzieci miały niepowtarzalną okazję, by zrobić mydełka według własnego projektu. Dodawały do nich różne elementy: kolorowe sole, suszone kwiaty, różnokolorowe serduszka oraz specjalne papierki z motywami świątecznymi. Pani Agnieszka opowiedziała dzieciom, z jakich substancji składa się mydło, którego używamy każdego dnia, co należy do niego dodać, aby miało piękny zapach oraz kolor. Własnoręcznie zrobione, pachnące i kolorowe mydełka na pewno spodobają się rodzicom i będą piękną ozdobą łazienki.


Spotkanie z mamą Jasia

W ramach realizacji planu doradztwa zawodowego dla przedszkolaków 12 grudnia klasę 0a odwiedziła mama Jasia, która opowiedziała dzieciom o swojej pasji do rękodzieła i szydełkowania. Pani Ewa przygotowała dla każdego ucznia gipsowy odlew szopki bożonarodzeniowej. Maluszki zamieniły się w artystów i pomalowały je farbami. Wymagało to od nich porządku, koncentracji i precyzji ruchów. Spotkanie było też okazją do przypomnienia historii narodzin Pana Jezusa. Dziękujemy mamie Jasia za poświęcony dzieciom czas.


Wizyta Mikołaja

Dnia 6 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedził Mikołaj, któremu towarzyszyły śnieżynki. Zerówkowicze, jak na prawdziwych gospodarzy przystało, pięknie przyjęli gości. Wyrecytowali im wiersz, zaśpiewali piosenkę, a na koniec zaprosili do wspólnego tańca. Mikołaj sprawdzał swoją zaczarowaną różdżką, czy wszystkie dzieci zasłużyły na prezenty. W tym dniu nikt nie opuścił szkolnych murów bez małego upominku.KONKURS WIEDZY O WARSZAWIE

4 grudnia Antek Śledziewski z klasy 0a i Julek Ganc z klasy 0b reprezentowali naszą szkołę w IV edycji Konkursu Wiedzy o Warszawie pod patronatem Burmistrza Targówka. Okazał się on dla zerówkowiczów nie lada wyzwaniem. W konkursie wzięło udział 126 dzieci z 63 placówek, z całej Warszawy. Przedszkolaki musiały znać symbole narodowe Polski, opisać herb Warszawy oraz wszystkie znane miejsca stolicy: pomniki, muzea, stadiony. Antek i Julek zajęli pierwsze miejsce. Ogromną rolę w przygotowaniu dzieci do konkursu odegrali rodzice, którzy różnymi sposobami utrwalali zdobytą wiedzę: przeprowadzali gry domowe lub wybrali się z dziećmi na długą, całodniową wycieczkę po mieście. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, a chłopcom gratulujemy wyniku!


0a poznaje Włochy

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Mały obieżyświat" dzieci z klasy 0a w listopadzie poznawały Włochy. Przedszkolaki dowiedziały się, gdzie leży to państwo, jak wygląda jego flaga, poznały język włoski, oglądały film edukacyjny o Cesarstwie Rzymskim, wykonywały Colosseum, pizzę, koronę Juliusza Cezara z liści laurowych oraz słuchały bajki o Pinokiu. Żeby zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, nie zapomnieliśmy również o śpiewaniu piosenki pt. „Włoskie wakacje". W planach mamy jeszcze wycieczkę do pizzerii, na prawdziwą włoską pizzę.


Gimnastyka dla języka

4 grudnia oddział przedszkolny 0b odwiedziła mama Szymona. Pani Marta przeczytała dzieciom wierszyki Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Gimnastyka dla języka” - bardzo zabawne rymowanki logopedyczne. Maluszki próbowały powtarzać niektóre słowa, a były naprawdę trudne. Językołamacze sprawiły dużo radości. 0b poznała reguły dla gaduły: ,,Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”. Postaramy się stosować te zasady w naszej klasie. Na zakończenie spotkania pani Marta miała dla dzieci słodką niespodziankę – pyszne ciasteczka, które upiekła dla nich razem z Szymonem. Bardzo dziękujemy za to spotkanie!


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 26 listopada w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu wszystkie dzieci przyniosły ze sobą ukochane pluszaki. Cały dzień został poświęcony zabawom z misiami. Nie zabrakło przypomnienia przez panią Anię historii powstania pluszowego misia, pani Małgosia zaprosiła dzieci do pracy plastycznej, a panie Ania i Kasia bawiły się z dziećmi i misiami. Przedszkolaki odgadywały tytuły bajek i filmów, których bohaterami są misie, śpiewały piosenki w języku angielskim, tańczyły, a nawet zaprosiły swoje misie do salonu masażu. Było głośno i wesoło, a na szkolnym korytarzu rozbrzmiewały słowa piosenki: "Pokochaj pluszowego misia, on przyjacielem dzieci jest ".


ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ GŁÓWKI

Grupa 0b wybrała się na kolejną już w tym roku szkolnym wycieczkę do VIII Ogrodu Jordanowskiego. Tym razem były to zajęcia pt. „Łamigłówki mądrej główki”. Przedszkolaki wcieliły się w role „agentów specjalnych” i odczytywały zaszyfrowaną wiadomość. Najpierw pracowały w grupie, a potem samodzielnie kodowały komunikat. Świetnie poradziły sobie z szyfrowaniem i wspaniale się przy tym bawiły. Grupa 0 b to doskonali ,,mali agenci”.


Innowacja pedagogiczna w oddziale 0b

Przedszkolaki od września uczestniczą w innowacji „Mały obieżyświat”. Dzieci rozpoczęły swoją podróż po Polsce, poznając „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”. Zajęcia prowadzone w ramach innowacji rozwijają zainteresowania literackie i historyczne, poszerzają wiedzę o regionach naszego kraju, zaznajamiają z tradycją, obyczajami i kulturą naszej ojczyzny.
Na przełomie października i listopada przedszkolaki skoncentrowały uwagę na stolicy. Wyruszyły w podróż po Warszawie, poznając legendy: „Wars i Sawa”, „Warszawska Syrenka”, „Złota kaczka”, "Bazyliszek" oraz śpiewając piosenki np. „Warszawa stolicą Polski”. Dzieci z oddziału 0b wykonały różnorodne prace nawiązujące do powyższej tematyki, a już wkrótce wyruszą w dalszą podróż po naszym pięknym kraju.


Niepodległa oczami dziecka

Przedszkolaki z oddziału 0a i 0b wraz z rodzicami, chcąc uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowały wystawę prac pt.: "Niepodległa oczami dziecka". Małe-wielkie dzieła zostały zaprezentowane na forum szkoły, aby mogła podziwiać je cała społeczność szkolna. Najbardziej pomysłowe, kreatywne i samodzielnie wykonane prace wzięły udział w konkursie ,,Znaki wolności’’. Celem wystawy było kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych dzieci, pogłębienie wiedzy o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski oraz wspieranie pracy dydaktyczno – wychowawczej poprzez aktywną współpracę rodzic-nauczyciel-uczeń. Dziękujemy wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom za przygotowanie pięknych prac.


LEKCJA O JAPOŃSKIM TEATRZE

8 listopada dzieci z zerówek odwiedziła mama Ani z klasy 0a. W ramach doradztwa zawodowego prowadzonego w naszej szkole opowiedziała o swojej pracy w bibliotece, przybliżyła dzieciom pojęcia: biblioteka, audiobook, e-book; omówiła i zachęciła je do wypożyczania książek. Następnie pani Małgosia zaprosiła wszystkich do magicznego teatrzyku kamishibai. Jest to papierowy teatr obrazkowy lub teatr ilustracji, czyli technika opowiadania, do której wykorzystuje się plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai) – na wzór teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Mama Ani przeczytała dzieciom wierszyk o piesku, a potem mogły stać się aktorami, dopowiadając tekst słynnego utworu Juliana Tuwima pt. „Rzepka". Bardzo dziękujemy pani Małgosi za ciekawe zajęcia.


DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA

8 listopada w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Dzień Zdrowego Jedzenia. Rano dzieci miały możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego w języku angielskim dotyczącego "Healthy and unhealthy food". Oprócz poznawania nazw produktów w języku angielskim dzieci utrwalały zwroty "I'm hungry" i "It's my tummy". Po zajęciach poszły na stołówkę, gdzie panie kucharki miło je zaskoczyły. Na suto i kolorowo zastawionym szwedzkim stole każde dziecko mogło znaleźć dla siebie zdrowe smakołyki. W podziękowaniu dzieci zaśpiewały paniom piosenkę, a potem zasiadły do ucztowania. Po śniadaniu zerówkowicze mogli wykazać się umiejętnościami plastycznymi. Dzieci wybierały z gazetek zdrowe i niezdrowe produkty, wycinały je i ozdabiały nimi ubranka sylwet. Wszyscy pracowali w wielkim skupieniu, aby na koniec pochwalić się swoimi małymi dziełami. .


Zajęcia otwarte

24 października odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia otwarte z rodzicami pt. „Kolorowa pani Jesień". W trakcie spotkania dzieci miały możliwość pokazania rodzicom, czego się już nauczyły. Na początku zatańczyły do melodii filmowej, potem odczytywały list Duszka Śmieszka, układały zdania, dzieliły wyrazy na głoski, wyróżniały samogłoski i spółgłoski. Pochwaliły się również znajomością języka angielskiego, kiedy to nazywały części ciała i śpiewały piosenkę "One little finger". Podczas zajęć przedszkolaki układały historyjkę obrazkową i jej elementy dopasowywały do konkretnych cyfr. Wszystko po to, żeby na końcu znaleźć się w jesiennym salonie masażyków, a potem odlecieć jak Harry Potter na zaczarowanych miotłach. Dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie. Było miło i wesoło.


EKSPERYMENTY W JORDANKU

Przedszkolaki z oddziału 0b wybrały się na kolejną wycieczkę do ogrodu jordanowskiego przy ul. Suwalskiej. Tym razem brały udział w eksperymentach. Dowiedziały się, czym poznajemy świat, jakie mamy zmysły i jakie są stany skupienia. Mogły pod okiem instruktora przeprowadzać doświadczenia, m in. zobaczyły, jak naczynie samoczynnie napełnia się wodą. Najwięcej emocji wzbudził eksperyment z wciągnięciem jajka do butelki. Jak zwykle zajęcia bardzo się dzieciom podobały i niecierpliwością oczkują na kolejne.


ZAJĘCIA W AKADEMII TEATRALNEJ

W październiku już po raz drugi uczestniczyliśmy w spotkaniu teatralnym w ramach Akademii Teatralnej Przedszkolaka. Tym razem dzieci wysłuchały wiersza Aleksandra Fredry pt. „Paweł i Gaweł”, nauczyły się śpiewać piosenkę pt. „W teatrze" oraz ponownie spotkały się z psem Bingo. Dzięki niemu poznały nazwy pomieszczeń domowych w języku angielskim. Zerówkowicze mogli również wykazać się talentem aktorskim podczas przedstawienia „O panu Tralalińskim". Punktem kulminacyjnym programu było wręczenie Andrzejowi i Jasiowi z klasy Ob nagrody za najpiękniejsze prace o psie Bingo. Gratulujemy zwycięzcom!


ZAJĘCIA MUZYCZNO - RUCHOWE

Oddział przedszkolny po raz kolejny odwiedził tata Małgosi. Tym razem podczas zajęć dzieci ćwiczyły reagowanie ruchem na sygnały muzyczne oraz rozwijały poczucie rytmu poprzez zabawę w echo rytmiczne. Ponadto dzieci uczyły się kroku tańca śląskiego - koziorajki. Uwagę przyciągnęły instrumenty przyniesione przez pana Łukasza – flety. Przedszkolaki poznały budowę i brzmienie fletu sopranowego, altowego i tenorowego. W czasie zabawy integracyjnej tworzyły ilustracje do usłyszanej muzyki. Było to niezmiernie ciekawe spotkanie, za które jesteśmy bardzo wdzięczni.


COŚ Z NICZEGO

16 października uczniowie oddziału przedszkolnego uczestniczyli w warsztatach plastycznych „Coś z niczego” zorganizowanych przez VIII Ogród Jordanowski. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak żyją jeże, co jedzą oraz poznały różne ciekawostki na ich temat. Następnie krok po kroku zerówkowicze wykonali papierowego jeża. Zajęcia plastyczne były fantastyczną przygodą, podczas której dzieci rozwijały umiejętności manualne oraz nauczyły się, w jaki sposób można wykorzystać różne materiały, by stworzyć własne dzieło sztuki.


Innowacja w oddziałach przedszkolnych

Od września dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczą w innowacji pedagogicznej pt. "Mały obieżyświat" napisanej przez wychowawców. Celem realizacji innowacji jest poszerzenie wiedzy dzieci o krajach europejskich, takich jak: Polska, Holandia, Niemcy, Szwecja, Hiszpania, Włochy, Dania, Francja, Austria, Finlandia, Grecja, Wielka Brytania w powiązaniu z ich położeniem geograficznym, walorami przyrodniczymi, tradycjami kulturowymi oraz obyczajowymi. Na początek przedszkolaki wybrały się na Podhale. Dowiedziały się, gdzie leży Zakopane, jak mówią górale, poszerzyły zasób słownictwa o takie wyrazy jak: kierpce i oscypek. W trakcie zajęć wszyscy obejrzeli film edukacyjny z tańcami góralskimi, a potem dzieci same postanowiły zatańczyć "Zasiali górale". Ola i Jaś zaprezentowali stroje, a na zakończenie zajęć zerówkowicze samodzielnie wykonali chusty góralskie. Niedługo wyruszymy w edukacyjną podróż poza granice naszego kraju.


AKTYWNY OGRÓD

16 października 2018 roku dzieci z oddziału Ob wybrały się na zajęcia sportowe do VIII Ogrodu Jordanowskiego, które odbywały się pod hasłem „Aktywny ogród”. Korzystając z pięknej jesiennej pogody, zajęcia przeprowadzono na świeżym powietrzu. Dzieci mogły doskonalić sprawność, szybkość, rozwijać celność, doświadczając jednocześnie, że z ruchu i współzawodnictwa można czerpać radość, wytrwałość, współodpowiedzialność oraz pokonywać własne słabości. Dziękujemy za zajęcia i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.


BEZPIECZNI W SIECI

12 października obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Komputera. Z tej okazji zerówkowicze brali udział w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Dzieci poznały budowę komputera, dowiedziały się, co to jest internet oraz jakie zagrożenia płyną z sieci i jak można im zapobiegać. Omówione zostały najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać podczas przeglądania stron internetowych. Uczniowie oddziału przedszkolnego wiedzą, że komputer może stać się uzależnieniem, dlatego powinniśmy korzystać z niego świadomie i bezpiecznie.


ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KREATYWNOŚĆ

Czy w zerówce dzieci uczą się tylko literek? Nie! Wychowawczynie organizują również ciekawe zajęcia, dzięki którym maluszki mogą napisać własną bajkę. Wystarczy tylko kilka obrazków i już powstaje opowiadanie (nawet z elementami dreszczyku). Dzięki temu dzieci ćwiczą wyobraźnię, uczą się prawidłowo budować zdania, obserwują, jak pani zapisuje tekst. Na zakończenie tworzą do opowiadania kolorowe ilustracje. Takie zajęcia należą do ulubionych – każde dziecko ma szansę wykazać się kreatywnością.

Anna Witkowska


ODPOCZYNEK NA PLACU ZABAW

Piękna jesienna aura sprzyja wypoczynkowi dzieci z oddziałów zerowych na nowym placu zabaw. Mamy już zjeżdżalnię i konstrukcję do wspinaczki, na których bawimy się, poznajemy oraz integrujemy. Pamiętamy, że ruch i uśmiech to zdrowie.


PASOWANIE NA STARSZAKA

12 października 2018 r. w oddziałach przedszkolnych naszej szkoły odbyła się uroczystość pasowania na starszaka. W tym ważnym dniu dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne. Wykonując zadania przygotowane przez nauczycielki, przedszkolaki demonstrowały umiejętności, które każdy wzorowy starszak powinien posiadać. Dzieci bawiły się do utworu „Prawa-lewa”, doskonaląc orientację w schemacie ciała i koordynację wzrokowo-ruchowo-słuchową. Mnóstwo radości sprawiła zabawa do piosenki „Baby shark”, podczas której dzieci zaprezentowały znajomość języka angielskiego. Przedszkolaki zatańczyły również taniec z żonglerskimi chusteczkami. Ostatnim zadaniem był tor przeszkód, gdyż wzorowy przedszkolak powinien odznaczać się siłą i odwagą. Dzieci sprostały wyzwaniu, przechodząc przez ławeczkę z woreczkiem na głowie, turlając się po materacu, a na sam koniec celując woreczkiem do celu. Zmaganiom przyglądała się pani dyrektor Emilia Walczak, która doceniła wysiłki dzieci, przyjęła ich ślubowanie i pasowała każdego przedszkolaka na starszaka. Uroczystość przebiegła w radosnej atmosferze, a każde z dzieci otrzymało medal Wzorowego Starszaka. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej edukacji.

Anna Parol-Przybysz


Akademia Teatralna Przedszkolaka

28 września w Urzędzie Dzielnicy Targówek odbyła się Akademia Teatralna Przedszkolaka, w której uczestniczyły klasy 0a i 0b. Były to zajęcia teatralno – muzyczne połączone z nauką języka angielskiego. Podczas spotkania przedszkolaki z Targówka obcowały ze sztuką i teatrem, poznawały tajniki pracy aktora, dowiedziały się, co to jest scenariusz. W nauce języka towarzyszył dzieciom uroczy piesek Bingo Boy. Nasze „starszaki” bawiły się doskonale i z niecierpliwością oczekują kolejnych spotkań w ramach Akademii Teatralnej.
Na koniec zajęć ogłoszony został konkurs plastyczny "Mój pies”- zachęcamy najmłodszych do udziału i przekazywania prac wychowawcom do 12 października.


Zerówkowicze na basenie

Już od miesiąca nasi najmłodsi uczniowie mają możliwość bezpłatnego korzystania z kompleksu basenów rehabilitacyjnych przy ul. Balkonowej. Ten prezent otrzymaliśmy od burmistrza Targówka pana Sławomira Antonika. Dzieci z klasy 0a i 0b na basenie czują się wyśmienicie. Pod opieką ratowników - instruktorów oswoiły się z wodą i poznają tajniki pływania. Po efektywnym treningu zawsze czeka na nie nagroda, czyli zabawy w ciepłej wodzie. Jak widać na zdjęciach, z ich twarzy nie znikają uśmiechy. Dziękujemy!


ZAJĘCIA MUZYCZNO - RUCHOWE

Okres przedszkolny to doskonały czas na kształtowanie uzdolnień muzycznych dzieci i ich zainteresowania muzyką. W poniedziałek 24 września do oddziału przedszkolnego zawitali rodzice Małgosi, Pani Marzena i Pan Łukasz, którzy poprowadzili zajęcia muzyczno - ruchowe. Muzyka stała się dla dzieci źródłem radości, przyjemnych doznań oraz aktywizacji.
Celem zajęć było rozwijanie predyspozycji muzycznych dzieci, a w szczególności poczucia rytmu, słuchu muzycznego, umiejętności reagowania na sygnały. Dzieci ćwiczyły poruszanie się w rytmie ćwierćnut i ósemek, uczyły się rozpoznawania rejestru niskiego i wysokiego, brały udział w zabawach integracyjnych. Podczas zajęć przedszkolaki miały też możliwość gry na instrumentach – tworzyły podkład do piosenki „Gdy żołnierze idą drogą”, która szczególnie przypadła do gustu naszym chłopcom. Nie zabrakło tradycyjnych zabaw przy akompaniamencie pianina, np. „malarza”, podczas której muzyka pozwalała dzieciom na zaspokojenie potrzeby ekspresji twórczej.
Serdecznie dziękujemy Pani Marzenie i Panu Łukaszowi za spotkanie i przeprowadzenie zajęć rozwijających dziecięcą wrażliwość na dźwięki.

Anna Parol-Przybysz


DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA NA TARGÓWKU

Dnia 20 września klasa 0a reprezentowała naszą szkołę w Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka - Warszawa Stolicą Wolności 1918-2018 organizowanym przez Burmistrza Dzielnicy Targówek Sławomira Antonika. Dzieci ubrane w biało - czerwone barwy wybrały się do Urzędu Dzielnicy Targówek, gdzie zaprezentowały plakaty wymarzonego placu zabaw, a następnie uczestniczyły w bardzo interesującym teatrzyku. Za udział w obchodach otrzymały dyplom i kolorowanki.